Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Red Garden


Shinju
post Mar 27 2007, 09:06 PM
Post #41


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



stiu, are coerenta ce spui tu, numai ca eu tot stateam cu frica in san cand o vedeam in preajma fetelor. poate pt ca am considerat-o caz pierdut din momentul in care a fost rapita de doral-i....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 28 2007, 10:21 AM
Post #42


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Merci Shinju. ;)

Tessa:
QUOTE
Kaori Yuki deseneaza manga...nu animeuri, de fapt la fel si CLAMP.


:o Ha ha ha, dar unde am zis eu ca ar desena anime-ul? :P Si poti sa te iei de orice, ca nu ma supar... :P dar trebuie sa vii cu argumente. Dar stii cum e, in materie de arta, argumentele nu prea conteaza, din pacate... Cand vine vorba de gust... doar asta conteaza.

Problema e ca am pierdut trenul... imi pare tare rau, dar asta e. Nici macar nu pot citi restul comentariilor, pana nu termin.

Dar ma intorc, am vazut pana la 5 si-mi place. E drept, e foarte trist, imi induce o stare de tristete cronica, dar asta e un lucru bun, inseamna ca-mi place. Cel putin Kate, cu privirea ei atat de trista.... ti se rupe inima nu alta. La prima vedere tind s-o plac cel mai mult pe Claire, e cea mai pe gustul meu, o sa vad daca o sa raman la parerea asta.
Intr-o situatie in care se pune probleme supravietuirii, oamenii se schimba. Astept cu nerabdare sa vad evolutia celor 4. Interesante personajele, diferite... ciudat testul... omori ca sa supravietuiesti... asta te schimba... te marcheaza... dar in acelasi timp testul mi se pare cam simplu. E un monstru, e usor de omorat, adica nu-ti faci prea multe probleme de constiinta.

Ma rog, nu comentez mai departe, eu de fapt vroiam sa va pun o intrebare. Genul de joaca care-mi place mie! :P Am gasit un Trivia care n-a fost pus nici pe AnimeNewsNetwork. E prima data cand mi se intampla! :lol:

Trivia:
Exista o replica referitoare la Seinfeld in Red Garden. Care este replica si unde apare? (Ajutor: undeva in primele 5 episoade, ca doar atat am vazut).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Mar 28 2007, 07:48 PM
Post #43


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



omg, omg, I like this kind of game, too. parca tin minte ceva cand am vazut anime-ul...din pacate nu pot revedea acum sa imi dau seama, dar o sa incerc sa imi scotocesc creierii..wait...there is youtube...yeeey...

I'll be back... :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 29 2007, 07:42 AM
Post #44


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Shinju, o sa pun raspunsul la Trivia sub forma de spoiler. :) Daca ai vazut Seinfeld o sa-ti dai seama de faza... e vorba de un personaj cunoscut (chiar daca apare decat in 2 sau 3 episoade).

Episodul 4 (0:15:29) Hey, Rose. Does that taste good? Want a taste? Ok. It's really tasty. The old man at the shop is a bit of a weirdo. Oh! If you don't follow his rules, he won't sell you soup for a year. Eh? Why? I don't know. But since it's tasty, it's always packed like it was earlier. It is pretty good, but that owner sure is terrible. E clar acum cine e.... Soup Nazi!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Mar 29 2007, 08:35 AM
Post #45


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



o, muza, you shouldn't have done that...*buhuuhuuu* nu am nici o dovada sigura acuma ca mi-am dat singura seama... :(

in fine, mi-am dat seama, dupa ce aseara am stat pana la 12:30 sa ajung la episodul 4...tin minte ca si atunci cand l-am vazut pt prima data mi s-a parut situatia cunoscuta, dar nu m-am gandit la seinfeld (poate doar inconstient). acum, stiind ce caut (aproximativ) a fost mult mai simplu. in ultimele 3-4 luni am tot revazut seriile seinfeld (a 3-a oara unele ep) si aseara mi s-a aprins beculetzul destul de usor...e adevarat, am dat un search pe google dupa faza cu pricina ca sa vad cum se chema episodul sau personajul pt ca numele de genul nu sunt in stare sa le tin minte. asa ca...thank you, internet :D

well, thanks for the trivia, muza. a fost fun sa scotocesc prin serie (bine, primele 4 episoade) cautand ceva anume. daca mai ai chestii asemanatoare, go ahead...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 29 2007, 08:39 AM
Post #46


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Eu te cred! :P

Imi pare bine ca ti-a placut. Daca mai gasesc, ne mai jucam. Am mai gasit chestii si prin alte anime-uri, dar erau trecute toate pe AnimeNews, asa ca n-am putut spune ca am gasit ceva.

O sa revin cu comentariul la restul de episoade, probabil in vreo saptamana....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 29 2007, 04:11 PM
Post #47


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am inceput si eu sa ma uit la aceasta serie, dar am o mica problema. Nu am gasit torrente decat la eps 1-7 (tks Sid) si 12-22 (=> imi lipsesc eps 8-11). Singurul torrent cu seed-eri pentru eps 1-12 l-am gasit pe animesuki, dar nu merge sa-l download-ez (cand dau click pe el, imi incarca o pagina plina de tot felul de semne :( ). So... please, help me. *cry*

P.S. are vreun sens sa zic cat de tare m-a fascinat seria? :P Grafica mi se pare absolut fascinanta! ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 29 2007, 04:29 PM
Post #48


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Nu mai plange... :P Eu le iau direct download de aici:
http://www.anime-eden.com/page/anime/redgarden/series.html

N-am gasit pe torrent decat de la 12 la 22 (eu m-am apucat sa le iau pe cele de la gg, ca aveau mai multe surse). Si merge bine.
Mai gasesti de la gg, un torrent cu episoadele 1-12, dar nu mai sunt si separate.
http://lesbianocracy.com:54321/index.html
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 29 2007, 05:01 PM
Post #49


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



gg subs au scos pina la ep 19... shinsen sunt cei care au terminat seria... urasca chestiile de genu' asta... incep multi termina putini... gg va termina seria insa mai dureaza... momentan alternativa cea mai buna pastrand acelasi format de encodare/calitate este gg .mkv 1-19 si pina la 22 shinsen .mkv...
... in momentul terminarii proiectului integral de catre unul din cele doua gupuri va fi disponibila pe boxtorents varianta completa rezolvand problema celor care nu mai gasesc seeds pt eps individuale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 29 2007, 05:11 PM
Post #50


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Sidonix:
Nu esti corect informat! :P Daca ai fi avut bunavointa sa te uiti pe link-urile puse de mine ai fi vazut ca GG au terminat seria. Sunt 22 de episoade traduse, in format mkv. :twisted:

Si pe AniDB informatia e corecta, asa ca nu stiu de unde-ti iei tu informatiile. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 29 2007, 07:27 PM
Post #51


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



sorry... my bad :)... last weeks info :)... ihim... gg a terminat seria... tocmai le-am pus si eu pe dvd :) ... calitate super... treaba excelenta din partea celor de la gg subs... sper sa faca la fel si cu lelouche of the rebelion :)

ps: sa vedeti cum se vad pe viera culorile din red garden cu color management on :) ... extaz dom'le ce mai :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 30 2007, 08:40 AM
Post #52


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@Muza chan: Multumesc mult pentru torrent (prefer torrentele la direct download :P). Revin cu impresii dupa ce vad mai multe episoade. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 4 2007, 11:25 AM
Post #53


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Am vazut pana la 12, inclusiv... Am citit impresiile scrise de voi pana acolo... :) O sa spun cateva impresii generale, fara sa intru in discutii prea amanuntite... astea le las pentru la sfarsit. :)

Tessa, te inteleg, la un moment dat m-am obisnuit cu personajele si nu ma mai deranjeaza desenul. Cred ca de cand a aparut Herve, am constientizat asta... :P mi-am zis: uite un tip care-mi place (ce sa fac, pentru mine un anime care n-are macar un baiat care sa-mi placa, primeste un minus... :P ). Sunt expresivi, asa e... si se misca bine. Ce-mi place, e impresia de realitate pe care mi-o creeaza acum, nu prea sunt obisnuita cu shoujo, e o risipa de imaginatie numai la haine (eu sunt obisnuita mai mult cu fetele in uniforme de scoala... :lol: ). Faptul ca-si tot schimba hainele de impresia de realitate, cel putin pentru mine.

Atmosfera de mister e bine facuta, combinata, cum ziceam cu impresia de real. Ce-mi place tare e ca nu stiu cine e bun, cine e rau, daca exista de fapt cineva bun (in afara de cele 4 fete), probabil ca o sa descoperim pas cu pas. Tind sa cred ca toti sunt rai, sau ca-si doresc ceva ce nu ar trebui, sau ca metodele de a obtine ce vor sunt gresite, dar s-ar putea sa ma insel. Oricum, la sfarsitul episodului 12 am vazut ceva in privirea lui Herve... care m-a inghetat.

Si trecerea la supranatural e interesanta.. mai ales fluturii... par sa apara in acelasi moment pentru toate cele 4 fete... sau ma insel eu... inca nu stiu ce inseamna... vom vedea. E probabil in legatura cu ceva supranatural (ca si penele... din alte anime-uri).

Ideea de blestem, pe mine nu ma deranjeaza, depinde cum va evolua insa. Dar nu mi se pare un minus. Orice tine cumva de destin, pentru mine e interesant.

Fetele evolueaza bine, tot Claire ramane favorita, dar imi plac si celelalte. Si-mi plac povestile simple despre fiecare... problemele de zi cu zi...dau si astea senzatia de realitate.

Muzica nu e deloc pe gustul meu. Intro-ul nu-mi place, iar ending-ul e chiar nepotrivit. Folosesc putina muzica de atmosfera... senzatiile le creeaza prin cuvinte si imagini... e interesant. Si pentru dumnezeu, sa nu mai cante! Am inteles de la voi ca au renuntat la asta. Cantecelele alea ma scoteau din minti! :angry: Ma scoteau din atmosfera.

Cum am zis, revin la sfarsit... acum am toate episoadele.. timp sa am sa le vad... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Apr 5 2007, 09:25 PM
Post #54


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Apr 4 2007, 11:25 AM)
Muzica nu e deloc pe gustul meu. Intro-ul nu-mi place, iar ending-ul e chiar nepotrivit. Folosesc putina muzica de atmosfera... senzatiile le creeaza prin cuvinte si imagini... e interesant.
*


... pe mine m-a impresionat sunetul la aceasta serie. Cand tipa, cand merg pe strada, oricand sunt destule sunete care sa iti faca urechea sa tresara si sa caute sursa. Au reusit sa compenseze muzica abundenta. Si endingul am simtit ca se potriveste. Contrasteza cu impresia de calm. Animeul nu se sfiieste sa socheze.

Cat despre fluturi... pai vin la fiecare in acelasi timp. Sunt legati de flori dupa mine. Oricum e un touch reusit. Spor la vizionat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 5 2007, 10:10 PM
Post #55


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... hmm... fluturii apar in momentul transformarii in demoni... sunt "semne-mesageri" insa in acelasi timp simbolizeaza si metamorfoza... efemeritatea fluturilor se leaga de cea a florilor... red garden poate fi comparat cu un fluture... culori ce stralucesc intens insa mor repede... eh... poate exagerez, insa pastelurile vii sunt ceea ce mi-a placut din serie :)
... hihihi... mda... sickening song they got there :) ... just skip it if u don't like it :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 12 2007, 02:38 PM
Post #56


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



L-am terminat ieri si l-am lasat putin sa-l comentez la rece. Sincer, mi-a placut, dar nu foarte mult. Adica, pe total, cu toate ca scena de final e absolut superba, mi-a lasat impresia de nefinisat. Problema e la scenariu. Prea simplu finalul, nu pot zice ca nu mi-a placut, dar ma pregatisem pentru ceva mult mai complex, dupa desfasurarea de pana atunci... poate ca trebuiau sa mai finiseze, sa mai caute idei...

Imi placuse Herve, pana pe la episodul 19, apoi actiunile lui au devenit stereotipe, cand a inceput sa dispara misterul... il inteleg, ii inteleg iubirea, atasamentul... dar e totusi un personaj simplist.

Fetele sunt mai complexe, de fapt, daca ceva imi place cu adevarat in anime-ul asta, sunt cele 4 fete. Mi-au placut toate, modul cum au evoluat... lupta lor...descoperirile.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jul 1 2007, 08:10 AM
Post #57


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am reusit si eu intr-un final sa vad seria... si, dupa cum s-a mai zis, am fost un pic dezamagita de sfarsit. E ok, e plauzibil, dar parca nu are nimic fenomenal in el. Oamenii mor si gata... Fetitele-babe mor si ele, fetele supravituiesc si insula se umple de flori. Nu m-a impresionat nici Herve cu Anna. La cat s-a chinuit sa o salveze, tot el a ajuns sa o omoare... fara prea multa dificultate.
I don't know. Vroiam ceva mai multe "focuri de artificii". :P

Personajul preferat din aceasta serie este Rachel. Imi plac hainele ei, coafura ei, unghiile ei si faptul ca a fost in stare pana la urma sa renunte la Luke pentru binele lui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Nov 5 2007, 11:04 PM
Post #58


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Red Garden:
Un Gantz feminin (ma refer mai ales la grafica care aminteste puternic de Parakiss) , si cum Gantz e unul dintre animeurile mele preferate, nu se putea sa nu-mi placa si Red-Garden.
Povestea a fost acceptabila, desii de putea si mai bine (2 familii care se blestema reciproc, oare unde am mai auzit asta?), ma rog au puso acceptabil la punct pana la urma.
Scad multe puncte pentru lipsa de actiune, si lipsa unui oarecare conflict final si mult asteptat,
Herve (Elray) murind de parca vroiau sa scape de el cat mai repede
ne avand destui bani sa termine seria. Dar atentia este repede distrasa de secventza frumoasa de la sfarsit si justificarea titlului animeului: RED GARDEN.
OST frumos, si pentru mine conteaza mult ostul...
In concluzie este unul dintre animeurile bune din anul asta/trecut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Nov 5 2007, 11:27 PM
Post #59


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



Anime-ul mi-a placut foarte mult.M a fascinat mult grafica , foarte umana , nu tineau sa faca personajele perfecte , ci dimpotriva sa le diferentieze prin trasaturi si defecte.
Povestea a fost ok , cu ceva clisee , dupa cum spunea si Anzai , aduce a Gantz , dar mi s a parut mult mai putin dur decat acesta,
Personajele mi se par foarte bine definite.Se maturizeaza pe parcursul serii si reusesc sa si depaseasca teama si nesiguranta.
Personajul meu preferat este Rose: deoarece , cu toata frica si imaturitatea ei , reuseste totusi sa aiba grija de fratii mai mici si sa i tina departe de problema cu care se confrunta .

Clare aduce a bad girl , care nu are nevoie de nimeni , nonsalanta , puternica , dar asta numai pe dinafara , fiind o persoana plina de remuscari si probleme.
Imi place ca isi repara greselile pe parcurs si incearca sa i inteleaga si pe cei din jur , lasand putin egoismul la o parte.

Rachel:She s so spoiled,and sexy , si se imbraca cu gust.Imi pare bine ca nu a acceptat propunerea de impacare a lui rook
Eram sigura ca va renunta , deoarece imi parea foarte slaba psihic.Adica nu era pregatita pentru asa ceva , se vedea clar.Viata pe care obisnuia sa o duca nu se potrivea deloc cu viata de super erou fara corp personal , care trebuie sa lupte cu monstruozitati-total nepotrivit stiluli ei de FITZA
Totusi am ramas surprinsa cand a inceput si ea sa se maturizeze.

Kate: Nu imi place genul ala de personaj.Mi se pare o fetita tocilara, bagacioasa , si foarte sensibila.Totusi ea era cea mai perseverenta si incerca din rasputeri sa le tina pe celelate unite si sa rezolve problemele.
Ea a aflat totul inainte , deoarece era foarte interesata de salvare, isi dorea foarte mult sa traiasca.


Ca fizic , imi place foarte mult de Lise , pacat ca a fost cea care a pierdut .

Sfarsitul: ATENTIE SPOILERE

Mi a palcut mult sfarsitul ,m a fost o atmosfera de basm, dezlegarea titlului .
Nu am inteles totusi de ce a murit atat de repede Herve , dupa cum spunea si Anzai , seria merita 26 episoade, ar fi fost perfect.
S- a promis un OVa , care cik trebuia sa apara pe 8 august...but...nu am mai auzit de el.:-<


Am observat ca sunt tente de shoujo ai(paula san) si chiar ceva incest-Lula -J.C
paula san ma stresa enorm de mult , era atat de...insistenta, era in plus , nu am prea suferit-o.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Nov 6 2007, 09:24 AM
Post #60


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Ca si Gantz, anime-ul a pus accent pe realitate, oameni obisnuiti pusi in situatii neobisnuite. Oare cum ai reactiona intr-o astfel de situatie? Simplu: te adaptezi sau mori!

Marele minus este stilul de desen. Zicea Anzai ca aminteste de Parakiss. E totusi mai bun, din fericire.... desenul din Parakiss pentru mine, e de neacceptat, e pur si simplu urat. Un punct in plus pentru Red Garden este pentru atentia la detalii, adica, fetele se imbraca ca in viata, au avut grija sa le imbrace diferit de la o zi la alta, lucruri care nu se fac prea des in anime.

Al doilea minus e faptul ca actiunea nu este gradata suficient, adica merge bine o perioada, vreo 18-19 episoade si dupa aceea, raman in pana de idei. Nu te mai tine, la un moment dat am tras de mine sa-l termin. Ultimele episoade se indreapta si-l termina frumos. Dar am ramas totusi cu impresia de nefinisat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 06:03 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |