Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce carte ar merita sa fie facuta anime?


cilu
post Feb 12 2005, 11:58 PM
Post #1


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Eh poate nu sunt prea clar in titlu dar vi s-a intamplat sa cititi o carte si sa vi-o imaginati transpusa in anime sau film?
Daca da care a fost acea carte si ce carte ati dori sa vedeti transpusa ca anime.
Si ca sa deschid discutia, mi-ar placea la nebunie sa vad Discworld transpus in anime. Sa vad personaje precum Rincewind, The luggage, Sam Vimes, Carrot, DEATH si restul panopliei discworld ar fi foarte interesant (cu toate ca parca dupa ce am jucat si jocurile discworld parca nu prea imi pot imagina acest univers transpus n anime).
Alt univers care ar fi mai mult decat potrivit ar fi Dune (cu toate ca numa in desen nu a fost transpus inca).
Si de ce nu, shi cartea pe care o citesc acuma ar fi destul de interesanta pt un mistery anime: The da Vinci Code...ar avea de toate (oricum in cateva luni o sa apara filmul... damn this hollywood moves fast)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 13 2005, 02:58 AM
Post #2


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



nu as fi postat aici daca nu as fi citit recent codul lui da vinci :D
o teorie interesanta ... feminista cat cuprinde ... da interesanta :D
in afara de noutatea teoriei nu m-a impresionat nimic la carte. ba chiar mi-a displacut previzibilitatea desfasurarii actiunii.
nu stiu daca ar merge facut anime dupa carte insa filmul probabil ca va avea succes.
insa cu dune e alta poveste ... mi-a placut mult dune ... si cred ca acolo intr-adevar ar iesi o poveste super de pus in anime ... chiar daca stau sa ma gandesc ar iesi ceva de amploarea gundam-urilor cel putin, dar cu un storyline mai bun si consacrat :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rizi
post Feb 14 2005, 12:32 AM
Post #3


Incepator
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: --
From: Konohagakure (Hidden Among the Falling Leaves Village) (de fapt arad)
Member No.: 772
Points: 2



cu dune aveti dreptate! Ar iesi ceva foarte fain, dar ar fi mai fain daca nu ar dezvolta povestea deja existenta! Ci sa gaseasca ei ceva fremena care are ochi prea mari, si culoarea irisului sa fie de aceeasi culoare cu parul, ca in serialele anime clasice :D (desi ochi vor fi cu totul albastri :) ) Sau sa fie un alt personaj, ca sa fie o poveste noua, sa aibe farmec si sa o pot urmari cu sufletul la gura!
Mi-ar mai place sa vad un anime in universul Lord of the Rings, sa fie ceva actiune desfasurata in mithel world, dar sa nu fie ceva din carte, sa inventeze baieti ceva nou!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sch00phy
post Feb 14 2005, 10:43 AM
Post #4


The original wielder...
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 384
Points: 25
Gender:



Din ciclul Nemira bilingve, "Cruciada lui Moreaugarin"!!!
Perversa , simpla , gory!!!



Works with me!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Feb 14 2005, 10:44 AM
Post #5


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Dune, repet, ar fi bestial ca anime, chiar si daca s-ar face numa primele carti (deja in ultimele prea multa filosofie este, in detrimentul actiunii).
Dar tocmai mi-am adus aminte de o carte fantasy.. Se numea Songs of Albion scrisa de Stephen Lawhead. Are 3 volume si e una dintre cele mai bune carti fantasy citite pana acuma.
A citit-o cineva oare? Sunt chiar curios.
Ar mai fi una bucata carte, absolut dementiala, The Hollow Chocolate Bunnies of the Apocalypse (titlul ciudat poate nu v-ar face sa va apropiati de ea) dar va asigur, e o carte dementiala. Cum totul se petrece intr-o lume a jucariilor si a personajelor de basm si de fictiune, s-a plia excelent pe o grafica anime... ma rog, cam orice citesc incerc sa imi imaginez cum ar arata anime (sau film).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Feb 14 2005, 11:04 AM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



ehhhh hai ca vin si io cu o propunere ... Orson Scott Card Jocul lui Ender un sf excelent dupa parerea mea despre contactul cu o alta civilizatie si cat de ciudat poate fii universul incat abea dupa anihilarea unei dintre parti ne dam seama ce am facut cu adevarat ... asta ar fi aspectul mai sa zicem moralizator al cartii mie personal mi-a placut atmosfera si modul cum au ales oameni sa infrunte problema ... de ce cred ca ar arata super intr-un anime pai va dau un indiciu ...Stellvia of the universe
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Feb 14 2005, 01:18 PM
Post #7


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



Rizi, cred ca a existat un anime LoTR. (?)

Cat despre ecranizare, as vrea sa vad Do Androids Dream of Electric Sheep? si asha s-au facut deja variatzii pe tema asta :roll: si Thieves' World si, poate, The Gods Themselves (aia a lui Asimov).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 14 2005, 03:00 PM
Post #8


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



The Magus. /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Feb 14 2005, 03:04 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



err animeul ala dupa lotr mi se pare ca e o parodie de vreo 5 minute defapt un montaj din mai multe animeuri fantasy..... dar s-ar putea sa ma insel desi nu cred am dat jos de pe net o data mai demult ceva asemanator si cred ca nu mai nimeream mai repede shift+del :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Feb 14 2005, 06:33 PM
Post #10


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



DAca bine tin minte a fost un desen warner brothers facut dupa lotr...sau numa dupa hobbitul? nu mai stiu dar stiu ca ceva exista. Ah da... Thieve's Wolrd...sunt surprins ca a mai citit cineva cartile astea....alt univers superb fantasy (12 volume) cu personaje si povesti excelent realizate. Dap ar face un anime tare daca s-ar gandi vreodata realizatorii de anime sa faca asa ceva...adik anime dupa carti...
Cat despre Ender Games am auzit chestii placute pana acuma si as fi curios sa aflu despre ce e vorba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Feb 14 2005, 08:35 PM
Post #11


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Grozav! Cum am vazut topicul mi-au sarit in minte Dune si Jocul lui Ender, dar cu omameni ca voi n-am ce face...
Ca sa-mi aduc totusi contributia va recomand Ender's Shadow si Shadow of the Hegemon... mai putin cunoscute (si netraduse la noi) dar potential mai interesante decat Ender's Game (eh, acum exagerez si eu :) Imaginati-va un fel de ender dar cu politica din dune...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

finn
post Feb 15 2005, 08:52 AM
Post #12


reluctant user
***

Group: Members+
Posts: 108
Joined: --
From: capitala
Member No.: 532
Points: 63
Gender:



eu as zice Eroi Anonimi shi Visul de Fier de Norman Spinrad...
eventual Asteptind in Ghermana de Danut Ungureanu...they're mental
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Feb 15 2005, 03:04 PM
Post #13


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Musashi ar fi un anime care as vrea mult sa il vad si se preteaza foarte bine, Fundatia lu Asimov ar mai merge, ca prea ii dati voi cu Dunele inainte :D :D desi ar fi fain si Dune.

Da Musashi ar fi anime tare, mai ales daca l-ar face ca ocaurile Kenshin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fox
post Feb 15 2005, 07:21 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 821
Points: 2



Sunt de acord cu ibarbar fundatia ar face un anime foarte bun...la fel si Robotii de pe Aurora(tot asimov),insa ce mi-ar place f mult sa vad transpus in universul anime ar fi -1984 de Orwell,cu toate ca Cannon Fodder un anime pe care il recomand calduros tuturor(e un episod din memories)seamana ca mesaj cu cartea lui Orwell, si last but not least Potretul lui Dorian Grey de Oscar Wilde.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 15 2005, 07:56 PM
Post #15


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



In principiu, cred ca majoritatea anime-urilor mor fara actiune (fizica). Deci 1984 probabil ar fi greu de facut. Desi doar ideea si substratul ar trebui sa ajunga. Aici poate ar prinde mai bine A Clockwork Orange de Anthony Burgess sau Catch-22 de Joseph Heller.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Feb 15 2005, 08:38 PM
Post #16


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



ehhh da vaz ca aproape toata lumea ar vrea sa vaza sf-uri transpuse in anime acu nustu ce sa zic da io as vrea sa vaz anime (de fapt sa vaz ecranizat in orice forma) Legiune Blestematilor de Sven Hassel nu de alta da multe animeuri de succes sunt o pledoaria impotriva razboiului ...or sti japonezi ce or sti :roll:

rogueman999 daca vrei sa vezi un anime in stilul in care e scris jocul lui ender io iti recomand sa te uiti la Stelvia of the Universe nu e cine stie ce dar are o atmosfera foarte asemanatoare
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 15 2005, 11:13 PM
Post #17


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Monte Cassino, Comisarul, Camarazi de front, Legiunea blestematilor, Blindatele mortii, Curtea martiala etc. Sven Hasel, este, insa, fictiune, bogdan. Iar razboiul, sub forma de anime, nu si-ar realiza scopul. Nu ar fi ceva 'anti', ci doar 'nejustficat de violent'. Limita animatiei, nu ai ce ii face...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Feb 15 2005, 11:28 PM
Post #18


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



umm din cate stiu io legiunea blestematilor care e prima carte scrisa in serie este autobiografica si prezinta exact experienta lui Sven Hassel in al doilea razboi mondial (celelalte au fost scrise pentru bani de altfel au o groaza de inadvertente si contradictii) spun ca reprezinta un manifest contra razboiului tocmai prin realismul sau nu cred ca ar iesi ceva mai violent sau mai sangeros decat kite sau elfen lied sau unele secvente din gantz
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 15 2005, 11:44 PM
Post #19


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Nu mai am cartile in ordine alfabetica, ar trebui sa caut putin Legiunea Blestematilor, pentru a-ti raspunde... :roll: Dar, ca idee, nu cred ca va exista vreodata un film-manifest-animatie (intelegand prin animatie ceea ce exista acum) impotriva razboiului. Vrei ca publicul sa reactioneze la suferinta umana, in cazul lui Sven Hassel, lucru imposibil prin nivelul de abstractizare al trasaturilor intr-un anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Feb 16 2005, 07:17 AM
Post #20


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Eh, daca Legiunea Blestematilor ar fi transpusa ca anime cred ca ar avea succes. E prima carte din seria scrisa de la Hassel si cum zicea si Bogdan, e autobiografica ceea ce o face cea mai profunda si mai "touching" carte din toata seria lui Sven. Pur si simplu te face sa urassti pe toti superiorii , si pe tot sistemul nazist, iar daca s-ar ajunge pe maini pricepute, cu siguranta ar iesi ceva mai mult decat interesant.
Ah si dupa ce urmaresti animeuri gen Berserk, Elfen Lied (din care am vazut doar cateva secvente si m-am lamurit de baia de sange ce e acolo) cred ca se poate afirma ca nu va iesi un anime "prea" violent daca ar fi sa fie ecranizata.
A clockwork orange din pacate am vazut doar filmul si pot sa zic ca naste destule sentimente contradictorii. De la repulsie pt chestiile ce le face la inceput pers principala, apoi acestea tind si in final ajung la un sentiment de mila profunda fata de el. Daca s-ar face anime, cred ca ar iesi ceva foarte haotic.
Si ma intreb cum ar arata un anime dupa Shakespear /smile Vorbit in japoneza :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 11:45 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |