Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Legend Of Basara


Kagome-chan
post Jan 5 2007, 09:52 AM
Post #1


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Pentru ca am observat ca nu exista un thread asemanator, m-am gandit sa sparg eu gheata, chiar daca nu cred ca mai este cineva interesat de un shoujo ca Legend of Basara. In anii '90 a fost cel mai popular manga in Japonia...atat de popular, incat sa il ecranizeze.
Actiunea are loc in Japonia, insa cu mult mai diferita decat cea a zilelor noastre. O femeie naste doi genemi-un baiat si o fata-(ok, partea asta miroase a ceva din scrapped princess), iar baiatul, Tatara, se presupune a fii cel care ii va uni pe japonezi. Bineinteles ca profetia a ajuns si la curtile regale ale celor care conduceau Japonia. Astfel Tatara, la o varsta foarte frageda, a fost omorat, dar sora sa geamana, Sarasa a jurat sa il razbune. Ea a luat identitatea lui Tatara, pentru a-i conduce pe rebeli si pentru a-i detrona pe cei patru regi ai Japoniei, indeplinind destinul care i-a fost profetit fratelui ei.
Spre marea mea dezamagire anime-ul are numai 13 episoade. <_<

(IMG:http://img147.imageshack.us/img147/2509/eyecatchgb7.jpg)

Hmm...as putea sa spun ca primul lucru care m-a atras la el, a fost timpul si spatiul actiunii. :lol: Imperiul in desert si vestimentatia mi-a adus oarecum aminte de Gravel Kingdom. Trebuie sa recunosc ca am fost deseori tinuta in suspans, ceea ce m-a determinat sa ii dedic o zi. Grafica este destul de buna pentru un anime de la inceputul generatiei mele. :lol: Acum, ideea lipsei unui deznodamant inca imi mai roade sufletelul. :unsure: :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Okami
post Mar 18 2007, 11:43 AM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 15-March 07
From: Timisoara
Member No.: 3.952
Points: 74
Gender:



Ce pot spune in primul rand e ca animeul a fost cam scurt, pacat ca nu s-a facut o continuare, dar cel putin eu m-am consolat cu manga.Cel mai mult la acest anime mi-a placut povestea si structura personajelor, in detrimentul graficii.

Personajele sunt si bune si rele totodata, avand la baza o motivatie puternica. Povestea de dragoste intre "Regele rosu" si Sarasa e una foarte interesanta, avand in vedere trecutul celor doi : intalnirile la izvoarele calde si apoi calatoria celor doi impreuna sunt niste momente savoroase.

Ca personaj mi-a placut Sarasa, in primul rand pentru curajul ei, puterea de a deveni "Tatara", substituind partea masculina cu partea feminina e impresionanta. Nu e usor din punct de vedere psihologic sa devii "barbat", ascunzandu-ti sexul si incercand sa adopti un comportament asemanator. Forta de a crede intr-un ideal si ura/dragostea pe care o are pentru "Regele Rosu" o face un personaj dual cu multe dileme.Acest lucru mi-a placut mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 18 2007, 11:00 PM
Post #3


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



heh, sunt absolut, dar absolut sigur ca am facut un topic la anime-ul asta. mai nasol e ca nu am nici cea mai vaga idee pe care forum, iar de prin 2005 pana acum, a trecut ceva vreme :P
oricum pot sa spun ca povestea mi-a placut, dar as fi jurat in ultimul episod pana pe la jumate ca mai am de vazut vreo 10 :P, finalul a fost aiurea si neasteptat de din scurt.
sarasa a fost un personaj care prindea bine si era interesant, o adevarata lady oscar de desert (chiar daca poate comparatia pare fortata) :P
insa per total anime-ul mi s-a parut mediocru si nu a avut cu ce sa-mi schimbe impresia. prea putine sclipiri in penumbra mediocritatii. singura indulgenta ar veni din faptul ca e din 98, nu chiar de acum.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Mar 15 2009, 05:18 PM
Post #4


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Ce bine ca exista topic pt Basara, chiar daca l-am gasit abia acum -_-
Animeul l-am vazut anul trecut dupa ce am terminat manga... pe cat se poate in general vreau sa mentin normal traseul "mai intai manga si apoi animeul". Imi place ca atat cat au scos a urmarit foarte bine povestea originala, iar grafica a fost si ea foarte apropiata de cea initiala. Partea proasta e ca acopera prea putin din manga, daca tin minte bine pana pe la volumul 5 sau 6... din 27.
Manga Basara e in top 3 la mine, mi se pare una dintre cele mai complexe povesti: are romance, drama, multe situatii limita, persoanje foarte bine construite, incepand cu cele principale si continuand cu cele secundare sau chiar episodice in unele momente, o grafica foarte frumoasa(cel putin pt mine), care poate parea cam veche unora. Personajele mele preferate sunt, desigur, Sasara si Red King, cu o poveste atat de tragica, dar si foarte frumoasa. Nu vreau sa intru mai mult in deliu ca poate sunt oameni care vor sa citeasca si sa nu ii spoileresc ^^ , desi ma indoiesc cum ca ar fi prea multi dspusi sa faca asta. :P
Dar aici vorbim de anime, la care mi-as fi dorit mult mai multe episoade, sa acopere tot, asta fiind singurul defect pe care i-l gasesc ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:08 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |