Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> H2o, aka H20


Small-Lady
post Jun 20 2008, 08:10 PM
Post #1


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Yes, another good manhwa!! :D and my fav - de mult voiam sa ii fac topic :D

(IMG:http://img292.imageshack.us/img292/2079/h2ocoversq5.jpg) (IMG:http://img154.imageshack.us/img154/7302/h2ov01c01000ho5.jpg)
Titlu: H2O, H20
Status: 7 volume complete in coreana, 7 volume traduse complet
Manhwaka:HWANG Sook Ji(Angel Shop si Oath to Love and Passion)
Descriere: O sa incerc sa fac o scurta prezentare a fiecarui personaj:
Menga este vice-rep in clasa ei si genul de fata pe care toata lumea o hartuieste si profita de bunatatea ei - mai degraba lipsa de back-bone- (colegii si profii) si tace... stupid and nerdy girl :P
Hanako - fost model in Japonia, plecata dintr-un anumit motiv important(cititi si aflati :P ) vine in Korea pt a-si reface viata si ajunge sa se imprieteneasca cu Menga si sa o ajute incet incet sa o schimbe in bine, dar si sa isi gasesca astfel cea mai buna prietena :)
Na Hong Soo e genul de elev problema, gamer and stuff si mare fan Hanako, foarte funny faza cand ii admira posterul si isi loveste mana sa vada ca nu viseaza :lol:
Choi Taek Gang - genul bad boy cu motocicleta, bad temper si tot ansamblul.
Initial arata un interes fata de Hanako, insa incet incet atentia i se indreapta catre Menga - they make such a funny couple :lol:

Ecchan - este representanul scolii si genul de treaba si destept dupa care toate fetele din scoala sunt innebunite, printre care si Menga :) .

De-a lungul manhwa-ului intre personajele de mai sus au incep sa se contureze diverse relatii, unele surprinzator de interesante :)

(IMG:http://img135.imageshack.us/img135/124/h2ov02c07003004oc5.jpg)

H20 on Entropy+Download:
As Vice Rep, Myunga appears as a goody-two-shoes to everyone at her high school. She hates it, but seeing as how she’s pretty timid and obedient, she can’t help it. In fact, she sees herself as a “water organism” who don’t belong with her “land” counterparts. At a riverside comtemplating suicide, she meets Hana, a former underwear and swimsuit model in Japan who has decided to live in Korea. Their fates seem to be connected because they meet again when Hana enrolls in the same high school. Throw in some hot guys–student body president “Bacchus” Eechan, the moody toughguy Taek Gang, and Na Hong Soo who’s a big fan of “Hanako” (Hana’s modeling name)–and follow the hot chemistry between them all. …You may want to have some H2O on hand.

H2O este momenatn manhwa mea preferata, as putea vorbi in continuu despre ea, are toate elemntele bune pt un shoujo placut: romance, comedy, a little drama ^_^ , grafica superba, personaje foarte interesante si placute... pur si simplu nu reusesc sa ma plictisesc la ea... poate sunt eu prea entuziasmata de ea :P . Cat despre personajul meu preferat acela este in mod sigur Choi Taek Gang... he's so hot ... pt un personaj manhwa ofc :D

Chiar sunt curioasa cata lume o mai citeste :)
(IMG:http://img295.imageshack.us/img295/9669/h2ov05ch26002yo3.th.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Jun 20 2008, 10:10 PM
Post #2


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



citisem la un moment dat primul capitol, dar mi-am zis sa astept sa fie tradusa in totalitate. aveam si inca am prea multe manga/manhwa ongoing si asta nu e bine. intr-adevar, grafica e ff frumoasa, personajele interesante, la fel si povestea. small-lady, mai ce-mi vine sa incep s-o citesc cum trebuie, dar totusi, ma abtin. inca 2 volume :lol: sper sa nu dureze traducerea lor prea mult...

off: small-lady, citesti cumva si Ice Kiss? :-?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Jun 20 2008, 10:18 PM
Post #3


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Ha ha... pai citeste-o in continuare, mai ales ca cei de la entropy scot cate 2-3 capitole de-odata :lol: Eu una nu am ami avut rabdare cu tradusul si am luat raw pana la vol 7 de pe killgaris si le-am rasfoit... in mare parte am dedus ce-i pe acolo, dar tot vreau sa si citesc detaliile :P

Off: da, citesc si Ice kiss love it :D - de fapt cred ca nu prea e manhwa care sa nu citesc (poate mi-o fi scapat vreuna noua din ultimele luni, cand nu am mai facut updates prea mari la multe manga in general)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jun 20 2008, 10:21 PM
Post #4


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Si eu citesc H2O, si eu! The way I see it, its strong points is grafica si personajele comice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 9 2008, 09:19 PM
Post #5


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Il ador: atat povestea originala cat si personajele bine conturate si lipsite de clisee.
Povesea e foarte interesanta, abia astept sa vad ce decizie o sa ia Hanah in final. Desi finalul e putin cam evident tot imi face placere sa citesc acest manhwa. Grafica e foarte frumoasa, iar fazele funny nu ezita sa apara in fiecare capitol. Really love it! ^^
Ca personaj preferat nu as putea sa aleg doar unul, toti imi plac [poate ceva mai putin Eechan].
E chiar o lectura placuta si o recomand la randul meu :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Nov 9 2008, 12:42 PM
Post #6


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Cei de la entropy ne-au facut o bucurie: au scos ultimele 3 volume deodata .. I was so happy :D .
Finalul il cam stiam din raws, dar asta nu inseamna ca nu m-am bucurat la fel de mult de detaliile pierdute. O manhwa care ma bine dispune de fiecare data cand o citesc... recitesc... and so on ... it brights up my day :D . Cat entuziasm! Dar nu ma pot abtine... ador manhwa asta... imi plac toate personajele, grafica f frumoasa, povestea, care e haioasa in mare parte, dar si cu un strop de drama destul de realista... oricum mult mai realista decat multe shoujo, sau mai degraba credibila :rolleyes: ... so go read it :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Nov 12 2008, 11:02 PM
Post #7


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



In primele 6 sau 7 (daca nu chiar 8) capitole ale povestii eram cam contrariata in privinta povestii si nu prea incantata. Menga era prea timida (pana si eu vroiam sa o necajesc nitel si sa ma iau de ea :P), Hana era enervanta prin modul ei aparte de a vorbi la persoana a treia (ea si imparatii <_<), Ecchan era modelul exemplar de student perfect (deci clar ca trebuia sa aiba niste defecte, probleme ceva… ) si ma enerva ca nu se spunea nimic de defectele alea, Hong Soo parea dragutel dar cam absent-minded. Per total, speram ca situatia sa se imbunatateasca rapid sau aveam sa renunt la citit manhwa asta. Si apoi din capitolul 9 sau care o fi fost ala, chiar au inceput sa se indrepte lucrurile.

A aparut si motociclistul (se putea ca o manga / manhwa cu si despre liceeni sa nu aiba si un rebel pur-sange? :lol: :P). Dar atunci s-a iscat o nelamurire. Cine cu cine avea sa ramana? 3 baieti si 2 fete. Matematica dadea cu virgule aici :P

Pe parcursul capitolelor, mintea mea de Shoujo fan deja impartise rolurile: Ecchan – sora medicala (i-am uitat numele); Hana – Hong Soo si Menga - Taek Gang. Mi-a picat fata cand l-am vazut pe motociclist dandu-se la Hana. Parca povestea trebuia sa o aiba ca personaj central pe Menga asa ca de ce noua tipa (si evident super frumoasa) lua toti tipii? Chiar ma enerva.

Apoi… schimbare 180 de grade. Declaratia lui Taek Gang ca o iubeste pe Menga a iesit deodata de nicaieri…. Si imi pare greu de crezut ca dragostea l-a lovit asa de brusc si instantaneu… pentru o fata pe care nu o cunostea pana mai recent. Dar chiar mi-a parut rau pentru el atunci cand a venit la scoala si a aflat ca Menga iese cu Ecchan. Mai ales momentul cand l-a amenintat pe Ecchan ca il bate daca o face sa planga. Mi s-a parut induiosator, mai ales pentru un bataus care evita orice fel de sentimente. Dar cand a facut-o pe Menga sa alerge dupa motocicleta… asta a fost prea de tot. Ce rau, Doamne. Relatia lor a fost greu de inteles si greu de definit. Imi parea rau cat de atrasi erau unul de altul (ca niste magneti) si totusi nu reuseau sa se inteleaga. Si triunghiul care se formase intre Ecchan, Menga si Taek Gang. Parea ca nu vor fi fericiti nicum, ca Menga suferea indiferent daca era cu Ecchan sau daca era cu Taek Gang.

La fel si cu sora medicala. Parea suspicioasa faza cand Ecchan i-a zis ca abia asteapta sa fie invitat de ea in infirmerie si ea nega cu vehementa. Asta e de obicei semnul ca ceva in sensul asta urmeaza sa aiba loc :P Si uite ca infirmiera s-a indragostit… ba chiar il urmarea pe Ecchan (amuzante fazele cand incerca sa se convinga ca nu il place pe Ecchan :lol: ) Si faza cand vizeaza ca era o virgina moarta cautand dragostea fizica a unui lord :lol: … ce imaginatie :P A fost oarecum surprinzator sa o vad pe ea indragostindu-se si alergand dupa el. Si declaratia lui de dragoste a fost.... originala, dar adevarata. Si poate tocmai de aia vor avea mai mult succes decat Ecchan si Menga.

Dar pe total, a fost intr-adevar o manga foarte buna. Relatii dificile, neintelegeri si iubiri diferite. Poli opusi care se atrag, iubire neasteptata si cea mai neasteptata relatie. Cate putin din fiecare. Foarte interesant si bun.

Daca as avea ceva de comentat, ar fi faptul ca au fost unele chestii tratate prea usor, ca de exemplu relatia lui Menga cu mama ei. Nu avea tata? Relatia lui Hanako cu parintii ei. Si unele trasaturi de caracter ale personajelor care au fost prezentate dar nu dezvoltate. Dar banuiesc ca in povestea intreaga, pot fi ignorate.


P.S.: Si nu-mi vine sa cred ca am ghicit cu adevarat combinatia de cupluri :lol: :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Nov 13 2008, 06:10 PM
Post #8


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



off: @Trix: Ahaaa... deci asta era :P ... u sneak :P

on: Chestia cu cuplurile intr-adevar e cam ametita: la inceput pari sa iti dai seama cine cu cine e, insa se mai arunca niste personaje si faze mai neasteptate si iese putina ndeumerire... si se revine apoi la forma initiala :lol: , and so on...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Nov 13 2008, 06:35 PM
Post #9


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Exact. Prea au amestecat cuplurile si nu a lasat destul timp pentru a da profunzime sentimentelor. Era ca si cum fiecare fugea de la un / o partener/a la altul/alta fara sa isi dea seama exact daca exista dragoste adevarata.

Si mi-am adus aminte de inca un lucru care nu a fost lamurit. Situatia lui Taek Gang, familia lui, cum ajunsese asa (vreo trauma personala sau alegere personala? :P Pana acum mai toti baietii rai aveau ceva in trecut care sa explice situatia prezenta, plus un indiciu-doua ca aveau sa fie oameni respectabili si ca vor avea grija de iubita lor pe viitor)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Nov 13 2008, 06:42 PM
Post #10


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



A fost o replica a lui Taek Gang cand a vrut sa o loveasca pe Menga mama acesteia.. a zis ceva de genul: my mother used to hit me, but never on public... Cred ca poate e un hint... Intr-adevar mai trebuia lucrat la povestile lor, la trecuturile lor... poate ajungea pe la vreo 10-12 vol :)


Vad ca o tinem in spoilers :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Nov 13 2008, 08:06 PM
Post #11


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



un hint foarte mic care nu a fost mai tarziu dezvoltat. Tipul ala chiar parea extraterestru. Nici macar o singura imagine sau pomenire despre parintii lui :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Nov 20 2008, 08:30 PM
Post #12


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Am terminat si eu mai cu incetinelul ultimele capitole din manhwa. Per ansamblu mi-a placut H2O, dar cu cat se apropa mai mult de final, povestea devenea din ce in ce mai previzibila. Asta mi-a displacut suficient incat sa consider manhwa-ul bun, dar nu extraordinar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

selen_dom
post Dec 6 2008, 06:34 PM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 308
Joined: 9-February 06
From: on a book of mistery
Member No.: 2.159
Points: 752
Gender:



eu un manga dragutz.Dar totusi mi-ar fi placut sa continuue, sa arate cum se descurca ei in continuuare. Sfarsitul mi s-a parut cam abrupt...nu stiu....parca ar fi vrut sa arate ceva si a cam uitat pe drum ce.....m-a cam dezamagit finalul...in rest e dragutza si destul de funny.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aylin
post Jul 24 2009, 05:44 PM
Post #14


.shoujo addict.
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: 23-July 09
From: Bucuresti [Zero's bed.]
Member No.: 8.888
Points: 272
Gender:



Hmm.. cred ca una din primele manwha'uri pe care le'am citit, in afara de Goong D:
Mi'a placut destul de mult, povestea era oarecum draguta, insa nu mi s'a parut foarte interesanta intrucat nu era un "plot" bine definit. Pur si simplu prezenta viata acestor adolescenti.
Mi'a placut de Choi Taek Gang de la inceput, am o slabiciune pentru bad guys. Insa el s'a dovedit a fi mai "feminin" decat am crezut, lol XD
Pentru Menga nu eram decisa: Taek Gang sau Ecchan? Pana la urma m'am convins ca ii statea mai bine lui Ecchan cu infirmiera, they were made for each other <3 Plus I really liked her too D:

Menga la inceput mi s'a parut a fi unul din personajele acelea tipice shoujo, naiva si care nu isi poate sustine sus si tare punctul de vedere. Ma enervam mereu cand aparea si mama ei in peisaj, insa am fost multumita ca spre sfarsit Menga a pus oarecum piciorul in prag.

Tot de la aceasi autoare citesc si Angel Shop, ohmigawd grafica e grozava o.o'' but damn it, nu am mai vazut un capitol nou de secole *sigh*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

'Nephilim'To'Fall'
post Aug 22 2009, 03:53 AM
Post #15


Incepator
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 11-August 09
From: Botosani
Member No.: 8.948
Points: 31
Gender:



Hmm... mi-a placut, pentru o vreme a fost my fave manhwa. La grafica sta bine, personaje binisor, nu stiu cat de good a fost story-ul, la un moment dat incepeam sa ma plictisesc, se repetau anumite chestii. Orisicum nu mi-a parut rau ca am terminat de citit toate volumele after all I enjoyed it ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:51 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |