Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tabara Anime/manga, exact ce zice la topic...


Alexander
post Jul 2 2007, 01:05 PM
Post #1


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Vara asta eu si alti oameni la fel de sain ca mine vrem sa facem o excursie/tabara. Acuma uitati what poped into our heads la o bere: ce ar fi sa alegem o locatie(pe care nu am ales o inca) si sa mergem cu totii acolo cu cortul vreo 5 zile(si cand spun toti ma refer si la voi, cei din alte orashe).

MIe mi se pare o idee buna si cred ca am s o duc la cap. In prima faza am sa contactez persoanele pe care le si ma stiu din alte orashe ca sa vad daca merge careva si apoi cine se anunta.

Perioada cred ca va fi undeva pe la mijlocul lui august.Cred...
Avand in vedere ca nu am seatat inca locatia nu stiu exact cat va costa toata treaba, deci nu am prea multe detalii. Eu si Lumps cand ziceam sa gasim o cabana(poate are unul din voi pe la munte) si sa campam acolo pe vreo pajiste, astfel am avea si baie si un dush ocazional.


Astept pareri, idei etc?
:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lylu
post Jul 2 2007, 01:59 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 222
Joined: 1-November 06
Member No.: 3.212
Points: 1.354
Gender:



foarte tentant,dak se hotaraste exact locatia si am timpul necesar,atunci cu cea mai mare placere as merge :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jul 2 2007, 02:13 PM
Post #3


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Vad ca discutia asta a luat mai mare amploare pe anime-mania. ar fi bine sa vbim acolo ca sa evit sa ma repet, sau sa postez de 15 ori acelasi raspuns la aceeasi intrebare. Anunturile importante le voi pune si aici.

Nu stim inca cati vom fi, deci nu ne am decis inca unde vom merge. Daca suntem putini(30) putem sta la cabana Dochia, pe Ceahlau.
Posibilităţi de cazare:

100 locuri vara;
70 locuri iarna.
Tarif pentru cazare (la 26.08.2006):

camere cu 2 locuri - 21 lei / loc / zi
camere cu 4 locuri - 12 / loc / zi
camere cu 7 paturi - 11 / loc / zi
cameră cu 14-17 locuri - 10 lei / loc / zi
http://www.neamt.ro/Date_gen/Ceahlau/Cabana_Dochia.html
Si vom vedea cum vom sta.



Pana la cabana Dochia(aprox 1750m alt.)este un pic de urcat, cel mai lung si banuiesc domol drum are 6 ore(sunt 7 trasee in total). So pack light. Am sa pun si o lista cu must have-uri pentru excursie cand va fi timpul.

Daca vom fi mai multi va trebui sa mergem la cort... Si asta nu stim inca unde s-o plasam.
Problema e ca noi din iasi cred c-o sa plecam multi(Eu,Lumpy,n3b1,Craus,Pandel-poate,Maru,si cred c-o sa se mai umple lista). S-ar putea sa vina si sora lui Lumpy si Frost. Deci deja 8 la prima calculare.


Voi reveni cu mai multe detalii mai tarziu.


O singura treaba va rog: Abonativa din timp dar numai daca sunteti cat de cat sigur ca puteti veni, adik sa nu existe last minute problems cum ar fi ca nu va lasa parintii sau stiu eu ce...
And another thing, daca veniti v-as sugera sa veniti macar 2 pe oras, nu de alta dar in caz de stiu eu ce(va rataciti cu trenul bla bla, sa aveti cineva cu care sa va tocmiti).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lylu
post Jul 2 2007, 02:57 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 222
Joined: 1-November 06
Member No.: 3.212
Points: 1.354
Gender:



o alta optiune,tot pe ceahlau,ar fi la Cabana Fantanele unde sunt aproximativ aceleasi preturi(cei drept,totusi la o altitudine mai mica)

Altitudine: 1220 m

Cazare cabana Fântânele
Posibilităţi de cazare:

40 locuri
Tarif pentru cazare (la 26.08.2004):

camere cu 1 loc - 24 lei / loc / zi
camere cu 2 locuri - 27 lei / zi
camere cu 4, 5, 6 locuri - 11 lei / loc / zi
camere cu 8, 9, 11, 13 locuri - 10 lei / loc / zi
cameră cu 19 locuri - 9 lei / loc / zi

mi se pare k la cabana aia au si o masa de biliard :D (cel putin acum trei ani aveau)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jul 2 2007, 03:08 PM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Da am fost si eu acolo. Aveau si cred ca inca mai au, dar oricum era d'aia mica si jertpelita.
Am putea sta la fantanele dar vezi tu... treaba e urmatoarea ca sa ocupam locuri din timp si nici sa nu platim f mult ar trebui sa stim de pe acuma cati vin si cand. Dar avand in vedere ca nu stim, nu avem cum sa facem rezervari and etc...

Bai intra pe:http://www.anime-mania.ro/index.php?name=Forums&file=viewtopic&p=50591#50591

E aceeasi discutie, mai multa lume, mai multe opinii.

daca nu vrei nu i nimic, dar ti am spus, aici voi posta doar anunturile importante nu toata treaba.

Sorry pt reclama nu stiu daca am voie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lylu
post Jul 2 2007, 03:50 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 222
Joined: 1-November 06
Member No.: 3.212
Points: 1.354
Gender:



eu la fantanele am urcat doar pt ceai,nu stiu cum arata camerele :lol:

m-am uitat pe celalalt site si-am vazut k era ceva lume interesata, insa n-am postat acolo pt k nu mai tin minte dak am cont facut,de aceea am postat tot aici
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Jul 2 2007, 05:12 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



O fi la 1750 m, dar merita sa urci pana la cabana Dochia, privelistea e grenial, dar asta e doar o sugestie. Am putea sa megrem la Lepsa, in Vrancea. E la 80 de km de Focsani si s-ar putea sa stiu eu pe cineva acolo cu o cabana care sa ne puna la dispozitie un dus si o buda, chiar sa aiba o pajiste ceva de genu pt corturi, dar nu o sa stiu sigur decat pana la sfarsitul saptamanii. Dar astea sunt doar idei. Dar ar fi bine ca pana pe la jumate lunii sau ceva de genu sa stabilim cum, cine, ce si unde.


brb reposting this on AM :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Jul 2 2007, 05:13 PM
Post #8


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



QUOTE(Alexander @ Jul 2 2007, 04:08 PM)
Sorry pt reclama nu stiu daca am voie.


Anime-Club nu interzice link-uri catre alte site-uri, mai ales site-urile afiliate (aka, cele care au banner in footeru site-ului/forumului)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Jul 3 2007, 11:16 PM
Post #9


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



ei fix, intru sa-mi fac cont pe un forum sa zic daca merg intr-o excurise. :) Sa inteleg ca si acolo sunt aceeasi oameni de aici, sau cum? Ma rog, e tentanta ideea, cred ca as veni si eu. Chiar daca nu cunosc pe nimeni, mai merg vara asta intr-o tabara cu prietenu` si muuulti necunoscuti in
sibiu, abia astept, ihaa! Deci cred ca am veni si noi,[el a vazut muuult mai multe animeuri decat mine :) ] mai ales ca e in august. Nu neaparat pt socializare, [ suntem mai social freaks asa *kiiiiding*].cat pentru locatie. Ma rog, o sa urmaresc topicu` pt amanunte and shit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jul 4 2007, 07:15 AM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hmm okee in mare suna bine ... mai ales ca pe ceahlau nu am fost :D oricum the higher the better ... tot ce tre sa am grija acuma e sa nu suprapun asta cu altceva :rolleyes: niste date concrete ceva nu avem ;) ?

PS
Da din ce am citit pe celalat forum .... cred ca imi fac griji degeaba ... oricum zona bucegi valea prahovei..e foarte prost aleasa parerea mea... zicea cineva ca e camping la Trei Brazi .. sure it is.. doar ca o sa iti pasca oile la usa cortului o sa te afume manelisti sau (si una si alta) si pt toate asta o sa trebuiasca sa platesti taxa ... in care taxa intra ca extra bonus niste tipi draguti tracand cu atv-urile prin toate locurile posibile.
Parerea mea e ca locuri pentru 30 de pers... si in zona accesibila veti gasi foarte greu... de acea cred ca ce-a mai buna solutie ar fi o zona mai izolata ceva ... daca mai e lume care a batut muntii sa posteze aicea locatii :-s io unu pentru zona bucegi a-si vota fie pentru masivul piatra mare (cabana cu acelasi nume) situ ca se sta nice la cort langa ... fie pt fagaras ca imi doresc sa merg acolo ... da la o adica orice munte e bun

PS2 care are cont si pe celalat forum...sa de-a un copy paste...daca considera necesar :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Jul 4 2007, 09:56 AM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



@bogdan ms de informatii, fac asta chiar acuma :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Jul 4 2007, 01:39 PM
Post #12


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



lumpy, ai o semnatura :)) deci... prea tare :)) [scuzati offtopicu`]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Jul 5 2007, 04:22 AM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Deoarece vrem persoane serioase si vrem sa evitam eventualele probleme legate de acordul parintilor toate persoanele care vor merge vor trebui sa aiba peste 16 ani. Sorry pentru cei mai tineri, dar it'a a lot of work as it is si nu ne permitem sa fim responsabili pentru voi, nu avem cum sa dadacim pe toata lumea.
Un alt filtru: daca o sa prindeti loc la cabana nu uitati ca e facuta din lemn (special pentru fumatori, indiferent de varsta), nu va uitati acasa simtul civic, strangeti dupa voi indiferent daca stati la cabana sau la cort ca sa evitam eventualele neplaceri. Daca nu sunteti capabili sa va stabiliti singuri o limita la bautura ea vi se va impune, din nou, pentru a se evita eventualele neplaceri.
Igiena corporala este importanta si aveti grija, nu impartiti prosoapele si periuta de dinti(sau chilotii, prezervative etc... :D )
Nu stiu daca e cazul sa va spun, dar sa va luati prezervative cu voi nu e niciodata o idee rea(fiecare dupa potential :D ).

Ideea momentan este sa stam 7 zile (va varia in functie de pretul cazarii, inca nu stim sigur).

Bagaj comun(indiferent daca mergeti la cabana sau cu cortul) :
7 tricouri/bluze sau mai putine(este la latitudinea fiecaruia, tineti cont ca le mai murdariti);
7 boxri/chiloti/tanga sau mai putine (din nou la latitudinea fiecaruia), la sutiene nu ne pricepem deci va ganditi voi(fetelor :D);
7 perchi de ciorapi sau mai putine (latitudine bla bla bla);
o sa va trebuiasca un trening;
1-2 hanorace;
1-2 perchi pantaloni scurti sau 3 sferturi;
1 pereche adidasi, 1 pereche sandale/slapi;
1 prosop de baie, 1 de maini;
celular daca aveti si incarcator;
1 laterna(daca stati la cort);
Optional:
aparat foto(pt cei care vor si pot)
camera videeo(tot pt cei care vor si pot)
laptop(daca nu puteti sa dati log out)
casetofon/cd-player/mp3 player(pt toti cei care vor si pot numai sa aveti grija la greutate si sonor);

Daca aveti de gand sa stati la cort o sa va trebuiasca:
Cort(sau loc asigurat in cortul altcuiva, eventual persoana pe care o stiti si este de incredere);
Sac de dormit;
Izopren(polisteren pe care il puneti sub sacul de dormit);
Tacamuri si farfurii(eventual de unica folosinta sau de plastic);

Contraindicatii: La capitolul electronice aveti grija pentru ca sunt responsabilitatea voastra, deci daca va aduceti lucruri valoroase va trebui sa aveti grija de ele.
Nu uitati sa va verificati cortul de acasa(sa nu i lipseasca componente).


Item-uri de igiena:
1 sapun ;
1 sampon;
1 periuta si o pasta de dinti;
1 deodorant/stcik-uri(latitudine bla bla bla);
1 tub crema de ras, 1 lama, aftershave(pt baieti, la fete nu stiu ce trebuie :D);
2 suluri de hartie igienica;
optional detergent pt cei care vor sa isi spele hainele acolo.


Medicamente(drugs):
1 folie de aspirina;
1 folie de paracetamol;
cateva pliculete de coldrex;
sirop de tuse sau pastile pentru gat
crema antimicotica(pentru ciuperci, daca stiti ca sunteti sensibili la asa ceva);
pastile pentru probleme stomacale;
algocalmin sau nurofen(e scump, dar foarte eficient) pentru dureri in general;
plasture pentru eventualele taieturi/julituri;

Daca stiti ca aveti alte afectiuni luati-va ce va trebuie.

Contraindicatii: Evitati cel putin cat suntem acolo sa luati pastile si apoi sa consumati alcool sau invers.



Speram sa fi acoperit majoritatea lucrurilor de care aveti nevoie in aceasta excursie.





Program(va suferi niste modificari):
Ziua 1: Ajungem - orele vor varia in functie de locatie si de sosirea fiecaruia;
Ne instalam - ne punem corturile sau ne cazam;
Dupa ce ne-am instalat si am mancat cum trebuie o sa socializam(jocuri de carti, o vorba la o bere, etc), ora dee culcare si-o stabileste fiecare;

Ziua 2: Dupa ce ne trezim si ne desmeticim ne spalam(facem dus/ne spalam partial);
Nu stiu la ce ora o sa fie masa(avand in vedere ca s-ar ca unii din noi, sau toti, sa stea la cabana ar fi bine sa ne sincronizam ora de mic-dejun);
Dupa ce am terminat toti de mancat o sa stam sa ne cunoastem(sau asa credem ca ar fi bine), povestim intamplari, pasiunile fiecaruia, eventual si jocuri(leapsa, fazan, vanatorii, mima, un fotbal, etc...);
Dupa care program liber(somn care vrea, exploram zona - din nou care vrea, etc);
Mai pe seara discutii la un foc, la o tigara, la o bere;

Ziua 3: Dupa ce ne trezim si ne desmeticim ne spalam(facem dus/ne spalam partial);
Nu stiu la ce ora o sa fie masa(avand in vedere ca s-ar ca unii din noi(sau toti) sa stea la cabana ar fi bine sa ne sincronizam ora de mic-dejun);
Dupa asta vrem sa facem un concurs in genul emisiunii "Whose line is it anyway?";

Ziua 4: -----\\------
Facem un traseu(indiferent de loc). Traseul este optional, cei care nu vor pot sta la cabana/corturi. Nu stim inca cat de greu o sa fie traseul deoarece nu am stabilit cum si unde mergem. Oricum ca informatii generale: o sa mergem in grup/uri cat de cat compacte ca sa nu ne pierdem unii de altii;
sus o sa facem poze si stam la o tartina/tigara/bere/etc dupa care clean up si mergem inapoi;
Dupa asta program liber;

Ziua 5: -----\\-----
Ramane de vazut;


Ziua 6: -----\\-----
Ramane de vazut;

Ziua 7: -----\\-----
Ramane de vazut;




Sfaturi: Nu va indepartati de zona de camping(mai mult de 10 min) fara sa ne dati de stire si fara sa fiti insotiti de cineva;
Daca aveti probleme cu programul nu ezitati sa spuneti ce va deranjeaza si eventual sa spuneti cum s-o rezolvam, nu suntem incapatanati;
Daca va deranjeaza alt membru al taberei sau vreun alt turist nu sariti la bataie ci veniti(la unul dintre organizatori) si dati-ne de stire;
Daca va lipseste ceva din cele necesare, ori o rezolvati singuri ori veniti la organizatori, amintiti-va ca noi vrem ca toata lumea sa se simta bine si o sa incercam sa rezolvam cat mai bine problema;
Daca suferti de probleme care sa va impiedice sa faceti efort(astm, etc) informati-ne din timp ca sa facem in asa fel incat sa nu va suprasolicitam fizic;
Nu cred c-o sa va trebuiasca prea multe acte(in afara de buletin, carnet de elev, carnet de cupoane - pt reducere la tren), deci pasaportul si certificatul de nastere lasati-le acasa;
Bijuteriile si alte chestii de genul asta sunt inutile;







Vom veni cu un update cand progreseaza situatia.

Sugestiile voastre vor fi luate in considerare, dar va rog daca dati sugestii sa fie pertinente(cineva vroia un 'top si un proiector pt proiectii anime - numai ca nu mi a zis de unde sa iau elicopterul care sa le transporte:D ).
Sugestiile cu privire la locatia taberei sunt binevenite, dar ne trebuie detalii(nivel de confort - cort/cabana, preturi, nr de locuri, nr de telefon eventual persoane de contact, etc).

Aceasta tabara este o ocazie sa schimbati opini, sa cunoasteti persoane noi si eventual sa va faceti si prieteni noi. Este o oportunitate sa va distrati alaturi de oameni ca voi, cu aceeasi pofta deosebita pt anime si manga. Evenimentul este primul de genul acesta si noi speram sa fie un succes rasunator , daca nu, nu mai plecati de pe muntele ala! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jul 5 2007, 10:42 AM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



WOW ... cineva are un plan coerent ..foarte bine foarte bine :D
din ce ai scris tu acolo io am o singura observatie la capitolul echipament...daca vreti traseu ... io sugerez sa va luati si bocanci, iar la capitolul inbracaminte nu uitati ceva impermeabil..de preferat geaca cu gluga (poate ca nu o sa fie nevoie..dar mia bine sa o carati de pomana decat sa aveti nevoie si sa plangeti dupa ea)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jul 5 2007, 01:24 PM
Post #15


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Fara suparare dar voi nu stiti sa iesiti cu cortu. :P Singurul lucru aproape perfect - daca se completeaza cu ce zice bogdan - este bagajul. Candva o sa va invat ;)

Pentru relax total e imperativ no music related electronics - e chiar recomandabila o chitara, un fluier si orice instrument mai aveti in minte. O camera foto sau video sunt perfecte. Daca e cu cortu tre o locatie cu parau/izvor si clar nu in curtea unui imobil. Mancarea se poate pastra in conditii destul de bune in natura si mentionez din nou fara prea mult efort.Partea cea mai interesanta sunt constructiile specifice pe durata sederii din lemn fara cuie si alte cele metale decat sfori. Prea spartan pentru voi ? Ei bine cu putina imaginatie e mai comod ca la o cabana ;) Pe cuvand de cercetas!(la propriu cine nu crede).

Va iubesc si sper sa va distrati. :rolleyes: Eu am prea multe planuri pe vara asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lylu
post Jul 5 2007, 01:32 PM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 222
Joined: 1-November 06
Member No.: 3.212
Points: 1.354
Gender:



sugestiile au fost bine venite ,mai ales pt persoanele derutate in privinta continutului bagajului,la categoria medicamente eu as mai recomanda un unguent antiinflamator si cateva(cel putin una) fase elastice,in eventualitate unor luxatii sau mai stiu eu ce,iar pt dureri foarte bun e algocalminul fiole,care nici nu e scump.

zona de la cabana dochia ar fi una foarte buna,parerea mea,de acolo se poate urca pe toaca,iar jos ar fi duraul o zona super.In plus dak organizatorii ar dori s-ar putea vizita ,fie inainte de a urca fie la intoarcere, lacul rosu si cheile bicazului si s-ar putea face un popas la barajul bicaz,unde sunt vaporase si fel de fel de hidrobiciclete si alte prostii :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jul 5 2007, 01:49 PM
Post #17


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Apokalips, am fost cu cortul si uite-ma-s viu! Am pus toate informatiile alea mai mult orientativ, sa stie ce e bine si ce nu e bine si lista concreta ca sa nu stea ei sa si o faca si in acealasi timp am evitat intrebari in plus.
Sunt persoane care vor neaparat la cort, si ii inteleg pe deoparte e mult mai ieftin cand vine vba de cazare dar pe cealalta confortul is kinda shitty. Asa ca vom incerca sa facem in asa fel incat sa i multumim pe toti.
Lylu, sunt idei foarte bune, dar din cauza ca nu este inca nimic sigur nu pot spune ca vom facem vreunul din lucrurile astea. Daca vrei intereseaza-te de traseu/uri ca in cazul in care mergem la Dochia sa avem deja planificata treaba asta. Riscul este ca daca schimbam locatia ai muncit degeaba...




B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lylu
post Jul 5 2007, 02:30 PM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 222
Joined: 1-November 06
Member No.: 3.212
Points: 1.354
Gender:



mai multe info cu privire la zone turistice si imagini aici http://www.funromtour.ro/localitati.php?id=19

iar traseul ar fi cam acesta,am sa incerc sa gasesc si o harta cu un traseu mai detaliat,acesta am postat-o pt a avea macar o idee pe unde ar trebui sa mergeti:

(IMG:http://img469.imageshack.us/img469/7066/pozazona25sc1.jpg)


dak punctul de intalnire, al tuturor celor ce ar merge la dochia, ar fi la gara din piatra-neamt ,atunci ati avea si acolo ce vizita in timp ce se vor aduna toti.Insa,probabil ,vor fi necesare 2 puncte de intalnire,unul la gara din bicaz iar altul la gara din piatra-neamt,asta depinzand de ultima destinatie pe care o are mijlocul de transport utilizat de fiecare. :unsure:

pt cei interesati de opinia unei persoane care a fost pe ceahlau atunci sa citeasca asta
http://alpinet.org/main/liste/index_ro_t_r...u_id_28496.html si http://alpinet.org/main/liste/index_ro_t_r...u_id_28480.html

traseul statiunea durau-cabana fantanele-cabana dochia explicat mai in detaliu :D :

http://www.studentie.ro/TRASEE_MONTANE_CEA...1-79181093.html
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jul 5 2007, 02:54 PM
Post #19


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Multam de detalii, chiar imi sunt folositoare. Am fost si eu pe Ceahlau de 2 ori, deci nu m as fi pierdut dar e bine ca tipul ala e asa detaliat.

Multumesc, aminteste mi sa ti iau o bere sau un suc pe munte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lylu
post Jul 5 2007, 02:57 PM
Post #20


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 222
Joined: 1-November 06
Member No.: 3.212
Points: 1.354
Gender:



QUOTE(Alexander @ Jul 5 2007, 03:54 PM)
Multam de detalii, chiar imi sunt folositoare. Am fost si eu pe Ceahlau de 2 ori, deci nu m as fi pierdut dar e bine ca tipul ala e asa detaliat.

Multumesc, aminteste mi sa ti iau o bere sau un suc pe munte.
*



poti sa fii sigur k am sa-ti aduc aminte :lol: ,acum mai ramane de vazut dak pot sa merg,vacanta mea terminandu-se pe 14 august :angry: (incep tortura=antrenamentele <_< )

dak veti opri in piatra puteti conta pe ajutorul meu in a face o vizita orasului :P

pt cei ce nu pot vedea al patrulea link postat de mine:

TRASEE MONTANE CEAHLAU - TRASEUL MONTAN STATIUNEA DURAU - CABANA FANTANELE - CABANA DOCHIA

Marcaj: banda rosie

Timp de parcurs: 3 ore 30\''

La inceput se urca usor pe piciorul dintre paraul Fantanii si paraul Nican printr-o padure de molid si fag si cateva poieni mici.

Dupa 15 minute se intersecteaza drumul care face legatura dintre Durau si Izvoru Muntelui si se urca prin padure, mai domol la inceput si din ce in ce mai greu pana la Cabana Fantanele situata intr-o poiana larga cu o priveliste cu totul deosebita. Urmeaza un urcus lin printr-o padure de brazi pana la locul numit "La Morminte".

De aici se urca tot mai greu prin padure pana la o zona deschisa - Curmatura Piatra Lata - dominata de stanca "Furculita" sau "Caciula dorobantului".

Apoi se urca usor printre jnepeni, in fata se vede, magnifica, stanca "Panaghia" (70 m), se trece pe la baza ei, pe langa varful Toaca (1900 m), cabana meteorologica si se ajunge pe platoul central unde se deschide o panorama impresionanta. Cararea ajunge pe varful Lespezi si, dupa 200 m, se ajunge la Cabana Dochia.

am gasit o harta numai buna pt traseul spre dochia
http://img524.imageshack.us/img524/589/ceahlaumapfullld3.jpg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 10:02 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |