Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vexille


Sidonix
post Feb 26 2008, 10:49 AM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



(IMG:http://img5.anidb.net/pics/anime/7533.jpg)
hmm... sa mai zic si eu ceva pe forum cu toate ca nu prea mai am chef <_<... in asteptarea Appleseed Ex Machina am incercat Vexille... foloseste acelasi stil CGI vis-a-vis de grafica... desi sunt fan animatie clasica a inceput sa-mi placa :)... pe linga actiune mi-a placut ideea... o noua dizertatie pe o tema mai mult decit uzitata in cyberpunk... pt "mai multe" detalii vizitati http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=5106
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 26 2008, 09:21 PM
Post #2


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



De obicei imi place sa prevad anumite lucruri din filme si sa ghicesc ce se va intampla, dar la faza cu aspectul Japoniei dupa 10 ani nu ma asteptam niciodata.
Paralela cu Dune a fost super :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 28 2008, 08:08 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... true... eu ma asteptam la ceva mega evolution :) ... asa ca tehnologia poate sa involueze specia umana nu numai sa o evolueze... ma mir ca au abordat aspectul asta niponii tinind cont ca ei "exista" in principal prin intermediul tehnologiei in ziua de azi... heh...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 2 2008, 11:42 PM
Post #4


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Well... thanks for ruining the novelty factor... si m-as fi uitat numa pentru mica aia curiozitate <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 3 2008, 11:29 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



trickster... vrei sa-ti spun si finalul?... fii atent : the end :P ... vazand si ex machina tind sa cred ca vor aparea ca ciupercile dupa ploaie si alte productii folosing acelasi stil cgi cinematic... eh... nu cred ca este o idee de urmat daca nu o poti reproduce perfect si asta costa...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 12 2008, 09:14 PM
Post #6


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



OMG, giant tube worms ate the earth!!! Si-s aparuti dintr-un virus care face din oameni roboti! Si baza de la sfarsit se autodistruge! Si japonia nu mai are munti si rauri pentru ca s-o mutat pe alta planeta fara munti si rauri dar care arata ca pamantul in orice alta privinta!!!
Makes perfect sense, nici nu ma indoiesc de sanatatea mintala a scenaristului, sau de faptul ca viermi giganti metalici ii rod creierul. Ah, si adevarata involutie rezultata din tehnologie ii un neam de obezi legati intravenos la internet.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 24 2008, 12:32 PM
Post #7


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Am vazut si eu Vexille. A fost dragut pt un action SF, with a new take on the cyberpunk ideea.
Filmul nu e o capodopera, si o sa spun de la inceput ca mi'a placut mai mult Appleseed-ul din 2004 (pe'asta nou, Ex Machina sau cum se numeste, nu l'am vazut inca). Dar nici film prost nu este...problema lui cred ca e faptul ca se foloseste de toate cliseurile SF existente si e filmul cu cel mai prveizibil plot (am vazut dinainte toate plot point-urile:
ca nu toti 'oamenii' din Tokyo nu mai erau de fapt oameni, ca seful DAIWA nu era infectat, ca Saito ii va ajuta pe rebeli, ca Maria se va sinucide killing DAIWA boss in the process si cam orice altceva
).
In afara de plot-ul neinspirat, parca n'a avut nici wow factor-ul scenelor de actiune din Appleseed 2004.
In schimb mi'au placut la nebunie doua lucruri: 1. stilul de randare (peste A2004) si 2. the Jags (must've been a treat for Dune fans).

As it is, ordinea din pctul meu d vedere la capitolul sf/cyberpunk continua sa ramana: GITS > Appleseed 2004 > Innocence/Vexille

Bre Trickster, e un anime, so wtf? Daca n'ai probleme in a accepta ca exista un caiet in care daca scrii numele unei persoane acea persoana va muri, sau ca exista copii de generala/liceu care piloteaza mecha-uri in nuj ce razboiae si soarta omenirii depinde de ei, sunt sigur ca nu vei avea probleme in a accepta nici un virus care transforma oamenii in androizi. It's called 'suspension of disbelief'.

Per total, un film de nota 7.5.

PS: nu stiu daca ati observat dar undeva e o eroare. Cand SWORD scaneaza arhipelagul nipon, spun ca au mai gasit un biosemn si l'au atribuit lui Leon. Insa si seful DAIWA era om, si daca nu gresesc, pe harta aia mai aparusera 2 pcte rosii, unul langa altul, in DAIWO fortress. Probabil e o greseala a producatorilor, pt ca ar fi trebuit sa spuna clar ca au mai aparut 2 biosemne (pe langa cel al tipei).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 24 2008, 01:07 PM
Post #8


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Ce-i asa de complicat in a intelege ca scenariul nu face logica nici cat o nuca in costum de superman care se bate cu veverite? Ii foarte usor sa zici nanotehnologie, viermi uriasi, megacorporatii si sa le bagi toate intr-o supa, but what the hell, unde ii sf-ul? Unde ii sf-ul??? Dar ai si tu dreptate, as fi trecut lejer peste toate astea ca la fiecare alt anime daca era macar vag interesant... pacat ca nu-i, si chiar ii atat de cliseistic pe cat zici. Ah, si-am fost agasat si de faptul ca viermii aia creaza o asociere cu dune... o prostie ca asta nu merita sa aduca aminte de asa capodopere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 24 2008, 08:27 PM
Post #9


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Trickster tu ai fost cam neatent cand te'ai uitat la film de intrebi unde'i sf-ul, nu?
Ar fi trebuit sa spui ca nu ti'a placut and leave it at that. Scenariul are o logica bine definita pe parcursul sau. Ca el insusi e slab, aia e altceva si puteai sa te rezumi doar la atat. Dar daca il urmaresti iti spun eu sigur ca are sens tot ce se petrece in film. [Si cand spun ca are sens, o spun la modul 'are sens in universul si viziunea filmului', la fel cum orice film are sens in universul pe care si'l creaza, fara sa te raportezi la regulile din lumea reala].
Daca tie ti se pare ca scenariul n'are sens...ti se pare. Ce'i drept se foloseste de toate cliseele SF-ului, si se inspira mult din Dune, din romanele lui Philip K. Dick si multe altele. Insa SF-ul e un gen care se hraneste din el insusi ;) Daca tu crezi ca GITS (sau orice alt anime cyberpunk) a fost original si nu s'a inspirat din altceva, iti recomand sa citesti cartile lui Philip K. Dick.

Repet filmul e plin de clisee, are niste plot twist-uri previzibile iar plot-ul per ansamblu nu aduce nimic nou. Este sub primul GITS si Appleseed. Dar scuteste'ma cu "scenariul nu face logica nici cat o nuca in costum de superman care se bate cu veverite". Tot ce se intampla in film, este explicat si se bazeaza pe supa aia de nanotehnologie, viermi uriasi etc.
De fapt, stiu care e problema ta: tu vroiai sa'ti explice cu acuratete stiintifica tot ce se intampla in film. Exista un nume pt asta: Hard SF. Hard SF-ul este un tip de SF in care elementele alea ce sunt aruncate in supa, sunt descrise cu foarte mare atentie dpdv stiintific pt a da impresia ca totul are sens si e bine ancorat in realitate; pe scurt, e un tip de SF foarte riguros in aplicarea ideilor sf (cu ocazia asta inveti care sunt unele tipuri de SF. Cu placere). Doar ca aici nu e cazul, pt ca Vexille e un film de actiune, Soft SF, al carui story nu cred ca s'a vrut vreodata a fi in prim plan.

Singurul lucru ce nu face logica nici cat o nuca in costum de superman care se bate cu veverite este incapatanarea ta de a nu accepta elementele sf, luate in contextul filmului. Sunt curios ce anime-uri ti'au placut tie.
Si daca imi aduc eu bine aminte, tu gaseai incredibila povestea in filmele horror (ce chestie!), acum ai probleme in a accepta elementele sf dintrun film sf :lol: eu cred ca tu ai o mica mare problema. Solutia ar fi sa nu te mai uiti la filme sau anime-uri, ca vei fi dezamagit toata viata; de jocuri nu mai vorbesc. Ori asta, ori aprofundeaza ASAP termenul suspension of disbelief :P

Faptul ca scenariul e slab, nu l'a contestat nimeni. Dar tu ai dificultati in a accepta elementele SF ale unui film SF in conditiile in care filmul nu pune povestea in prim plan si mai este si soft SF. Asta pt mine denota ceea ce americanii numesc "a pretentious snob". Cheers!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 24 2008, 08:53 PM
Post #10


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Ok, fie soft sf cum zici tu, daca asta inseamna ca poate sa foloseasca termenii aia pe post de magie. Si cred ca am citit suficient Philip K. Dick sa nu fiu dirijat in directia lui.

Btw, gasesc incredibila povestea in majoritatea chestiilor cu pretentii de credibilitate (adica cum ar fi Saw, despre care era de fapt vorba la filme horror), si de fapt asta gasesc agasant, si o numesc bullshit intolerant nu pretentious snob :P. Dar de ce discutam despre mine? :P Imi place ideea de suspension of disbelief, si mai ales ca implica ca tolerez mai putin de la chestiile care nu-mi plac... adica ce ti-am zis in post-ul de mai sus. Ce nu-mi place ii ca nu intelegi ca si ala are limite la absolut orice om cu discernamant, si poate daca ti-ai citi link-ul ai vedea ca scrie si asta.

Si daca e atat de bine argumentat, de ce se transforma oamenii aia in amalgamul ala de viermi?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 25 2008, 02:02 PM
Post #11


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



"Btw, gasesc incredibila povestea in majoritatea chestiilor cu pretentii de credibilitate (adica cum ar fi Saw, despre care era de fapt vorba la filme horror), si de fapt asta gasesc agasant, si o numesc bullshit intolerant nu pretentious snob"
- vad acum cum de ai crezut asta. Toul incepe sa aiba sens...deci problema este ca iti e greu sa accepti elementele incridibile in filmele ce au pretentii de credibilitate. De ce n'ai spus asa de la inceput?
Inteleg acum cat de greu ti'a fost sa accepti elemente gen nanotehnologie, metal made sandworms and all that, intrun film ca Vexille cu asa mari pretentii de credibilitate. WTF, r u kidding me? For F**k's Sake bre, e un film SF ce are loc in viitorul apropriat, cu accent pus pe actiune. Ce naiba pretentii de credibilitate ar putea sa aiba? Cred ca puteai sa renunti linistit la regula asta a ta si sa il iei ca atare pt ceea ce este: un film mediocru, cu CGI de cea mai buna factura si un pic de fan-service pt cei ce au citit Dune.

"Si daca e atat de bine argumentat, de ce se transforma oamenii aia in amalgamul ala de viermi?"
- din ce imi amintesc, virusul ala provoca transformarea oamenilor in biometal. In timp, isi pierdeau complet identitatea si deveneau brainless pieces of junkmetal. Pe care oamenii din oras le aruncau in desert/wasteland.
Jags erau un fel d failed experiments, care cautau si absorbeau orice bucata de metal gasita. Ramasitele a ceea ce erau candva oameni, erau absorbite de Jags.

Cam asta e pe scurt teoria. As to the "why" or the "how", e o singura explicatie: pt ca asa a vrut scenaristul. Ce, cand ai citit cartile lui Asimov ti'a fost greu sa asimilezi elementele sf? Cand ti'a spus ca robotii au devenit realitate odata cu inventarea creierului pozitronic, ai inceput sa'ti pui intrebari de genul cum functioneaza etc? It's a fictional technological device, and that's all you need to know. La fel si elementele din Vexille, Appleseed sau orice altt cyberpunk SF.
Imi pare rau pt tine (sincer imi pare rau, pt ca pari genul care nu e in stare sa se bucure de filme, carti si animeuri pt ceea ce sunt) daca ai crezut in cartile lui Asmiov, continuand pe aceeasi linie de exemple, ca scenariul n'a facut sens pt simplul motiv ca se bazeaza pe o supa de elemente sf care nu'ti sunt explicate in mare detaliu stiintific.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 25 2008, 03:00 PM
Post #12


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Maaan, ce ti-e asa de greu de priceput? La Harry Potter nu ma duc asteptandu-ma sa nu zboare lumea pe cozi de matura, dar la Saw ma astept sa fie plauzibil ce vad pentru ca si el imi pretinde asta. Ii parte din farmecul filmelor serioase sa te amageasca in a accepta pe deplin ce-ti prezinta (si cu atat mai mult te rod inconsistentele) la fel cum la cele fantasy farmecul ii sa-ti lasi imaginatia sa zboare. Si pentru numele lui D-zeu, citeste ce scriu, nu te mai folosi atata de straw man, si uita-te unde zic ca filmul asta mi se pare aberant dincolo de limitele normale suportabile la gen. Tu chiar crezi ca se poate sa se transforme un om in metal prin altceva in afara de alchimie? Sau ca niste viermi uriasi sa poata nivela o tara intreaga cu rauri si munti cu tot in timp de zece ani si restul lumii nu are habar? Eh, whatever, fiecare tolereaza cat vrea, doar noa, daca unora le plac toate filmele, indiferent de cat abuzeaza de ratiunea lor, si atunci de ce sa chinuim scenaristii. Apropo, iti plac filmele care par realiste pana catre sfarsit, dar acolo iti vara o perla fantezista ca sa argumenteze ce s-a intamplat pana atunci?

Si din cate tin minte failed experiments-urile erau tot oameni, care se transformau in jags... poate ma lasa memoria totusi. Whatever, o sa-l iau ca atare.

Btw, comparatia intre ce a facut asimov si ce-o fost aici nu stiu de unde vine, dar oricum, la ala suspension of disbelief a functonat fara probleme :P. Gee... o fi tinand asta de talentul scriitorului, cat de mult te poate face sa crezi?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:50 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |