Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Wangan Midnight, ... the need for speed


Sidonix
post Apr 7 2009, 04:59 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... in sfirsit dupa 2 ani ultimul ep. a fost subbat ^_^ ... probabil va trebui sa revad seria pt un refresh, insa pot face in sfirsit topic :lol: ...

Wangan Midnight este produs de Ob planning, acelasi studio care a realizat Initial D, insa proiectul Wangan abordeaza o latura diferita... In Wangan se prezinta lumea vitezei si a tuningului fata de tehnica de pilotaj din Initial D... nu are rost sa ma refer la detalii/diferente, vreau doar sa rezum ce reprezinta Wangan Midnight... love for speed... love for driving fast... love for cars that can go superfast... maybe... eu personal am admirat infrastructura interminabila de autostrazi ce inconjoara Tokyo sau face legatura cu el... fara gropi as mai adauga :lol:
... portiunea numita Wangan dintr-una din autostrazile ce inconjoara Tokyo este renumita pt faptul ca este un sector pe care se pot atinge viteze de 300+km/h ... exemplu Chiba-kun :lol: http://www.youtube.com/watch?v=mKdTeSlYxuk&feature=related
... Probabil seria nici nu mai pare iesita din comun pentru ca pleaca de la fapte reale, insa povestea din jurul Z30 este o fabulatie dragutza :D ... ma rog, "the car enthusiasts" de pe forumurile pe unde mai bantui detin si au customizat Z30 obtinind performante mai bune ca in serie XD ... call them crazy or with lots of money XD ... daca vizionezi seria pe o diagonala mare a ecranului ai impresia ca esti copilot alaturi de Akio & company on the highway.... senzatia de viteza este super redata ^.^ ... revin cu alte comentarii daca am parteneri de discutie :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post Aug 2 2010, 11:24 PM
Post #2


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



Avand in vedere ca am urmarit Wangan Midnight cat timp era ongoing, pana pe la ep 6 apoi m-am oprit fiindca era subtritat cate un episod din an in paste, iar acum am pus mana pe seria completa, here it goes:

Dupa cum s-a scris in postul de mai sus de un an si 4 luni vechime, Wangan Midnight e produs de acelasi studio ca Initial D. Desi din punctul de vedere al artwork-ului cele 2 se aseamana (ma rog, cu Initial D 4th Stage), este abordata o alta tema si anume, cursele devenite tot mai populare de pe drumul express Tokyo Shuto (autostrada suspendata ce inconjoara Tokyo pt. necunoscatori).

De aici si prima mare diferenta: In Initial D se pune accentul pe cursele de tip togue, unde conteaza foarte mult experienta soferului si nu prea exista prea mare bataie de cap in privinta traficului. In Wangan Midnight, cursele sunt de mare viteza (well, e o autostrada totusi), iar traficul e unul din cele mai mari pericole, pe langa viteza excesiva si masinile tinute la turatii mari, asa ca mai exista si motoare care mai fac boom. In mare povestea urmareste povestea lui Akio si a masini sale, un Nissan Fairlady Z30 (Strabunicul 350Z-ului, care e Z33). Se pare ca Z30-ul e blestemat, fiindca toti care au condus-o anterior au avut parte de accidente, soferul ei precedent chiar murind intr-un astfel de accident. De asemenea, o mare parte din anime urmareste lupta dintre Akio si Tatsuya Shima (personaj care se aseamana foarte mult cu RyƓsuke Takahashi, amandoi fiind medici, foarte inteligenti si conducand foarte precis) cu al sau Porsche 964 Turbo "BlackBird". E un anime interesant, care urmareste exact opusul lumii automobilistice pe care il prezinta Initial D

Daca ati vazut Initial D, veti fi multumit de Wangan Midnight, atata vreme cand nu va asteptati ca si WM sa se invarta in jurul curselor din ID si vice-versa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 8 2010, 07:17 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... am vazut acum ceva timp Live action WN... nu se ridica la standardul anime, scuzabil poate faptul ca este scurt tratand primele ep din serie insa s-a pastrat pe cat posibil elementele originale... umm, e mai slab decat ID live action imo insa Reina chiar daca apare scurt in film in GTr-ul ei lives up to the task :D ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:54 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |