Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ghost In The Shell: S.a.c. Solid State Society, Cel mai nou film G.I.T.S


Sidonix
post Sep 11 2006, 03:55 PM
Post #21


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



am gasit pe eMule doua variante de sub .ssa pt raw insa contin erori... dupa o vizionare de 2-3 ori iti cam dai seama despre ce este vb...oricum astept si un sub eventual
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 13 2006, 07:31 PM
Post #22


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Nu cred că singura problemă e dacă există "ghost in the shell". Cel puţin īn cazul lui Motoko nu e (deocamdată) discutabil. Dar sīnt multe alte probleme: delimitarea īntre trup şi suflet, īntre 2 minţi care coabitază īn acelaşi trup, īn ce moment un cyborg īncetează a mai fi uman şamd.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 15 2006, 04:42 PM
Post #23


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... nu este singura Probably insa toate celelalte conduc incet la aflarea raspunsului if the shell has a ghost or is just a shell that mimics the ones with ghosts...acum depinde ce se intelege prin ghost... ca cyborg eu cred ca inca se mai pastreaza o urma de umanitate... in cazul androizilor vorbim de o noua forma de viata fara nici o conexiune cu umanitatea desi ii imprumuta infatisarea...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Sep 15 2006, 08:56 PM
Post #24


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Prin ghost banuiesc ca se intelege acea ultima urma de umanitate care desi poate fi copiata intr-un ciber-brain nu poate fi creata artificial.
Din primul film : "Seems to mo that you are doubting your own ghost" adica "Ma indoiesc deci gandesc. Gandesc deci exist. " :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 15 2006, 09:41 PM
Post #25


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm.... maybe you're right shoppy... insa sunt nuante... ghost poate fi si umanitate... Motoko cred ca se intreaba daca nu cumva cu fiecare corp schimbat isi pierde din umanitate... vrea sa simta in continuare ceea ce simte un om... constiinta de sine, amintirile din cyber-brain sunt cele care o leaga de o viata anterioara...identitatea este pretioasa pt Motoko... o stergere totala a memoriei ar fi ca si cum ar ucide-o pentru a doua si ultima oara... ar fi una din viziunile care abunda in Gits-ul lui Oshi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 20 2006, 02:33 PM
Post #26


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Shoppy, replica respectivă poate fi interpretată şi ca "te īndoieşti că ghost-ul tău există", īn acel context. Ceea ce dă naştere la şi mai multe interpretări.

Sidonix, dacă legi umanitatea de componenta "naturală" atunci ce putem spune despre Puppet Master? Sau despre combinaţia dintre Puppet Master şi Motoko?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Sep 21 2006, 06:52 PM
Post #27


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Off, greu de tot de interpretat. Oricum Motoko nu are antena ca Tachinohama (sper ca am scris bine) ca sa aiba AI-ul sau Ghost-ul intr-un satelit.
Cand Motoko dive's in Puppet Master cred ca asta e intrebarea pe care incearca sa o elucideze, si anume daca e un ghost acolo si daca poate fi un ghost creat artificial. Puppet Master spune el insusi ca nu este un AI.
Cred ca intrebarea care vrea regizorul sa ne-o punem este daca se poate ca un AI sa devina ghost si daca da, atunci cum. Cred ca acest lucru se intampla cu Tachinohama atunci cand ei decid sa se sacrifice pentru a-i salva pe refugiati.

S-a mai auzit ceva de varianta subata ? poate o versiune mai acceptabila ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 27 2006, 11:30 PM
Post #28


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



nu cred... eu nu am gasit nimic inca... cei drept nici nu am mai avut timp sa caut :)... acum nu stiu daca nu ne indreptam spre un offtopic daca divagam pe Gits-ul lui Oshi aici... si totusi... eu vad in Motoko un posibil eu daca as putea alege sa-mi schimb corpul uman pt unul artificial... desi prima tentatie cind zici ghost ar fi suflet... au masinile suflet !?...sau mai bine zis au masinile inteligente suflet!?... ghostul in viziunea mea nu se refera la suflet ci la constiinta... iar faptul ca esti inteligent nu-ti da si posibilitatea sa realizezi dicolo de ce poate sa conceapa o inteligenta care nu poate avea acces la noi dimensiuni ale cunoasterii... Puppet master se naste in fluxul informational dupa cum zice plecand de la stadiul de program conceput sa invete si devine in final AI... insa dezvoltatea lui se opreste... are nevoie de Motoko pentru a-si amplifica informatiile cu orizonturile dimensiunii umane... cunoasterea prin noi senzatii si interactiuni cu mediul inconjurator...well...cred ca trebuie sa mai revad Gits insa cam asta e din ce-mi amintesc eu...ma rog...mi-e prea somn pt mai multe ideii...poate o sa revin si cred ca voi muta discutia la topicul respectiv Gits...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Oct 3 2006, 10:53 PM
Post #29


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Ati mai cautat versiune subata buna la GITS - SSS ? :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 5 2006, 10:45 PM
Post #30


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eu nu am gasit nimic... si nici nu mai caut... daca cineva gaseste sa posteze aici sursa. multumim anticipat :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Oct 11 2006, 08:00 PM
Post #31


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



A aparut DVDRip-ul RAW si un sub care se pare ca este destul de bun. Cine are cont pe bitmetv sa dea navala, cine nu, sa mai astepte (bitmetv e inchis pentru signup).

Daca vrea cineva subul sa-mi spuna, incerc sa-l trimit pe mail :-)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 11 2006, 09:18 PM
Post #32


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Sa-mi trimiti mie sub-ul pe mail. O sa iau si raw-ul acela de undeva, poate o dam de un sub in romana :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Oct 11 2006, 10:29 PM
Post #33


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Zeri, daca primeshti sub, pune-l pe site la download impreuna cu raw-ul please. Ca vreau si eu si n-am acces pe torrente cu netu de faculte.
Eventual il mut eu pe un server permanent ulterior.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 13 2006, 10:10 AM
Post #34


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Gata, filmul se gaseste in sectiunea Downloads - Portia de Anime iar sub-ul la Subtitrari

Multumim LArSON de subtitrare. Sper sa apuc cat mai curand sa-i fac o traducere. Nu stiu daca raw-ul pe care l-am folosit este acela dvdrip, dar se vede foarte bine. Oricum o sa incerc sa fac rost de unu si mai bun.

Enjoy!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Oct 13 2006, 12:25 PM
Post #35


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Am impresia că cel de 800+ e TV rip. SaiyaMan are unul de 500 şi-s oameni cu tradiţie, e puţin probabil să nu fie de calitate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 14 2006, 11:01 PM
Post #36


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eu il am pe ala de 508 mb la o calitate acceptabila si subbul trebuie sa-l sincronizez pt ca vad ca are delay la... insa mi-e silaaaaaaaaaaa :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Oct 15 2006, 01:42 AM
Post #37


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Hehe, acum l-am vazut tot, mersi zeri ca de la tine l-am luat :)

Practic e un episod dezvoltat destul de mult, aceleasi teme a pseudo-societatilor ce se pot dezvolta in urma folosirii netului masiv.

F interesant, bine animat ca de obicei, muzica superba.
De apreciat sponsorizarea Nissan, care are masinile principale in film. Nice touch ;)

Merita vazut, evident.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Oct 15 2006, 12:01 PM
Post #38


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Am vazut si eu, mi-a placut foarte mult. A fost tot ce am asteptat de la al treilea film gits.
A fost mai bine ca a fost mai multa actiune si mai putina filozofie. A fost si bataie cu un super-tanc, s-au reintors Tachinohama, au participat la actiune, duel intre sniperi, s-a intors Major, multe scene din cyber-space, animatie clasica dar de calitate, extinderea Section 9, ascensiunea in cariera a lui Togusa, Bateau care nu prea-si mai gaseste locul fara Major, referiri atat la Pupet Master cat si mai subtil la Laughing Man, intriga destul de complicata, acelasi umor, final deschis la interpretari, etc.....

Sa ne traiasca Zeri, calitatea a fost buna, subbul afisa cam mult dintr-o data si disparea cam repede, dar a fost download direct fara huburi sau torente. Asa ca per total a fost super.

Ce ne asteapta in viitor de la producatorii gits?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Oct 28 2006, 11:03 AM
Post #39


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



SPOILER

Asteptam de mult sa apara un astfel de film care sa raspunda la toate intrebarile puse in primul film GITS (cel al lui Oshii). E extrem de interesasnt, ca deabia la finalul sau, incepi sa realizezi cand este situat cronologic fata de celelalte 2 filme si serii. Si asta e cu atat mai bine, cu cat nu te face sa te astepti la prea multe si in final te trezesti ca-ti prezinta o situatie cu MULT mai complexa si mai intriganta decat ai fi putut spera vreodata.
Misto cum se termina primul film: cu Motoko care devine una cu netul si doreste sa cunoasca tot si toate. Dar parca si mai misto cum raspunde filmul de fata la aceasta cautare: nimeni nu poate cunoaste totul si nimic nu-i etern. Si mai important decat atat: limitele sunt cele ce dau gustexistentei. Motoko isi da seama dupa ce a gustat din infinitul informatiei, ca tot om e mai bine sa fii. Super ideea.
Apoi m-a impresionat mult faza cu Togusa si fetita lui.

(A aparut FF12 !!!!! Asta e off topic, in caz ca nu v-ati prins, dar sunt prea bucuros ca sa ma abtin!)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 17 2006, 05:49 PM
Post #40


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



in Solid State se prezinta o entitate virtuala sub forma unei constiinte comune a unor indivizi... in GITS e vorba de un program ce devine constient de sine si cauta noi extensii pt a-si mari cunoasterea prin Motoko... eu nu vad un liant clar intre filme si nici intre GITS SAC 1st season... mai degraba o divagatie enigmatica si o noua perspectiva a unei potentiale evolutii... Solid State pune un lucru in evidenta... fara Motoko, Gits nu e Gits dupa cum spuneam... eu m-as intreba daca Oshi ar face un nou GITS cum ar fi !?... probabil nu o sa aflu prea curand...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:00 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |