Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Detectiv Conan!


Ranma-kun
post Nov 19 2004, 12:14 AM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Nu stiu cati au vazut acest anime, ruleaza de 4 ani pe RTL2 si a aparut de prin 1996-97 sau cam asha, este foarte popular in Germania, e destul de lung asha ca e putin probabil sa-l aiba cineva prin colectia lui, dar in orice caz merita vazut.

Personajul principal Shinichi Kudo, un tanar detectiv amator de 17 ani, este un adevarat geniu care ajuta politia in rezolvarea celor mai dificile cazuri de crima, pana cand intr-o zi da peste o organizatie secreta :"Oamenii in negru" :) , iar aceshtia vazand ca-si baga nasul in treburile lor, il surprind lovind-ul peste cap de la spate si ii administreaza o otrava experimentala care, in loc sa-l omoare, il micshoreaza, readucand-ul la un copil de 8-9 ani. In prima faza e in shock, si se intoarce la el akasa, dar ishi amineshte de vecinul sau, profesorul Asaka, un "mad scientist" care l-ar putea ajuta sa-si revina la forma initiala, din pacate nici acesta nu-l poate ajuta, deoarece necesita o mostra a otravii, iar cei doi merg la Shinichi acasa pentru a cauta informatii in uriasha biblioteca a tatalui sau, care este si autor de poveshti cu detectivi, dar de-o data Shinichi este vizitat de prietena sa, Ran Mouri (o super karatista, si campioana regionala din Tokyo) , neputand sa-i spuna ce de fapt s-a intamplat, deoarece ar pune-o si pe ea in pericol, el ishi pune ochelarii tatalui sau si inventeaza repede un nume fals, si anume Conan Edogawa, compus din Sir Arthur Conan Doyle, autorul sau preferat, si Edogawa (si mai nush cum) unul dintre cei mai mari detectivi japonezi. Deoarece profesorul Asaka n-are chef sa aiba grija de el, iar el nu poate sa aiba grija de unul dingur in starea in care e (tin sa mentionez ca parintii lui Shinichi erau plecati in state iar el traia singur in japonia), profesorul Asaka spune ca e o ruda de-a sa, si ca ar trebui sa aiba grija de el, dar e ocupat, si o roaga pe Ran daca nu pote ea sa aiba grija de el, ei ii place tare mult de mult de micul Conan, si il intreaba pe tatal ei, dar acela fix atuncea primeshte un nou caz, si el fiind un detectiv particular, dar foarte prost, in fine o ea si pe ea si pe Conan cu el, si datorita ajutorului subtil al lui Conan reusheshte sa rezolve cazul, asha ca si tatal ei va fi de acord sa-l accepte pe Conan la ei acasa, deoarece crede ca-i aduce noroc.

De acum in colo, micul Conan Edogawa, va sta ca gazda la familia Mouri si il va ajuta foatre subtil pe tatal lui Ran sa rezolve cele mai ciudate cazuri de crima (il ajuta amortizand-ul cu un ac care-l trage dintr-un ceas special preparat de profesorul Asaka, si ii imita vocea cu un papion special, tot de la Profesorul Asaka care poate imita orice voce)

Povestea e plina de actiune si foarte interesanta, se rezolve cazuri de crima incredibile, si iti trebuie destula inteligentza pentru a rezolva cazurile inainte de a fi rezolvate in serial, mai sunt introduse si nishte scene comice, dar pretentziose, comedie cu stil, nu prostii, in plus exista foarte multe scene sangeroase, si cam in fiecare episod este omorat cineva, merita vazut pentru ca episoadele sunt super interesante, pentru oricine caruia ii plac poveshtile cu detectivi acest anime e un must see.

Vreau sa aud si eu parerea voastra despre acest anime /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 19 2004, 11:17 AM
Post #2


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



am vazut is eu pe rtl2 vreo 30 de ep din conan...era dragutz...imi placeau enigmele din ep...unele erau chiar interesante /^_^ ...ost cuprinde Two-mix parca...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Nov 20 2004, 04:44 AM
Post #3


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Sper ca mai is si altii care l-au vazut, ca e pacat, e un anime original, si merita vazut, nu mai sunt altele fix ca el, cu totul ca e un anime despre detectivi and stuff, povestea cu detectivul copil micshorat e chiar unica, in plus toate episoadele sunt interesante, nu te poti plictisi pentru ca fiecare episod e interesant, in fiecare s erezolva un caz diferit :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome
post Nov 20 2004, 04:42 PM
Post #4


kaa-chan
**

Group: Members+
Posts: 93
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 292
Points: -17
Gender:



Din cand in cand ma mai uit si eu la Detectiv Conan, e un anime haios si cu un plot interesant. la inceput nu mi-a placut dar acum au inceput sa ma atraga intrigile like "um..let's find out who the killer is!" :roll: :P si defapt toata chestia cu Shinichi prins in trupul unui baietel. Ce mi se pare prea absurd este ca de fiecare data nimeresc chiar ei la locul faptei...hmm dar cred ca altfel nu ar mai fi fost anime-ul interesant oh well..nice anime anyway
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 21 2004, 08:46 AM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ihim...shinichi e adorabil ca pushti /^_^ ...imi plac si gadgeturile pe care le are...cum il inteapa pe nenea detectivu' si vb el in locu lui rezolvind cazurile :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Nov 21 2004, 12:35 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Am vazut vreo 2-3 oav-uri parca,
mi-au placut, foarte bine facute, singurul lucru cam nasol ca se termina cu tipologia aia de film american, "oare vor reusi sa dezamorseze bomba?"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Miko
post Nov 21 2004, 08:00 PM
Post #7


soultaker
***

Group: Members+
Posts: 281
Joined: --
From: land of confusion
Member No.: 391
Points: 148
Gender:



am urmarit si eu serialul asta...imi placea sa incerc sa descopar vinovatul! era dragut...dar de curand nu m-am mai uitat /...
cred ca pentru cei pasionati de detectivi, de enigme...e foarte bun serialul...te pune la incercare :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Nov 22 2004, 08:30 PM
Post #8


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Well.. ma bucura ca mai exista lume care se uita la acest anime, din pacate is cam putini :(, mie totushi mi se pare destul de interesant, nu vad nici o maniera americana, n-ai ce-i face, daca o poveste e prea lunga pentru un episod.... trebuie si ei sa ridice suspansul ca sa urmareasca lumea si episoadele urmatoare, oricum, sper sa mai fie lume care se uita la el, common guys, it's worth it, dar nu daca te uiti la el de pe cd-uri, ma gandesc ca daca te uiti la cele 160+ de episoade, sau deja is peste 200, nush, dupa 50 deja nu mai ai chef de el, garantat... , dar daca te uiti zilnic la cate un episod... mere...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Nov 24 2004, 05:39 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



ok dar chestia cu bomba care este dezamorsata contra timp, oh pleeez...
oare va reusi? hehe
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

erikson
post Jan 1 2005, 10:52 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 664
Points: 58
Gender:



Si mie imi place f mult. Am piedut ep. cand apare Ai Haibara...

Aveti un caz preferat?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

erikson
post Jan 21 2005, 09:31 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 664
Points: 58
Gender:



nu mai da nimeni pe aici? cand vine un detective freak voi dispareti de pe harta... frumos n-am ce spune...oh well!

mi-a placut cazul cu baia sigilata.... nu l-am mai vazut...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 21 2005, 11:21 PM
Post #12


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



scuze erikson, am fost cam ocupat asha ca n-am mai prea postat pe forum, sunt si eu un mare fan Detectiv Connan, mai mult involuntar pentru ca l-am vazut de vre-o 4-5 ori pe rtl2, tot reluari, ma uit la el de 4 ani, deja am disperat.
Am vazut si eu cu episodul in care are loc crima in baia inchisa ermetic, totushi nu e unul din favoritele mele, mai mult imi place atunci cand se transforma Shinichi la loc si apare in piesa aia de teatru, sau cand se transforma Aibara la loc, mi-ar place mai mult daca ar fi ca oameni maturi, eh teenagers decat asha ca pici, dar no.
Am vazut episodul in care apare Ai, nu arata prea mult, ea apare in fatza casei lui, casa lui natala nu unde sta la Ran, acolo se intalneshte cu ai care ii zice ca face parte din organizatia oamenilor in negru si ca au venit sa il omoare sau ceva de gen, si ca l-au omorat pe profesor, ca in episodul urmator sa ii zica ca e doar o gluma, ii zice povestea ei cum a crescut in organizatia aia si a fost educata sa fie om de stiintza, si despre sora ei care si ea lucra pentru organizatie si a fost ucisa, si Connan o cunoshtea pe sora ei, au prezentat-o intr-un caz anterior, ii zice ca locuieshte la Profesor si despre cum i-au ales numele si inca cateva lucruri... sper ca ai inteles ceva din ce am scris.
Apropo, de ce ti l-ai ales ca avatar pe Shinichi ?, nu-ti place de Ran /hmm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

erikson
post Jan 22 2005, 09:04 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 664
Points: 58
Gender:



am priceput ce-ai zis...

cu Ran n-am gasit inca poza... si oricum Shinichi imi place f mult. mi-au placut la nebunie ep cand conan e impuscat si apoi redevine schinichi si urmatoarele doua cu rose perlen

acum sper eu ca o sa pricepi ceva... ti-a plcut Die verfluchten Masken?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 22 2005, 09:37 PM
Post #14


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Da am vazut episoadele alea, a fost un caz destul de interesant, cum a reushit sa o omoare pe aia bagand o banda elastica prin mashtile alea si cu un cutit in frunte era ca o mana extensibila, foarte inventiva constructia.
Uite aici si nishte linkuri faine:
http://www.conan-kun.com/
http://www.shinichi-kudo.net/
http://www.directmanga.com/series/detectiveconan.html (aici poti downloada tot manga-ul de la detectiv connan)
http://www.geocities.com/dtective_conan/enghome.html

Tu ai vazut cazul ala in care sunt chemati toti detectii renumiti ai japoniei sa caute o comoara intr-o vila veche, si sunt omorati unul dupa altul, si pana la urma afla ca de fapt toata vila era din aur ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

erikson
post Jan 28 2005, 10:31 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 664
Points: 58
Gender:



parca era si ceva cu kaito kid....

vroiam sa te intreb: ce zici de heiji hatori?(nice guy)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 29 2005, 07:11 PM
Post #16


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



hm.... Heiji, da he's a nice guy, e cam o imitatie a lui Shinichi in 17 year old version, se pare ca popularitatea lui Heiji a fost destul de mare, asha ca l-au tot bagat din ce in ce mai mult in ultimele episoade, si cred ca tot o sa-l mai bage, cred ca intamplarile cu Heiji ne dau o idee cum ar fi manga-ul daca Conan nu ar fi un copilash de 7-8 ani ci un adolescent de 17 ani.
Apropo... trebuie sa incerci manga-ul, e destul de diferit de anime, si printre cele mai populare manga-uri la momentul actual :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

erikson
post Jan 29 2005, 10:28 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 664
Points: 58
Gender:



Ai ai, Kapitan!

Ai observat ca vocea lui ryo din digimon tamers e aceeasi cu cea a lui schinichi(17 ani)?

alta pereche de episoade care mi-au placut: letzte fahrt des chefs si de la cabana de schi cand conan rezolva cazul prin ran
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 30 2005, 01:19 AM
Post #18


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Deci ca sa-ti raspund la intrebarea legata de Shinichi/Ryo

Tobias M?LLER

Cast in:
(German version)
Case Closed (TV) as Shinichi Kudo/Conan Edogawa
Digimon Tamers (TV) as Ryo Akiyama
Dr. Slump 2 (TV) as Momotaro
Dragon Ball Z (TV) as Gotenks
Love Hina (TV) as Haitani Masayuki
Love Hina Again (OAV) as Haitani Masayuki (ep 1)
Love Hina Spring Special - I wish Your Dream as Haitani Masayuki
Love Hina X'mas Special - Silent Eve as Haitani Masayuki
X (movie) as Subaru Sumeragi
X (TV) as Subaru Sumeragi
X OAV as Subaru Sumeragi

Deci are destul de multe roluri, nu numai Shinichi si Ryo

Hm.. am vazut cazul cu cabana de schi, da ala mi s-a parut si mie foarte interesant, era sehr spannend, si unul care mi-a placut mie mult e atunci cand apare Kaito Kid de prima data si se imbraca ca Ran si il pacaleshte chiar pe Conan/Shinichi pt o vreme buna, era veryy funny :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

erikson
post Jan 30 2005, 09:39 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 664
Points: 58
Gender:



atata mi-a placut cand l-a demascat
(explica cazul)...ran. Sau mai bine zis kaito kid. /love

singura data cand schinichi a fost pacalit a fost in cazuri legate cu actori-cand se ascunde ayomi intr-un portbagaj si cand apar pt prima data parintii lui

ti-a placut cand Ai a vrut sa se sinucida in acel autobus?si mai vroiam sa intreb: ce parere ai de profa aia de engleza?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 1 2005, 03:13 AM
Post #20


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Da scena cu ai a fost in ultimele episoade inainte sa le reia, din pacate am pierdut destul de multe din ultimele episoade, ma dispera ca le tot reia, nici nu mai am chef sa ma uit... nu stiu cand le da normal si cand le reia.
Cu profesoara de engleza e foarte interesant, ea pare sa faca parte din organizatia oamenilor in negru si o sa incerce sa-l omoare pe Shinichi sau ceva de gen, si stie de identitatea sa ca, Conan.. sunt foarte curios ce se va intampla.
Chestia cu ai care se sinucide parca era doar o fenta sau ceva de gen, pana la urma nu s-a sinucis nu ? si nici nu intentiona, sau cum era ca nu mai stiu asha de bine /hmm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 05:42 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |