Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

32 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Death Note, Did u know shinigamis only eat apples?


Scorpio
post Dec 13 2006, 11:02 AM
Post #41


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Lol ... yeah right .... tare vad eu pe careva punand mana pe Death note si stand sa se gandeasca : Oare cum pot sa fac aceasta lume mai buna fara sa fiu egoist? .... astea-s texte de Miss World. Omul prin natura lui este egoist si subiectiv. Va face intotdeauna ceea ce ii confera lui o satisfactie mai mare si ceea ce este in interesul lui.

Cat despre metoda de abordare a lui Light....da...e pe fatza....ceea ce nu e asa de rau....cand stii ca exista cineva care poate sa te omoare
oricand...te gandesti de 2 ori inainte de a face o treaba.....e vorba de panicarea maselor.....o strategie f. buna.

Unknown.....faptul ca tu esti de acord cu cateva din ideile expuse de mine asta nu inseamna ca nu erau contra argumente la spusele tale despre dominarea lumii cu pumn de fier
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Dec 13 2006, 11:28 AM
Post #42


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Am observat :D

Intr-un final eu habar nu am ce as face daca mi-ar cadea asa ceva pe maini asa ca nu sunt dispus sa merg foarte departe cu argumentele daca nu sunt sigur.. mai ales ca asa as avea certitudinea ca exista ceva "dincolo"... cred ca m-as concentra mai mult pe partea asta... in fine, nu o sa aflu niciodata :lol:
Ce nu am inteles... shinigami scriu numele oamenilor in death note si primesc durata de viata ramasa aluia mort... pai... cum merge asta? Nu exista un fel de plan, ceva? Astia practic intervin si schimba durata de viata planuita pentru saracu' muritor... deeeci... sunt personaje negative... da' cu reguli...m... (bine, nici Bleach nu e clar la capitolul asta al organizarii lumii de dincolo... ce se intampla cu tine daca mori dupa ce ai murit? :blink: ) Poate mi-a scapat mie un detaliu pe undeva...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Dec 13 2006, 11:29 AM
Post #43


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



QUOTE(Scorpio @ Dec 13 2006, 07:02 PM)
Omul prin natura lui este egoist si subiectiv. Va face intotdeauna ceea ce ii confera lui o satisfactie mai mare si ceea ce este in interesul lui.
Corect, si eu nu observ unde-i partea cu lumea mai buna. Sau nu astea erau pretentiile personajului? Moonsparkle are dreptate, n-are nimic de-a face cu binele lumii, doar cu propria satisfactie si grandomanie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Dec 13 2006, 11:34 AM
Post #44


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



E simplu .... in conceptia lui lumea ar fi mai buna daca el ar conduce cu ajutorul Death Note-ului ..... egoism .... pct de vedere subiectiv...natura umana. Got it now? nu e vorba de conceptul celorlalti despre lume mai buna...ci de conceptul lui

Unknown...n-am retinut daca ei si spun cam cand se apuca sa omoare.....ei pot sa vada cat este durata de viatza a unui om .... probabil se orienteaza.....oricum e un subiect de speculatie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Dec 13 2006, 06:27 PM
Post #45


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Deci e desprins de realitate si traieste in mica lui lume egoista, got it, inca un personaj de-ala din curentul romantic, cu aere de geniu neinteles.

PS Unknown, in Bleach daca mori ca si spirit te reincarnezi in lumea reala... exceptand cand te omora sulita/phoenix aia uriasa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Dec 16 2006, 01:36 AM
Post #46


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



Light e prea plin de sine, de extraordinara lui inteligenta si lumea mai buna pe care o doreste nu e decat un pretext ca sa nu ii explodeze capul de mustrari de constiinta...faptul ca a ajuns la el carnetul il face sa se simta ales pt acea putere si cel mai simplu e sa se minta (inconstient) ca poate face bine cu el. cred ca multi ar face asta, sincer. mintea noastra tine cu tot dinadinsul sa ne apere si ar face aproape orice pt asta....

cat despre nume, am vazut ca i se zice in doua feluri....raito mi se parea si mie mai corect (ma gandeam ca vine de la right...parea sa aiba legatura cu ce vroia el sa faca), dar citind manga am aflat ca schimbarea numelui a venit din partea autorului (din raito in light). e adevarat ca acel ultim nume pare si mai simbolic....dar pare cam neverosimil....(nu ca altele chestii ar parea verosimile :D in manga/anime)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KenyaSong
post Dec 16 2006, 09:03 AM
Post #47


Songeur
***

Group: Members+
Posts: 196
Joined: 28-September 06
From: Bucuresti / Ploiesti
Member No.: 3.050
Points: 406
Gender:



euh, desi imi place mult actiunea si desfasurarea rationamentelor, light mi se pare putin penibil, cu dorinta lui de putere ... e, intr-adevar, egoist. desi are dreptate sa curete lumea n-are nici un drept sa omoare pe aia :P

cred ca pe wikipedia am citit ca i se zice light pentru ca in japoneza se pronunta aproape la fel light si raito deci doar ~parintii si prietenii ii zic asa

chiar in iulie o sa apara ultimul episod? abia in iulie?

aam, manga e color? de fapt, e vreo manga color? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Dec 16 2006, 10:59 AM
Post #48


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Eu nu inteleg....voi aveti ceva cu dorintza de putere? What are you slaves? Ce e asa de penibil sa iti doresti putere? Ce e asa de gresit in a o folosi asa cum crezi tu de cuviintza?

Faze din alea ca : With great power comes great responsibilites......sunt un mod de a oprima folosirea in interes propriu a ceea ce ai dobandit. Why should i care about smth that's lower then me? Oamenii trateaza asa toate fiintzele de pe planete....si fatza de unele suntem inferioare din multe pct de vedere.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Dec 16 2006, 12:01 PM
Post #49


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



QUOTE
Ce e asa de gresit in a o folosi asa cum crezi tu de cuviintza?

E gresit pentru ca el foloseste puterea pe care o are intr-un mod gresit. Si desi binele si raul sunt notiuni relative, totul depinde de majoritate. Tie nu ti se pare gresit, pentru ca esti de acord cu viziunea lui. Dar din cate am vazut, restul persoanelor care au postat aici nu sunt de acord. Nu poate fi gasit nici un punct comun, si atata timp cat pe tine (sau pe oricare altcineva care ii de acord cu felul de a gandi al lui Light), nu te incalzeste nici macar faptul ca a ajuns sa omoare oameni care nu reprezinta nici un pericol pentru nimeni, decat pentru propria lui persoana (precum Ray Penbar), asa o sa si ramana.

Anyhow, e fun de urmarit lupta dintre L si Light. :D *cheerleads for L* :D

btw, singura persoana din anime care il sustine pe Ryuga e that weirdo, the girl that looks like a nerd. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Dec 16 2006, 01:38 PM
Post #50


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Death Note ^^...nu stiu de ce, dar de cate ori aud cuvintele astea incep sa ma gandesc la pretentiile mele referitoare la baiatul perfect: Light le indeplineste pe toate...dar din pacate a dat in nebunie XD(se pare ca si perfectiunea are dezavantajele ei >.>)
Ador aceasta serie mai ales din cauza competitiei dintre cei doi: L si Light...amandoi sunt baieti foarte inteligenti si de multe ori numai ma trezesc ca salivez cand aud ce logica au XD.....exista asa ceva in realitate?...ar fi prea frumos sa fie adevarat^^.
Sincer nu ma deranjeaza ideea ca Light a inceput sa omoare dupa ce a gasit carnetul: care mai era sarea si piperul seriei daca el s-ar fi hotarat ca ceea ce face e gresit.Nu zic ca asta ar trebui sa faca la fel si daca ar fi real (desi asa ceva nu se poate intampla in viata reala niciodata...XD), dar totusi aici vorbim de un anime si cred ca e indreptatit sa omoare (subliniez) in anime.Adica fie vorba intre noi multi sunt cei care scapa nepedepsiti...si mai rau chiar cu acordul polititei (mai ales in zilele noastre unde darea de mita e la locul ei XD), nu zic ca ar trebui sa ii omoram, dar Light a vrut sa faca ceva in legatura cu criminalii care au scapat cu basma curata...nu il invinuiesc pentru asta...pacat ca la un moment dat devine un pic cam prea nebun.
A da...si apare si proasta aia de Misa >__>...gezz, pun pariu ca o sa se foloseasca de ea la greu...pacat ca din cauza aceasta L o sa aiba ceva probleme pentru a ii opri, dar cred ca se va descurca^^.
As putea sa vorbesc la nesfarsit despre serie...dar de fapt am intrat aici sa va intreb ceva: eu momentan am ajuns doar la ep 11, iar cand am cautat mai multe informatii am descoperit ca deja s-a ajuns pana la ep 14 (uite dovada: http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=4563).Imi spune si mie cineva de unde as putea sa downloadez si:12, 13 si 14? (Multumesc anticipat^^!)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Dec 16 2006, 01:51 PM
Post #51


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Asa, vezi ca acolo pe anidb este si o lista a grupurilor care fac subtitrari. O sa vezi ca nici una nu are mai mult de 11 episoade
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Dec 16 2006, 01:53 PM
Post #52


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Ce vi se pare asa peibil la a-ti dori putere ? Ei bine, nu e nimic si poate ca Light foloseste puterea gresit!
Dar eu tin cu el si apoi hotii si criminalii aceia chiar o meritau! Bine poate ca cu agentii FBI, care-l urmareau sa-l prnda putea sa fie mai ingaduitor... :twisted:
Orcum, sa fim realisti credeti ca in america daca ar fi condamnati la moarte cativa criminali, nr. talhariilor ar scadea considerabil!
Light e un personaj inteligent, chibzuit, nu suportaifrangerile; se obs.
dorintele lui (de a reusi, de a-si invinge inamicii, de a pedepsi talharii si a crea o lume mai buna) tipice varstei!; nu se teme de moarte, este un tip lin de sine si sigur pe el, ii place sa intalneasca inamici de calibrul lui si sa ii faca zob si o usoara nebunie- dupa parerea mea! :rolleyes:
Oricum, totul depinde de sfarsitul serialului care nu este inca conceput si pe care il astept cu nerabdare!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Dec 17 2006, 05:36 AM
Post #53


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



intr-adevar, lupta dintre light si L e superba dar nu va asteptati sa o tina asa anime-ul pana la sfarsit ca o sa fiti dezamagiti (cel putin eu asa am patit pt o vreme citind manga).
mi-a placut tare mult faptul ca reuseste sa surprinda tocmai acolo cand nu te astepti (pteam sa jur ca logodnica lui ray penber - sau cum il chema pe agetul ala FBI - o sa joace un rol crucial pe parcursul anime-ului, parea introdusa ca un nou personaj, parca nu imi venea a crede ca se intampla altfel...nu am terminat de citit manga si inca ma astept sa apara subit si sa intoarca firul actiunii...)

QUOTE
aam, manga e color? de fapt, e vreo manga color? :D

nope, e cat se poate de alb-negru :P , numa ca de cateva ori la inceputul capitolelor cateva pagini sunt facute color...arata bine, ce e drept, dar parca farmecul tot alb-negru e. cat despre restul, eu nu stiu vreo manga color...poate altii mai experimentati ca mine pot confirma sau infirma spusele mele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KenyaSong
post Dec 17 2006, 09:34 AM
Post #54


Songeur
***

Group: Members+
Posts: 196
Joined: 28-September 06
From: Bucuresti / Ploiesti
Member No.: 3.050
Points: 406
Gender:



QUOTE(Dark_Angel_Tessa @ Dec 16 2006, 01:38 PM)
A da...si apare si proasta aia de Misa >__>...gezz, pun pariu ca o sa se foloseasca de ea la greu...pacat ca din cauza aceasta L o sa aiba ceva probleme pentru a ii opri, dar cred ca se va descurca^^.


tot pana la 11 am vazut si eu; insa nu am inteles cum a aparut fata aia, "inaripatul" si care e scopul lor...
explica oare in ep11?
sa-l vad din nou pe 11...? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Dec 17 2006, 10:43 AM
Post #55


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
E gresit pentru ca el foloseste puterea pe care o are intr-un mod gresit. Si desi binele si raul sunt notiuni relative, totul depinde de majoritate


Chigau Sclipici-chan....totul depinde de cel/cei care au putere....majoritatea este o turma care este manata de pastori ... de cei care dedin reala putere. Ceea ce vrea majoritatea este irelevant. Si logic ca nu ma incalzeste ca s-a apucat sa omoare oameni care prezentau pericol pt el direct....tu n-ai omora pe cineva care iti vrea raul? E vorba de spiritul de prezervare a omului :P

Aparent toti ii dati cu puterea folosita gresit.....nu exista mod gresit sau corect de a folosi puterea.....exista doar interes. Argumentele voastre provin din perspectiva persoanelor din turma care sunt influentate de decizia puterii....si comenteaza pt ca nu ele au puterea de decizie. La nivel subconstient aceasta este data de gelozie...indivie si oftica.

Tessa ... acolo iti arata numele ep-urilor pana la 14...dar daca te vei uita pe coloana pe care scrie DATE o sa vezi si cand o sa apara acele ep-uri.

Narumi...finalul e gata.....nu e anime-ul...diferentza...dar cred ca o sa fie prezentat in al doilea film : The Last Name. Eu deja am o teorie asupra finalului...acuma o sa astept sa vad daca am si dreptate.

Misa o sa joace un rol important in anime.....din cate am inteles de la cei care au citit manga Lighto se indragosteste de ea.....dar la fe lde bine ea e un pericol atat pt L cat si pt Lighto si are si un avantaj fatza de Lighto....Shingami Eyes.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Dec 17 2006, 11:02 AM
Post #56


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Daca Lighto castiga ai dreptate, daca nu e o mostra de stupizenie si inferioritate in sistemul tau, corect?

Ah, si sper ca nu o sa-i negi macar ipocrizia... daca e atat de puternic si destept, nu ar trebui sa n-aiba nevoie sa se ascunda in spate la niste scuze de genul "fac asta pentru binele omenirii"?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Dec 17 2006, 12:17 PM
Post #57


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Scorpio, eu cand am zis faza cu majoritatea ma refeream la parerile majoritatii de aici, care crede ca ceea ce face Light e gresit, in comparatie cu tine si restu' care cred ca e corect. In rest, sunt de acord cu ideea ca totul depinde de cel ce detine puterea.

QUOTE
tu n-ai omora pe cineva care iti vrea raul?

If he's so clever, chiar nu poate gasi alta solutie decat sa-i omoare? In stadiul asta, in care el poate sa-i omoare, mi se pare mai mult o dovada de slabiciune, pentru ca alege calea cea mai usoara pentru el, fara sa tina cont ca acolo chiar e vorba de o viata de om si nu e vorba de o viata care dauneaza societatii, cum sunt restul criminalilor, asa ca scuza asta nu o mai are. Din contra, in cazul lui Ray Penbar, prin meseria lui, el facea tocmai ceea ce "vrea" Light, ajuta la crearea unei lumi mai bune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Dec 17 2006, 02:55 PM
Post #58


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Trickster...finalul gandit de mine e putin mai complex decat cine castiga fatza de cine.....si n-am prins chestia cu sptupizenia si inferioritatea o_O

Cat despre ipocrizie.....unde e? El chiar crede ca prin instaurarea lui ca conducator al lumii toti o s-o duca mai bine....e egoist gandul cu un grad ridicat de superioritate si ingamfare.....dar nu ipocrit.

Sclipi-chan....chiar daca te referai numai la parerea celor de aici.....tot aia e....pana acuma argumentele voastre au fost distruse usor.....try harder :P
QUOTE
If he's so clever, chiar nu poate gasi alta solutie decat sa-i omoare? In stadiul asta, in care el poate sa-i omoare, mi se pare mai mult o dovada de slabiciune


:lol: Tu cred ca nu stii ce inseamna la nivel psihologic constientizarea unei crime....in plus el are numai Death Note-ul ca "arma" iar cu Death Note nu poti decat sa omori.....odata ce ai scris numele persoana aia moare. Pana la urma nu are f. multe resurse.....si chiar daca Ray Penbar era FBI si prindea criminali.....s-a impotrivit vointzei lui Lighto....care se considera de acuma semi-zeu ... el reprezinta Heaven's Punishment .... el decide cine traieste si cine moare......vointza lui e absoluta....iar cine nu se supune va platii pretzul. In plus ma ie si argumentul ca nici o structura justitiara nu este perfecta....exista coruptie peste tot.



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Dec 17 2006, 03:06 PM
Post #59


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



QUOTE
In plus ma ie si argumentul ca nici o structura justitiara nu este perfecta

Si nu tocmai asta incearca sa fie Light? <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Dec 17 2006, 03:21 PM
Post #60


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Trecand pe langa faptul ca legatura logica intre quote si ce-ai zis nu e f. puternica....si presupunand ce-ai vrut sa spui .... iti raspund ca :

Da, Lighto vrea sa fie justitia intruchipata....cuvantului lui lege.....judecata lui absoluta.....and the problem is.....where? Nu-i de parca nu e asa si acuma .... singura diferentza e ca ar fi un singur calau...un singur judecator.....care nu ar putea fi corupt....dat fiind pozitia lui de semi-zeu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

32 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:31 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |