Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum Sunt Vazutzi Fanii Anime Din Romania?


Thor
post Jul 24 2006, 09:07 PM
Post #41


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Eh, uite inca un topic pe care il "urmaresc" :rolleyes: din umbra si la care ma vad nevoit sa "introduc" :unsure: pe alocuri unele ganduri personale.
Unu la mana: Titlul topicului a fost de PREA multa vreme depasit.La o prima inspectie un observator, evident ca e si obiectiv omul pe deasupra :D , s-ar putea gandi ca este vorba de ce spun oamenii din AFARA Romaniei.Eu unul, de exemplu, in mare, asta am inteles.Si ar fi fost intr-adevar ceva sa aflu ce zice Miko-chan din Tokyo, cand si DACA a avut orice fel ce "relatii" cu un fan anime roman, sau daca a auzit ca in Romania oamenii se uita la anime.Asta chiar ar fi fost o chestie...Nu stiu, poate ca mi-ar fi dat impresia ca "anime-club" este universal si ca nu traim intr-o "manastire" izolata de lume.
Doi la mana: Discutiile, care dupa cum am precizat in prima parte a "interventiei" :rolleyes: , mie personal mi se pare oarecum in afara topicului...Ma refer aici la cele de gen :"manelistii ma urasc...3 ma asteapta afara cu sabii ninja si bate de baseball sa ma faca bucata de asfalt"...Mi se par pur si simplu :blink: ...like...come on people...Sau acele cateva randuri de gen: "am incercat sa corup..."...bla bla bla...Adica ce se intampla?..ca nu inteleg? Facem parte dintr-o secta, un cult intunecat...ce suntem? Darth Vader sa invitam oamenii in mirifica "dark side"? :twisted: .Sa fim seriosi...Este normal sa am un grup restrans de amici cu care, eventul sa mai vorbesc pe alocuri chestii legate de fenomenul anime, dar nu cred ca pe vremea cand eram la liceu am abordat vreodata vreun coleg, chiar daca eram buni prieteni, incercand sa il "convertesc", cum probabil s-ar exprima unele persoane in acest topic(din cate am citit).Eu unul prefer o oarecare intimitate in ceea ce priveste hobbyul meu.Stiu ca, in cele din urma, nu fac nimic constructiv si de aceea nu incerc sa "extind fenomenul"...Fiecare ramane cu placerile lui personale, cu gusturile lui si cu initiativa lui in ceea ce priveste timpul liber...
Dramatizarile, si martirizarile la care sunt martor sunt total exagerate si, personal, mi se pare niste ideei comune, similare in unele cazuri cu tipologia "turmei".Daca exista unele cazuri izolate nu trebuie sa le tranformam in generalitati, pentru ca nu este cazul.Mai degraba este cazul sa incercam sa revenim la topic, sau daca nu se mai poate...sa il inchidem in cele din urma...Mie unul imi place sa cred ca gusturile nu se discuta, si ca traim intr-o tara libera(cel putin e democratie...mai mult de atat ce mai vreti?)...Haideti sa mai scoatem capul pe fereastra si sa vedem ca nu totul e asa negru cum ati crede...Lumea nu comploteaza impotriva fanilor anime...pisica nu imi otraveste mancarea pentru ca nu-i place ca ii mai zic uneori "neko" sau ca nu-i place de pisica din nu mai stiu ce anime...
Nu stiu daca am facut pe cineva sa inteleaga unde vreau sa ajung, am tendinta de a imi expune punctul de vedere intr-un mod imprastiat, pe care destul de putina lume il poate urmari, si de aceea imi cer scuze in avans.
In ideea ca totusi am fost inteles, sper ca nimeni nu o sa se simta ofensat sau "atacat" de randurile de mai sus.Sunt pur si simplu o expunere de idei.
Va salut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

L@dy D@rkness
post Jul 24 2006, 10:48 PM
Post #42


Yinyang mistress
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 28-October 05
From: Yin tranquillity
Member No.: 1.902
Points: 122
Gender:



La mine e mai nashpa in valcea oamenii nu stiu c "e aia anime'' si toti zic c?io:animatie japoneza AAA desene animate?nu esti kam mare sa t uitzi la desene?ma dispera!!!!! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 24 2006, 11:07 PM
Post #43


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



mhmm, nu-i deja stabilit ca lumea nu cam stie ce-i aia anime? no offence, dar macar povestiti ceva experiente personale or somth, daca tot se vb despre asta. mie una mi se pare cam aiurea sa tot repete cineva la 3 posturi ca lumea crede despre anime ca is desene animate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Jul 26 2006, 03:09 AM
Post #44


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



QUOTE(Thor @ Jul 24 2006, 09:07 PM)

  Doi la mana: Discutiile, care dupa cum am precizat in prima parte a "interventiei" :rolleyes:  , mie personal mi se pare oarecum in afara topicului...Ma refer aici la cele de gen :"manelistii ma urasc...3 ma asteapta afara cu sabii ninja si bate de baseball sa ma faca bucata de asfalt"...
  Dramatizarile, si martirizarile la care sunt martor sunt total exagerate si, personal, mi se pare niste ideei comune, similare in unele cazuri cu tipologia "turmei".Daca exista unele cazuri izolate nu trebuie sa le tranformam in generalitati, pentru ca nu este cazul.
...Lumea nu comploteaza impotriva fanilor anime...pisica nu imi otraveste mancarea pentru ca nu-i place ca ii mai zic uneori "neko" sau ca nu-i place de pisica din nu mai stiu ce anime...
Mie unul imi place sa cred ca gusturile nu se discuta, si ca traim intr-o tara libera(cel putin e democratie...mai mult de atat ce mai vreti?)...
 
*



Imi pare rau ca iar trebuie sa ma bag in seama cu un off topic. Eu cel putzin nu am zis ca lumea comploteaza impotriva animeurilor, doar ca unii nu inteleg fenomenul si il considera ceva ce nu e.
Ai dreptate dramatizarile si martirizarile pe care le-ai mentionat sunt exagerate. Dar nu vad ca cineva a zis ca manelisti il asteapta afara sa-l bata PT CA SE UITA LA ANIME, dak te referi la ceva ce am zis eu, mai citeste odata. :D
In rest sunt de acord cu tine.Si mie imi place sa cred ca gusturile nu se discuta, dar exista unii oameni care nu au parerea asta si eu am vorbit despre ei in posturile mele precedente. Imi cer scuze inca odata ca i-am numit "manelisti" , aici n-am nici o scuza, dar in cazul meu chiar se potriveste denumirea, in nici un caz n-am generalizat. :)
Once again i say .. next time i'll be more diplomatic :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Jul 28 2006, 06:00 PM
Post #45


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Nu, niciodata si nici nu mi se va intampla :twisted: (spre binele celor care vor incerca). Sunt un pic de acord cu axi. Eu nu vad de ce trebuie sa se gandeasca cineva la ce cred ceilalti despre un lucru care lui ii place atat de mult. Daca ceva iti place cu adevarat atunci bravo tie, tinete de el si lasa-i pe ceilalti in pace. Iar faptul ca s-a scris aici atat de mult denota putina lipsa de incredere in propria persoana, zic eu :D (asta ptr cei care se plang)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Jul 28 2006, 08:09 PM
Post #46


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



QUOTE(Lord Inuyasha @ Jul 26 2006, 01:09 AM)
Ai dreptate dramatizarile si martirizarile pe care le-ai mentionat sunt exagerate. Dar nu vad ca cineva a zis ca manelisti il asteapta afara sa-l bata PT CA SE UITA LA ANIME, dak te referi la ceva ce am zis eu, mai citeste odata. :D
In rest sunt de acord cu tine.Si mie imi place sa cred ca gusturile nu se discuta, dar exista unii oameni care nu au parerea asta si eu am vorbit despre ei in posturile mele precedente. Imi cer scuze inca odata ca i-am numit "manelisti" , aici n-am nici o scuza, dar in cazul meu chiar se potriveste denumirea, in nici un caz n-am generalizat. :)
Once again i say .. next time i'll be more diplomatic  :D
*


Well, ma vad nevoit sa subliniez ce am scris in subsolul postului propriu si personal, si anume :" Nu stiu daca am facut pe cineva sa inteleaga unde vreau sa ajung, am tendinta de a imi expune punctul de vedere intr-un mod imprastiat, pe care destul de putina lume il poate urmari, si de aceea imi cer scuze in avans.
In ideea ca totusi am fost inteles, sper ca nimeni nu o sa se simta ofensat sau "atacat" de randurile de mai sus.Sunt pur si simplu o expunere de idei
."...Asta plus o tenta de sarcasm de care se pare ca nu pot sau NU VREAU sa scap.Am tendinta de a-mi colora si potenta ideile intr-o maniera cel putin bizara pentru unii.
In concluzie, nu am vrut sa fac atingere la postul nimanui...a fost pur si simplu rezultatul la care am ajuns citind multitudinea de posturi*(absolut irelevante in ceea ce priveste topicul asa cum mi-am mai exprimat parerea in partea intai a postului precedent).Once again, imi cer scuze daca am fost inteles gresit sau daca am "atins"*(involuntar, trebuie sa ma credeti) sau lezat pe vreun participant pasiv sau activ in acest topic.
Cu stima, inca vietuind pe acest forum ,*(asta ca sa nu mai postez la topicul "Are you(still)alive") Thor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Deja Vu
post Aug 2 2006, 09:32 PM
Post #47


Diabolique
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 2-August 06
Member No.: 2.820
Points: 75
Gender:



Si totusi nu inteleg de ce trebuie sa etichetam ceea ce trebuie sa fie pe placul tuturor sau nu !? Abstractia pe care tindem sa o avem fata de lucrurile pe care care le consideram inutile ar trebui sa intervina si aici.Tindem sa negam si sa dispretuim ce nu intelegem, tipic uman de altfel, si nu cred ca mai simtim nevoia de a investiga curiozitati pur si simplu. Anime este o curiozitate pentru mine si poate pentru multi care descopera genul si nu cred ca poti fi luat in deradere pentru "ceva" diferit.Si totusi ignoranta nu are limite...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Sep 24 2006, 10:09 PM
Post #48


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Mi se pare normal ca unii noi sa fim luati in deradere pentru ca ne uitam si ne plac anime-urile, chiar daca unii dintre noi suntem "destul de mari". Avand in vedere ca rautatile exista de cand lumea :P mereu se va gasi cineva care sa comenteze. Obisnuiti-va! Nu ar trebui sa va pese de ce spun ceilalti. Ce stiu ei?
Unii dintre prietenii mei m-au intrebat doar nu esti cam mare sa te uiti la desene animate? Dupa care le-am explicat ce sunt anime-urile. Unii se uita si ei acum. Eu ma uit la anime-uri datorita fratelui meu. El se uita, asa ca am m-au "prins" si pe mine. Ce bine! :lol:
Cu toate ca acum imi petrec cam mult timp cautand anime-uri noi! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Sep 24 2006, 10:27 PM
Post #49


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Parerea ema e ca nu ar trebuii sa ne intereseze parerea altora. Facem ce ne simtim noi bine ca facem si nu trebuie sa explicam la altii. Daca ma gandesc mai bine nici nu incalcam vreo lege, nici nu ne intoarcem acasa ametiti si fara bani. :D
E adevarat ca multi oameni de varsta asta, in cautarea nebuna de dovezi de maturitate, ne considera ianpoiati pentru a fi ei mai avansati. Eram undeva la un chef si zice cineva sa ne uitam la ceva distractiv, se propune Madagascar, vreo trei sferturi intreaba ce e aia, ma apuc eu sa explic ca e un desen animat super, comedie, facut de Pixar... se trezeste unu pe care nu-l cunosteam "Ba acuma sa nu ma luati cu manga dinalea !", l-am lasat in durerea lui, ca doar nu stau sa-mi pun mintea cu toti ametitii la care le place sa se auda vorbind.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Forbin
post Sep 25 2006, 02:46 PM
Post #50


Abhorrent Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 75
Joined: --
From: (don't look behind you)
Member No.: 365
Points: 666
Gender:



Ce intrebare... pai fanii anime din Romania sunt vazuti cel mai bine cu proprii ochi!
sau cu lanterna daca tocmai se uita la ceva si e bezna (chiar daca la inceput de multe ori scrie "please brighten your room..." etc).

oricum nu mi se pare o intrebare buna pt fanii anime... mai interesanta ar fi sub forma
"ce ati (mai) facut sa fiti vazuti (sau sa fie anime-urile vazute) mai cu interes de catre non-fani?"

just my 2 cents
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sagga
post Sep 25 2006, 04:39 PM
Post #51


say what?
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 24-September 06
From: terra :))
Member No.: 3.037
Points: -1
Gender:



Poate ca fanii anime sunt vazuti ca niste oameni imaturi iar cei care scapa de glumele proaste sunt aceea care au o varsta mica 9-12 ani. Personal nu am intalnit pe nimeni sa aiba ceva personal cu fanii anime doar cu "desenele animate" cum am auzit de la cineva. Este greu cand ai o anumita varsta...18-26 ani si te declari fan anime deoarece ceilalti te privesc ciudat ca si cum nu ar fi ceva normal. Pana la urma nu conteaza ce varsta ai...fiecare cu ale lui cum este cazul si genurilor de muzica. :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

death600
post Oct 16 2006, 11:14 PM
Post #52


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: 16-October 06
Member No.: 3.132
Points: 43
Gender:



ha ha ha buna intrebare!Imi plac animeurile inca d la renumita serie sailor moon,iar o prietena dea mea si-a batut joc de mine inaca d p atunci.C este interesant e k si ei ii placea dar asta am aflat de curand,in fine akum 2 saptamani am fost la ea si iam pus o melodie care era d fapt un AMV,iau placut animeurile d p fundal si seara mia spus asta p net iar eu am crezut casi bate joc d mn...dar nu a fost asa mia cerut sai recomand cateva serii d animeuri...s pare k fruits basket a avut un mare succes :lol: Si asa a ajuns si ea sa se uite obsesiv la animeuri d tot felul,ajungand eu sa o tachinez ori d cate ori imi zice d nush ce ep care ia placut foarte mult.Ideea e k cei care fac mishto d noi sau ne num "imaturi" asa cum mi s-a intamplat mie,sau parintii cum urla din camera vecina culcate sau iti iau cablu d la calculator,d fapt nu stiu despre c vorbesc animeurile sunt asemanatoare k un drog :lol: bravo lui cine a spus asta!ar trebui s nu ne pese d c spun altii...oricum parerea lor nu conteaza...noi tot ne vom uita la animeuri!! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Autumn Shadow
post Oct 19 2006, 10:19 AM
Post #53


Incepator
**

Group: Members
Posts: 27
Joined: 18-October 06
From: Giurgiu
Member No.: 3.141
Points: 65
Gender:



Nu stiu cum sunteti voi vazuti...dar la mine se uita ca la o ciudatenie...
Parintii mei-tata in special- fac misto de mine si imi zic ca "nu mai sunt <copil> sa ma uit la <desene animate>...
Prietenii mei fac niste fete schimonosite la maximum, greu de descris..."Aaaa...te uiti inca la <desene animate>?!?...maturizeaza-te, omule..."


:angry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bibi
post Jan 27 2007, 02:50 PM
Post #54


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 27-January 07
Member No.: 3.665
Points: 7
Gender:



[COLOR=blue][B][I] pai... fanii anime din romania ar trebui sa fie vazuti la fel ca toti ceilalti fani, in scoala la mine sunt destui fani anime si nu zice nimeni nimica :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Jan 27 2007, 03:03 PM
Post #55


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



eu imi educasem de mult cercul social ca nu o sa ma opresc vreodata din uitat la desene animate :) E aproape o semnatura pentru mine :) in general am observat ca daca tu iei ceva ce itzi place in serios, si nu te sfiesti cand spui ca itzi place ceva, e acceptat destul de usor de ceilalti, chiar daca lor nu le place.

acu lucrez la ei sa-i fac sa intzeleaga p-aia mai judgemental ca anime NU este egal pokemon/digimon/etcmon ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramoran
post Feb 1 2007, 04:48 PM
Post #56


Lord of Chaos
**

Group: Members+
Posts: 39
Joined: 1-February 07
From: TM
Member No.: 3.702
Points: 101
Gender:



Se pare ca in ultimi 2 ani fenomenul anime devin din ce in ce mai simtin in romania (chiar acu vro luna am vazut un film hentai la un chiosc de ziare ... amazing ... chair daca nu lam luat ca era naspa ... si lam vazut deja :P) si around me apar tot mai multe persoane carora le place animeul ...

fenomenul cred ca are la baza faptu ca nivelul de informare creste (net. tv. etc.) si faptul ca la tv. se gaseste anime de calitate (anime +)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ghitza
post Feb 1 2007, 05:11 PM
Post #57


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 1-February 07
Member No.: 3.703
Points: 93
Gender:



In general, anime haterii care zic ca anime-urile sunt desene pentru copii, au tendintza bizara de a tace din gura dupa ce le dau sa se uite la Grave of the Fireflies.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shinigami
post Feb 1 2007, 06:12 PM
Post #58


shin no shinigami
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 9-August 06
From: THEM boards, YIM
Member No.: 2.846
Points: 572
Gender:



Din pacate "anime haterii" adevarati nu se uita la nici un anime. In fond cel mai bun mod de a-ti pastra prejudecatile e sa nu accepti niciodata confruntarea cu realitatea. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kittykirara
post Feb 1 2007, 09:25 PM
Post #59


I have kattitude!
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 12-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.108
Points: 235
Gender:



Well eu am norocul sa dau mai mult peste incuiati.Se uita lung cand aud de anime,apoi urmeaza replicile care dupa ei ar trebui sa fie haioase,iar a doua zi toti amicii lor stiu noutatea:"stiti ca aia se mai uita inca la desene animate?"
In liceu am incercat sa conving colegii ca nu e nimic aiurea in anime da n-am prea avut succes.am renuntat cand mi-am dat seama ca erau niste ipocriti:comentau ca ma uit eu la anime,in schimb ei se uitau la tot felu de stupizenii pe cartoon network <_< bineinteles ca nu recunostea nici unul.La faculta n-am mai zis nimic da cand a venit o colega si a vazut invazia anime din compul meu stia toata lumea a doua zi.Avand experienta din liceu i-am luat mai repede si chiar i-am "convertit pe cativa".Acuma vin si imi cer animeuri :lol:
Partea proasta e ca 99% din cei ce comenteaza nici nu stiu cu ce se papa anime,sunt prea mandrii ca sa incerce si e trist ca in dorinta lor absurda de maturizare nu mai viseaza :(
Poate se va mai schimba ceva in urm ani ca deja de vreo 2 se mai misca lucrurile :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Livache
post Feb 1 2007, 10:27 PM
Post #60


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 210
Joined: --
From: Galati
Member No.: 190
Points: 55
Gender:



eu am 23 de ani si am trecut de faza asta :D mai intai am trecut de parinti chair daca nu a fost usor :P apoi de prieteni si cei mai apropiati mie... ma chinui cu fratemiu acuma :D el zice ca sunt niste porcarii chestilea astea nu intlege cei ala niame si cu toate astea a vazut tot DBZ-ul gungrave-ul si ceva din naruto ceva din bleach... nu are rabdare da cu timpul cine stie ... :P
de batjocorit nu cred ca ar avea cineva tupeu din cei care ma cunosc ca le rup fata :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:10 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |