Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Harry Potter And The Order Of The Phoenix, Harry Potter si Ordinul Phoenixului


Ranma-kun
post Jul 20 2007, 03:14 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



A fost entertaining filmul insa pe mine m-a lasat cu un gust amar pentru ca nu se termina actiunea si trebuie sa astept pana la HP 6 si 7.
Chiar e mai mult actiune in acest film, incepe sa devina destul de serios, nu cred ca mai poate sa zica cineva ca e something for kids. Harry Potter pare sa se indeparteze din ce in ce mai mult de un roman/film pentru copii, spre un roman gen fantesy/crime.

Chiar mai mult decat atata, dupa ce am vazut Order Of The Phoenix am avut un dejavu enorm. Toata faza cu Orderul VS V Army, cu complotul din minister etc, miroase extrem a StarWars rippoff.
Pana si caracterul lui Harry incepe sa semene din ce in ce mai mult cu Luke Skywalker, Dumbeldore e un fel de Yoda, si Vandermort= Darth Vader. Nici nu stiu cum isi permit asa o prostie.

Later edit:
OK, se pare ca nu a fost doar parerea mea, ci ca se stia de mult ca HP e plagiat la greu dupa StarWars, intr-o masura atat de mare incat e comica faza, dovezi:

(IMG:http://img180.imageshack.us/img180/6383/qaddyupi2.jpg)

http://www.saynotocrack.com/index.php/2007...midlife-crisis/
http://www.popculturist.net/harry-potter-vs-star-wars/
http://www.gryffindorgazette.com/2006/09/2...s-harry-potter/


P.S. scuze ca am deviat de la subiect in acest post, da trebuia s-o zic =))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jul 23 2007, 09:56 AM
Post #2


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



:lol: Super haios comentariul.

Nu am apucat inca sa vad uiltimul film, dar aceste asemanari cu Star Wars nu prea ma afecteaza. :P Nu cred ca autoarea lui Harry Potter s-a gandit neaparat la filmele lui George Lucas cand a scris cartile... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 24 2007, 10:36 AM
Post #3


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Nostime comentariile.... :) Imi plac poantele de genul asta. Dar atata timp cat Voldemort nu zice: "Harry, I am your father! Join me!", nu se pune... :P

Filmul e destul de bun, fata de Harry Potter and the Prisoner of Azkaban care m-a suparat rau, mai ales din cauza regiei. Are ritm, nici nu era greu, cartea era excelenta. Totusi filmul nu se ridica la valoarea cartii. De remarcat fata care o joaca pe Luna, care mi-a placut. Si actrita care o interpreteaza pe Dolores Umbridge e foarte bine aleasa.

In rest, Helena Bonham Carter in rolul lui Bellatrix Lestrange e absolut stralucitoare (daca poti spune asa cuiva care are un rol atat de negru.... :) ). Practic, in momentul in care apare eclipseaza tot. Cand apare cu Voldemort, el nici nu exista. Ralph Fiennes continua sa se faca de ras (nu numai masca fara nas.. ce idee tampita sa-l faca fara nas... s-au gandit la sarpe.. stiu.. dar e ridicol), nu are putere, nu are convingere, nu ma sperie, ma plictiseste pur si simplu. Unde sunt ochii de gheata din Schindler's List? Unde e acea privire care ma baga in sperieti? O singura privire, pe la sfarsit, amintea vag...

Cine mai straluceste? Gary Oldman... desigur.
[Faza mortii lui Sirius Black, atat de bine jucata...
Si desigur.. Snape.... delicios ca intotdeauna...

Ce nu mi-a placut... faptul ca au schimbat imaginea Dementorilor.. aratau mai bine in filmul anterior. Extrem de prost trucajul la faza cu centaurii.. i-a apucat economia... n-am vazut nimic... erau niste umbre... Duelurile de la sfarsit sunt slabe... da Voldemort la un moment dat cu o vraja de foc.. un sarpe de foc... aceeasi vraja pe care o dadusera gemenii la o scena anterioara (e clar ca nu face acelasi lucru.. ca ale lor erau un fel de artificii.. dar arata la fel.. baka! puteau sa o faca altfel... mai ales ca asa aratau artificiile lui Gandalf... :P ). Harry, atunci cand e posedat de Voldemort nu m-a convins de posesie... scena trebuia facuta alfel.. sau jucata altfel... daca nu puneau imagini din mintea lui nici nu intelegeam ca e posesie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Jul 29 2007, 01:55 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Jul 24 2007, 11:36 AM)

In rest, Helena Bonham Carter in rolul lui Bellatrix Lestrange e absolut stralucitoare (daca poti spune asa cuiva care are un rol atat de negru....  :) ). Practic, in momentul in care apare eclipseaza tot. Cand apare cu Voldemort, el nici nu exista. Ralph Fiennes continua sa se faca de ras (nu numai masca fara nas.. ce idee tampita sa-l faca fara nas... s-au gandit la sarpe.. stiu.. dar e ridicol), nu are putere, nu are convingere, nu ma sperie, ma plictiseste pur si simplu. Unde sunt ochii de gheata din Schindler's List? Unde e acea privire care ma baga in sperieti? O singura privire, pe la sfarsit, amintea vag...

Cine mai straluceste? Gary Oldman... desigur. 
[Faza mortii lui Sirius Black, atat de bine jucata...
Si desigur.. Snape.... delicios ca intotdeauna...



mie nu mi s-a parut cine stie ce filmul si intr-adevar imaginea pe care au ales-o pentru Voldemort e destul de nepotrivita,daca nu banala,pentru personajul care trebuie intruchipat...mi s-a parut ca au sarit peste cam multe chestii din carte...
un pic dezamagitor...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nebunic
post Aug 13 2007, 10:10 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 13-August 07
Member No.: 4.889
Points: 54
Gender:



Mie mi s-a părut destul de interesant filmul, cu toate că au fost tăiate un pic prea multe faze şi modificate altele... Se putea mai bine, dar la o carte de 800 de pagini... Nu poate intra tot :)
HP7 Spoiler, beware!
Abia aştept să văd cum moare Snape īn ultimul film din serie...

şi
Cum īl omoară pe Dumbledore īn 6...

şi
Cum va fi realizată scena din King's Cross cu Dumbledore din 7...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Aug 17 2007, 04:58 PM
Post #6


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Şi eu zic că au fost foarte dezamăgitoare filmele. Īn primul rīnd pentru că au tăiat enorm din ele şi se pierde mult din amănunte, cu asta sīntem toţi de acord. Dar nu īnţeleg de ce au trebuit să modifice caracterul personajelor, asta nu are nici o scuză.

Un exemplu care sper că nu e spoiler pentru nimeni. Mă refer la scena din prima carte/film, cīnd Hermione se īntīlneşte pentru prima oară cu Harry şi Ron, īn tren. Īn film pare o persoană cu nasul pe sus, care nu se poate abţine să se dea īn spectacol, făcīnd două vrăji, una asupra şobolanului lui Ron şi una asupra ochilor lui Harry. Trecīnd peste lipsa de logică a vrăjii şi faptul că e o invenţie fără legătură cu cărţile (dacă se putea face de ce mai purta Harry ochelari?), e o diferenţă enormă faţă de carte. Acolo Hermione se mulţumeşte să se īndoiască de faptul că incantaţia de schimbare a culorii şobolanului este corectă şi se īntreabă de unde a aflat-o Ron. Şi atīt.

Mi se pare că-i afectează radical imaginea. Nu mai pare o fiinţă enervantă şi exhibiţionistă, care mai tīrziu īn film are chiar accente nevrotice. E mult mai echilibrată, cu bun simţ. Ştie că iese īn evidenţă şi că le e superioară colegilor dar tratează asta mult mai matur.

Ca să nu mai spun că scena originală conţine detalii subtile care vor deveni relevante mult mai tīrziu, īn cărţile următoare, dar care s-au pierdut īn film, sau au fost īnecate īn senzaţionalism ieftin.

Mă īntreb de ce multe cărţi excelente, dar lungi, nu au fost ecranizate ca seriale. De fapt ştiu, īncasările din televiziune sīnt mai mici şi mai lente decīt cele de cinema. Chiar dacă pe termen lung se putea produce ceva mult mai bun cu īncasări mai bune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Innocent
post Aug 17 2007, 05:50 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 77
Joined: --
Member No.: 1.030
Points: 241



Eu nu am citit cartile, probabil ca va trebui sa le cumpar copiilor mei asa ca eu vad Harry Potter exclusiv ca spectator intr-o sala de cinema si ce pot sa spun: imi place ... Prisoner of Azkaban nu mi-a placut nici mie si mi se pare ca de departe cel mai bun film a fost primul. Imi lipsesc foarte mult scenele destinse care te fac sa razi. Langa noi in sala statea un cuplu care isi luasera si copilul de 6 ani la film si m-a infiorat gandul: cum sa arati un film atat de sumbru unui copil atat de mic? daca mie mi s-a parut apasator copilul ala oare cum l-a perceput?

Noroc ca nu i-au taiat la scenariu pe gemenii Weasley care mi se par dementiali.

De departe Snape este preferatul meu poate si din cauza actorului. Helenei Bonham Carter ca de obicei i se potrivesc manusa rolurile de nevrotica-psihopata. Hmm, ma intreb de ce?

Hermione incearca sa imbrace o haina "tipical British" ceea ce este destul de greu caci aerul si firea acestora sunt foarte greu de duplicat iar Ron era haios in primele filme acum pare a avea un aer tamp.

Probabil ca in timp va aparea si o ecranizare insa pe mine mai mult ma ingrozeste gandul asta pentru ca singurele ecranizari ca seriale care mi-au placut au fost cele BBC. Iar BBC nu ecranizeaza acest gen. Americanii stiu sa improvizeze nu sa redea exact spiritul cartii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Aug 17 2007, 10:08 PM
Post #8


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Nu vreau să īncep să analizez felul īn care a fost masacrat fiecare personaj īn filme pentru că ar fi mult prea mult de spus. Să spunem doar că lui Ron i se face o mare nedreptate īn filme, personajul nu este nicidecum atīt de tīmpitoc şi neajutorat cum apare acolo.

Primul film a fost probabil cel mai reuşit pentru că prima carte are o lungime moderată şi a fost īncorporată aproape integral, spre deosebire de următoarele.

Este adevărat că atmosfera devine sumbră la un moment dat şi va continua să fie din ce īn ce mai īntunecată şi disperată de-a lungul cărţilor, culminīnd cu ultima. Īncepīnd cu a 3-a sau a 4-a deja nu mai e vorba de jocuri şi viaţă de copil fără griji. De asta nici nu īnţeleg de ce seria Harry Potter a fost considerată "pentru copii" şi īn general īntregul fenomen are o percepţie complet greşită printre oameni care, culmea, n-au citit un rīnd din cărţi dar le etichetează. Cred că ştim mulţi dintre noi ce īnseamnă asta īn raport cu anime şi putem extrapola.

Nu cred nici că nu e recomandabil pentru copii. Ce, copiii n-au voie să citească decīt despre fluturaşi roz? Sīnt nişte lecţii deosebite īn cărţile Harry Potter şi e fascinant să vezi cum personajele cresc văzīnd cu ochii şi se maturizează.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Dec 28 2007, 09:13 PM
Post #9


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Jul 24 2007, 10:36 AM)
In rest, Helena Bonham Carter in rolul lui Bellatrix Lestrange e absolut stralucitoare (daca poti spune asa cuiva care are un rol atat de negru....  :) ). Practic, in momentul in care apare eclipseaza tot. Cand apare cu Voldemort, el nici nu exista.
*




Oh, daca ai stii cat de mult mi-a placut cum a jucat Helena. :wub:




Sincer, cred ca HP 5 este, pana acum, cel mai bun film din intreaga serie. Actiunea si efectele speciale au fost foarte bine realizate, iar scenele din Ministerul Magiei au fost cele mai reusite. Mai ales efectele speciale care au fost folosite la aparitia Devoratorilor si a celor din Ordin mi s-au parut superbe, chiar m-au lasat @_@ fiindca in carte nu se pomenea despre vreo aparitie deosebita (din cate imi amintesc). Perdeaua de suflete
in care a cazut in cele din urma Sirius
nu mi-am imaginat-o astfel. Ma gandeam ca e undeva la marginea unui perete. In orice caz, Luna (interpretata de Evanna Lynch) mi s-a parut un personaj mult mai interesant decat a fost prezentata in carte insa vocea ei ma irita, efectiv xD. Ah, sa nu uit de fratii Weasley si faza cu artificiile care a fost si ea foarte bine realizata. Chiar au reusit sa isi faca o iesire spectaculoasa.
In concluzie, l-am vazut de doua ori ca sa nu-mi scape nimic. :) Zic ca merita vazut mai ales daca ati vizionat si celelalte filme din serie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gheorghecoser
post Mar 31 2008, 04:07 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 96
Joined: 28-March 08
Member No.: 6.477
Points: 393
Gender:



Intradevar, lucrurile s-au schimbat in Harry Potter si Ordinul Phoenix.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 22 2009, 12:27 PM
Post #11


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Luna trecuta, Karakuri Terebi a organizat un concurs la care au participat in jur de 10.000 de fani Harry Potter, premiul fiind o calatorie in Anglia si un interviu cu actorii principali. Iata interviurile realizate de Kana, fericita castigatoare:









User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 22 2009, 12:50 PM
Post #12


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



God she's so freaking funny. :lol: Ma distreaza Radcliffe ca se amuza si el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:34 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |