Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime = Comercial


Urfe
post Nov 15 2004, 11:14 PM
Post #1


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



E foarte simplu. Nu e de fapt nici o intrebare, o mica ezitare etc. Sunt sigur, si este evident, ca anime-ul nu mai este un fenomen exotic, cu prezente izolate si impunatoare. Adica exact ceea ce am prins eu, de exemplu, prin 199x. Televiziunile sunt saturate de ele (nu spun ca ale noastre), inseamna ca sunt bun de larg consum. Si deci comercial. Se cer, se cumpara, se platesc pe genuri.

SI, doi, foarte periculos, destul de multe sun BOLNAVE. Ma refer la minunatiile absolut perverse, mai mult decat perverse, dereglari serioase - ca hentai, de exemplu. Nu tot, dar cel cu violuri, incesturi etc.

So, desi nu spun deloc ca am vazut o tona, mi-au trecut desule prin mana, si la foarte multe nu m-am putut uita. Am luat, la inceput, cand am gasit pe Lother, de exemplu, ceea ce stiam ca este mai bun. Din pacate, putine chestii sunt reusite sau pe gustul meu. Nu voi spune ca sunt un barometru, ceva. Dar nu suport, de exemplu, sange pe pereti, sau alte forme de violenta vizuala si/sau psihica extrema, nu ma delcar fan al lor, si deci am ramas, in mare, fara 'program TV' in fata monitorului. :D

Ma intreb cati dintre voi suporta si se uita al tot ce gasesc. Daca o faceti.. ei bine, sunt sigur ca va veti satura de ele.

Cam incoerent, nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

presedintele
post Nov 15 2004, 11:23 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: --
From: Alba Iulia
Member No.: 564
Points: 2



Nu stiu daca sunt in masura sa raspund la o astfel de intrebare, pentru ca la cate anime-uri (sper sa fie corect termenul) am vazut... Eu cred ca, deocamdata fac parte din categoria celor care se uita la tot ce prind. Deocamdata nu am un gen anume preferat, si cred ca astfel voi avea de unde alege. Nu? Eu unul nu pot spune ca nu imi place portocala pana nu am gustat din ea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Nov 15 2004, 11:51 PM
Post #3


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Pai cred ca 75% din ce apare acuma e comercial. Eu sincer nu ma uit la tot ce imi trece prin mana, "browsez" un pic primele episoade si daca mi se pare ca nu e genul meu sau e vreo tampenie comerciala ii dau un shift-uninstall imediat :D
Un exemplu recent pentru mine ar fi Maburaho, it sux hard !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Nov 16 2004, 04:59 AM
Post #4


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Ce probleme serioase aveti :) ca e comercial sau nu...ce conteaza ori iti place ori nu...Fiecare cu ce ii place.Simplu,nu ? /smile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Nov 16 2004, 06:00 AM
Post #5


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Problema e ca multe chestii din cele iesite recent nu mai au cum sa-ti placa fiind o formula gustata,vomata si regurgitata.E greu acum sa mai gasesti ceva care sa fie de o calitate evidenta.
Inainte ma uitam la tot ceea ce prindeam...acum iau doar ceea ce stiu sigur ca-mi va placea...ce nu...cum a zis Zeri...shif-delete.Nu-mi pplace sa pierde timpul cu lucruri care ma calca pe nervi in loc sa ma uit la ce-mi place.Asa ca ma servesc in mare parte cu anime-uri 1990-2000.Se pare ca mai tot de dupa 2000 e varza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 16 2004, 10:16 AM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh...eu m-am certat pe tema asta pe vreo citeva topice...Anime Tv in Europa a devenit un fel de terci bogat in pokemoane, digimoane, beyblade si kkturi de genu asta ce se gusta dimineata de toti pustanii. Anime se vinde ca orice produs mi se pare normal, insa noi trebuie sa distingem dintre cele cu ambalaj nou si continut expirat si cele de calitate.
Tendintele nipone in spirit cu dezvoltarea noilor tehnologii se reflecta si in anime...Tocmai ma uitam la Samurai 7...citeva ep aduse de Scorp...heh...parca nu ar mai fi anime...pe linga cgi...pot zice ca lipsesc trasaturile anime clasice...singuru lucru care il distinge de un produs european sau american e faptul ca vb in japoneza...eu am impresia ca europenizarea Japoniei isi pune amprenta asupra traditiei anime...pacat...tre sa cauti zeci de titluri pina gasesti ceva care intr-adevar e de calitate...Calitatea se asociaza si cu categoria de public caruia i se adreseaza...Conteaza f mult si autorii/creatorii animeului respectiv...Eu nu am vazut ceva in regia lui Mamoru Oshi care sa zic domle nu-mi place sau e superficial...e valabil pt multi creatori de anime cu traditie...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Nov 16 2004, 12:36 PM
Post #7


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Nu poti sa zici ca "anime nu este doar ochi mari si forme voluptuase" argumentand ca exista si regizori buni si prosti si desenatori buni si prosti dar sa zici ca anime nu este comercial .. se aplica aceleasi reguli. Fiind un fenomen care cuprinde multe genuri ai si serii aproape strict comerciale, axate pe vanzari de carti de joc, tricouri si figurine dar si filme sau serii non-comerciale.

Oricum .. faptul ca in Japonia sunt televiziuni care doar asta dau (si nu doar una!) inseamna ca se baga si se scot multi bani si cererea e mare deci si potentialul de a face bani la fel . Deci fenomenul este aproape in totalitate comercial .. nu cred ca se mai face vr-un film sau serie de dragul artei in zilele astea sau pentru a sublinia vr-o idee revolutionara.

It's all about the money
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 16 2004, 01:37 PM
Post #8


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



bei shibi tu zici ca e all about the money...da bre...dar ce e de calitate proasta nu cumpara nimeni...decit saracii...adica tv-urile din s-e Europei...o sa vezi anime de calitate pe canale prepay...

PS:...shibi ma bagi in ceata cu exprimarea ta bre...
QUOTE
Nu poti sa zici ca \"anime nu este doar ochi mari si forme voluptuase\" argumentand ca exista si regizori buni si prosti si desenatori buni si prosti dar sa zici ca anime nu este comercial .. se aplica aceleasi reguli.
...nu ti-ai revenit din nastere sau ce :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Nov 16 2004, 01:44 PM
Post #9


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Da .. totusi nu vad canal pre-pay in Romania difuzand anime prea curand /angry pentru ca fisierele alea colorate facute in powerpoint cu grafice si sageti nu contin inca piata anime si atunci domnu director sau cine aproba bugetele pe acolo mai bine baga bani in telenovele or smth.

Chestia cu calitatea se sorteaza la ele acasa, in Japonia, iar noi vorbim cam pe langa ca poporu despre politica inainte de alegeri /gg ... pentru ca personal imi cam dau cu parerea fara sa stiu prea multe /sweat

PS .. mai ia o cafea Sid .. si daca te concentrezi ai sa intelegi. Faceam referire directa la articolu din Clujeanu si discutiile care au urmat atunci /smile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 16 2004, 02:00 PM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



aham...mercy dar nu beau cafea...ma irita si ma enervozez mai tare...clujeanu...nu inteleg de ce faci referire la afoni :roll:
...revenind la topic...nu ma refer la Romania decit la "fenomenu" pokemon digimon si alte kaka de genu asta :barf: pt ca asta importam noi ... Calitatea nu se sorteaza in Jap ci in fct succesu de piata si mai ales animeuri sau ashazise animeuri europenizate...
..tu vb de profit din anime ca din vinzarile de la supermarket...nu e chiar asa...cel putin nu in Europa...la Jap e alta mincare de peste...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Nov 16 2004, 03:16 PM
Post #11


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



QUOTE(Sidonix)
tu vb de profit din anime ca din vinzarile de la supermarket...nu e chiar asa...cel putin nu in Europa...la Jap e alta mincare de peste...
Pai da .. in romania termenul corect ar fi deficit pentru ca nu se scoate nici un ban iar ce se baga probabil ca e la super-oferta /omg . Oricum .. cam despre Japonia vorbeam .. acolo mi se pare ca it's all about the money

Vezi si ultima stire in home .. no fans .. no last chapter /omg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Nov 16 2004, 09:58 PM
Post #12


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



In primul rand, elou Chibi! Cu Sidonix (mai mult sau mai putin) am facut un oarecare schimb de replici, cu tine, inca nu. Felicitari!!

Revenind la idee - bun, am vazut filme care mai mult ca sigur NU au fost facute pentru a prinde la public. Un anime impresionant, precum Grave of the Fireflies, de exemplu. Si, ca sa fiu sincer, probabil singurul. Ah, da. Mini micrio-seria Blame!.
Poate imi puteti recomanda voi altceva.

Ce ar fi trebuit sa spun probabil de la inceput? Simplu: normal ca sunt un produs comercial. Dar asta nu trebuie sa le faca si 'comerciale'. Adica vor asta, le-o dam gratuit, si atat. Cand este un proces de creatie, sa te rezumi la atat e sinonim cu prostitutia. Majoritatea anime-urile pe care le-am prins sunt de fapt drumuri batute, dar cu alte haine. Noir are clona, NGE are clona, DBZ are clone, Pokemon are clone, Yu-hi-oh - nici nu stiu. Nu e chiar el o clona? Si dispare o mare parte - inovatia pe firul general al povestii. Bun, nu inovam, imbunatatim, extindem. Exista asa ceva?

Iar apoi, publicul este foarte subiectiv. Cand cineva spune 'n-am vazut anime care sa-mi placa', se raspunde de obice cu 'ignorant', 'cultura japoneza (unde?!?!?! In limba???! Aia e cultura)' etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Nov 17 2004, 12:36 AM
Post #13


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Parca ne-am mai certat pe chestia asta...
Animele sunt si vor fi "comerciale", pt ca daca nu sunt, vor disparea. E simplu rationamentul ....nu?? /gg

Fiecare anime (inclusiv rape hentai..and stuff) e destinat unui anumit segment din consumatori! Poate mie nu-mi place sa vad fette de 12 ani vilolate...da la cati nebuni sunt in Japonia...si nu numai....nu ma mira ca se face asa ceva...Daca nu s-ar "gusta" astfel de anime, ar disparea....si nu prea cred ca e cazul la ora actuala!

Cam asa stau lucrurile cu mai orice anime! Diferenta mare face calitatea...care si ea...e bineinteles subiectiva...Mie mi-a placut mult stilul de desen din Champloo....si cred ca o sa fie o serie care o sa imi placa la nebunie! Poate sa isi bata gura sid cat vrea ...Cai european..ca-u navalit aia peste ei....DON'T CARE!!!Mie imi place! PUNCT /gg Si fac pariu ca mai sunt o gramada la care o sa le placa seria!

Am putea totusi numi cateva anime care plac la un segment mare de privitori! Bloodlust sau Samurai X...ar niste exemple bune!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Nov 17 2004, 08:30 AM
Post #14


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Mai, sunt comerciale si gata........ Au un succes nebun atat in Japonia cat si all over the world....... Plus ca cele comeriale precum Pokemon, Digimon, Dragonball, Yu-ghi-oh, si cate au mai aparut, aduc dupa ele atat un mare numar de fani ceea ce incurajeaza aparitia a tot felu de chestii comerciale, figurine, colectii de abtibilde si mai stiu eu ce le fata mintea.....
Deci, it's all comercial industry.....nu avem ce sa le facem.....dak vom cauta cu atentie vedem ca mai gasim si parti bune....plus ca avem de unde alege dak tot apar atatea.......
De exemplu serialele mai scurte nu genereaza atata fanbase si nu sunt asa comerciale.......maybe i'm wrong da toate astea la care ne referi comerciale au peste 50 de episoade..............
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 17 2004, 11:21 AM
Post #15


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



bei Seby eu nu-mi "bat gura degeaba"...reliefam un trend..si am dreptate...oricum nici pe mine nu ma intereseaza daca e pt public larg sau nu daca au succes sau nu...oamenii cu o cultura anime si nu numai pot face distinctie intre ceva de calitate si un banal remake...De fapt ce implica calitate: originalitatea adica ideea inovatoare...realizarea acestei idei adica transpunerea in anime cu tot ce implica grafica, sunet si ash mai adauga shocantul...adica ceva ce te impresioneaza...ceva ce nu vezi everyday in everything...am observat ca si in anime incepe sa se produca fenomenele de underground si main stream...mainstreamu e asha-zisu comercial, iar undergroundu' contin animeuri care nu au avut succes la public pt faptul ca nu au atins cerinta pietii...Nu e o regula ca comercialul nu poate contine calitate...sunt animeuri care fiind in mainstream se detaseaza de usual...insa ici gasim in general filme sau serii cu bugete mari facute de studiouri renumite gen Ghibli sau Pierrot...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Nov 17 2004, 04:42 PM
Post #16


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Eu am avut ocazia ca in mare parte sa vizionez lucruri deja testate de altii... si care pana acu mi'au placut cam toate ... si au meritat toate cu f mici exceptii.
Din pacate nu e doar un trend la japonezi de a se europeniza sau americaniza... si ce ma deranjeaza rau de tot e ca multe dintre productiile cinematografice si/sau televiziune , au tendinta de a fie macabre... fie erotice (mai mult sau mai putin explicite) , sau chiar se vor a fi amandoua :o , sa nu fiu inteles gresit... fiecare lucru isi are rostul lui... dar ce e prea mult da "ameteli" !
Si Urfe are dreptate... exista tendinta la multi de a deveni supra saturati de anime... sau de a nu mai distinge ce e bun si ce e aberant... astfel ca si ceva de calitate poate deveni absurd.
In Romania fenomenul anime este in pierdere ... si acest lucru e de rau...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Nov 17 2004, 09:32 PM
Post #17


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Nu, ideea este urmatoarea - un anime este un film. Parte din categoria artelor frumoase, nu? Atunci de ce atata lipsa de imaginatie? Simplu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

presedintele
post Nov 17 2004, 09:41 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: --
From: Alba Iulia
Member No.: 564
Points: 2



De ce? Pentru că acoperă o arie mai largă de preferinţe. G?ndiţi-vă dacă ar fi un singur gen (ramantic de exemplu), ce s-ar ?nt?mpla. Atunci ar apărea ?ntrebarea " De ce nu avem de unde alege?". Aşa are toată lumea posibilitatea să aleagă ceea ce-i place. Sigur sunt anime care nu metită văzute, dar pădure fără uscăciune nu există.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Nov 18 2004, 12:04 AM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Piata e foarte alambicata din cauza diferentelor mari de cultura dintre oameni.
Mie-mi place un gen, vecinului meu alt gen, pana la coada creativitatea are mana libera, dar putini sunt aceeia care stiu in ce directie e corect si sanatos.

Dar cred ca defapt problema noastra este si faptul ca noi la inceput ne-am identificat puternic cu forma aceasta artistica,
si acum nu ne mai regasim in marea majoritate a genurilor promovate de majoritatea oamenilor fara cultura si gust.

totusi cred ca e o chestiune de timp.... mult timp
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saiya-jin
post Nov 18 2004, 12:17 AM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 56
Joined: --
From: In the shadow
Member No.: 362
Points: 2



Acum sa fim seriosi,comercialul se vinde,asta este /angry
Putini sunt cei care rezista sa mai faca anime-uri total necomerciale pt ca majoritatea oamenilor nu prinde subtilitatile si temele mai putin comune din ele.
Asa ca mult timp vom mai viziona anime-uri(mi-e si rusine sa le zic asa /angry ) gen pokemon, beyblade si altele de acelasi gen.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:01 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |