Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cat % credeti ca mai tineti minte dintre personajele anime?!


APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Am observat ceva ce poate e bestial de distractiv , dar in acelasi timp e o chestiune dubioasa cu memoria mea( garantez ca am discutat daca sa fac acest topic si cu alcineva care are aceleasi simptome ca si mine): desi nu pot spune ca am vazut mult anime, datorita multitudinii personajelor am inceput sa mai si uit numele lor, sau sa-l deformez intr-un mod foarte distractiv ( de exemplu Shingi a devenit Kinji ) - oricum mersi Demiurgus pentru sfat- GOOGLE pplz, pure GOOGLE.

Si garantez ceva: pun pariu ca nu tineti minte multe personaje secundare din anime( bineinteles ca nu doar la anime se poate)

*edited by the author because is not the case anymore*


:D :lol: :D :lol: Sincer mie mi se pare foarte distractiv sa stalcesti un nume de personaj, pentru ca de multe ori razi de moarte.
:D :lol: :D :lol:

PS: Ceea ce am incercat e sa deschid un topic funny si sper sa reusesc- va rog sa aberati , sa deviati si chiar sa nu srieti nimica, dar sa o faceti intr-un mod hazliu

*edited by the author because is not the case anymore*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Guide to Remembering Names of People:
1. Repeat their name during conversation and several times in your head.
2. Associate their name with the person they are with.
3. Link their name to a characteristic or something they look like.
4. Associate their name with that of someone famous.
5. Ask for their name again when you see them.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Balthasar
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 180
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 61
Points: 32
Gender:



Eu tin minte majoritatea personajelor pe care le-am vazut. Desigur mai sunt si exceptii dar astea apar la personaje secundare care apar de 2-3 ori intr-o serie/film. In procente cred ca retin numele in jur de 85-90%.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Si eu care credeam ca sunt singura zapacita care nu tine minte numele personajelor...pai mie imi cam dispar cu desavarsire din minte mai ales daca nu ma mai uit si a doua oara la seria respectiva...pot sa-mi amintesc amanunte mici si enervante dar nu numele...mai ales ca sunt japoneze si nu stiu cu ce sa le asociez....
PS Eu la georafie sunt varza si acum ..prea multe denumiri prea putina concentrare
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Eu am cam acelasi procentaj ca Balthazar, dar mai patesc sa nu stiu cum se scriu numele. Singura serie din care nu mai stiu aproape nici un personaj este Guyver. Tre sa ma mai informez.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



In ritmul in care ma uit acum mi-e geru sa retin toate numele si datele. Cand erau numai la TV, de exemplu Sailor Moon, stateam cu creionul si hartia langa mine, uneori chiar si cu casetofonul, pentru a inregistrat intro-urile & cateva melodii din serial. SM, The Mask of Zorro, Nadia, DB - pot spune ca stiu destule. :D :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Personajele le retin in animeurile, unde se rostesc destul de des(ex:DBZ).
In rest, cred ca 80-90% le retin. Doar ca eu mai confrunt gradele de rudenie, sau...(via "Stiati ca... DB"). :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



In general ,tin minte toate numele din animeurile pe care le-am vazut ( adica vreo 90% :P ), insa cand vine vorba sa le scriu ,le stalcesc de nu ma vad :P :lol: ; dar cu mici aproximari :P :) le gasesc, de fiacare data ,pe google :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Pt mine este absolut total imposibil sa tin minte toate numele personajelor....Cam 20% tin minte..Personajele in sine le stiu 95%...insa cand vine vorba de nume...pauza...ma refer la ele...ceva de gen...gagica cu fustita rosie...sau mai stiu io ce.!! :D Cei 20 % ii reprezinta personajele principale...si anumite personaje care mi-au placut foarte mult!!

Insa...este cam de inteles...daca devorez in medie 3 serii pe saptamana... ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Noi romani luam anime de la americani, adica DVD ripuri japoneje cu subtitrari englezesti facute de catre fani americani pentru publicul anglofon. Totul bine si frumos pana a inceput moda de a se pastra inclusiv titlul original in japoneza.
Eu nu numai ca nu tin minte numele personajelor, dar mai uit (sau nu deosebesc) si titlurile filmelor si serialelor.
OK, filmele faimoase le tin minte dar restul...

Un exemplu care mi-l aduc aminte in acest moment, despre uitartea numelor personajelor, este din Ghost in The Shell. Nu stiu cum o cheam pe eroina (si este filmul meu preferat).
Faza este ca nu imi pasa, ce rost este in a retine sute de nume.


P.S.>Mi-a lut 4 ani in liceu ca sa tin minte numele a jumatate din colegi mei de clasa, iar una din fostele mele prietene m-a parasit pentru ca nu am reusit sa ii tin minte numele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Din fericire tin mite cum il chema pe maiorul din Ghost in The Shell :) , din pacate nu stiu daca po sa-l scriu corect :( :oops: ; bogdragon . mi-a placut mult ps-ul tau :lol: :lol: :lol: , poate inveti prea mult si , ca sa incapa o cantitate asa de mare de cunostiinte trebuie sa renunti la anumite informatii :P ca numele colegilor, prietenilor, prietenei :P :D , ce e aia sonerie :lol:.


ps1:am un prieten la filozafie ,in ultimul an , cu note numai de 10 , si imi spune ca invata lejer ( :P pe cine incerca sa pacaleasca, mai ales ca are par alb la 23 de ani :lol: ) ; stiu ca n-are nici o legatura parul alb cu invatatul , dar imi place idea :P :D

ps2: sper sa nu se supere nimeni pentru ce am scris si ca nu are legatura cu topicul :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lion
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: --
Member No.: 17
Points: 2



In general pot sa spun ca retin numele personajelor in jur de 80-90% dar mai sunt shi exceptii.De exemplu la jocul DBGT il incurc pe goku mic cu goten.Se mai intampla shi la case mari:D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



lion> nu iti fa griji, eroarea aceasta o inteleg. Asemanarea intre Goku mic si Goten este izbitoare, atat la infatisare cat si la comportament.
Chiar, daca Goku erea transformat in copil, nu ar fi trebuit sa semene cu el din DB.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Eu unul pot sa zic ca in mare parte am retinut cam 80% din personaje. Nu pot sa zic ca am retinut numele la toate animeurile pe care le-am vazut dar retin detalii despre ele. Eu unul am observat ca inca mai tin minte personaje din desenele animate pe care le vedeam pe Italia 1 si Canale 5 (cand inca le mai prindeam pe cablu tv).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Mai omenilor, asta e ceva de distractia, si mere si abureala, doar sa scrieti macar o data despre faza cu retinerea numelor. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



QUOTE(Kataracta)
Eu unul pot sa zic ca in mare parte am retinut cam 80% din personaje. Nu pot sa zic ca am retinut numele la toate animeurile pe care le-am vazut dar retin detalii despre ele. Eu unul am observat ca inca mai tin minte personaje din desenele animate pe care le vedeam pe Italia 1 si Canale 5 (cand inca le mai prindeam pe cablu tv).

si eu.
si profit de discutia asta ca sa raspund la o intrebare despre Captain Tsubasa ca nu mi se deschide threadu' ala de 2 zile.
intreba cineva care era titlul in italiana.
"Olly e Benji", cred.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Nu cred.....ci sigur asta era numele...
ma uitam la el cand eram in clasa a 6-a!!!!

La "Kimaguro Orange Road" ii zicea "E cuasi magia Johhny!!!"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



In "Olly e Benji" e vorba despre fotbal nu? un capitan si un portar care erau prieteni si rivali pe teren in acelasi timp? parca imi aduc ceva aminte, sper sa nu fac gafe :oops: ..eu nu tin minte numele aproape deloc, am o memorie vizuala bunicica, in rest......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DINO
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 89
Points: 2



:? HAi ca mai stalcesti un pic merge (ei sunt de vina ca au nume grele pt noi :lol: ),, dar cel mai cel mai e cand il uiti si-ti sta pe limba ..... :o si vb de el si nu-ti vine in mine cum il cheama .. :shock: si atunci apare o minte sclipitoare si te scapa ...
Concluzia : noroc ca mai sunt si "copii" cu memorie buna :lol: :lol: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Eu m-am obisnuit cu numele japoneze si nu am probleme in a le retine sau a le scrie. Din animele de la inceput , cand ma uitam de 3-4 ori la un episod nu uit mai nimic, dar in ultima vreme cand nici nu am timp sa ma uit la toate anime-le imi vine greu sa tin minte toate numele.
oricum legat de nume , mi se pare amuzant cand intr-un anime, personajele nu au nume japoneze, si cum japonezii nu pot pronunta unele sunete le cam stalcesc. Exemplu : sailor e pronuntat seera . Nu stiu daca cineva a vazut hack//SIGN dar opening-ul e in engleza :shock: N-am inteles nimic pana nu am citit versurile. Ba chiar ma chinuiam sa inteleg ce zice in japoneza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 04:24 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |