Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> KITE! Uncut ... interzis fara acordu parintilor :)


Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Cu toate ca actiunea este ceea ce domina acest anime are mai multe implicatii de nivel psihologic....lupta de supravietuire...razbunare...justificarea pacatului capital de a ucide.....Scenele de actiune sunt foarte bine inchegate....si fluidizate in mod realist....si desi ziceti ca este violenta gratuita mie nu mi se pare....imi aminteste de filme ca Nikita sau Leon....unde violenta sublima nu o poti nega ....defapt violenta nu este decit rezultatul unei actiuni de aparare a integritatii vietii ...indiferent din ce directie vine: victima , faptuitor...si presupune mai multe nivele de exprimare a vointei interne a acestuia....intentie, motiv,formarea la nivel psihologic a acestor factori..etc...Sexualitatea in Kite urmeaza acelasi tipar brutal...viloent....animalic .....insa e prea aproape de realitate ca sa poti sa negi ca asa ceva nu exista ..apropo imi aduce de ritualul de imperechere a Diavolilor Tazmanieni :twisted: :lol: :arrow:
PS:Cerceii lui Sawa mi s-au parut superbi... ;)...vreau si eu o pereche :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Kite....Sfarsitul...te lasa cu un gust amar in gura.....dar io zic ca-i foarte reusit.....
Per total..e un anime foarte realist...nu ma refer la felul in care cafteste gagica....ci la felul de abordare!!!

Fazele de sex...sunt facute destul de bine..insa si ele te lasa cam varza...
Hai ca prima oara nu stii despre cei vorba...dar dupa...e cam nasol..sa mai compilezi ce ai vazut..!!!

Oricum lucrul cel mai remarcant din tot filmul este violenta...dusa la maxim! Muwhaha...daia care imi place mie..!!


PS Sid...nu cred ca mai era nevoie de un topic... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Seby...e bine sa fie...decit sa discutam la rewieu-ri mai bine aici....si in plus cred ca mai putem gasi ceva de discutat in afara de violenta....de exemplu traume psihologice :D ... sunt o multime...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Un lucru foarte important in vizionarea filmului "Kite" este sa vezi varianta originala, necenzurata, netaiata.
In Mezzo Forte, un anime facut de aceiasi echipa (autor). Exista doua scene Hentai(foarte explicite), ce sunt doar de dragul de a fi. Nu au nici o justificare in poveste si pot spune ca mai mult stica filmul decat sa il ajute. Mezzo Forte este un film de actiune simplu cu usoare conotati comice.
Am deviat de la topic pentru a spune ca daca in exemplu de mai sus scenele erotice sunt de dragul fanilor (banilor), in Kite ele chiar aduc o justificare asupra mentalitatii eroinei principale iar vizionare variantei cenzurate (director`s cut) poate sa va faca sa aveti o alta parere despre acest film. -personal le-am vazut pe amandoua.
Adica, faptul ca a trebuit sa aiba relati sexuale pentru asi salva prietenul,atat timp cat el se afla in camera cu un pistol la cap, justifica dorinta ei de razbunare pe deplin.
Acesta nu este singurul lucru ce o poate indreptati sa il omoare pe politist (nu ii stiu numele). Faptul ca a mintit-o, a obligat-o sa omoare oameni inca de la o varsta frageta (si mi se pare ca tot el a orchestrat uciderea parintilor ei -nu imi aduc bine aminte), s-ar mai adauga la lista cu motive.

Sfarsitul filmului nu numai ca iti lasa un gust amar dar te face sa te intrebi ce va face cand va afla (nu spun ce ca sa nu stric filmul pentru alti oameni -cei care l-au vazut stiu la ce ma refer). Ea tocmai se vedea libera...sunt curios daca isi continua razbunarea sau poate este prea obosita sa mai continue (si sinuciderea este o solutie).

Comparatia lui Sidonix Unholy Santix, a lui Kite cu Nikita sau Leon mi se pare binevenita si sincer acele sunt filmele la care m-am gandit dupa ce am vazut acest anime, plus acele filme cu Alan DeLone (nu stiu cum sa il scriu, sper ca l-am nimerit) in care el moare la sfarsit, o moarte(asasinat) destul de stupida (prin simplitatea ei).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Io am vazut numai varianta UNCUt...pe care bogdan a luat-o de la mine daca nu ma insel...nici nu vreau sa vad varianta taiata...Nu vreau sa-mi schimb imprezia despre el...

Despre mezzzo forte...Bogdan are dreptate....scenele de sex...is cam oftopic...dar daca la asta se pricepe cel mai bine echipa de autori...then So be it!! Oricum,,tre sa recunosti ca is facute destul de bine...


PS: Sid...baga si tu ceva de genul contine scene henta...or smthing...sa nu ne trezim..ca vreunu de 12 ani peaci...nu ca n-ar intra...dar macar asa ...de forma..!! ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Varianta uncut pastreaza aproximativ tot mai putin scenele de sex...eu le-am vazut pe amble.....In afara de actiune pe mine m-a impresionat calvaru prin care trece Sawa.....cum zicea si bog.....si cum i-a modelat sentimentele...razbunarea in forma de ura pura mi se pare sublima.....aproape a facut-o imuna la sentimente....
Ps:Seby am rezolvat... :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Varianta UNCUT (adica necenzurata, netaiata), am vazut-o...surpriza...pe VOX. Adica o televiziune germana ce a avut curajul si respectul necesar pentru acesta anime de al difuza cum trebuie. In schimb daca vreau sa iau acest anime din SUA trebuie sa ma multumesc cu varianta ciopartita pe motive legale, desi sunt adult (vaccinat, peste 18 ani).

Seby, varianta UNCUT nu o am de la tine, dar o sa o iau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Nemtii dupa cite am observat nu cenzureaza....multe lucruri inclusiv anime....cred ca trecutul lor dur spune multe...au spiritu' mult mai deschis dupa holocaust....Deci nu trebui esa ne mire faptu asta Bog...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Baieti , ma bag si eu ca musca-n lapte :lol:
Animatia e OK , scenele de violenta sunt tari , cele de sex le-as integra celor de violenta , si intreg filmul l-as integra categoriei violenta ingenioasa , dar asta cred ca am mai spus-o :)
Insa mie povestea mi se pare ca simpla , sfarsitul ar fi lasat poate vreun gust amar sau orice alt fel de feeling , daca nu m-as fi asteptat la el , adica vreau sa spun ca intreg firul actiunii este previzibil , pana si reactiile personajelor sunt usor de anticipat. Ia , sa vad daca tin minte bine , politaiul ala i-a omorat pe parintii tipei , si dupa aia i-a spus ca sa lucreze pentru el ca asasin ca sa razbune moartea parintilor. Se indragosteste de unul , isi largeste perspectivele , si capata curajul , sau nu curajul , mai bine zis motivatia , pentru ca sa il omoare pe asasinul parintilor ei. Hmmmm...ca de fapt ea totusi stia demult ca el e criminalul , nu ? El isi imagina ca ea nu stie.... as zice asa putin in gluma ca cerceii aia erau garantia lui de viata :) ...oricum asta ar fi parerea mea :)
Eh , corectati-ma ca nu mai tin minte prea bine :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Fate, te corectez, dar nici eu nu prea tin minte.
Nu cred ca ea stia de fapt cine este cu adevarat ucigasul familiei ei si ce motive au stat la baza asasinatului.

Avantajul (daca poate fi numit asa) ca l-am vazut pentru prima oara pe germani, a fost ca nu intelegem ce este cu scena in curs...dar sa le mai fi dedus pe urmatoarele.
Trecand peste predictibilitatea filmului, sar direc la sfarsit. Chiar te-ai gandit la acea scena de sfarsit (nu o spune daca nu pui anuntul de "spoiler" inainte). Este unul din lucrurile care chiar m-au lovit pe neasteptate (foarte atipica pentru un anime).

Despre simplitatea povesti...gandestete ca este vorba de un un film de actiune ce tine putin peste o ora (o ora jumate parca). Nici un astfel de film nu a reusit sa dezvolte poveste intr-un interval atat de scurt si sa mai si descrie amanuntit scenele de actiune. (poate acesta este motivul de ce Ghibi isi scoate filmele de peste 2 ore ca durata).

Acea categorie de "violenta ingenioasa" este cred cea ce si-au propus autorii lui Kite de la bun inceput. Este clar ca nu este un film "de arta" dar nici nu este actiune de dragul actiunii (ex:Demon City Shinjuku).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Bogdan ..time up...desi l-am vazut si revazut de mult...iti garantez ca filmul nu are mai mul de 50 min...O sa verific acum..ca tot nu am ce face.

Voi ziceti ca povestea e simpla...Pai ce poveste nu-i simpla la urma urmei...Daca directorul vrea sa o incurce..o incurca..Aici io zic ca a facut bine ca nu ne-a bagat mai mult in ceata..A calculat chiar f bine tandemul durata/complexitatea povestei!!Voi nu credeti? 8)

Cea mai misto faza oricum..e aia cand asasineaza pe actor...desi il omora pe cel care nu trebuie..!!! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Raportul complexitate story/actiune/durata...mi se pare corect.....se intentioneaza ca actiunea sa inlocuiasca storyul...actiunea nareaza de la sine....pauzele dintre actiune sunt ca un fel de retraire....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Kite ..l-am vazut si eu...si chiar mi-a placut. Actiunea este interesanta ...scenele de bataie sunt bune...are dragoste, ura, razbunare, sex, violenta ceva trairi psihologice...mi s-a parut un film reusit. Am urmarit cum sclipeau cerceii in scenele de bataie...am urmarit si personajul feminin super bine realizat fizic + dorinta de razbunare. Si eu am inteles ca politistul i-a ucis fetei parintii si ca ea asteapta rabdatoare momentul cand il va prinde cu garda jos sa se razbune. Cred ca m-am uitat de vreo 2 ori la Kite...si tot o sa ma mai uit din cand in cand :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Oricum..pt ramane un anime care il recomand celor care is cu capul pe umeri...Totusi..nu as vrea sa ii arat la prietena mea un asemenea anime(nu din prima cel putin ;) )!

Ia ziceti...care a vazut Mezzo Forte??
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



PRIMA DATA NU IMI VENEA SA CRED ca este adevarat ce vad!!!!! :oops:
Ciudat cum gandea fata.... si mai ales traume peste traume.....si sincer mi s-a parut ciudat sau cam tras de sfoara cum a scapat din explozia aia!
SI ZIC CA DUPA CE SE TOT FOLOSESTE ALA DE IA ATAT MACAR SA SE SFARSEASCA FILMUL BINE...dar....este si mai groaznic la sfarsit!!!!
dar din punctul asta de vedere este bun filmul 8) !!!!
nu mas mai uita la el a doua oara!!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Aha....te-am prins ;) !!!...deci nu ti l-am dat degeaba!!!! :lol: 8) E bine ca l-ai vazut....tres a recunosti ca e ceva mai special!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



QUOTE
dar din punctul asta de vedere este bun filmul  !!!!
nu mas mai uita la el a doua oara!!!!!
:D :D frumos spus

Eu mai intai am vazut versiunea cenzurata si pe urma pe cea uncut si pot sa zic ca de fazele alea de hentai pana la urma se poate lipsi filmu, dar totusi explica intr-un fel relatia dintre akai-san si sawa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Eu nu stiu de ce sunteti asa socati.. :shock: ..mizeria umana e mult mai mare decit ce se traspare in Kite...mi s-a parut corect narata capacitatea de josnicie din partea speciei umane...
whip eu nu vad de ce atata consternare....iti pui nickuri sado si o faci pe nevinovatu....ca sa vezi.. :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



DA, defapt Whip, ESTE O CRIMINALA!!! :lol: ,
:oops: , dar nu este vina mea ca m-a socat asa de mult.....CEL MAI MULT FAZELE DE BESTIALITATE SEXUALA!!!!! alea de fight sunt ok!!!!
Macar de n-ar fi murit tipul la sfarsit!!!!. :cry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Io am vazut din prima varianta necenzurat..pe care a vazut-o si Whip...si sincer..nu-mi pot imagina filmul ..fara partea de Hentai...parca nu ar mai fi Kite!!!!

De aceea nu vreau nici macar sa aud de cenzura..nu numai la hentai..ci in general!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:25 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |