Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Underrated/overrated Anime


elpreda
post Jun 8 2011, 11:51 PM
Post #41


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Imi e destul de greu le aleg intrucat pe ANN nu urmaresc notele ci histograma, care desi ofera informatii mult mai relevante decat un simplu numar, nu este foarte eficienta in construirea unei astfle de liste. So I'll just go with intuition, as always.

Overrated:

Shigurui
Ma asteptam sa vad ceva in acest anime, am asteptat(si ai de asteptat, you'll understand if you see it) si am asteptat pana s-a terminat si tot n-am vazut acel ceva. E ca un stranut care nu mai vine. Creeaza un suspans care nu-l duce in stadiul urmator, deci nu te alegi decat cel mult cu niste gore, no mindexplosion like it keeps promising.

Perfect Blue
Construieste o atmosfera de suspans/mister doar pentru a strica totul prin dezvaluirea unei baze subrede si lipsita de orice simt al realitatii. Un efort mare depus in zadar, poate ca merita mentionat pentru el, dar nu laudat in felul in care este. More on it on it's topic.

Pale Cocoon
Ambalaj interesant, dar gol inauntru. There's just nothing to see, no story at all, it shows a broken Earth, but that's it. Oricat de interesant e invelisul, atat timp cat nu are continut nu valoreaza nimic. More on it on it's topic.

Ninja Scroll
just loads of bullcrap coming one after another, what do people actually see in it?

Toaru Majutsu/Kagaku
Nu am de gand sa discut moeblob and loli centered, they're not my thing and that's it, dar seriile astea cica aspira la o paralela intre science and magic.... seriously, daca vrei sa faci un anime pentru fanservice nu baga in el un subiect asa complex si daca tot vrei sa-l bagi nu-l fa de tot rahatul. Mangaka asta nici n-a citit si el macar de curios wikiul de la pisica lui schrodinger inainte sa-l foloseasca in anime ca o scuza penibila a esperilor. Iar "concluziile" la care ajunge personajul principal in lupte sunt de cea mai prosteasca teapa, I mean it, n-am vazut altele gandite mai prost in nici un anime/film/ or anything with a story.

Rurouni Kenshin
Cel mai mare dezavantaj este lungimea, seria nu este rea deloc, dar este pur si simplu prea lunga, iar in ultima parte o da in niste lucruri ce nu prea aveau ce cauta acolo. Again, not bad, but still just mediocre.

Berserk
Gay characters, boring story, not to mention fara nici un sens, nu stie nici ea daca e fantasy sau ce tot e... that's the view of someone who's seen just the anime. Din cate am auzit manga ar fi foarte buna, animatia proasta, asa ca presupun ca acei fani inraiti au citit manga si pricep ceva din insiruirea aia de intamplari aiurea.

Underrated:

Utawarerumono
One of the best of it's genre, maybe not a masterpiece, but definetily more than it's given credit.

Rozen Maiden
Toata lumea se fereste de acest anime cand aude de papusi, si eu am fost la fel recunosc. Now that I've seen, I have to say it's one of the biggest surprises I've had for some time. Desi povestea nu e slaba, nu este intr-adevar nici printre cele mai interesante, dar nu povestea in sine este cea care face animeul de data asta ci personajele. Pot spune cu increde ca sunt cel mai bine construite personaje din cate am vazut pana acum. Sunt obisnuit cu stilul de a urmari evolutia unui personaj de-a lungul seriei, insa aici, desi evolutia nu este absenta, sunt prezentate direct intr-o forma aproape finisata, abuzand intr-un fel bun (it sounds strange I now) de arhetipuri... deja ma incurc in cuvinte. Simply put it has an unique and great way of showing something old. That, and it also happens to have my favourite OST.
Really, it's worth a try.

Ah! Megami-sama!
Just another sudden girlfriend appearance as the mangaka himself says, but it still has a charm of it's own, be it small humor or the characters. De asemenea forma in care prezinta heaven, hell, demons, gods and magic este foarte interesant structurata, and not just that, the whole series just wraps around nicely. Nu pot oferi un motiv concret pentru care animeul este underrated, animeul in sine este motivul. You'll probably see it, or not.

D.Gray-Man
Nu pot sa inteleg de ce aceasta serie este cu atat mai putin cunoscuta decat all that Bleach/Naruto/One Piece stuff... poate fiindca ca n-a ajuns pe la vreo 500 de episoade. Personajele, luptele, story telling, just about everything about it is so much better. O serie lunga action ce nu se limiteaza la ideile fight for the sake of fighting, be stupid for the sake of stupidity. It's good, it deserves more.

Denno Coil
A mai fost mentionat, n-are note slabe, dar nu este nici foarte cunoscut. It's a must see for everyone, especially Ghibli fans( chiar daca nu are nici o legatura cu Ghibli).


Mai continui si alta data ca maine mai am si eu treaba nu pot sa stau aici toata noaptea... damn exams... Oh, I passed the one today, daca-l trec si pe cel de vineri termin anul 1 integralist (raises hands in joy like an idiot).

P.S.

QUOTE
Nu, nu exagerez deloc, un lucru mic sugerat cuiva indirect, il poate face sa creeze o obsesie chiar, mai ales daca ii vre-un copil.

Are you going to become obsessed now?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 9 2011, 09:46 AM
Post #42


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(elpreda @ Jun 8 2011, 11:51 PM)
Shigurui
Ma asteptam sa vad ceva in acest anime, am asteptat(si ai de asteptat, you'll understand if you see it) si am asteptat pana s-a terminat si tot n-am vazut acel ceva. E ca un stranut care nu mai vine. Creeaza un suspans care nu-l duce in stadiul urmator, deci nu te alegi decat cel mult cu niste gore, no mindexplosion like it keeps promising.



Am incercat si eu sa vad anime-ul, dar nu prea m-a captivat. Incearca manga-ul, pe ala l-am citit pe nerasuflate

QUOTE(elpreda @ Jun 8 2011, 11:51 PM)
Perfect Blue
Construieste o atmosfera de suspans/mister doar pentru a strica totul prin dezvaluirea unei baze subrede si lipsita de orice simt al realitatii. Un efort mare depus in zadar, poate ca merita mentionat pentru el, dar nu laudat in felul in care este. More on it on it's topic.


Wait... what?
Tocmai ala e farmecul Perfect Blue, ca e lipsit de orice simt al realitatii. Cand am vazut acel film, cred ca am avut vreo 5-6 de momente de "now I get it!" numai ca sa realizez ca m-am inselat de fiecare data. Finalul m-a luat prin surprindere si numai faptul ca a fost regizat de Satoshi Kon ar trebui sa insemne ca nu are cum sa fie underrated

QUOTE(elpreda @ Jun 8 2011, 11:51 PM)
Pale Cocoon
Ambalaj interesant, dar gol inauntru. There's just nothing to see, no story at all, it shows a broken Earth, but that's it. Oricat de interesant e invelisul, atat timp cat nu are continut nu valoreaza nimic. More on it on it's topic.


...e un OVA scurt, ce continut ai vrea sa aiba? In plus, cum adica nu e poveste? Povestea exista, e foarte frumos expusa, intr-un mod captivant, misterios si artistic si fix continutul povestii e cel bun.
In plus, are rating-uri destul de mici deci nu prea are cum sa fie overrated... Poate doar daca il consideri praf, ceea ce nu prea cred ca e cazul.

QUOTE(elpreda @ Jun 8 2011, 11:51 PM)
Ninja Scroll
just loads of bullcrap coming one after another, what do people actually see in it?


E considerat a fi unul dintre cele mai violente anime-uri facute vreodata si este unul dintre cele mai violente anime-uri facute vreodata. Overrated? Cum?
Nu il considera nimeni o capodopera... nu prea vad cum poate fi supra-apreciat :/

QUOTE(elpreda @ Jun 8 2011, 11:51 PM)
Berserk
Gay characters, boring story, not to mention fara nici un sens, nu stie nici ea daca e fantasy sau ce tot e... that's the view of someone who's seen just the anime. Din cate am auzit manga ar fi foarte buna, animatia proasta, asa ca presupun  ca acei fani inraiti au citit manga si pricep ceva din insiruirea aia de intamplari aiurea.


Cred ca te-ai uitat la alt anime, nu la Berserk ;)
Ceea ce ma frapeaza cel mai tare e partea cu "fantasy". Pai... ai un decor medieval si apar demoni and stuff. Din cate stiu eu, asta se numeste fantasy. Ai vazut cumva roboti si extraterestri pe acolo de nu iti dai seama daca e sau nu fantasy? ._.

In plus, la fel ca si in cazul Ninja Scroll, e un anime apreciat de fanii genului. Si din punctul de vedere al unui fan al genului, e un anime excelent si in nici un caz underrated.
Sincer, iti apreciez parerile, dar daca te uiti la niste anime-uri care sunt renumite pentru anumite chestii, chestii care tie nu iti plac, nu poti sa spui ca sunt underrated, ci doar ca nu sunt pe gustul tau. E ca si cum m-as uita la un yaoi, si as spune ca e o porcarie overrated pentru ca mie nu imi place genul.


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jun 9 2011, 10:21 AM
Post #43


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hihii berserk overrated ... pai poate ai dreptate.. poate nu
animeul este bun..doar ca este decupat din ceva mult mai mare si este decupat prost (fara cap fara coada) bine poate un pic de cap este ..dar coada lipseste cu siguranta
pe de alta parte manga tinde catre o poveste mult mai vasta, care impresia mea este ca la depasit pe autor...s-au la plictisit

d-gray man nu o sa fie niciodata la fel de popular precum naruto...etc. pentru simplul motiv ca este to childish fara background si cu o poveste cam nedezvoltata chiar asa fluierat cum este naruto totusi include un element de suspans si de dezvoltare, la fel si bleach ..one pice nu mai zic ..las fani seriei sa il laude (eu nu il suport)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkValkyrie
post Jun 9 2011, 11:40 AM
Post #44


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 8-May 06
Member No.: 2.526
Points: 106
Gender:



QUOTE(Mumusan @ Jun 8 2011, 10:47 AM)
Overrated

Code Geass: Lelouch of the Rebellion (1 si 2)

Rating ANN 8.8 respectiv 9
Nota mea 6 la ambele

Ideea in sine e buna, dar deja o idee similara a fost aplicata la un alt anime respectiv manga si acela ii Death Note. Felul in care sunt desenate mi-a displacut, personaje exagerat de slabanoage (deci sa inteleg ca promoveaza anorexia), sunt anumite chestii ce au aspect de adaos inutil si altele ce au lipsa si te face sa te intrebi "de unde stia?". Fac si o continuare, sa terminat in pui mei, nu vad rostul unei continuari, decat cel de a face niste bani.

A avut atmosfera similara cu Death Note si ideea schimbarii lumii da catre un om, dar executarea difera, personajele sunt cu totul altfel si pana si our main leads o iau pe alte carari in cele din urma. In Death Note personajele erau mai monotone, according to the real world si potrivit varstei lor, pe cand in Code Geass we have teenagers and of course they're going to behave more lightly at times. Il avem pe o parte pe Light care dezvolta un God complex, si pe alta parte pe Lelouch care inca tine in minte binele lumii si faptul ca e uman, ajungand la concluzia Zero Revolution, fara regret. Light e genul care omoara pe oricine ii sta in cale si nu-i pasa decat de atingerea scopului suprem, Lelouch trebuie sa indure sacrificiile care nu ar fi vrut sa se intample (dar bine in CG we do have a war after all).
QUOTE(elpreda @ Jun 8 2011, 11:51 PM)
Underrated:

Utawarerumono
One of the best of it's genre, maybe not a masterpiece, but definetily more than it's given credit.

Rozen Maiden
Toata lumea se fereste de acest anime cand aude de papusi, si eu am fost la fel recunosc. Now that I've seen, I have to say it's one of the biggest surprises I've had for some time. Desi povestea nu e slaba, nu este intr-adevar nici printre cele mai interesante, dar nu povestea in sine este cea care face animeul de data asta ci personajele. Pot spune cu increde ca sunt cel mai bine construite personaje din cate am vazut pana acum. Sunt obisnuit cu stilul de a urmari evolutia unui personaj de-a lungul seriei, insa aici, desi evolutia nu este absenta, sunt prezentate direct intr-o forma aproape finisata, abuzand intr-un fel bun (it sounds strange I now) de arhetipuri... deja ma incurc in cuvinte. Simply put it has an unique and great way of showing something old. That, and it also happens to have my favourite OST.
Really, it's worth a try.

D.Gray-Man
Nu pot sa inteleg de ce aceasta serie este cu atat mai putin cunoscuta decat all that Bleach/Naruto/One Piece stuff... poate fiindca ca n-a ajuns pe la vreo 500 de episoade. Personajele, luptele, story telling, just about everything about it is so much better. O serie lunga action ce nu se limiteaza la ideile fight for the sake of fighting, be stupid for the sake of stupidity. It's good, it deserves more.

I agree with these three.
Utawarerumono wasn't brilliant, but I enjoyed it greatly. Accentul pe razboi, organizare si crearea unei tari s-ar putea sa nu fi fost pe placul tuturor si unora li s-ar fi parut un pacing slow, din cate am auzit, dar are farmec. Felul in care vezi cum ia nastere o natiune in a fantasy world.

Rozen Maiden, da, un anime care l-am ocolit si eu la inceput ... pana cand am luat 1-2 ep si l-am vazut si nu m-am oprit. Eram sceptica de faza cu papusile mai mult pe tema ca nu o sa fie dezvoltata ideea pe ceva ce merita. In cele din urma ideea a fost buna: obsesia unui om cu descoperirea fetei perfecte, ducand la crearea Alice Game. A doua tema fiind dorinta de a fi acceptata de catre o figura parentala, abandonul si felul in care unele din Rozen Maidens stiau foarte bine ca nu se vor integra in societate, lasandu-le nici o ala solutie decat sa continue jocul pentru care au fost create. Iar personajele ... pot spune ca am gasit una din personajele mele feminime preferate de top 5 in acest anime.

Ador D.gray-man si desi mai gasesti pe youtube editori ai series, intr-adevar nu e la fel de des intalnit. Nu stiu daca e din vina animeului care te cam lasa cu ochii in soare la final, scriitoarea care a avut pauze lungi din cauza unor probleme (motivul pentru care probabil animeul a ajuns din urma mangaul si nu mai aveau material), poate pentru ca apare monthly spre deosebire de Naruto, OP, Bleach? Chiar si acum Katsura Hoshino a facut inca o pauza, but I'm still a fan. Poate fi si motivul mentionat de tine cu fighting for the sake of fighting care nu e prezent in aceasta serie. Ei nu sunt exorcists din alegerea proprie, si din cauza asta au trebuit sa se separe de orice familie si prieten brusc. Avem scene de lupta very entertaining (desi nu la fel de lungi ca in alte serii), dar in acelasi timp, in luptele acelea invatam despre personaje si intelegeam mai mult lumea din D.Gray-Man. They put a lot of accent on the characters and the world, the people's fear and despair. The choice between going against God or not.

QUOTE(bogdan @ Jun 9 2011, 10:21 AM)
d-gray man  nu o sa fie niciodata la fel de popular precum naruto...etc. pentru simplul motiv ca este to childish  fara background si cu o poveste cam nedezvoltata chiar asa fluierat cum este naruto totusi include un element de suspans si de dezvoltare, la fel si bleach ..one pice nu mai zic ..las fani seriei sa il laude (eu nu il suport)
*


I think you were watching a different anime there sonny. D.Gray-Man ... childish and no background ... xD You should pick up the manga and re-check it as it's easy to read online. D.gray-Man e plin de dezvoltare and you get your share of "WTF" surprises, especially in the later chapters.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 9 2011, 03:47 PM
Post #45


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



@Baka man Asa cum am zis, nu cunoc foarte bine cum sunt rated de majoritate fiecare serie, doar un grafic si ce posturi am mai vazut pe forumul asta, deci o marja maricica de eroare e de asteptat.

Despre partea cu fantasy... well aproape intreg animeul este doar un setting medieval, war, stuff, nothing supernatural, then suddenly hellspawn everywhere, dar numai pt cateva minute, habar n-ai ce-i cu ei, de unde sunt, ce fac si ce treaba au cu animeul asta. With that much of an explanation you begin to wonder if it was actually inteded to be so or they just made a mistake and pasted some scenes form the wrong anime. ( again, this is the point of view of someone who's only seen the anime)

QUOTE
Sincer, iti apreciez parerile, dar daca te uiti la niste anime-uri care sunt renumite pentru anumite chestii, chestii care tie nu iti plac, nu poti sa spui ca sunt underrated, ci doar ca nu sunt pe gustul tau. E ca si cum m-as uita la un yaoi, si as spune ca e o porcarie overrated pentru ca mie nu imi place genul.

De-asta nu am intrat in anime moe or yaoi, nu imi place genul, but violence... tocmai pentru asta m-am uitat la Ninja Scroll and I just can't see where exactly is all that violence everyone talks about. I probably have a different understanding of violence so I suppose I'll just put it in the "can't comprehend" category.

QUOTE
Tocmai ala e farmecul Perfect Blue, ca e lipsit de orice simt al realitatii.

Daca era some shapeshifting demonic fairy as fi inteles si acceptat lipsa simtului realitatii, dar finalul... nu e vorba doar de realitate, e si o problema si de credibilitate... But I won't argue, if that's your thing that's your thing.

QUOTE
numai faptul ca a fost regizat de Satoshi Kon ar trebui sa insemne ca nu are cum sa fie underrated

Apreciz un lucru dupa valoarea lui, nu a regizorului/autorului/compozitorului etc. Even the greatest people o mai dau pe langa cate o data. Idolize their work, not the people themselves.

@bogdan
QUOTE
pentru simplul motiv ca este to childish fara background si cu o poveste cam nedezvoltata

L-ai vazut pe tot?, fiindca daca l-ai vazut si ai o astfel de parere inseamna ca ti-a facut cineva o farsa si a redenumit fisierele de pe la alta serie. D.Gray-man o avea defectele lui , dar povestea este tocmai punctul forte, zbuciumarile prin care trec personajele... you're basically saying you don't like red because it's too greenish.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 9 2011, 04:00 PM
Post #46


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(elpreda @ Jun 9 2011, 03:47 PM)
De-asta nu am intrat in anime moe or yaoi, nu imi place genul, but violence... tocmai pentru asta m-am uitat la Ninja Scroll and I just can't see where exactly is all that violence everyone talks about. I probably have a different understanding of violence so I suppose I'll just put it in the "can't comprehend" category.
Daca era some shapeshifting demonic fairy as fi inteles si acceptat lipsa simtului realitatii, dar finalul... nu e vorba doar de realitate, e si o problema si de credibilitate...  But I won't argue, if that's your thing that's your thing.
Apreciz un lucru dupa valoarea lui, nu a regizorului/autorului/compozitorului etc. Even the greatest people o mai dau pe langa cate o data. Idolize their work, not the people themselves.


1. Ai vazut cumva o varianta cenzurata a Ninja Scroll? Intreb foarte serios pentru ca sunt un fan al anime-urilor violente si Ninja Scroll clar isi merita faima. Nu de alta, dar am patit-o cu alte anime-uri de genul, cand am dat peste variante cenzurate si nu intelegeam care e faza cu ele si de ce sunt atat de "barfite"...

2. Dupa cum a zis si bogdan, faza cu fantasy-ul din Berserk sta altfel in manga. In anime recunosc ca si pe mine m-a luat prin surprindere, dar nu m-a deranjat prea tare, mi s-a parut mai interesant din cauza asta.

3. Nu e vorba de idolatrizarea regizorului, ala era doar un alt bonus, Perfect Blue e misto din cauza povestii. Sau bine, asa mi s-a parut.



Also, alta serie overrated: Higurashi.
Don't ge me wrong, I loved it! Dar mi se pare ca putea fi mult mai bun daca se alegea o abordare mai serioasa. Ciorba aia de moe/semi-harem/fetite cu ochii mari parca nu se imbina asa bine cu povestea... In loc sa fie ceva epic, a iesit doar ceva bun.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 9 2011, 04:25 PM
Post #47


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE
Ai vazut cumva o varianta cenzurata a Ninja Scroll? Intreb foarte serios pentru ca sunt un fan al anime-urilor violente si Ninja Scroll clar isi merita faima.

You have a point there, e posibil sa fi vazut o varianta cenzurata mai ales ca eram inca pe la inceput in ale animeurilor si nu stiam de lucrurile astea.

QUOTE
Also, alta serie overrated: Higurashi.
Don't ge me wrong, I loved it! Dar mi se pare ca putea fi mult mai bun daca se alegea o abordare mai serioasa. Ciorba aia de moe/semi-harem/fetite cu ochii mari parca nu se imbina asa bine cu povestea... In loc sa fie ceva epic, a iesit doar ceva bun.

Striking where it hurts eh? :P Din pacate ai dreptate, realizarea animeului este foarte slaba in comparatie cu Visual Novelul, au bagat atata moe pe pretextul contrastului si au taiat din scene incat au transformat superb in ceva bun. Chiar si asa, ideea, povestea nu sunt deloc overrated si isi merita toata lauda. Weak animation can only take so much away. If you ever decide to read the VN I can assure you it's a once in a lifetime experience.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 9 2011, 05:52 PM
Post #48


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Oh, wow, dar ce s-a mai postat. Ah, I'm going to have fun now! ^^

QUOTE
-Only Yesterday
Undescribably boring pentru unii, masterpiece pentru altii.
Sfarsitul este bun, dar nu vreau sa cred ca Taeko chiar a decis sa faca 'pasul cel mare'. (in privinta relatiei cu Toshio).

Pai chiar este plictisitor in comparatie cu alte productii Ghibli. It's a slice of slife and a really slow one, dar si eu ma numar printre cei care l-au apreciat si recomand filmul. Also, eu cred ca e destul de clar ca Taeko a facut "pasul cel mare", but what's so bad about it? O.o

QUOTE
-Angel's Egg
Atmosfera geniala este lucrul care m-a impresionat cel mai mult. Multimea de interpreatari nu conteaza pentru mine. Imi aduc aminte ca regizorul a spus intr-un interviu ca a uitat ce intentiona sa spuna prin film.
My rating: 9
MAL: 7.49

And yet, it was beautiful! Ciudat e ca eu i-am dat 8 cand l-am vazut, dar acum ca imi amintesc de el chiar nu vad nimic care sa nu-mi placa si sa ma fi facut sa-i scad nota. Ar trebui sa-l revad. Probabil ca eram prea mica atunci cand l-am vazut si de aceea nu mi-a palcut suficient de mult. Ah...3 ani au trecut de atunci. I'm getting old >.<
QUOTE
Blue Gender e unul dintre cele mai bune SF-uri si horror-uri pe care le-am vazut. Nu inteleg de ce are doar 7, eu zic ca ar merita mai mult. Grafica e buna, povestea e buna, character development exista, cel putin pentru cele care supravietuiesc... Chiar nu inteleg de ce nu are macar un 8-8.5

Si eu consider BG de un 8, dar nu mai mult. A fost oarecum prea dramatic, probabil de aceea si rating-ul micut.
QUOTE
Overrated:Noein - pentru ca a avut personaje repetitive, story blunt si nerealist. CGI proaste si repetate de multe ori.

So true!!! Openingul si "Canta per me" il scapa de la o dezamagire totala XD.
QUOTE
Subevaluat ar fi Wecome to N.H.K. Slice of life care ofera o viziune asupra tipurilor de persoane.

A castigat nu stiu cate premii for best comedy si are si rating peste 8.50. What's so underrated about it? o.O
QUOTE
Nu, nu exagerez deloc, un lucru mic sugerat cuiva indirect, il poate face sa creeze o obsesie chiar, mai ales daca ii vre-un copil.

Aha... I won't even try to argue with that.

QUOTE
Ninja Scroll
just loads of bullcrap coming one after another, what do people actually see in it?

Nu e overrated, are rating de 7 si ceva, poate ca e overrated doar de cei care il vad underrated. Nu am vazut foarte multe de genul, dar din ce am vazut din categoria "action+a lot of violence" e printre cele mai bune.
Sa stii ca pentru publicul matur e un film destul de apreciat. My firend's dad and my dad watched this together and they loved it. Si dupa aceea ne-au interzis o luna sa ne mai uitam la anime-uri XD. Neah.. just kidding, apoi le-am pus Gankutshuou :P .

QUOTE
Utawarerumono
One of the best of it's genre, maybe not a masterpiece, but definetily more than it's given credit.

It's not underrated. Are nota aproape 8. Mai degraba necunoscut. Si mie mi-a palcut, BTW. Finalul a fost putin cam in plop.

Also, Perfect Blue = Perfect Madness. I loved every second from it! Iar finalul deschis mi s-a parut potrivit.

QUOTE
E ca si cum m-as uita la un yaoi, si as spune ca e o porcarie overrated pentru ca mie nu imi place genul.

Eram sigura ca initial ai scris hentai. Ai sters ca sa faci comparatia mai realista? XD Or did I read it wrong the other day?
QUOTE
Also, alta serie overrated: Higurashi.
Don't ge me wrong, I loved it! Dar mi se pare ca putea fi mult mai bun daca se alegea o abordare mai serioasa. Ciorba aia de moe/semi-harem/fetite cu ochii mari parca nu se imbina asa bine cu povestea... In loc sa fie ceva epic, a iesit doar ceva bun.

I was never able to finish it. The stories had no ending so I got bored in the end :( . Nu pot sa-ti sustin parerea cu mai mult de atat XD.

@DarkValkyrie: nu e genul meu sa ma leg de cum scriu altii, but still "dezvolteaza"? :P I agree with what you said though.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 9 2011, 06:33 PM
Post #49


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Baka man @ Jun 9 2011, 05:00 PM)
Also, alta serie overrated: Higurashi.
Don't ge me wrong, I loved it! Dar mi se pare ca putea fi mult mai bun daca se alegea o abordare mai serioasa. Ciorba aia de moe/semi-harem/fetite cu ochii mari parca nu se imbina asa bine cu povestea... In loc sa fie ceva epic, a iesit doar ceva bun.
*



What's wrong with cute girls doing cute things? ;_;

Acum serios vorbind partea de "moe/semi-harem/fetite cu ochii mari" exista fiindca un tanar Ryukishi07 a citit visual novel-uri de la KEY (cel mai probabil Kanon) si a ramas atat de impresionat de modelul de story folosit aka funny slice of life in prima jumatate, tear-jerking drama in a doua, incat a decis sa foloseasca acelasi model in visual novel-urile lui doar ca a inlocuit tear-jerking drama cu murder and paranoia. And the rest is legend.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 9 2011, 06:55 PM
Post #50


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



@Tessa: De fapt, scrisesem "shoujo" numai ca mi-am dat seama ca in contextul actual, "yaoi" merge mai bine asa ca am editat. Mai ales ca unui shoujo nu ii zic neaparat nu, doar ca sunt slabe sanse sa ma atraga daca nu e ceva exceptional (gen Lovely Complex, din care am vazut putin). Dar unui yaoi ii zic categoric nu!

Felicitari pentru faza cu Ninja Scroll si tatal tau! Cred ca e poate cea mai misto "povestioara" citita pe anime-club :lol: Mi-ar fi placut sa fi facut si eu asa ceva vreodata

@elpreda: Yep, ideea si povestea sunt clar de nota 10! Dar animatia si grafica m-au enercat teribil! Noroc ca m-am fortat singur sa trec de primele 2 episoade, ca altfel ii dadeam drop din primele secunde!

@cg1700: Well, it's wrong cause it's not my type :lol: Ceea ce nu ar fi neaparat o problema pentru ca, as I said, nu poti judeca un anime daca nu e genul tau, pentru ca ai fi pe langa subiect.
Daca Higurashi era o chestie moe, era perfect! Daca se duceau cu violenta pana la un anumit punct si era mai tonned down iarasi era perfect!
Dar cand ai faze destul de gory si personaje scoase din comics-urile cu pedobear incat grafica si personajele te duc mai degraba cu gandul la un hentai guro bolnav... that's just wrong :/
Mai ales ca povestea din Higurashi e poate cea mai buna poveste de acel gen. Si stiti ce e trist? Ca multi dintre fanii Higurashi sunt atrasi in primul rand de personajele alea dragute iar povestea e meh.. un pretext ca sa se uite la chestii moe!!!111

Higurashi e... hmm... cam ca manga-ul Battle Royale 2. Poveste matura cu scene mature si grafica de gradinita. Nu sunt genul care judeca o carte dupa coperta, dar e de preferat ca aspectele astea 2 sa se imbine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 9 2011, 06:59 PM
Post #51


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Baka man @ Jun 9 2011, 07:55 PM)
@cg1700: Well, it's wrong cause it's not my type :lol: Ceea ce nu ar fi neaparat o problema pentru ca, as I said, nu poti judeca un anime daca nu e genul tau, pentru ca ai fi pe langa subiect.
Daca Higurashi era o chestie moe, era perfect! Daca se duceau cu violenta pana la un anumit punct si era mai tonned down iarasi era perfect!
Dar cand ai faze destul de gory si personaje scoase din comics-urile cu pedobear incat grafica si personajele te duc mai degraba cu gandul la un hentai guro bolnav... that's just wrong :/
Mai ales ca povestea din Higurashi e poate cea mai buna poveste de acel gen. Si stiti ce e trist? Ca multi dintre fanii Higurashi sunt atrasi in primul rand de personajele alea dragute iar povestea e meh.. un pretext ca sa se uite la chestii moe!!!111
*


S-ar putea sa iti placa Umineko mai mult atunci. Pe de alta parte anime-ul Umineko e cam sucky comparativ cu visual novel-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Dlanor
post Jun 9 2011, 07:06 PM
Post #52


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 330
Joined: 17-July 10
Member No.: 9.866
Points: 720
Gender:



QUOTE(Tessa @ Jun 9 2011, 05:52 PM)
Oh, wow, dar ce s-a mai postat. Ah, I'm going to have fun now! ^^
Pai chiar este plictisitor in comparatie cu alte productii Ghibli. It's a slice of slife and a really slow one, dar si eu ma numar printre cei care l-au apreciat si recomand filmul. Also, eu cred ca e destul de clar ca Taeko a facut "pasul cel mare", but what's so bad about it? O.o
*


Partea cu ''Nu vreau sa cred...'' a fost oarecum dura. M-a deranjat putin (dar foarte putin) faptul ca alegerea ei pare pripita. Am auzit voci spunand ca ea ar fi ales pe oricine i-ar fi aratat putina bunatate. Calitatile tipului au fost insa foarte bine evidentiate. Eu tot vreau sa cred ca au mai asteptat putin inainte de 'pasul final'.
Am uitat sa mentionez ca Only Yesterday este singurul anime in care am auzit muzica romaneasca->here and here.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 9 2011, 07:28 PM
Post #53


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Nea Zamfir, n-am mai pus cd-ul de ceva timp, thanks for reminding me of him. Daca mai vrei un anime cu romani try Black Lagoon, cica incearca sa si pronunte ceva pe romana, dar daca nu era subat nu-mi dadeam seama.

Pe Umineko il am demult pe lista, dar nu vreau sa ma uit la el pana nu citesc VN-ul, m-am spoilerit la Higurashi, numai vreau sa fac si la asta la fel.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkValkyrie
post Jun 9 2011, 08:51 PM
Post #54


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 8-May 06
Member No.: 2.526
Points: 106
Gender:



QUOTE(elpreda @ Jun 9 2011, 03:47 PM)
@bogdan  
L-ai vazut pe tot?, fiindca daca l-ai vazut si ai o astfel de parere inseamna ca ti-a facut cineva o farsa si a redenumit fisierele de pe la alta serie. D.Gray-man o avea defectele lui , dar povestea este tocmai punctul forte, zbuciumarile prin care trec personajele... you're basically saying you don't like red because it's too greenish.
*


I know, right? Inteleg sa nu-i placa, dar cand a spus deja childish si fara background, m-a dus la gandul ca nu a vazut seria cum trebuie sau pe cea corecta o.o

Sau poate, disperarea oamenilor care ajung sa faca un fel de contract pentru a-i aduce inapoi pe cei dragi a devenit childish? Faptul ca sufletul persoanelor chemate intra intr-un schelete mecanic creat de antagonistul principal, imbraca pielea celui care i-a chemat si devin arme la comanda este child' s play. Sa nu mai vorbesc despre the Millennium Earl si ce impune prezenta lui + the stuff that go on here and there.

QUOTE(Tessa @ Jun 9 2011, 05:52 PM)
@DarkValkyrie: nu e genul meu sa ma leg de cum scriu altii, but still "dezvolteaza"? :P I agree with what you said though.
*


LOL. thanks Tessa. A trebuit sa vad unde am scris asa si sa corectez. Cine stie ce vroiam initial si am schimbat/m-am razgandit. xD Don't hesitate to tell me, cateodata uit sa corectez sau sa recitesc ce-am scris. Also, I got more used to writting in english (international friends and forums), which is why folks, you'll be seeing some english in my sentences ... just so you know.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 9 2011, 09:32 PM
Post #55


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Spoiler tags needed.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkValkyrie
post Jun 9 2011, 10:14 PM
Post #56


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 8-May 06
Member No.: 2.526
Points: 106
Gender:



Spoilers? Hmm, they don't seem needed to me. Nothing exact was disclosed, no truths about who knows what, but ... hmm, truth be told, better not ruin the surprise on the design of one element. xD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jun 9 2011, 10:54 PM
Post #57


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



QUOTE(Dlanor)
I know, right? Inteleg sa nu-i placa, dar cand a spus deja childish si fara background, m-a dus la gandul ca nu a vazut seria cum trebuie sau pe cea corecta o.o

Sau poate, disperarea oamenilor care ajung sa faca un fel de contract pentru a-i aduce inapoi pe cei dragi a devenit childish? Faptul ca sufletul persoanelor chemate intra intr-un schelete mecanic creat de antagonistul principal, imbraca pielea celui care i-a chemat si devin arme la comanda este child' s play. Sa nu mai vorbesc despre the Millennium Earl si ce impune prezenta lui + the stuff that go on here and there.


Dap ..clar nici urma de copilarie aicea, chiar ieri vorbea vecina de la 3 despre nepotul ei .. la fel i sa intamplat.
point is.. pot inghiti multe dar am cam trecut de vremea cand ma fascinau ispravile fanteziste ale unor pusti de 15 ani
daca e dupa mine muuulte animeuri sunt overrated tocmai din motivul expus mai sus

also tind sa fiu de acord, Utawarerumono merita sa fie mai cunoscut si daca tot am ajuns la capitolul animeuri care imi par prea nebagate in seama o sa mai amintesc si de Juuni Kokki si de Seirei no Moribito

PS si daca este nevoie de tragedie si dificultatea unei alegeri atunci Hoshi no Koe este underrated rau de tot :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 10 2011, 12:22 AM
Post #58


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Partea cu ''Nu vreau sa cred...'' a fost oarecum dura. M-a deranjat putin (dar foarte putin) faptul ca alegerea ei pare pripita. Am auzit voci spunand ca ea ar fi ales pe oricine i-ar fi aratat putina bunatate. Calitatile tipului au fost insa foarte bine evidentiate. Eu tot vreau sa cred ca au mai asteptat putin inainte de 'pasul final'.
Am uitat sa mentionez ca Only Yesterday este singurul anime in care am auzit muzica romaneasca->here and here.

In anime spune ca ar fi ungureasca. La muzica ma refer.
Ideea principala e, cred eu, ca uneori mai trebuie sa lasi din pretenti ca sa te poti bucura de ceea ce ai. :P Deci nu mi se pare ca decizia ei a fost pripita, pana la urma s-a intors inapoi din drum pentru el.

QUOTE
Felicitari pentru faza cu Ninja Scroll si tatal tau! Cred ca e poate cea mai misto "povestioara" citita pe anime-club laugh.gif Mi-ar fi placut sa fi facut si eu asa ceva vreodata.

Why don't you do it? I'm sure your parents are curious about what are your passions and stuff like that. Si hai sa recunoastem, poti sa le arati o gramada de anime-uri care nu sunt pentru copii. I watched Sandy Bell with my mom ^^. nu e cel mai bun exemplu, dar mama nu stie engleza, iar o reintoarcere la copilarie nu a deranjat pe nimeni niciodata :P .

QUOTE
also tind sa fiu de acord, Utawarerumono merita sa fie mai cunoscut si daca tot am ajuns la capitolul animeuri care imi par prea nebagate in seama o sa mai amintesc si de Juuni Kokki si de Seirei no Moribito

De 12 kingdoms nu am ce sa soun ca nu l-am vazut, dar Seirei no Moribito e destul de necunoscut din cauza ca personajul principal e o femeie [and she doesn't have big boobs and a gun XD].

QUOTE
PS si daca este nevoie de tragedie si dificultatea unei alegeri atunci Hoshi no Koe este underrated rau de tot.

Tin neaparat sa recomand manga-ul pentru aceasta serie. Povestea e mai detaliata acolo si chiar mai dramatica.
They will meet again, but he'll be much more older than her

*sobs*

Anyway, mersi mult de recomandari. Deja mi-am facut lista pentru vara XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jun 10 2011, 01:11 AM
Post #59


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



Conteaza foarte mult:
- varsta la care vezi un anime
- starea psihica pe care o ai cand vezi acel anime
- al câtelea anime este vizionat (e o diferenta intre a sti ce iti place si a vedea anime-ul numarul 3 - ce mi-a placut odata acum imi pare de-a dreptul stupid)
- genul preferat
- genul care iti pare cel mai stupid
- daca anime-ul X e primul sau al doilea din genul Y. fii sigur ca daca x1 din y ti-a parut extra-super-mega, x2 (tot din y) n-o sa fie niciodata la nivelul x1!

Topicul asta imi pare cam-foarte inutil, in ideea ca iti poti face o parere (PROASTA!) despre un anime anume uitandu-te dupa posturile cuiva care stii ca are cam aceleasi gusturi cu tine. (de aici rezultand ca trebuie sa fii membru mai vechi sa intelegi ce se intampla.)

In concluzie, nu-mi spune tu mie ca X e underrated ca o sa-ti zic si eu tie ca Y e overrated si intr-un final n-o sa ne credem nici unul!

PS: Daca vreti sa va placa un anime, film, carte, ORICE lasati logica cateva momente. Ala vrea sa va bage pe voi intr-o lume noua si nu sa bage lumea imaginata de el in a voastra. (Asta pentru aia care m-au innebunit cu "cum naiba poa' sa faca asa ceva? E imposibil!")

LE: Ce face topicul asta? Strange o gramada de conversatii despre o gramada de anime-uri in acelasi borcan facand urmarirea posturilor dificila si enervanta! Rezulta o zacusca de anime-uri under-over, deci... nimic? E interesant cum preferati sa vorbiti despre anime-uri la gramada in loc sa vorbiti in topicurile lor pentru a putea fi urmarita conversatia si peste o saptamana. Degeaba va agitati voi acum, asta e o conversatie de mIRC si n-o sa mai fie citita dupa ce ramaneti fara idei.

Seirei no Moribito nu e necunoscut din cauza ţâţelor (daca merge in engleza, zic eu ca ar merge si in romana), ci din cauza ca are aia buze a dracu de urate! Si da, mi-a placut Seirei no Moribito.

Ayakashi: Japanese Classic Horror e de-a dreptul penal si aiurea.

Blue Gender nu e foarte bun, dar pentru ca este singurul care reuseste sa creeze atmosfera aia merita privit.

Cand cineva zice ca Le Chevalier D'Eon e underrated deja topicul nu mai are sens! Am reusit performanta sa adorm la fiecare episod (din ~11 vazute) - IN FOTOLIU!

Vedeti ce fac aici? Spun ca aveti gusturi naspa si astfel trag iar concluzia ca topicul e inutil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 10 2011, 01:43 AM
Post #60


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
E interesant cum preferati sa vorbiti despre anime-uri la gramada in loc sa vorbiti in topicurile lor pentru a putea fi urmarita conversatia si peste o saptamana.

E interesant cum, cu toate ca spui asta si tu faci parte din cei care au preferat sa posteze aici decat la un topic de genul.
I feel no guilt, postez mai mult decat marea majoritate la sectiunea anime si am simtit pe pielea mea cum e sa lasi un post dupa 3 ani si sa primesti un reply dupa 5. So, as long as there still is some place I can talk about anime with someone, so be it.

Iar legat de ce nu-mi place mie poate sa-ti placa tie etc. s-a mai discutat odata so get over it. Like I said, topicul acesta poate sa iti dea cateva idei pentru niste anime-uri la care sa te uiti sau pe care sa le continui in cazul in care le-ai abandonat mai demult deoarece nu le-ai vazut stralucirea, dar poate postul cuiva de aici te va face sa te gandesti a doua oara.

Sau poate ca e chiar useless, dar atata timp cat noua ne face placere sa discutam pe tine cu ce te doare? Or you miss the "good old days" when no one posted at all?

This topic did made you leave a post after 2 months of inactivity ...


QUOTE
Vedeti ce fac aici? Spun ca aveti gusturi naspa si astfel trag iar concluzia ca topicul e inutil.

Si eu cred ca ai gusturi naspa daca nu ti-a placut Le Chevalier D'eon, so we're even :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:26 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |