Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Goong, (manhwa + k-drama)


Kisa
post Feb 23 2006, 11:06 AM
Post #1


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Toate ca toate, dar aveam nevoie de un astfel de topic. :D

Goong este o manhwa despre o Cenusareasa moderna. O tanara fata (Chae) descopera ca a fost promisa printzului mostenitor al Coreei, drept urmare a unei promisiuni intre bunicul ei si cel al printului. Astfel, se casatoreste cu tanarul printz (Shin). Problema este ca cei doi nu se suporta deloc... si printzul deja ceruse in casatorie o alta fata (Hyorin), dar fusese refuzat (iar tanara printesa asistase la aceasta scena).
Ce este dragutz in manhwa, este faptul ca cei doi se indragostesc unul de celalalt treptat, nu deodata. :P
Mai adaugam in peisaj si un fost printz mostenitor (Yul - care si-a pierdut dreptul la tron si la Chae odata cu moartea tatalui sau) care, binenteles se indragosteste de Chae... Si mama lui... care este determinata sa-i restituie fiului ei ce i s-a luat.
Povestea este destul de interesanta. Grafica de asemenea... mai ales costumele regale sunt desenate cu multa atentie.
Manhwa a fost ecranizata intr-un serial tv... care daca nu ma insel este tot on-going. Serialul este cat poate de fidel manhwa-ului. Ce m-a frapat la serial, au fost tot costumele... Superb realizate... si ursuletzii... cine se uita la serial, stie. :P

Momentan s-a ajuns la cap 4 din vol 9 (courtesy of ruxi :P ). Si ca tot veni vb de ultimul cap tradus, ce parere aveti despre el? Adik in sfarsit Shin afla de intentia lui Chae de a divortza... Si de faptul ca Yul o incurajeaza... Ce credeti ca va urma? :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ayumi
post Feb 23 2006, 11:57 AM
Post #2


~RuKi & Miyavi LoVeR~
****

Group: Members+
Posts: 440
Joined: --
From: Feenwald
Member No.: 361
Points: 745
Gender:



super tare manhwa-ul :D ...din serial am vazut doar primul ep :P ..si mi-a placut mult,dar nu mi-a placut faptul ca nu au respectat manhwa-ul :( ,eh in fine...este putin mai diferit si sunt curioasa cum vor decurge lucrurile de acum incolo.
acuma sa revin la manhwa.....acuma am terminat de citit cap 4 vol 9(thanks ruxi)...si am ajuns la cloncuzia ca Yul ma enerveaza si mai tare :P .eu nu cred ca vor divorta....sau cel putin nu pana in vol 10 cap 7 :P ..deoarece atunci are loc interviul si din cate am observat ea nu are curaj sa spuna ca vrea sa divorteze :rolleyes: ,mai ales ca acuma se inteleg asa de bine :P ,dar totul este posibil...si daca vor divorta sigurat sa vor recasatori.ok..acuma va spun ce cred eu ca e va intampla in caz ca vor divorta.Chae va incepe din nou o viata normala,iar Shin va renunta la tron si va veni dupa ea si vor avea o viata normala.Yul v-a urca la tron impreuna cu Hyorin(dar nu sunt asa sigura :P )....cam asta cred eu ca se v-a intampla daca ei vor divorta :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Feb 23 2006, 12:11 PM
Post #3


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



sincer, situatia divortz - viata normala impreuna mi se pare cea mai fireasca si plauzibila. ei s-au casatorit obligati de parinti, de aceea cred ca cel mai ok ar fi sa o ia de la capat din proprie vointa si fara nici o constrangere impusa de curtea regala, eticheta sau mai stiu eu ce. insa cel mai important lucru ar fi ca Shin s-o lase naibii moale cu orgoliul ala al lui nemasurat si sa fie sincer, ca pana acu a ametit-o pe biata Chae.

cat despre Hyorin: *Go die, bitch!!!!!!* :angry: (desi parca vad ca se da pe brazda si se combina probabil cu fratele lui Chae :angry: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 23 2006, 12:12 PM
Post #4


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Ayumi)
eu nu cred ca vor divorta....sau cel putin nu pana in vol 10 cap 7 ..deoarece atunci are loc interviul

Ahem... ok... dar... de unde stii tu asta? Adik de unde stii ca in cap 7/vol 10 este interviul? Ai vol raw sau ai gasit rezumate pe net? Daca e vb de rezumate, as vrea si eu un link or smth catre ele. :P

QUOTE(Ayumi)
dar nu mi-a palcut faptul ca nu au respectat manhwa-ul, eh in fine...este putin mai diferit

Nu cred ca poti face un serial tv fidel manhwa. Cu toate ca ar fi fost simpatic sa-l vezi pe moshul ala pitic si gay. :lol: Btw, e super tare faza cand il interogheaza politia. :lol: Or fi fost afrodisiace in ceaiul detectivilor, dar sa se simta atrasi asa repede de pitic... e prea mult. :lol:

QUOTE(Ayumi)
Yul v-a urca la tron impreuna cu Hyorin

Finalul asta pare posibil in serialul tv, dar nu in manhwa (parerea mea :P ). Cu toate ca n-as vrea sa-l vad pe Shin un om de rand. :P
Btw, in serialul tv se pare ca DaeBi o place pe Hyorin. Petrec destul de mult timp impreuna si DaeBi ii povesteste fetei despre triunghiul Diana-Charles-Camilla. Dar in manhwa, cel care s-a indragostit irecuperabil de Hyorin este fratele lui Chae... Poate vor ajunge un cuplu in viitor? :P

[edit] ruxi a fost mai rapida. :lol:

QUOTE(ruxi)
situatia divortz - viata normala impreuna mi se pare cea mai fireasca si plauzibila

Cum am mai zis, eu as prefera sa ramana cuplul regal. Cred ca merita asta. Mai ales ca Chae a devenit o adevarata printzesa.

QUOTE(ruxi)
cat despre Hyorin: *Go die, bitch!!!!!!*

Subscriu! :twisted: Si tare nu as vrea sa se dea pe brazda. Merita tot ce e mai rau. :angry: Cu toate ca e manhwa... Si se va da pe brazda... <_< Yuck!...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ayumi
post Feb 23 2006, 08:34 PM
Post #5


~RuKi & Miyavi LoVeR~
****

Group: Members+
Posts: 440
Joined: --
From: Feenwald
Member No.: 361
Points: 745
Gender:



hehe..am vol 10 raw...
A fost super tare faza cu moshul pitic si politistii :lol:
Acuma nu mai stiu ce o sa se intample in continuare..dupa ce am vazut raw-ul de la cap 77 sunt total in ceata :unsure: ....dar am obs ca sentimentele lui Shin pentru Chae sunt mai puternice :P
Trebuie neaparat sa vad si restul serialului ^_^ ....
Eu cred ca Hyorin si fratele lui Chae o sa devina un cuplu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

loveless
post Feb 24 2006, 07:10 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 13-December 05
Member No.: 1.989
Points: 93
Gender:



da, ar fi ok sa divorteze si sa inceapa o noua viata impreuna, liberi de orice constrangeri..dar este prea devreme nu credeti?? :) in primul rand, trebuie sa le dea o lectie cum se cuvine dusmanilor si apoi sa-i deschida lu' moshulica (sexxy thing!! ) :lol: o afacere gen "pt doamne si domni generosi, devin al vostru pt o noapte!!" (a se vedea in anunt moshu cu gene prelungi si ochisori sclipitori, background full of flowers si mii de fani ) :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 24 2006, 07:17 PM
Post #7


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Doresc sa remarc prezentza unui nou fan Goong! ^_^ Way to go, loveless! :P
Intradevar sexxy thing (se pare ca ai gasit porecla ideala pt el :lol: ) este un personaj f savuros in manhwa, care din pacate nu apare si in serial (btw, daca esti interesata de serial just pm me :P). Imi place ca baba care se tot tine dupa el nu prea are succes. :lol: Il vad doar cu un alt barbat. Si nu orice fel de barbat... ci un specimen masculin de elita (gen William - mama cat am ras de el :lol: ).
Anyway, sper ca sexxy thing isi va gasi perechea pana la urma (chiar daca se pare ca are o slabiciune pt Yul :twisted: :lol:)...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

loveless
post Feb 24 2006, 08:12 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 13-December 05
Member No.: 1.989
Points: 93
Gender:



mey, nu se stie cu soarta asta!! ^_^ dc intr-o buna zi, o sa-l vedem pe yul pe tron as a mighty king si pe post de regina ..aaa..hmmm...uppss ..he-hee...yup, that's right The Sexxy Thing :lol: iti dai seama ce atac de cord ar face mamitza lu' Yul?? nnnoooooooooo!!! :o :rolleyes: si undeva la sfarsitul cap. sa fie scris "love is all you need" si sa fie poza celor doi porumbei imbratisati..aaa..ah what a wonderful ending...deh! imaginatia asta ...hihihi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ayumi
post Feb 24 2006, 11:29 PM
Post #9


~RuKi & Miyavi LoVeR~
****

Group: Members+
Posts: 440
Joined: --
From: Feenwald
Member No.: 361
Points: 745
Gender:



QUOTE(loveless @ Feb 25 2006, 04:12 AM)
dc intr-o buna zi, o sa-l vedem pe yul pe tron as a mighty king si pe post de regina ..aaa..hmmm...uppss ..he-hee...yup, that's right The Sexxy Thing 

hehe..ar fi ceva,dar drept sa spun nu mi-ar place :P ..oricat de rau ii Yul nu as vrea sa sfarseasca asa....eu cred ca el v-a ramane cu fata care apare prin vol 10 :) ..si sper ca mama lui sa aiba un accident or something like that si sa "plateasca" pt tot ceea ce a facut :P
....aaa..pacat ca nu apare si The Sexxy Thing in serial :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 25 2006, 12:12 AM
Post #10


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Ayumi @ Feb 24 2006, 11:29 PM)
eu cred ca el v-a ramane cu fata care apare prin vol 10
*



Sper sincer ca nu va ramane cu aia! (Mie imi cam place de Yul :P )
Tipa din cap 10 mi s-a parut putin isterica si nebuna de gelozie. :P Si, din ce am vazut eu, am impresia ca ii face o gluma proasta lui Chae... :( Daca este ruda cu cei doi printzi? :P In serial sigur apare o ruda-tipa... D c nu ar aparea si in manhwa? :P

P.S. Sexxy thing rulzzzz! :twisted: :lol: :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ayumi
post Feb 25 2006, 01:52 PM
Post #11


~RuKi & Miyavi LoVeR~
****

Group: Members+
Posts: 440
Joined: --
From: Feenwald
Member No.: 361
Points: 745
Gender:



este posibil ca tipa sa fie ruda cu ei :) ...si daca ma gandesc bine....si mie imi place Yul si as vrea ca el sa ramana cu o fata sweet....nu el este de vina pt tot cea ce face ci mama lui <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 7 2006, 09:47 AM
Post #12


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



So, vol 9, ch 5 is out! :P

Cine l-a citit... cine naiba e tipa blonda cu coditze impletite, in uniforma de liceu? Este o amintire a lui Shin? Sau e ceea ce se intampla in "real life"... ca sa zic asa... Pt ca tatal lui zice ca este chemat de DaeBi la un moment dat... Deci as tinde sa zic ca e "contemporana". :P
Anyway, ma bucur ca este chinuit de gandul ca Chae va divortza de el... si ca vb despre asta cu Yul. :twisted: Asa ii trebuie! :twisted: Sa fie si el mai dragastos... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Mar 7 2006, 10:15 AM
Post #13


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



sunt perfect de acord. daca Shin ar fi fost mai maleabil si ar fi recunoscut ca o iubeste, ca doar nu-l durea gura si nici nu-l omora nimeni, cu siguranta ca Chae n-ar mai fi fost atat de obsedata de ideea de divort si nici nu s-ar mai fi simtit atat de singura acolo. cat despre aia cu coditze blonde, din spoilerele pe care le-am citit eu am inteles ca aia o sa se cam tina dupa Yul (desi pe de alta parte mi se pare ca seamana leit cu Yul=> something's fishy rau). mi-a placut mult capitolul 5. Shin gelos is sooooooooo adorable :twisted: Si faza de la meciul de fotbal cand il pocneste pe ala cu mingea in fata e tare de tot :lol:
oricum am asa o impresie ca o s-o lase sa plece pe Chae tocmai fiindca o iubeste si-si da seama ca nu se simte bine in mediul ala. mi-e teama, insa, ca o s-o lase sa divortzeze fara sa-i spuna ca o iubeste de fapt. ar fi tipic pentru Shin :angry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 7 2006, 10:20 AM
Post #14


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Nu, nu, nu!!! De 3 ori NU! :P Ar fi culmea prostiei pt Shin sa o lase sa plece. Plus ca si Chae s-a cam obisnuit cu palatul, mai mult ca sigur... Iar daca pleaca de acolo, nu o va mai trata nimeni ca o printzesa. :twisted:
Cat despre misterioasa scolaritza... nu are decat sa se tina dupa Yul cat ii pofteste inimioara... doar sa nu atenteza la alte pers masculine de pe acolo. :P

Bun, deci cum ziceam... NU! Nu are voie! :P

P.S. Au aparut in sfarsit subtitrarile pt eps 13 si 14. :P

[later edit] Am vazut ultimele eps subtitrate. In k-drama actiunea ia o turnura f interesanta. Hyorin il saruta pe Shin cand se duce dupa el in Tailanda (in serial ei nu merg in Anglia si deci nu avem nici un scandal cu droguri). Binenteles ca sarutul este imortalizat multumita oamenilor lui DaeBi si, binenteles, pozele compromitatoare ajung la Chae.
A doua zi, la scoala, Chae chiuleste impreuna cu Yul si dupa ce acesta pleaca incepe sa umble de nebuna pe strazi. :P La palat nu afla decat servitorii ei si a lui Shin. Shin gaseste pozele la Chae in camera, moment in care turbeaza si intra in panica. El stia ca chiulise cu Yul, dar cand vede ca acesta s-a intors fara ea, dispera si mai tare (oare s-au gandit amandoi ca Chae e in stare de vreo prostie? :P ).
Intr-un final, Yul o gaseste pe Chae, dar cand apare Shin, Crown Prince e atat de turbat incat ii da lui Yul un pumn de-l da cu capul de perete :twisted: . Asa se evita excursia din manhwa, unde cei doi au altercatia.

Acum revenind si la manhwa... Atat de acolo, cat si din k-drama am ajuns la concluzia ca poate nu avem personaje negative aici. Adik totul depinde din ce punct de vedere privim situatia. Daca manhwa ar fi fost despre Yul, am fi zis ca este printzul caruia i s-a luat totul, iar el si mama lui nu vor decat sa ia inapoi ce ar fi trebuit sa fie al lor.
Poate doar metodele folosite sunt negative. In rest, mie imi sunt simpatice toate pers. Chiar si Hyorin... ea nu are nici o vina ca s-a indragostit de Shin... cei doi aveau o relatzie in secret, iar personajul rau aici este Chae, care s-a interpus intre ei... O Chae care ar fi trebuit sa fie a lui Yul... Si pe care acesta incearca sa o castige inapoi...
Nu stiu... Poate voi aveti alta parere, dar fiecare pers are o motivatzie, o scuza si un scop bun (daca mi se permite exprimarea).
Asa ca poate si un final in care cuplurile sunt Shin/Hyorin si Yul/Chae, ar fi ok. Poate asa ar fi mai fericiti. :P Dar sa auzim si parerile voastre. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Mar 7 2006, 01:52 PM
Post #15


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



ca sa te citez, draga kisa, NU NU si NU!!! in manwha ar fi cel mai nepotrivit final cu putinta! in manhwa shin si chae se potrivesc atat de bine incat ar fi aiurea sa nu ramana impreuna. ca sa nu mai zic ca shin nici n-o mai iubeste pe that b***h aka hyorin.

in drama, intr-adevar nu se stie daca shin o iubeste pe chae sau pe hyorin, si parca yul e un personaj diferit de cum e in manhwa => nu m-as oftica asa tare daca chae ar ramane cu yul. dar asta NUMAI IN DRAMA.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ayumi
post Mar 7 2006, 02:21 PM
Post #16


~RuKi & Miyavi LoVeR~
****

Group: Members+
Posts: 440
Joined: --
From: Feenwald
Member No.: 361
Points: 745
Gender:



deci nu eu nu vreau ca Chae sa ramana cu Yul in manhwa,dar in drama nu m-ar deranja :P ....eu sunt sigura ca Chae ramane cu Shin deoarece se potrivesc asa de bine :D ..ok..din cate am obs eu din raw-urile pe care le am....Hyorin se imbalnaveste si intra in spital,iar Shin o viziteaza si nu stiu ce ii spune,dar mama lui Hyorin se enerveaza rau,iar mai incolo nu stiu ce pune la cale mama lui Hyorin...dar il suna pe Shin si ii spune ceva si el ramane masca...deci...a mai aparut un personaj evil....(parerea mea).....Shin o sa stea o vreme acasa la Chae din nou din cauza bunicului ei...care pana la urma cred ca moare
acuma m-am uitat din nou peste cap 7 vol10 unde ii interviul.... Shin spune ceva la ziaristi,si ii lasa pe toti cu gura casacata,iar pe Chae cu o fata de "speriat bombe"......sper ca nu spune ca vrea sa divorteze de ea sau ceva de genu :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Mar 7 2006, 02:25 PM
Post #17


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



auliuu ayu-chan ma sperii jur. eu am raws pana la vol 12 cap 1 da inca nu m-am uitat pe ele. daca intr-adevar shin continua sa fie magar si sa nu recunoasca, merita tot ce i s-ar putea intampla rau :angry:

*runs to burn the raws on cd-wr*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ayumi
post Mar 7 2006, 02:32 PM
Post #18


~RuKi & Miyavi LoVeR~
****

Group: Members+
Posts: 440
Joined: --
From: Feenwald
Member No.: 361
Points: 745
Gender:



deci eu nu vreau sa se intample cea ce mi-a debitat mie minte,dar cred ca,cam asa ceva se va intampla......mai bine nu ma uitam peste raw-uri:(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 21 2006, 08:38 AM
Post #19


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Well... cap 6 (vol 9) nu este f palpitant (in schimb mi se pare f scurt). Si daca am inteles eu bine, Shin este pe punctul de a-i face o declaratzie de amor lui Chae... Oare d c am impresia ca pana la urma nu o va face si in cap urmator se va purta de parca nu s-ar fi intamplat nimic?
Tot din cap asta s-ar putea sa aflam motivul pt care va intra Hyorin in spital: pobleme la un picior. Nu pot zice ca asta ar fi o surpriza, avand in vedere ca visul ei este de a deveni balerina.

Cat despre k-drama... Dupa ce Shin se poarta super dragutz cu Chae, apare o Hyorin sinucigasa, care ia un pumn de pastile in toaleta scolii... Si binenteles ca fraierul de Shin se simte responsabil (mai ales pt ca ii spusese tipei ca incepe sa se indragosteasca de sotia lui).

Incepe sa ma enerveze asteptarea (de ambele partzi)... Nu se mai termina odata? (macar k-drama mai are 4 eps si gata)

[later edit] Ultimul zvon pe un forum strain este ca Chae va divortza de Shin ca sa fie cu Yul (in k-drama).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Apr 2 2006, 11:25 PM
Post #20


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Greu mai inainteaza...de abia la vol 10 chp2 ... :) dar se precipita lucrurile :D go go Yul & Chae .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:08 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |