Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Parerea Voatra Despre Shcoala/liceu


blue_moonlight_angel
post Oct 24 2006, 01:57 PM
Post #1


angel_ana_anutza
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 6-September 06
Member No.: 2.962
Points: 92
Gender:



aici putetzi vorbi liber despre shcoala fara k cineva sa va acuze imi voi pune shi parerea mea:
1.Shcoala este primul pas catre un viitor mai bun,asigurat :rolleyes:
2.Profesorii ne streseaza cu atatea teme lectzii k ne bubuie creieru ,nu mai potzi sa respiri :angry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Oct 24 2006, 02:01 PM
Post #2


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Scoala e cel mai fain si cel mai naspa loc in acelasi timp; alocatiile sunt prea mici; profii ne scot la raspuns chiar si pentru faptul ca in clasa e o musca; nu-mi place la scoala :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Oct 24 2006, 09:14 PM
Post #3


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Hai să vă zic ce-am observat eu. Pentru majoritatea oamenilor, cam 90% din cultura de bază se obţine īn şcoală şi liceu. Īn primul rīnd, e vīrsta la care se īnvaţă cel mai uşor. Īn al doilea, chiar dacă vrei, după aceea pur şi simplu nu mai ai timp. Īţi dedici toate resursele de īnvăţare specializării īn muncă, īn timpul care mai rămīne te distrezi şi rămīne foarte puţin pentru cultură şi lucruri noi. Sigur, se poate schimba situaţia dar necesită un efort de voinţă mare, un anumit anturaj... Cei mai mulţi nu mai recuperează niciodată. Nivelul la care erau īn şcoală le rămīne mereu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trixyl
post Oct 24 2006, 10:18 PM
Post #4


absu tenebrarum
**

Group: Members
Posts: 21
Joined: 20-October 06
From: tm
Member No.: 3.147
Points: 45
Gender:



educatia este necesara si minunata in acelashi timp, dar lipseste cu desavarsire :D

generala. nota : 8
liceu: nota : 1
faculta: nota : 10 cu floricele
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Oct 26 2006, 12:01 AM
Post #5


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Scoala generala ... vai de capul ei :lol: ,daca stau bine si ma gandesc, chiar a fost frumos , un diriginte tiran,batai cat incape , dar de aceea, colegii super ... nota ... 8
Liceul ... relaxant :lol: ,fara prea mari griji,desi simteam in ceafa respiratia parintilor aproape in fiecare zi :P , colegii , asa si asa, au fost cativa care au salvat situatia ... nota 7
Facultatea ... ii asa cum ii ... colegii 0 ... eu ... 0 :lol: ... nota 7 (de unde am scos-o ,nu stiu , ii prea tarziu sa analizez acuma :P )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Oct 26 2006, 02:29 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Eu totusi nu reusesc sa va inteleg. Adica in liceu nu poti sa spui ca faci nu stiu ce materie de dificultate foarte mare. Si va sperie matematica si fizica de parca ati avea ca profesori niste demoni. Eu as putea sa insir aici niste exemple de lucruri cu adevarat grele care se fac la matematica si nu numai si niste nume de materii pe care le am eu, dar nu are rost. In scoala generala hai sa fim seriosi ai acolo cativa profesori si gata, dai capacitatea (care este o scuza de examen) si ai ajuns in liceu. Profesorii noi, materie puitin mai grea si cam atat (vine bacul care din nou este o scuza de examen). Iar la facultate si schimba lucrurile. Profesori pe care ii vezi de 7 ori in primul sau al doilea semestru si dupa care nu mai ai nici o treaba cu ei. O mare de libertati pe care nu aveai de unde sa le cunosti plus prieteni noi si un nou sistem "de notare". La unii profesori conteaza prezentele, la altii nu. Unii te lasa sa copi altii te trec de examen pe degeaba, dar nu toti sunt asa. Sunt si profesotii care iti cer sa inveti, dar nu e mare lucru sa ceri. Ceea ce vreau sa spun este ca va plangeti degeaba ca parintii va fac morala ca ai luat 5 la nu stiu ce lucrare de control sau ca nu stiaia mai mult cand te-a ascultat la romana. Profesorii nu sunt monstrii si nu ne cer mult decat sa invatam. Si asta nu necesita un efort supraomenesc, decat daca esti retardat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Oct 26 2006, 08:49 PM
Post #7


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Stii Lumpy, tu ai dreptate cu ce zici. Dar cum zicea reclama aia la radio cu ,,fiule, ai de toate, calculator, tv, etc. ce-ti mai trebuie ca sa inveti bine?" si fiul zice,,chef tata" asa e si in cazul nostru. Nu ne place sa invatam(cel putin nu mie). La ce bun sa ai 10 pe linie? Mie nu mi-a ajutat cu nimic pana acum. Cand esti adult, nimeni nu te intreaba cu ce medie ai terminat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 26 2006, 09:32 PM
Post #8


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Dar media 10 ii singurul rezultat pe care il ai dupa ce ai invatat? Informatiile respective pe care le-ai memorat nu conteaza? Daca-i asa... no comment.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Oct 26 2006, 10:26 PM
Post #9


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



QUOTE(waste @ Oct 26 2006, 06:49 PM)
La ce bun sa ai 10 pe linie? Mie nu mi-a ajutat cu nimic pana acum. Cand esti adult, nimeni nu te intreaba cu ce medie ai terminat.
*



Pai la ce ai vrea sa te ajute acuma,esti de abia in generala :P ... nota 10 pe linie te ajuta sa iei premiu :P ... si cum zicea Moonsparkle (ma tenteaza sa-ti zic "sclipici" da nu-mi permit :P ) ... cel mai important lucru,sunt informatiile memorate ... pentru 10 presupun ca ai invatat,iar ce ai invatat nu se uita chiar asa usor,ceva tot ramane,iar acea informatie care ramane o sa te ajute cand esti adult.
Nu o sa intrebe lumea ce medie ai avut,dar poate intr-o discutie o sa se iveasca unele intrebari care necesita putina cultura generala ...
Nu inteleg de ce ma agit :) , o sa vezi tu mai tarziu ;) ,tu ramai la notele de 10,si prin liceu , faculta , o sa sti raspunsul la intrebarea ta :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Java-Leen
post Oct 27 2006, 08:31 PM
Post #10


wanna-be kitsune
***

Group: Members+
Posts: 158
Joined: 31-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.814
Points: 284
Gender:



Generala si liceul au rolul lor, ppl. E adev ca st pline si de brainwash pe alocuri dar mai peste tot :P
Anumite info ti se cer insa pe viitor la greu. Nici n-o sa crezi ce chestii pe care le inveti acum iti vor folosi mai incolo...
Sistemul de invatamant romanesc e varza... m ales pe mana veteranilor sau profilor tineri lipsiti de personalitate. Dar are si el frumusetea lui... naivitatea aceea subtila... care-ti permite sa mai ai si amintiri de povestit ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HerMioNe
post Oct 27 2006, 11:42 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 27-October 06
Member No.: 3.190
Points: 24
Gender:



Grr, nu mi-a placut niciodata sa invat insa am terminat generala cu media noua si in liceu intr-a noua si a zecea tot aproximativ noua am avut... dar nu datorita faptului ca am invatat ci din cauza faptului ca am stiut cand e cazul sa fiu atenta si nu, iar informatiile pe care le'am primit nu le'am luat ca pe niste tampenii obligatorii pe care le primesti la scoala ci ca pe niste chestii de cultura generala...cateodata tre' sa stii sa faci ceva placut din ceva util...na, nici mie nu imi plac fizica si chimia asa ca m'am axat pe ceva mai uman si ma descurc foarte bine pentru ca imi place...E normal sa iei note proaste si sa te mai si stresezi dar gandeste-te ce fun e cand te gandesti "da ba ce idiot/idioata eram" si pe urma mai sunt si colegii si toate fazele care se intampla intre timp...nu stiu, cred ca scoala nu se axeaza doar pe educatie, normal, educatia e ideea cea mai importanta dar...cred ca e vorba si de maturizare aici, de un fel de educatie intr-ale vietii :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Oct 28 2006, 12:45 AM
Post #12


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



QUOTE(Moonsparkle @ Oct 26 2006, 10:32 PM)
Dar media 10 ii singurul rezultat pe care il ai dupa ce ai invatat? Informatiile respective pe care le-ai memorat nu conteaza? Daca-i asa... no comment.
*


Apai daca doar le-ai memorat... nu. Daca le-ai citit de drag, alta poveste, le folosesti si la 70 de ani. (ce zicea blaga? nu striviti corola de minuni a lumii? m-am gandit la chestia asta in ultima saptamana de cel putin 5 ori, si-am tinut-o minte 10 ani numa pentru ca la vremea respectiva mi s-a parut o tampenie. ca sa vezi cu ce ramai...).

Maare dreptate are probably me mai devreme cand zice ca acum te-alegi cu educatie. Numa' ca a uitat sa zica ca nu-i nevoie sa ti-o faci numa la scoala. Acum ai vreme de citit. Nu ziare, nu bloguri, nu manga sau mai stiu io ce (de astea ai vreme tot timpul), ci *carti*, groase, de hartie, cu coperta. Intr-a 6-a am descoperit sf-ul. Doamne, ce limitat as fi fost daca nu mi-ar fi cumparat maica-mea intr-o zi asimovul ala... De-atunci am citit in continuu, pana (ghiciti?) la facultateee. Cand un an intreg n-am deschis o carte. Dupa asta m-am apucat fortzat, si acum e ok, chiar daca jumate' din ce citesc is "ciudatenii" semi-profesionale.

A, si Lumpy, tu ai uitat de integralele dintr-a 12-a? Am fost baiat destept la viata mea, olimpiade de matematica si toate cele, si tot mi s-au parut grele ca dracu. Nu asa, abstract, grele, ci m-am chinuit cu ele de mi-au iesit ochii si tot am teminat liceul fara sa zic ca stiu sa integrez ca la carte. Sau comentariile la romana... cine sta sa invetze pe de rost atata?! Da, scoala e ok, si tot ce-i in ea merita _citit_ macar odata, da' ce ne facem cu ineptiile care inca umplu programa? Apropo, au schimbat manualele de limbi straine? Profa mea de engleza zicea ca ceausescu vroia sa zica la toata lumea ca la noi se invata limbi straine... dar nici un roman sa nu stie sa scoata 2 vorbe coerente... si-asa au aparut manualele alea.

[later edit] Na, ca m-am blocat la carti si-am uitat ca in liceu am facut o gramada de chestii din care am invatat mai mult decat din mate, fizica, geografie si economie la un loc. Tot ce-i club/activitate/hobby sau mai stiu io ce - sunt Educatie cu E mare. foarte mare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blue_moonlight_angel
post Oct 28 2006, 09:05 AM
Post #13


angel_ana_anutza
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 6-September 06
Member No.: 2.962
Points: 92
Gender:



pai dak ai atata educatzie dupa cum spui ash vrea sa te rog sa ii invetzi shi pe acei oameni care nu shtiu ce inseamna educatzie bunul comportament :)k mai sunt persoane de astea nu?ai face o mare favoare omenirii :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Oct 28 2006, 12:30 PM
Post #14


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



QUOTE(blue_moonlight_angel @ Oct 28 2006, 10:05 AM)
pai dak ai atata educatzie dupa cum spui ash vrea sa te rog sa ii invetzi shi pe acei oameni care nu shtiu ce inseamna educatzie bunul comportament :)k mai sunt persoane de astea nu?ai face o mare favoare omenirii :D
*


As putea zice ca tot din "activitati extracuriculare" o prinzi si pe asta :) adica avand de-a face cu oamenii, nu stand in banca si ascultand un profesor. Mai departe tine de noroc sa gasesi oameni faini.

PS: hmm... scuzati tonul mai aprins al ultimelor posturi. nu-i genul meu, dar "educatia" e un subiect sensibil pentru mine... am luat-o in serios la vremea respectiva si am fost un pic dezamagit.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iuliana
post Jan 24 2007, 10:58 AM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 131
Joined: 19-August 06
From: pe aici prin jeg
Member No.: 2.885
Points: 272
Gender:



scoala generala a fost o perioada nefasta pt mine deci nimic interesant, plictisitor, atunci chiar nu stiam ce vreau sa fac.

liceu-distractiv, adolescent in flacari.

facultatea-habar nu am pe ce lume sunt si nu siu ce o sa ma fac

scoala pt mine e cam confuza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Jan 25 2007, 11:50 PM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Scoala este in momentul de fata un lucru important de facut insa nu consider ca invatamantul romanesc este perfect ,ii acord media 8*( pentru ca 9 ii al profesorului , "10 al sfintiilor")
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iuliana
post Jan 26 2007, 11:05 AM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 131
Joined: 19-August 06
From: pe aici prin jeg
Member No.: 2.885
Points: 272
Gender:



QUOTE(sailorcorvus @ Jan 25 2007, 11:50 PM)
Scoala este in momentul de fata un lucru important de facut insa nu consider ca invatamantul romanesc este perfect ,ii acord media 8*( pentru ca 9 ii al profesorului , "10 al sfintiilor")
*




ne e chiar asa, am luat f multi de 10 in liceu si cand stii, iti da nota mare
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Jan 27 2007, 10:13 AM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



la mine 5 il iei usor daca stii 2-3 citate pe de rost , 7- il iei daca stii ultima lectie ce cuprinde si alea 3 citate , 8 trebuie sa stii lectile , 2-3 citate , 2-3 parafrazari din toate lectilesi 9 trebuie sa stii lectile la perfectie, iar 10 se da daca stii tot manualul la perfectie si te ajuta si sfintii ( ma refer la un profesor mai ....) , sunt materii unde baremul e mai usor , sunt materii unde este necesara lectia de zi ( cea ce este gresit).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iuliana
post Jan 27 2007, 10:28 AM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 131
Joined: 19-August 06
From: pe aici prin jeg
Member No.: 2.885
Points: 272
Gender:



QUOTE(sailorcorvus @ Jan 27 2007, 10:13 AM)
la mine 5 il iei usor daca stii 2-3  citate pe de rost , 7- il iei daca stii ultima  lectie ce cuprinde si alea 3 citate , 8 trebuie sa stii lectile , 2-3 citate , 2-3 parafrazari din toate lectilesi 9 trebuie sa stii lectile la perfectie, iar 10 se da daca stii tot manualul la perfectie si te ajuta si sfintii ( ma refer la un profesor mai ....) , sunt materii unde baremul e mai usor , sunt materii unde este necesara lectia de zi ( cea ce este gresit).
*




nu-i chiar asa, am facut si eu liceu si fratii mei lafel si alte pers si stiu cum se iau notele, nu stiu, poate la tine e ceva special, adica ai ghinion cu profesorii, dar oricum notele mari se iau nvatand si e mai bine asa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bibi
post Jan 27 2007, 03:31 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 27-January 07
Member No.: 3.665
Points: 7
Gender:



liceul si scoala sunt bune de ceva, sunt bune pentru viitoru nostru, dar daca profi nu ne-ar da atatea teme si de invatat, as merge la liceul cu cea mai mare placere :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 07:46 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |