Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bakemonogatari, Ghostory


Terry_SOAD
post Aug 3 2009, 02:50 PM
Post #1


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Nu-mi vine sa cred ca inca nu s-a facut un topic pentru Bakemonogatari pe a-c (what're you guys doin', taking a break from anime this summer? :P ), deoarece mie mi se pare cel mai bun anime al sezonului. Deja s-a ajuns la episodul 5, dar cred ca deja a trecut de faza in care pot spune ca promite si a ajuns la faza in care pot sa afirm clar ca e un anime cu adevarat bun. Pe mine unul a reusit sa ma impresioneze pana acum.
Ok, uite intriga: Koyomi Araragi este un elev de liceu care intr-o zi, pe cand se grabea sa urce scarile spre clasa, vede o fata(a beautiful one of course) care cade si o prinde in brate. In momentul acela observa ca aceasta nu are aproape nicio greutate, fiind usoara ca un fulg. Fata, pe nume Hitagi Senjougahara, il ameninta apoi sa nu spuna nimanui acest 'secret' al ei. Araragi insa o ajuta si ii face cunostiinta cu Meme Oshino, un barbat care il ajutase si pe el in trecut. Cam acesta ar fi rezumatul primului episod. In fiecare arc ar seriei, Araragi si Senjougahara intalnesc cate un nou personaj, fiecare avand o anumita problema cu o anumita fantoma, zeu sau pur si simplu 'aparitie'.
Originalitatea seriei sta in primul rand in faptul ca dialogul ocupa centrul atentiei, episoadele fiind formate in general din conversatii lungi, dar cat se poate de interesante intre personaje si in primul rand intre Araragi si Senjougahara. Aceasta isi foloseste in general farmecul feminin, frumusetea, dar si inteligenta pentru a crea ceea ce pare la prima vedere un joc copilaros cu Araragi, insultandu-l si facandu-l mereu sa para a fi sub ea, in timp ce il provoaca si il necajeste. Ambii pare sa se bucure de compania celuilalt, iar conversatiile lor variaza de la subiecte serioase, jucause, neinsemnate la subiecte amuzante, copilaroase si uneori de-a dreptul hilare, insa intotdeauna interesante. Pe parcursul seriei, din actiunile, dar mai ales vorbele personajelor, aflam din ce in ce mai multe despre ei si despre personalitatea lor. Animatia este din nou ceva unic, cu cadre spectaculoase, cu fundaluri dramatice si cu unghiuri surprinzatoare. Designul personajelor imi place foarte mult, iar grafica mi se pare fresh si foarte placuta, fiind clar ceva diferit.
Bakemonogatari pare sa aiba, pentru mine cel putin, ceva special si din toate anime-urile la care ma uit din acest sezon(care se pare ca sunt cateva daca ma uit pe lista mea de pe MAL) este cu siguranta cel mai promitator si cred ca va fi la final si cel mai bun.
Deci, voi ce parere aveti de el? Urmariti anime-ul? V-am facut putin curiosi sa va uitati macar? :P
Share some thoughts here. :)

PS: Here are some screenshots(daca nu ma credeti in legatura cu animatia spectaculoasa :P):

(IMG:http://i45.photobucket.com/albums/f52/Terry_SOAD/1.jpg)

(IMG:http://i45.photobucket.com/albums/f52/Terry_SOAD/2.jpg)

(IMG:http://i45.photobucket.com/albums/f52/Terry_SOAD/4.jpg)

(IMG:http://i45.photobucket.com/albums/f52/Terry_SOAD/5.jpg)

(IMG:http://i45.photobucket.com/albums/f52/Terry_SOAD/6.jpg)

(IMG:http://i45.photobucket.com/albums/f52/Terry_SOAD/8.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Aug 3 2009, 02:54 PM
Post #2


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Eu cu siguranta am Bakemonogatari in vizor si foarte probabil o sa imi si placa (un plus este doar grafica eye-candy :D), dar nu ma apuc de el cat e ongoing, am destule alte anime-uri de vizionat. :P

sharing of the thoughts done here. next?

edit: sure, sure, doar ca next-ul ala o sa mai dureze mult si bine :P but i'll certainly be back afterwards
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Aug 3 2009, 02:57 PM
Post #3


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



QUOTE
sharing of the thoughts done here. next?

I think next would be you watching the anime and sharing some more thoughts. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rammy
post Aug 3 2009, 03:08 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 31-July 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.908
Points: 54
Gender:



La Bakemonogatari ma uit numai noaptea fiindca atunci imi merge mintea mai bine ^_^ Dupa fiecare episod raman putin :blink: Are un scenariu foarte bine gandit iar grafica e chiar ingenioasa. Ceva ma face sa cred ca s-ar putea sa avem parte de ceva epic pana la ultimul episod. E putin stresant faptul ca trebuie sa pun pauza la unele faze ca sa citesc explicatiile >.>
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Aug 3 2009, 03:16 PM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



QUOTE
E putin stresant faptul ca trebuie sa pun pauza la unele faze ca sa citesc explicatiile

Oh da, te cred, practic sunt niste flash-uri cu o gramada de text pe ecran in care e imposibil sa citesti tot. Asta e singurul anime la care cand ma uit stau pe scaun la birou in fata monitorului cu degetul pe space. :P
Eu cred ca numai dimineata am vazut episoadele, doar atunci sunt fresh, seara deja vad putin cam blurry si stric tot farmecul. Insa am cateva cunostiinte care la fel noaptea sunt cel mai fresh... dunno what's up with that, but if it works for ya guys, it's cool. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rammy
post Aug 4 2009, 12:04 AM
Post #6


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 31-July 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.908
Points: 54
Gender:



Just saw episode 5. Dragut... chiar dragut :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Sep 10 2009, 02:06 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



am vazut aseara primele 2 episoade.
e smechera seria. me likes :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gopo
post Sep 11 2009, 11:01 AM
Post #8


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 31-August 09
From: In this area! *makes a big circle with finger*
Member No.: 8.997
Points: 30
Gender:



^_^ bakemonogatari

singura serie made in 2009 din care am vazut mai mult de un episod (am incercat vreo 6 :( ). animatia este foarte ingrijita, flash-urile cu amintirile fetei ... verrrry nice.
despre story line deja a vorbit (scrolling down to see the name) Terry SOAD. merci! urasc sa fac sinopsis.

personal am ajuns la episodul 7, iar acum sunt in pauza ... de invatat <_< . il reiau dupa 22.


azi apare ep 10. vizionare placuta!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mada4ever
post Sep 11 2009, 04:19 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 149
Joined: 24-July 06
Member No.: 2.789
Points: 281
Gender:



[quote="gopo"]animatia este foarte ingrijita, flash-urile cu amintirile fetei ... verrrry nice. "

Animatie!? unde'i ca nu prea o vad..animatia este functia care pune obiectele in miscare, bakemonogatari sta destul de prost la capitolul animatie, dar intradevar background-ul este unul care se potriveste cu tematica seriei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Amelie5
post Feb 21 2011, 09:24 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 10-January 11
Member No.: 10.295
Points: 94
Gender:



Deci, ce pot spune despre acest anime? Care sincer, ma asteptam la altceva din ce am citi despre el. Dar unele seriale au asa o placere sa te surprinda.
Ce mi-a placut a fost seria de povestiri din interiorul povestii mare, la fel ca si personajele.
Ce nu mi-a placut si dupa vreo 5 episoade incepuse sa ma enerveze erau acele 2 minute de inceput cu toata chestia scrisa, dar si imaginile rosii/negre.
De Meme oshino mi-a placut, dar si de fetita mica, ptr momentele in care il enerva pe Araragi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 22 2011, 10:47 AM
Post #11


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Te-ai chinuit sa citesti textele alea? :P Sau te enervau doar pentru ca furau din timpul de 'actiune'?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post May 28 2011, 11:49 PM
Post #12


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Sa inteleg ca topicul a murit inainte sa apara toate episoadele? :lol:

Eu unul nu ma mai satur de anime-ul asta, dialogul mi se pare genial si ma tot intorc sa revad seria cand ma plictisesc. Senjōgahara mi se pare una dintre cele mai interesante personaje pe care am avut norocul sa le vad, iar Hanekawa e destul de aproape pacat de situatia ei.

Ce ma uimeste de fiecare data e cat de bine au reusit sa arate sentimentele personajelor.

Sper doar ca prequel-u sa fie pe masura romanului (sunt curios de cum o sa fie prezentata Kiss-Shoot).

Daca vreti sa il cititi majoritatea il gasiti in engleza aici (mai putin vol 17 si 18) :
http://www.baka-tsuki.org/project/index.ph...Koyomi_Vamp/001
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 26 2011, 11:36 PM
Post #13


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Si mie mi-a placut pana la urma, dar nu stiu daca l-as mai vedea. Poate o data, dar de mai multe ori, cum ziceai tu, IceJack, nici vorba. E agresiv vizual, rapes my eyes. O sa las in schimb asta aici: nyan :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Jan 14 2012, 12:30 AM
Post #14


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Ok, eu voi fi primul din acest thread care va spune ca nu a fost impresionat aproape deloc de acest anime...I-am dat cu greu 2/5 stars, si asta doar pt animatie si cateva soundtracks... Probabil pe mine nu ma duce capul sa inteleg pe deplin complexitatea acestui anime la fel de bine cum ati facut-o voi cei de pana acum, altfel nu imi explic de ce nu mi s-a parut atat de grozav ca voua... Oricat de mult am incercat sa-mi dau seama ce sunt respectivele personaje, ce reprezinta, de ce fac ceea ce fac si de ce li s-a intamplat ce s-a intamplat, nu reusesc sa ajung la o concluzie satisfacatoare... Daca mi-ar explica si mie cineva mai "ca pentru prosti", probabil as intelege si as ajunge sa apreciez si eu seria aceasta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 30 2012, 04:58 PM
Post #15


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Seria este de fapt novela cu imagini... lume cromatica hyperactiva, story cu ritm lent si personaje din unghiuri ciudate care creeaza o dependenta daca indentifici ceva in ele...
Ideal ar fi sa fi vazut Kizumonogatari inainte de Bakemonogatari insa Kizumono apare in vara 2012 ( sper sa se tina de cuvant) si dupa Nisemonogatari care acum este ongoing and I love it :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jun 24 2012, 11:35 PM
Post #16


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Am terminat si eu anime-ul asta, animatia e okay, dar fundalul e cam ieftin, povestea nu e cine stie ce, personajul principal e un vampir, iar prieteni lui (just one male and the rest females, no other characters, thats kinna cheap) au cate o problema/chestie paranormala, cam plictisitor in general, cateva faze care sunt haioase sau umplute de ceva actiune, in rest multa vorbaraie fara sens sau mai degraba care nu imi capteaza atentia, ma gandesc sa-l urmaresc in continuare, defapt am ajuns sa ma uit la acest anime dupa ce am vazut un trailer la Nisemonogatari, si parea un anime haios, dar daca numa' trailerul e de capu' lui <_< hmmm ... ma cam pune pe ganduri, daca e sa urmaresc in continuare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 24 2012, 11:35 PM
Post #17


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



2deep4you?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jun 24 2012, 11:41 PM
Post #18


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(cg1700 @ Jun 25 2012, 12:35 AM)
2deep4you?
*


some ppl see some crazy things in a turd


lasand gluma deoparte, pur si simplu nu mi-a captat atentia, probabil ca seamana oarecum cu Zetsubou Sensei
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 24 2012, 11:49 PM
Post #19


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Mumusan @ Jun 25 2012, 12:41 AM)
lasand gluma deoparte, pur si simplu nu mi-a captat atentia, probabil ca seamana oarecum cu Zetsubou Sensei
*



Well, e acelasi studio, iar SHAFT au stilul lor particular de care abuzeaza in in fiecare anime pe care il fac.

Oricum, punctul de atractie in cazul lui Bake sunt schimburile de replici dintre personaje, pun-urile si flow-ul pe care il au dialogurile. Asta e punctul forte al lui Nisio si se poate vedea din plin aici. E de inteles insa ca asa ceva nu e chiar pe placul tuturor.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoyo
post Jun 25 2012, 08:31 AM
Post #20


Sense Offender
****

Group: Members+
Posts: 453
Joined: 17-April 12
Member No.: 10.948
Points: 1.122
Gender:



QUOTE(Mumusan @ Jun 24 2012, 11:35 PM)
just one male and the rest females, no other characters, thats kinna cheap

Well, it is a harem anime. Daca nu ti-a plcut Bake, Nise o sa-ti placa si mai putin.
Madoka, Bake, Zetsubou Sensei sunt toate Shaft marca Shinbou Akiyuki, so your problem might be there.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:11 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |