Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> [diclonius] The Rose Of Versailles / Lady Oscar, Diclonius Classic


petronela
post Mar 17 2008, 10:20 AM
Post #41


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 17-March 08
Member No.: 6.405
Points: 4
Gender:



QUOTE(intellect @ Mar 14 2008, 09:16 PM)
Pentru astăzi, încă două episoade.

Cu dedicaţie specială pentru Alinna. Nu e Sandy, dar... :P

Oscar 27 + 28
*




multumim multumim
recent am redescoperit aceasta serie, ce este mai placut este ca e in lb romana
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 18 2008, 01:27 AM
Post #42


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



:lol: cu trei zile intarziere ajung si eu sa multumesc *bows* *se uita cu coada ochiului la topicul de la Sandy Belle*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

suri
post Mar 18 2008, 09:36 PM
Post #43


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 24-August 07
Member No.: 4.997
Points: 7
Gender:



multumesc si eu (tot cu intarziere ) pentru noile episoade;
keep up the good work! ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Apr 10 2008, 06:29 PM
Post #44


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Apr 11 2008, 08:49 PM
Post #45


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Did anyone say Lady Oscar? No?
Oh well...

Rose of Versailles 30

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Apr 12 2008, 05:32 PM
Post #46


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jun 1 2008, 11:35 PM
Post #47


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Rose of Versailles 32...

...as promised. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jun 5 2008, 05:37 PM
Post #48


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jul 13 2008, 09:21 PM
Post #49


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



C'mon, guys, no more shoujo hate topics?
You really disappoint me. :unsure: I can even say you FAIL me. :P

Here's a little incentive for ya:

Rose of Versailles 34
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Jul 13 2008, 09:34 PM
Post #50


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



shoujo sucks! there! one more episode now :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jul 13 2008, 09:49 PM
Post #51


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



I said TOPIC, not REPLY.
You failed.

No Lady Oscar for you. :lol:
Not today, at least. :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Jul 13 2008, 09:57 PM
Post #52


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



no topics, 'cause Ranma-shoujo-loving-kun will come to the rescue and will raep shoujo-haturz. regardless, shoujo sucks :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Jul 14 2008, 04:43 AM
Post #53


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



let us hope that there will never be a new lady oscar release...EVER :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jul 27 2008, 11:01 AM
Post #54


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Iată că am ajuns la final cu Lady Oscar. Mai târziu decât ne-am propus iniţial, mai devreme decât credeam la un moment dat.

Le mulţumim tuturor celor care au fost alaturi de noi: Probably me, Odango Atama, NoOne, Kisa, Nessaja, mattebu, yukinon, haruhichan, alcyndore, suri, petronela, Alinna, Reactive, DarkRaitei & the SHG. Fiecare dintre voi m-a împins puţin înainte.

Rose of Versailles 35
Rose of Versailles 36
Rose of Versailles 37
Rose of Versailles 38
Rose of Versailles 39
Rose of Versailles 40


Dacă la jumătatea seriei am avut un fragment de legendă, pentru final am păstrat un fragment din corespondenţa lui Alexandre Dumas, două scrisori publicate în postfaţa romanului Signora San Felice, care exprimă întocmai ceea ce a fost şi The Rose of Versailles.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jul 27 2008, 11:03 AM
Post #55


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Scrisoarea unei fiice ofensate:

QUOTE
Dlui Director al ziarului L’Independiente, la Neapole

Domnule Director,
Ca fiică a Luizei Molina San-Felice, aleasă drept subiect al unui roman pe care dl Dumas îl publică în L’Independiente, simt că am dubla datorie de a revendica adevărata paternitate a mamei mele, şi de a rectifica alte inexactităţi într-un roman ce vrea să fie istoric, fiindcă istoria n-a falsificat niciodată vârsta şi circumstanţele esenţiale ale personajelor descrise. Şi, dacă-mi îndeplinesc cam târziu datoria, e din pricină că duc o viaţă retrasă şi, desigur, fără a mă ocupa cu lectura ziarelor.
Aflaţi deci, şi pot să v-o dovedesc cu acte, că Luiza era fiica domnului Pierre Molina şi a doamnei Camille Salinero, căsătoriţi. S-a născut la 28 februarie 1764, într-o casă vecină cu biserica parohiei Santa-Anna di Palazzo, unde a fost botezată. Dl Andre delli Monti San-Felice, soţul Luizei Molina, s-a născut la 31 martie 1763, în arondismentul parohiei San-Liberio, unde a fost botezat. Aşa că între el şi soţia lui n-a existat marea deosebire de vârstă pe care o afirmă istoricul-romancier, şi căsătoria s-a celebrat la 9 septembrie 1781, în parohia San-Marco di Palazzo.
În sfârşit, zestrea Luizei Molina n-a fost de cincizeci de mii de ducaţi; dar părinţii ei i-au constituit una de şase mii de ducaţi, după cum rezultă din actul încheiat de maestrul Donato Cervelli.
Lămuririle acestea i-ar fi fost date domnului Dumas, numai cu scopul de a o cruţa pe Luiza Molina de o prezentare injurioasă - fiindcă, în baza libertăţii presei, nu pot opri publicarea romanului – dacă le-ar fi cerut, fără a se mulţumi să afirme, împotriva adevărului, în Istoria Bourbonilor din Neapole, pag. 120 şi 121, că a venit la mine şi că mi-am renegat mama, refuzându-i orice desluşire.
Binevoiţi deci a publica prezenta, şi a rectifica în ediţia pe care o scoateţi a romanului, o filiaţie puţin onorabilă pentru familia mea, o vârstă contrazisă de actele de naştere şi o zestre cu totul închipuită.
Lealitatea cu care procedaţi mă asigură că veţi binevoi să faceţi toate aceste îndreptări, pentru care vă mulţumesc de mai înainte.

    A dv. devotată,
    Maria-Emmanuela delli Monti San-Felice

Neapole, 25 august 1864
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jul 27 2008, 11:04 AM
Post #56


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Şi răspunsul romancierului:

QUOTE
Doamnă,
Dacă în romanul Signora San-Felice, în baza privilegiilor romancierului, m-am îndepărtat de adevărul material pentru a mă avânta în domeniul idealului, dimpotrivă, în a mea Istorie a Bourbonilor din Neapole, am urmat pe cât mi-a fost cu putinţă calea sacră a adevărului, de la care nu trebuie, sub nici un cuvânt, să se îndepărteze istoricul.
Zic pe cât mi-a fost cu putinţă, doamnă, fiindcă Neapole e oraşul unde-i cel mai uşor să te rătăceşti ţinându-te de istorie, şi încercând să mergi pe urmele ei. Iată de ce mă hotărâsem să mă adresez de-a dreptul dv. care, ca fiică a nenorocitei victime a lui Ferdinand, îmi păreaţi cea mai interesată ca, pentru prima oară, să se facă lumină asupra acestei întunecate şi sângeroase întâmplări. Atunci am încercat să ajung până la dv., doamnă; mi-a fost cu neputinţă. Am însărcinat pe un prieten, compatriotul dv., M. F., să mă înlocuiască; avu onoarea să vă spună în ce scop dorea să vă vadă şi care era lămurirea pe care ţinea să i-o daţi; m-a asigurat însă că i-aţi răspuns atât de puţin respectuos pentru memoria mamei dv., încât, cu toată asigurarea lui, nu pot crede că acesta v-ar fi fost răspunsul. M-am hotărât deci să văd câteva persoane contemporane cu martira şi, la desluşirile cuprinse în Coletta, în Cuoco şi în ceilalţi istorici, să adaug cele care mi-ar putea fi date prin viu grai.
Cu acest prilej, am văzut pe un bătrân doctor de optzeci şi doi de ani – i-am uitat numele – care-l îngrijea pe tânărul prinţ delle Grazie, însurat de atunci, pe o mătuşă a doamnei prinţese Maria şi, în sfârşit, pe ducele de Rocca-Romana, pe Nicolino Caracciolo ce locuia la Pausilippe.
Mulţumită lor, duă refuzul dv., doamnă, am putut obţine pentru Istoria Bourbonilor din Neapole câteva lămuriri pe care le cred exacte şi, cel puţin, împotriva lor n-aţi protestat.
Dar vă repet, doamnă, că tărâmul deschis romancierului e mai larg decât drumul trasat istoricului. Într-o publicaţie de fantezie şi de imaginaţie, scriind despre jalnica perioadă în toiul căreia a căzut mama dvs., am vrut, cum s-ar spune, şi dintr-un sentiment de pură delicateţe, să idealizez cele două personaje principale ale cărţii, cei doi eroi ai povestirii mele. Am vrut ca Luiza Molina să fie recunoscută, dar aşa cum se recunoşteau, în antichitate, zeiţele ce apăreau muritorilor, adică printr-un nor. Norul acela trebuia să răpească apariţiei tot ce ar fi putut avea material. Trebuia să izoleze personajul de legăturile-i de familie, încât rudele cele mai apropiate să-l recunoască, dar aşa cum recunoşti o umbră ce iese din mormânt şi, înfăţişându-se iar vederii, rămâne impalpabilă.
Iată de ce, doamnă, i-am creat filiaţia cu totul închipuită a prinţului Caramanico, şi aceasta fiindcă, vrând să fac din Luiza Molina o fiinţă aparte ce ar întruni toate perfecţiunile, voiam să îndrept asupra ei una din poeticele raze ce înconjoară amintirea unui om care, lucru rar, amestecându-se în istoria lui Ferdinand şi-n amorurile Carolinei, a păstrat aureola vaporoasă a pasiunii, a lealităţii şi a nenorocirii.
În privinţa aceasta, doamnă, dacă-i o greşeală, mărturisesc aici c-am săvârşit-o cu bună ştiinţă şi, stăruind în eroarea mea, voi adăuga că, dacă romanul meu ar trebui scris în loc de-a fi gata, reclamaţia dv., aşa dreaptă cum este, nu m-ar face să schimb nimic din acea parte a povestirii mele.
Cât despre al doilea personaj pe care l-am adus pe scenă, botezându-l cu numele de Salvato Palmieri, de prisos să mai spun că ştiu foarte bine că n-a existat niciodată sau, de-a existat, nu s-a găsit în împrejurările unde l-a aşezat pana mea.
Dar veţi avea curajul, doamnă, să mă învinuiţi că n-am făcut să retrăiască personajul prea puţin simpatic al lui Ferdinand Ferry, voluntar al morţii din 1799 şi ministrul lui Ferdinand al II-lea în 1848? Din nenorocire, Ferdinand Ferry nu era un erou de roman, şi poate că necumpătata iubire a cavalerei San-Felice pentru el, făcând-o să-i trădeze taina încredinţată ei de nenorocitul Backer, ar fi fost destul de neverosimilă pentru a dăuna interesului aproape original pe care voiam să-l păstrez acestei iubiri; căci mi se pare mie că, scriind dureroasa şi simpatica povestire, trebuia să fac din eroină nu numai o martiră, ci şi o sfântă. Dintr-un oarecare punct de vedere, iubirea-i o religie: îşi are şi ea sfinţii, doamnă, şi din sfinţii aceştia, nu vă voi cita decât doi, care nu-s cei mai puţini elocvenţi şi mai puţin slăviţi din calendar. Cei doi sfinţi sunt sfânta Tereza şi sfântul Augustin, şi vedeţi c-o uit pe sfânta cea mai populară dintre toate, cea căreia, drept răsplată a iubirii pentru care i s-au iertat multe, Isus, înviat din morţi, a binevoit să i se arate: vedeţi c-o uit pe Magdalena.
Să trecem la cavalerul San-Felice. În toiul tuturor sângeroaselor execuţii din 1799, rămâne tot atât de nebăgat în seamă ca şi faimosul Vatia al cărui turn se înalţă la marginea lacului Fusaro, iar Seneca îi spunea: O, Vatia, solus scis vivere! Palida lui fantomă nu-i însufleţită nici de ură, nici de răzbunare. Singura răsfrângere pe care o primeşte de la amorul adulter al soţiei sale şi al lui Ferry nu-i nici măcar o răsfrângere sângeroasă şi, în cazul ăsta, după cum ştiţi, când nu eşti don Guttiere al lui Calderon, eşti George Dandin al lui Moliere. Cred că am făcut mai mult decât atâta din eroul închipuit pe care l-am creat. L-am făcut, nu un soţ crud sau ridicol, l-am făcut un tată devotat.
Dacă în cartea mea e mai bătrân decât era, e în acelaşi timp mai bogat în virtuţi şi, ca şi mama dv., doamnă, nu va avea a se plânge posterităţii c-am alunecat de la pana istoricului la a poetului şi a romancierului.
Şi, în viitor, doamnă, în viitorul care-i adevăratul şi probabil singurul Eliseu unde retrăiesc fiinţe ca Didona, Virgiliu, Francesca, Dante, Hermiona şi Tasso, când vreun călător va întreba „Oare cine-i signora San-Felice?” în loc să se adreseze, ca mine, cuiva din familia ei, care ar răspunde cum mi s-a răspuns mie, „Nu-mi vorbiţi de femeia aceasta, mi-e ruşine de ea!”, va deschide cartea mea şi, din fericire pentru renumele familiei, istoria va fi uitată şi romanul va fi devenit istorie.
Binevoiţi a primi, doamnă, omagiul sentimentelor mele cele mai distinse.

Alexandre Dumas
Saint-Gratien, 15 septembrie 1864
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 27 2008, 02:39 PM
Post #57


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Bravo. Bine lucrat! ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zAdez
post Mar 1 2009, 01:16 PM
Post #58


Ade-Kun
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 28-February 09
From: Timisoara
Member No.: 8.399
Points: 5
Gender:



Merci...e grozav!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:17 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |