Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Articol din Evenimentul Zilei


Ingerasu
post Mar 29 2004, 06:51 PM
Post #1


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



Ambasadorul GO



Emilia Sercan
Luni, 29 Martie 2004


Un roman stabilit de noua ani in Japonia, singurul jucator profesionist din Europa

Catalin Taranu este cel mai puternic jucator de GO din Romania si singurul jucator profesionist din Europa. De noua ani el traieste in Japonia, tara in care si-a slefuit tehnica de a pune pe tabla piesele unui joc cunoscut de 4.000 de ani. Are cinci dani din cei noua care stabilesc ?taria? jucatorilor de GO si face parte din elita mondiala a marilor maestri. Dupa aproape un deceniu trait in Tara Soarelui Rasare, el vrea sa se intoarca in Romania. Sensei Catalin Taranu intentioneaza sa predea GO in scoli si sa infiinteze primul club de GO din Europa.

Esti singurul european devenit jucator profesionist de GO in Japonia. Locuiesti de noua ani in Nagoya. Care a fost sansa ta?

Totul se leaga de lumea GO-ului din Europa. Aici, in Europa, se organizeaza foarte multe turnee. GO-ul este destul de popular. Nu la fel ca sahul, insa exista citeva zeci de mii de jucatori. Exista si o asociatie europeana care, anual, organizeza un congres pentru a atrage jucatorii foarte buni. La un congres in Olanda, la Maastricht, l-am cunoscut pe sensei-ul meu de acum. Un tip foarte popular in Europa pentru talentul sau pedagogic extraordinar. Am jucat cu el si i-a placut stilul meu. Cum, la acea vreme, visul meu era sa devin profesionist si sa studiez GO-ul, l-am rugat sa ma ajute sa ajung in Japonia. Mi-a spus ca nu-mi poate promite nimic. Discutia a avut loc in vara anului 1994. Raspunsul ca am fost acceptat mi-a venit in iarna.

De ce ai ales sa te intorci in tara si sa lasi in Japonia tot ce ai realizat, plus o viata echilibrata, implinita profesional, material?

Avind satisfactii materiale, incepi sa nu-ti mai pese de ele. In Romania e mai greu de inteles pentru ca e mai greu sa le obtii. Am plecat in Japonia cu niste idealuri clare. La inceput mi-am dorit sa devin profesionist. Apoi mi-am spus ca vreau sa ajung cinci dani. M-am gindit ce mai vreau. O solutie era sa joc GO in continuare si sa devin tot mai tare. Insa toti danii asti sint, pina la urma, un numar in plus. Imbatrinesc si ajung si eu un robotel. Asa ca am ales sa ma implic in societatea romaneasca, sa fac ceva si pentru altii, nu numai pentru mine. In plus, ma simt mult mai justificat fata de mine insumi sa predau aici, sa incerc sa educ un roman decit un japonez. Sint destui japonezi care sa-i educe pe copiii si tinerii lor. Fiind singurul profesionist european din Japonia, ma simt si responsabil sa fac legatura intre lumea japoneza si cea europeana.

Cum te astepti sa fie urmatorul an?

Greu, dar foarte intens. Il compar cu primul an in Japonia. Un an de lupta si de incercari, dar foarte incitant. Primul pas va fi deschiderea clubului de GO. In Europa nu mai exista un astfel de club. Este prima experienta de acest gen. Apoi voi merge prin scoli, voi face cunoscut jocul copiilor si voi preda propriu-zis.

Va exista o taxa pentru cei care doresc sa invete GO?

Pentru copii totul va fi gratis. Daca vom gasi parinti care vor dori sa ne sprijine financiar, prin sponsorizari, va fi cu atit mai bine. Insa copiii nu vor plati. Speram sa vina cit mai multa lume sa joace si sa se inscrie in club. Am avea nevoie de 20 de membri ca sa rezistam din cotizatii. Vrem sa cream un sistem flexibil, accesibil pentru cit mai multa lume.

Ai facut un parteneriat cu Ministerul Educatiei pentru a avea acces in scoli?

Intentionez sa patrund in cit mai multe scoli. Singur e greu de realizat. Voi avea nevoie de ajutor. Fiind in Japonia, nu am putut contacta personal nici o autoritate, insa o voi face imediat ce ma intorc definitiv.

Intentionati sava afiliati prin club la Federatia Romana de Go?

Cind am inceput sa joc, acum 15 ani, GO-ul avea o priza extraordinara. Insa, de sapte-opt ani, GO-ul romanesc este in decadere. Noi aratam federatia cu degetul. Se aude de ei doar cind mai organizeaza cite un concurs. Interesul lor este minim. Isi iau salariile si atit. De aceea refuzam sa ne afiliem la federatie pentru ca idealurile noastre si idealurile lor sint complet diferite. Noi vrem sa jucam GO. Ce vor ei nu stim.
Go este un joc de gindire si se desfasoara pe o tabla de lemn, caroiata 19 pe 19, cu piese albe si negre, intre doi jucatori. Obiectivul jocului este crearea de teritorii, iar complexitatea se datoreaza faptului ca piese sau grupuri de piese pot fi ?capturate?. GO-ul are o istorie de mii de ani, cea mai veche informatie despre joc datind de patru mii de ani, in China. In lumea orientala, GO este considerat o arta. In Japonia medievala, cele trei jocuri traditionale de gindire erau atribuite claselor sociale astfel: nobilimea juca GO, patura de mijloc, Shogi (sah japonez), iar taranilor de rind li se permitea sa joace doar Gomoku Narabe (cinci in linie).
Catalin Taranu a avut o cariera fulminanta. La patru luni dupa ce a inceput sa joace GO cu prietenii din Vatra Dornei a participat la un concurs unde a cistigat toate cele opt partide jucate. Avea 16 ani si isi dorea o cariera de matematician. Dupa numai doi ani a devenit primul roman promovat la rangul de sase dani amator, cea mai inalta ?tarie? pentru un jucator amator de GO. La 21 de ani era mai cunoscut in Europa decit in Romania.
Sansa lui Catalin a fost sa il cunoasca, in strainatate, pe Saijo Masataka (opt dani), viitorul sau sensei (n.r. - profesor), care l-a ajutat sa ajunga in Japonia. In 1997, dupa doi ani de studiu al GO-ul, Catalin a devenit profesionist. Mai simplu spus, GO-ul s-a transformat intr-o meserie pentru el. Una profitabila daca luam in considerare faptul ca traieste din banii cistigati la concursuri. La o singura partida se pot cistiga, in functie de anvergura concursului, intre citeva sute de dolari si citeva zeci de mii. Pentru partidele jucate intre marii profesionisti ai GO-ului mizele ajung si pina la sute de mii de dolari. Taranu are acum cinci dani din noua posibili. In ciuda pozitiei sociale pe care a dobindit-o in Japonia, Catalin intentioneaza sa se intoarca acasa, sa predea copiilor GO. Impreuna cu Radu Baciu, veteranul jucatorilor de GO din tara, Catalin urmeaza sa deschida primul club de GO din Romania.




Copyright ? 1996-2004 Evenimentul Zilei Online.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Mar 29 2004, 07:44 PM
Post #2


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Tot respectul pentru domnul Catalin Taranul si pentu ceea ce vrea sa faca si la noi in Romania. Pacat cu legumele alea din Federatia Romana de GO, dar sper sa se descurce si fara fonduri "oficiale". Daca promoveaza jocul in scoli si licee o sa aiba mai mult ca sigur succes.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Mar 30 2004, 06:03 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



cand se face sa ma anuntati si pe mine. sunt curios.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Apr 2 2004, 05:11 PM
Post #4


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Super atitudinea omului. Cat despre faptul ca are 5 dani din 9 posibili ... :shock: I'm speechless si ma uimeste de ce nu s-a mediatizat pana acum.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Apr 2 2004, 05:21 PM
Post #5


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



A, si apropo ... nu ar fi o idee rea sa luam legatura cu el cumva si sa vedem poate putem ajuta un pic prin forumul nostru la mediatizarea a ceea ce vrea el sa construiasca :idea:. Right?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 2 2004, 07:17 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



daca il poate contacta cineva, sunt de acord cu ce e scris mai sus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Apr 3 2004, 05:55 AM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



ce vreti e mai important sa citim in ziare despre vedete de 2 lei ,decat despre ceva instructiv, precum GO. Vreti sa nu li se mai vanda ziarul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 3 2004, 03:38 PM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



nu inteleg exact ce vrei sa spui. nu am spus ca vreau sa nu li se mai vanda ziarul. unde am spus eu sau kakarotto asa ceva?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Apr 3 2004, 05:09 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



a fost o replica ironica la adresa mentalitatiii din romania si nu numai. Adica de ce sa medietizeze ceva instructiv , precum go-ul , cand pot sa scrie despre cine stie ce manelist sau cantareata care daca n-ar purta bluzite mulate si fuste scurte nu le-ar asculta nimeni. Dar cu chestii de-astea se vinde ziarul ( si aici intra si televiziuni, si orice alta modalitate de informare a publicului ). Eu pe toti stalpii si zidurile din Bucuresti vad numai afise cu manelisti dar despre un campionat de Go .... :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 3 2004, 07:10 PM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



as fi vrut sa nu ai dreptate, dar ai.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 4 2004, 09:05 AM
Post #11


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



nu ziarul este de vina ci cei care-l cumpara. in mass-media totul se rezuma la audienta... ca sa fiu mai exact la numarul de privitori, cumparatori etc. fiecare isi propune un anumit public tinta care are anumite caracteristici...ca de exemplu faptul ca ii plac manelele. cu toate ca majoritatea ziarelor au o asa-zisa pagina de cultura, muzica, teatru, arta...ceva de genul asta... daca va uitati la marea masa a cititorilor o sa vedeti cam cat de interesati sunt ei de aceasta pagina.
dupa parerea mea este de salutat acest articol, cu toate ca nu reprezinta o schimbare (nici macar o scapare) in politica ziarului... e doar un articol.
imi pare rau ca am cam deviat de la topic.
si mie imi place go-ul si imi plac oamenii care au curajul sa fac in viata ceea ce au visat, ceea ce au vrut... si credeti-ma, sunt mult prea putini acesti oameni. daca exista vreo posibilitate de a-l ajuta pe acest om sa promoveze acest joc o voi sustine 100%.
bafta si ne mai auzim :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 4 2004, 12:01 PM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



daca cineva il poate contacta, sa ii spuna de forumul nostru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Apr 4 2004, 06:14 PM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



http://www.ro.emb-japan.go.jp/web1/cultura...l/cultural.html

acest link este de la pagina ambasadei Japoniei si dupa cum o sa vedeti sunt multe chestii legate de cultura. Oricum ideea e ca-i putem contacta si le putem propune sa organizeze ceva legat de Go.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Apr 4 2004, 07:06 PM
Post #14


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



Mii de scuze ca nu am postat pana acuma dar nu stiam ca s-a mutat forumul.

Ma bucur sa vad (aud) ca sunteti asa de entuziasmati de acest eveniment din lumea GO-ului romanesc. Eu ma intalnesc cam zilnic cu Catalin la clubul de GO Saijo (de pe strada Smardan) si i-am spus deja despre acest forum si a fost foarte incantat. Deocamdata este ocupat cu gasirea unei locuinte prin zona (i-am propus un apartament de la mine din bloc, care este de inchiriat - sper sa se mute acolo :wink: ), dupa care o sa incepem si mediatizarea de rigoare.

In ceea ce priveste Ambasada Japoniei (din Bucuresti), avem deja pe cineva care are acces la ea si este deja in plan o eventuala colaborare - sa nu mai spun de faptul ca, Catalin insista sa vorbeasca cu ei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 4 2004, 09:02 PM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



cool. aveti sprijinul meu. si el are sprijinul meu. lumea trebuie sa afle ca mai exista si altceva pe langa filme violente si counter-strike.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Apr 10 2004, 12:28 PM
Post #16


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Counter-Strike este un joc excelent facut :wink: ...pacat doar ca e atat de adictiv ... (si cu asta am incheiat paranteza). Ingerasu esti un ... ingerash :) Mi se pare fantastic faptul ca te intalnesti in fiecare zi cu cel mai bun jucator roman de go (nu zic Europa deoarece sunt modest :oops:). Eu am mai stat un pic pe ganduri a propos de ideea cu mediatizarea clubului de GO. Din pacate, prin simplul fapt ca deschidem un forum/topic separat pentru GO, nu putem sa spunem ca am facut ceva pentru mediatizare pentru ca vedeti si voi ce mare e forumul acum ... sunt o gramada de alte forumuri/topice. O alta idee ar fi deschiderea unui popup cu un banner al clubului (in momentul intrarii pe pagina principala a forumului) dar multa lume, printre care si eu, uraste chestiile astea care apar de nicaieri neanuntate si nici macar dorite. Deocamdata nu imi vine o alta idee, dar cand o gasesc, o aduc de manutza aici. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 10 2004, 12:34 PM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



stiti ce am putea face? ati putea spune ca sunt nebun, dar daca se vrea mediatizare, sa spunem de asta si pe alte forumuri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Apr 10 2004, 12:50 PM
Post #18


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



Eu am facut reclama forumului de GO pe care l-am facut (vezi http://rgo.board.dk3.com )... numai ca nu prea misca nimeni pe acolo (asta avand in vedere ca am vorbit personal cu jucatori de la club si din alte parti.

In orice caz, am vorbit cu Catalin-sensei despre forumul acesta (de anime) si i-am propus sa participe si el cu diverse informatii. Singura chichitza este ca mai dureaza pana isi gaseste un apartament si pana cand isi ia calculator.

QUOTE
Mi se pare fantastic faptul ca te intalnesti in fiecare zi cu cel mai bun jucator roman de go (nu zic Europa deoarece sunt modest )


kakarotto.... in cazul de fata poti sa nu fi modest... he is the ONLY european pro player :shock:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:38 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |