Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gantz


zeri
post Feb 25 2005, 05:37 PM
Post #21


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Eu am vazut doar primele 11 episoade si sunt total de acord cu tipul citat de Cilu. M-a enervat la culme seria, nu stiu cum am rezistat sa ma uit la ea...imi venea sa iau mousul si sa arunc eu in extraterestrul ala.
Se poate face o comparatie cu cretinul ala de Shinji din NGE, la fel de nehotarati erau si astia.
Ai la dispozitie ditamai pushcoiul, sau ce darku era aia, ai un costum care iti mareste puterea fizica de cateva ori, ai posibilitate sa faci praf inamicul si tu tot stai si nu faci nimic, in timp ce prietenul tau e macelarit de un extraterestru verde t?mp. Sau stai si te uiti ca boul cum un om cade pe linia de metrou si sta acolo inconstient asteptand sa fie calcat de trenul care trebuie sa soseasca in statie. Eu zic ca astfel de oameni, daca chiar exista asha ceva, trebuie inchisi undeva departe si chinuiti un pic pana le revine umanitatea.
Seria asta mi s-a parut una dintre cele mai plictisitoare si tampite serii pe care le-am vazut. In afara de ideea de la care se pleaca, care ne este cam dur bagata pe gat si care ar avea ceva potential daca ar fi dezvoltata cum trebuie, in rest e totul o apa diluata. Un anime care ar fi fost mai bine realizat ca un film de o ora jumate, nu atatea episoade in care astepti sa se intample ceva si nu se intampla, in schimb stai si privesti un cretin care se gandeste daca chiar ar fi indicat sa-si ajute prietenul care mai are un pic si moare; sau care non stop se gandeste numai la sex.
Sa vad si celelalte episoade, poate sunt mai rasarite.

Naruto avea dreptate, gusturile nu se discuta, dar totusi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post Mar 1 2005, 01:55 PM
Post #22


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



the long waiting has ended.
ultimele doua episoade din prima serie 12 - 13 in sfirsit au iesit.
[Shoc] GantZ DVD12-13 + Extras [English-Subbed]
http://www.torrentreactor.net/view.php?id=5056448
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post May 26 2005, 12:43 AM
Post #23


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Este absolut superba seria...Vazut-am doar 7 ep...dar toate deodata...Nu m-am mai uitat la 7 ep sau mai mult la rand decat la Hellsing si Gungrave!!
Oserie superba din pct meu de vedere!! Revin cand o termin!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Phaze
post May 26 2005, 08:30 PM
Post #24


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
Member No.: 1.409
Points: 184
Gender:



o serie...interesanta, lots of blood and sex :D Nu mi-a placut cum s-a terminat, in schimb.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post May 26 2005, 10:07 PM
Post #25


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



lots of blood and sex hmm vreu sa cred ca animeul asta inseamna mai mult de atat pana la urma personajele si sentimentele lor sunt mult mai importante in special in seria a doua chiar daca pe alocuri dialogurile sunt enervant de lungi ...pana la urma sentimentul ca sunt pur is simplu sunt paralizati de frica este cat se poate de veridic reactia lor in situatiile acelea extraordinare face deliciul ..parerea mea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post May 27 2005, 01:05 AM
Post #26


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Bey, finally topica cu Gantz. Super genial anime. Pentru asta tre` sa ii multzumesc lui bogdan ca mi l-a facut cadou de ziua mea. Anime-u` asta dupa parerea mea are subliminal message, but works for me. A lot of shadin` of the blood. Moarte multora era de-a dreptul artistica, mai ales in lupta de sfarshit cu that evil Buddha. Atata m-a enervat ca la fiecare personaj le trebe` al dreq de mult pana fac ceva, atataaaaaaa stau sa se gandeasca. Da` cea mai tare faza a fost cea cu Te-chan care in clipa cand primeshte telefon de la nevasta ca nu mai are nevoie de lapte, zice ceva de genu` I am not needed anymore shi ii explodeaza capul. Ah shi bineintzeles, una din ultimele faze, cand Nozaki ii spune lui Kurono ca nu Gantz e cel periculor, ci oamenii sunt...!!! BRILLIANT!!!

Do you think that Hajime & Gantz are actually related? Both killers, both singin` that mornin` radio song... ??? :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Jun 1 2005, 10:57 AM
Post #27


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Finally am inceput si eu sa iau seria a doua, niceeeeeeeeeee..... mi-a placut super primul sezon, mi s-a parut tare fain realizata introspectia personajelor, ca pana la urma orice om normal are indoieli cand ia o decizie, poate la unele pers din Gantz e mai dusa la extrem chestia asta... :roll: dar sincer mie tocmai asta imi place cel mai tare, ca nu e doar genul "i'm gonna drink everybody's blood", pana la urma e despre cum se comporta niste oameni in situatii critice...

Uitasem: nice music too! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Marius
post Jun 5 2005, 01:13 AM
Post #28


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: --
Member No.: 1.458
Points: 2



Mda.. o serie foarte buna Gantz ( manga e mult mai buna... desi ultimele capitole au devenit aiurea rau ) in special prin felul atat de real in care prezinta sentimentele si reactiile personajelor. Un exemplu care imi vine acum in minte ( un detaliu minor de altfel ) este felul in care tremura si transpira Katou inainte sa ia decizia de a se batea cu unul dintre "bullies" ai scolii.. nu prea vezi asa ceva in alte anime-uri ( in general personajul principal ori este cel mai curajos dintre toti, ori este slab, nu face nimic, iar apoi are probleme de constiinta 10 episoade la rand ). Imi place si faptul ca fiecare personaj are povestea lui ( bunica si copilul.. s.a.m.d. ).

Zeri zicea mai sus:
"stai si te uiti ca boul cum un om cade pe linia de metrou si sta acolo inconstient asteptand sa fie calcat de trenul care trebuie sa soseasca in statie. Eu zic ca astfel de oameni, daca chiar exista asha ceva, trebuie inchisi undeva departe si chinuiti un pic pana le revine umanitatea. "

cred ca exact asta este ceea ce face Gantz atat de original. Intr-adevar in Anime-uri personajul principal va sari imediat sa ajute... dar intrebarea este: ce ai face TU in aceasta situatie? daca un cersetor beat si mirositor ar cadea de pe platforma de metrou.. crezi oare ca ai sari imediat sa il salvezi? daca tu crezi sincer asta atunci poti spune ca Gantz e o aberatie .. daca nu.. te sfatuiesc sa-i mai dai o sansa si sa te uiti pana la sfarsit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jun 5 2005, 01:21 PM
Post #29


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Eu personal as incerca sa-l ajut, si nu cred ca as fi singurul. Romanii or fi ei necivilizati si cateodata prosti, dar nu isi lasa un semen sa piara in fata ochilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Mar 20 2006, 11:04 PM
Post #30


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



ff tare ...fffffff tare ....sg kestie care m-a dezamagit au fost monstrii care aratau cam naspa....in rest super tare ...op e iar super....acuma mai am 3 ep si termin toata seria dar pana acuma e superba
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Mar 20 2006, 11:18 PM
Post #31


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Am si eu o intrebare de bun simt:
CE NAIBA CAUTA GANTZ LA Drama-Psihologic-Slice of Life??!!?!?
Ca nu se incadreaza in nici una din categoriile astea!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Mar 20 2006, 11:52 PM
Post #32


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



pai ar trebui sa fie la actiune..dar e si drama psihologica:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sch00phy
post Apr 11 2006, 10:09 AM
Post #33


The original wielder...
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 384
Points: 25
Gender:



Super anime. Real gore, real blood and guts. Recomand tuturor. Chiar si sfarsitul e tare. Melodia de inceput e absolut superba!!


edit by axi:
utilizati va rog ptr a 1000000000... oara optiunea de search cand faceti topicuri noi. acest topic exista deja asa ca o sa fac un merge.

no comment. duh!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 11 2006, 11:28 AM
Post #34


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Partea a doua nu am vazut-o inca so i wouldn't know about the ending... dar primul sezon mi s-a parut absolut bestial, absolut realist plus muzica faina offcourse..... am auzit multe pareri cum ca personajele par false sau trase de par, mie sincer nu mi s-a parut...exceptand tipa cu bust a la "Tenjou tenge" ca deh, trebuia sa fie si ceva atragator de priviri ca altfel nu se mai vindea bine :twisted: ...

E ciudat ca te face sa te gandesti la un moment dat "oare eu cum as reactiona intr-o situatie din asta ciudata?".....si cred ca orice as spune in momentul asta nu s-ar apropia de adevar, asa la rece poate oricine sa zica ca ar face pe eroul dar cand esti in mijlocul povestii e deja cu totul altfel, shit happends, people change, in bine sau in rau that is...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post Apr 11 2006, 02:36 PM
Post #35


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



animeul a mers. cam sangeros. bun sa iti faca pofta de mancare :P
dar de melodie ma leg. cand ai un tacanit langa tine - kyouken pt cunoscatori - care iti canta destul de des melodia din gantz incepi sa iti doresti sa linsezi pe cineva
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Apr 11 2006, 02:41 PM
Post #36


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Anime-ul e slabutz pe langa manga :)...e marfa si anime-ul no doubt about it dar manga e super TARE !

P.S. Nu apartine genului dementia...ci actiune...dementia = Paranoia Agent si altele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Apr 25 2006, 11:36 PM
Post #37


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Am citit pe scurt ce s-a postat pe aici si ce a scris cilu la inceput...si pot spune cu mana pe inima ca habar nu aveti de psihologie si orice are legatura cu reactiile umane. Da corect sunt unele faze total tampite cum ar fi mosul din final care tot vrea sa vb cu pustiu ala psihopat si Katou care m-a omorat cu teoria....dar in rest reactiile mi se pare foarte naturale....pana si ale lor sunt naturale.....ei cautau sa-si imprime principiile si idealurile asupra celorlalti. In schimb cand vezi pe unul facut literalmente bucatzele in fatza ta....nu cred ca e nici unul aici care sa-mi spun ca ar fi capabil sa reactioneze in secunda 2.....nici eu nu pot spune asta si am un stomac mai puternic decat voi si o minte mult mai bolnava.....so cut the bullshit.

Zeri tata....anime-ul este foarte reusit....surprinde perfect reactiile fiecarui personaj...cele mai multe fiind normale......si ne ofera in acelasi timp violentza justificata din abundentza..n-am mai vazut de mult o serie asa de reusita. Si trust me....daca un homeless cade pe liniile de metro.....n=o sa sara nimeni dupa el....nici eu...nici tu(bine acuma daca e o tipa frumoasa....n-a....se mai sacrifica omul :twisted: :D ).....omul este manat de instinctul de supravietuire.

In afara de Kei care are momenentele lui de idiotenie....macar sunt rare....singurul personaj care mi-a placut a fost Neiji (tipul care avea 90 de pct) Mi s-a parut construit perfect....asta pana in pct-ul in care s-a apucat sa planga dupa ajutor....dar si asta a fost o reactie perfect naturala......dupa cum am zis.....supravietuirea. Dar pana in momentul ala personajul este perfect construit si spune niste adevaruri mari referitor si la personajele din camera....dar si despre evenimentul de la metrou..el zice ca atunci cand vezi pe cineva in situatia aia primul lucru la care te gandesti este : sper sa vad oameni murind......and his right......si da exemplu clasic cu stirile despre omoruri & co.

Dupa mine Gantz s-a vrut a fi o eliberare din lanturile si limitele societatii a unor oameni care numai aveau scopuri in viaza.....sau au ramas cu niste frustrari...poate n-ati observat da nici una din persoanele care intra in camera nu a murit de cauze naturale.....Gantz le ofera posibilitatea de a-si refula furia mortii si le mai da o sansa in viatza....cel putin asa vad eu treaba.....de aceea probabil toti care ies din acel perimtru de 1 km mor....pt ca se considera ca fug...ca renuntza la aceasta sansa .... deci nu merita sa mai traiasca.......asta s-a intamplat si cu bikerul ala.....in secunda in caer sotia i-a zis ca numai e nevoie de la pate.....scopul lui in viatza a disparut.....deci numai era de nici un folos.


Finalul este extrem de interesant.....Kei ajunge sa fie el tinta....oare de ce? Se zice din cauza ca a incercat sa-l infinga pe Gantz....ce vroiau sa spun prin asta?Pana la urma nu s-a explicat ce era de fapt Gantz....cine era in spatele acestui joc....ce era cu cheliosul din bila. Interpreatarea mea asupra finalului este ca Kei a infrant jocul ..... dar totusi de ce se leaga ultima scena de metrou....ca si alte cateva in decursul anime-ului.....stand sa ma gandeasc am ajuns la o alta interpretare....e posibil ca Gantz sa incerce sa-i confrunte pe jucatori cu cauza mortii...sau cu frica de moarte....sa-i puna in situatii limita in care ar putea murii si aceastia sa-si infranga teama de moarte...practic asta face Kei in final......numai fuge de metrou....."il impusca"......nu ni se arata ce a inseamnat asta de fapt si de drept.....de ce Gantz a disparut.

Deci nu sunt fan happy-endings anime-ul asta a reusit sa ma streseze dintr-un singur pct de vedere.....n-au lasat si astia macar o tipa in viatza.....macar pe ultima.....pe Maki.... aia a murit ca a stat Gantz prea mult.....cam pe fatza. Oricum faza cu Sei a fost misto....macar cu aia a facut sex a stiut omul de-o treaba :D

Mie seria mi se pare foarte reusita si merita vazuta.....macar pt violentza :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Apr 25 2006, 11:56 PM
Post #38


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



si mie mi-a fost ciuda k a omorat toate tipele...ff gay...trebuia sa o lase macar pe sakuraoka...acuma noah ...twisted ....
cel mai enervant personaj a fost katou ... era cam weird...tot facea pe cavaleru da nu a avut curaju sa-l infrunte face 2 face pe tipu ala de la el din scoala...s-a bagat in wc peste el si l-a luat pe om prin surprindere cand isi facea treburile...ff lipsit de tact si onoare

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Apr 26 2006, 10:30 PM
Post #39


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



De ce? Daca vine unul si-ti spune ca o matahala vrea sa ti-o traga la propriu.....tu ce faci?...joci corect si speri sa nu te arda....sau faci ce trebuie sa faci ca sa iti scapi posteriorul......nu cred ca daca erai in locul lui te mai gandeai tu la tact si onoare.....si ii faceai la fel.

Nu mi se pare gay faptul ca au omorat toate fetele.....ci foarte dramatic....au omorat si cainele....cat am ras la faza aia :lol: .... oricum teoretic Kei mai avea o sansa la originala Kimishino .... dar s-a dus pe apa sambetei si sansa aia cand a fost atat de incompetent incat sa nu stie cum sa foloseasca informatiile pe care le avea.

Am citit mai pe larg acuma citatele lui cilu.....that guy had a problem.....saracu n-a inteles nimic din animeul asta. Now.....if a girl that looks like Big Tits came to stay at your house there isn't a single guy here that could tell me that the first thought that crosses your mind isn't : how to get her in bed.

Cat despre partea cu taclarele...da...corect...katou cel putin e enervant la capitolul asta...da e unul...restul se descurca de minune...mai ales Kei in a treia misiune e superb....omoara la alieni fara sa clipeasca.

In rest...bullshit-ul ala cu school bullies & co .... nu are nici o legatura cu ceea ce se petrece cu adevarat in anime-ul asta. In plus tipul ala se repeta de cateva ori.

Oricum....eu pe tot topicul nu am gasit nici o interpretare a actiunii sau a finalului.....numai sa va plangeti stiti?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Apr 27 2006, 12:09 AM
Post #40


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



stiu c zici ..big guy...wants to crunch your face off...da macar lasa-l sa se stearga noah...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:04 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |