Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Harry Potter, ...si cartile, si filmele...


liantasse
post Aug 1 2005, 02:29 AM
Post #1


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Sint pe-aici ceva fani Harry Potter?

Eu sint o fana foarte entuziasta, si a cartilor si a filmelor. Bineinteles mai mult a cartilor :)

Cine vrea sa discute impresii, teorii, si preziceri pt ultimul volum?

Apropo, a citit deja cineva ultimul volum? Eu ii sint recunoscatoare prietenei mele din Anglia, care mi-a trimis anul trecut Order of the Phoenix si anul asta Half-Blood Prince, cadou de ziua mea :wub:

Pe HBP l-am primit pe 22 iulie, si pina a doua zi seara era citit in intregime! B) Acum bineinteles trebuie sa string din dinti pt o noua asteptare de doi ani... <_< Si ca sa fie asteptarea mai usoara, haideti sa discutam :)

Plin de SPOILERS, inclusiv pentru volumul 6!!!
Read at your own peril.


This post has been edited by liantasse: Aug 2 2005, 12:20 AM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Aug 1 2005, 06:58 AM
Post #2


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Hm... strange, parca mai era un topic despre asta, insa nu-l vad pe nici unde, daca-l gaseshte cineva sa-mi spuna sa fac merge.
Si mie mi-a placut mult Harry Potter, din pacate am citit doar cartea a 2-a, The Chamber of Secrets, si am vazut primele 2 filme, mi-a cam fost lene de restul, nu-s chiar asha mare fan de anything except anime :P. Au acut si japonezii o serie de fan-mangas dupa Harry Potter ca sa nu el zic doujinshis, ar fi fain daca ar face si un anime dupa el :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Aug 1 2005, 08:01 AM
Post #3


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



Hehe. am citit si eu cartile (sa, am terminat-o si pe ultima si sunt gata de spoilers.), dar n-am vazut decat primele 2 filme. In general nu ma innebunesc dupa ecranizari, si nic HP nu e o exceptie. Nu spun ca filmele sunt proaste, dar sunt chiar kiddy stuff. <_<

Cat despre HP doujinshi, am scris deja pe topicul de carti. :D

Aici si acum e momentul pt spoilers.
(*waves*D.M.V.,citit-ai deja, mah dear?)

O sa deschis discutia asha: ultimul HP a fost o mare, mare dezamagire. L-am inceput la cateva zile dupa lansare si m-am oprit pt ca nu mi-a venit sa cred ca e autentic. (s-au mai vazut fake HP, intreab-o pe Diana. lol.)

.... mai am de spus, dar astept replici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 1 2005, 08:15 AM
Post #4


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am vazut filmele si am citit si cartile (mai putin ultimul vol, de care inca trebuie sa ma apuc). Binenteles ca mi-au placut mai mult cartile. In afara de "HP and the Order of the Pheonix" le-am citit pe toate in engleza. Sa mai zic ca vol citit in romana a fost o mare dezamagire? <_< Traduceri naspa: Snape aka "Plesneala" and so on. Eh...
Ultimul vol il am acum pe comp, dar nu prea gasesc timp sa ma apuc de el. Oricum, am auzit un *spoiler* naspa, cum ca Dumbledor ar muri. :huh: Sper sa nu fie adevarat, cu toate ca pers care mi-a zis asa ceva, nu ar fi avut motiv sa ma minta.

[edit] Am bagat cuv intre "*". Nu stiu daca ajuta cu ceva. Am sa fiu mai atenta data viitoare. Sumimasen.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Aug 1 2005, 08:35 AM
Post #5


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



Kisa-san, in legatura cu postul tau, exista un obicei si anume:

SPOILER:
*
*
*
*
*
(aici scrii)

sau ceva de genul asta.
Unii se feresc sa auda pana si zvonuri.


Plesneala mi s-a parut o traducere buna... In fond, daca JK alege nume care sa aiba o semnificatie, ele trebuie traduse.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 1 2005, 08:41 AM
Post #6


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Mea culpa. Am sa fiu atenta de acum cand scriu un spoiler.
Cat despre traducerea numelor proprii, mi se pare o idee proasta pt ca autoarea exprima ceva prin nume si, traducandu-l, isi pierde valoarea originala (but that's just me).
Plus ca mi se pare educativ sa nu traduci numele. Astfel, copiilor li se poate trezi interesul pt lb engleza and all (asta intr-o perioada in care pana si desenele animate de pe Cartoon Network sunt dublate in romana :blink: ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Aug 1 2005, 01:06 PM
Post #7


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Wow, cit de super sa gasesc deja atitea reply-uri!

Ranma-kun, ma asteptam ca primul reply sa contina ceva de genul asta :) Crede-ma ca m-am uitat foarte atent da vad daca mai exista un thread cu acelasi subiect, asa cum fac intotdeauna de altfel :)

DMW, ma bucur ca mai e cel putin inca o persoana care a citit HBP!

Kisa_san, ma bucur ca ai spus ca vei avea grija cu spoiler-ele! :) Acum am pus eu un semnal mare in primul post.

Dupa 16 iulie, am evitat total site-urile care ar fi putut contine informatii despre Harry Potter, pina cind n-am citit cartea in intregime, tocmai pt ca se intimpla ca unii oameni, de buna credinta, sa scape cite un rind de acest gen :)

Te inteleg ca "speri sa nu fie asa" in legatura cu zvonul auzit de tine! Eu nu vreau acum nici sa-l confirm nici sa-l infirm, doar vreau sa spun ca discutia incinsa (sper! :) ) de aici va contine tot felul de chestii choke-full of spoilers, si ca ar fi cel mai bine sa incepi sa rontzai Half-Blood Prince cit mai curind! :) Persoana cu "zvonul" ti-l poate imprumuta?

In legatura cu traducerea in rom?neste, si eu am fost la inceput putin contrariata de "Plesneala", insa asta mi-a trecut repede, pt ca, dupa cum e de parere si DMW, asta e una din traducerile reusite ale numelor proprii!

Inainte de a incepe acum o lista lunga de plingeri in legatura cu traducerea, as vrea sa mentionez un lucru, zic eu, important.

Obisnuiam sa o critic virulent pe traducatoare pentru greselile pe care le gaseam (si nu ma refer doar la traducerile de nume). Va dati seama, mai ales ca si eu am aceasta meserie si stiu bine de tot cu ce se maninca :D

M-am mai domolit putin cind am auzit ca Ioana Iepureanu era eleva de liceu atunci cind i s-a incredintat traducerea primului volum. Dar bineinteles am inceput imediat sa tun si sa fulger impotriva editurii, care a incredintat ditai lucrarea unui copilash, fara sa faca apoi munca necesara de a gasi un redactor bun, care sa se ocupe de scaparile traducatoarei.

Intre timp, am cunoscut-o personal pe Ioana. Este o persoana deosebita, foarte inteligenta, sensibila, cultivata, si cu simtul umorului! Conditiile de lucru la aceste carti, impuse de Editura Egmont, nu au fost pentru ea cele ideale. Timpul care i se aloca pentru traducere este extrem de scurt, si, indiferent cit de bun ai fi ca traducator, greseli si "b?te in balta" se pot strecura bine-mersi atunci cind lucrezi sub stres si nu ai timp sa revezi cum trebuie ce ai lucrat.

Asadar, in continuare sustin: responsabilitatea pentru numeroasele greseli aparute in traducerile rom?nesti ale cartilor Harry Potter nu apartine in primul rind traducatoarei, ci editurii, care, din obscure motive (si mi-ar placea mult sa cred ca acestea nu sint lacomia de bani si zgircenia), nu s-a ocupat ca textele sa beneficieze de o corectura decenta inainte de publicare.

Punerea cartilor pe piata a constituit prioritatea pt Editura Egmont, in vederea profiturilor aferente cit mai mari, si nu respectul fatza de cititori. Este inadmisibil sa trebuiasca sa dai o suma atit de "frumusica" pe o carte ca "Ordinul Phoenix", iar ea sa contina greseli aproape pe fiecare pagina!!! In sprijinul afirmatiei mele referitoare la dorinta de profit, vezi faptul ca ultimele doua volume aparute la noi, "Pocalul de Foc" si "Ordinul Phoenix", nici nu au mai avut editii cu coperta moale, ci doar editiile scumpe cu coperta tare.

Asa ca, by all means, haideti sa criticam traducerile si sa oferim variante mai bune, insa let's keep in mind at whose door to lay the responsibility :)

So, acum pot veni cu un inceput de lista proprie de mofturi :)

Jobenul Magic, in original "the Sorting Hat". Palaria fermecata sau Palaria magica ar fi fost cu mult mai bine si cu mult mai corect, dat fiind ca "the Sorting Hat" nu e nicicum un joben!!!! Dupa cum aflam, ea a apartinut lui Godric Gryffindor, unul din fondatorii Scolii Hogwarts, care a trait cam cu vreo mie de ani in urma. Nici vorba de jobene pe vremea aia. (Aici a actionat insa, probabil, imaginea stereotipa pe care o avem noi, Incuiatii, despre "magicieni".)

Cercetasi, Ochi-de-Soim, Astropufi si Viperini, in original Gryffindor, Ravenclaw, Hufflepuff si Slytherin. Ochi-de-Soim ar mai fi cum ar mai fi, chiar daca nu e o traducere exacta a originalului. Transmite totusi ideea de "intellectual keenness", deci hai sa zicem. "Viperini" este chiar, as spune eu, o traducere inspirata, daca nu tinem cont ca de fapt prin traducerea a acestor nume se strica aliteratiile din numele fondatorilor (Godric Gryffindor, Rowena Ravenclaw, Helga Hufflepuff si Salazar Slytherin).
Dar de unde si pina unde "Cercetasi" si "Astropufi"?!?! :blink: Era oare nevoie de conotatiile pe care le are primul cuvint in rom?neste?! Si ce legatura au cei din Casa Hufflepuff cu "astro-"?!?!

Ma opresc aici deocamdata, ca deja mesajul asta e foarte lung, dar o sa revin la problema, atit cu plingeri cit si cu laude legate de traducere.

Dar nu doar despre traduceri vrem sa vorbim noi aici, asa ca o sa-l rog pt DMW sa-si impartaseasca mai pe larg impresiile despre Half-Blood Prince, si de fapt pe oricine mai doreste. Abia astept sa aflu cum vi s-a parut!!

De ce a fost o mare dezamagire, DMW? Din cauza sfirsitului? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Aug 1 2005, 02:45 PM
Post #8


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



o sa citez un prieten aici:
"citind HBP parca citeam fanfiction." si "it's like a teenage girl took over JK" (nu reusesc sa traduc asta ca lumea <_< )

1. Brusc apar o multime de cupluri, se pune si de o nunta...sa nu mai vorbim de faza cu Tonks, care m-a scarbit - Tonks era cel mai cool personaj aparut in ultimul roman si ce s-a ales de ea? a aparut in cateva scene in care a fost efectiv o alta persoana - nu intru in detalii ca sa nu stric ceea ce va fi o enorma surpriza pt toata lumea (de unde si pana unde s-a ajuns la... eh, cine a citit stie la ce ma refer)

2. Hermione isi pierde brusc jumate din creier (sub influenta hormonilor, probabil) Sunt nenumarate scenele in care ea reactioneaza "girlishly", disproportionat, tot timpul "gasp" si speriata. Asta e cu atat mai jenant cu cat iti amintesti mai multe din volumul anterior. De ce Harry se maturizeaza si ea pare sa dea inapoi?

3. ... va urma. Acum vreau sa las drept la replica. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Aug 2 2005, 12:18 AM
Post #9


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



DMW, cred ca trebuie neaparat sa citesc inca o data cartea cu atentie, pentru ca se pare ca am fost atit de absorbita de poveste si evenimente, incit nu am apucat sa observ prea bine stilul si schimbarile din caracterul lui Hermione!! :o

O prima impresie a mea despre stil a fost, dimpotriva, ca este chiar mai bun ca in trecut. Sincer mi se pare ca stilul lui JKR a progresat de la un volum la altul. Dar poate nu am fost suficient de atenta si de critica. Dupa recitire, o sa vin aici cu exemple concrete din text.

In legatura cu Tonks, din nou, reactia mea a fost foarte diferita. Probabil merita sa discutam mai in amanunt evolutia acestui personaj.

Cit despre "hormones on the loose", cred ca explicatia simpla este ca asa e si in realitate... Ani la rind urasti fetele si le necajesti cu orice ocazie, sau le tolerezi, sau in cel mai bun caz le consideri "camarazi", cind deodata... Stie toata lumea ce se intimpla :rolleyes: Copilashii de la Hogwarts (Apropo, cred ca e bine sa clarific ceva: in general, cind eu folosesc cuvintul "copil" sau "copilash" nu este sub nici o forma cu sens derogatoriu, ca si cum eu as fi omul mare care se uita in jos la niste pustani cu casul la gura. E pur si simplu un cuvint care vrea sa zica "persoana", desigur "tinara", dar deloc in sens depreciativ, dimpotriva.), copilashii de la Hogwarts, zic, din punctul asta de vedere par sa fie chiar mai "traditionali" decit generatiile mai recente, care incep sa se manifeste in modurile descrise in carte cam de pe la 13-14 ani, nu de pe la 15-16, cum se arata in cartile lui JK. Oricum, e vorba despre o transformare brusca a atitudinii fatza de sexul opus, si cred ca asta cartile ilustreaza foarte bine si realist :)

Am editat din nou primul mesaj din thread, ca sa fie clar ca sint spoilers si pt vol. 6. Asa ca haide sa vorbim deschis, ca daca vom continua cu aluziile mi-e teama ca la un moment dat o sa obosim rau si n-o sa mai intelegem la ce ne referim! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 2 2005, 10:23 AM
Post #10


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am si eu o intrebare. Am facut rost de ultimul volum pe comp si as vrea sa stiu daca este varianta buna. Totul incepe cu Primul Ministru al Marii Britanii si Cu Ministrul Magiei. E bine asa? Sau citesc vreun fals facut de careva?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Aug 2 2005, 12:35 PM
Post #11


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Da, asa incepe.

E vorba de faimosul capitol despre care Rowling a zis ca isi asteapta de nu stiu cind rindul sa intre in carti!! :)

Eu ma gindeam ca trebuie sa fie ceva despre fondatorii scolii, despre Godric Gryffindor, ceva, si cind colo! :lol: Dar e un capitol foarte fain, scris cu mult umor.

Chestia mai uncanny este ca s-a potrivit intr-un mod de-a dreptul tulburator cu situatia de acum (cu atacurile teroriste).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 2 2005, 03:42 PM
Post #12


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



harry poter se adreseaza unui public minor...asta mi-am dat seama din momentul in care am fost obligat sa urmaresc unul din filmele harry poter alaturi de finu ala micu...acelasi basm ca si in cazul O Poveste fara sfirsit...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 2 2005, 03:48 PM
Post #13


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



E putin cam exagerata comparatia ta dintre "Harry Potter" si "Neverending Story". Sunt doua lucruri diferite. Sebastian (sau cum il chema pe baietzelul din NS) nu era vrajitor, nu avea puteri deosebite. Puterea lui ii era conferita de catre cartea pe care o citea. Pe cand la HP pers principal e vrajitor, urmeaza cursuri de vrajitorie etc. Sa compari cele 2 filme doar datorita faptului ca amandoua apartin genului "fantasy" e cam mult. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Aug 2 2005, 04:02 PM
Post #14


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



Sid, dupa cum am mai spus, filmele sunt kiddified fatza de carti. In ultimele volume JK include niste faze la care chiar am ridicat din sprancene. Iar in HBP faza in care Dumbledore bea potiunea m-a lasat paf - hai sa spunem ca ar fi demna de inclus intr-un anime oricat de "dur". (hehe, avoided spoilers...) JK really pushes the envelope here.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Aug 2 2005, 10:04 PM
Post #15


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Apropo de fazele "horror" pe care le contin cartile, si care intr-adevar ar fi cam scary pt copii ...

(desi, scuzati aici lunga paranteza, daca stam sa ne gindim la povestile cu care am crescut cu totii: lupul care maninca iezii, lupul aruncat in groapa cu foc; lupul care o maninca pe Scufita; vrajitoarea aruncata de Hansel si Gretel in cuptorul aprins; pantofii incinsi in foc care i se dau mamei vitrege a Albei-ca-Zapada, ca sa nu mai vorbim de chestia cu scosul inimii din piept etc, si daca stam sa ne amintim cam cum am perceput noi aceste chestii cind eram mici si daca sau cit de mult ne-au speriat, e cam debatable toata treaba)

...JKR spunea ca ea se mira ca poporul tot spune ca "the books are getting darker". Ea atragea atentia faptului ca si in primul volum there's some pretty disturbing stuff: de ex, faza cu silueta cu chipul ascuns de gluga pelerinei, care bea singe de unicorn in Padurea Interzisa, sau... capul lui Quirrel, care are la spate fatza lui Voldemort!! JKR zicea ca asta ei i se pare o imagine super scary si monstruoasa. Trebuie sa gasesc link-ul la interviul ala si o sa-l postez aici.

In topul meu "HP horror" pe primul loc e scena "renasterii", ca sa zic asa, a lui Voldemort: toata faza cu cimitirul, mormintul, cazanul, corpul ca de fetus cu trasaturi serpesti.... :o brrrr! Taiatul miinii lui Wormtail, ochii rosii ai lui V., narile ca niste taieturi, etc. Nashshshpa!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Aug 2 2005, 10:47 PM
Post #16


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



Da, am nominalizat scena cu Dumbledore si Harry tocmai pt ca ma gandisem la povesti. (Ma refeream in mod special la 2 faze, asta si una care nu e in HBP - poate in alt post.)

Diferenta dintre ele, scena renasterii lui LV (de ex) si scena asta consta in realism. Sa explic: chiar daca scena in sine e fantastica, e, in sine, tortura, ce poate fi cauzata de ceva foarte real, foarte "common", poate fi in fond orice forma de abuz extrem.
+ detaliile - cum ar fi ca povestea sa includa o descriere a ce se intampla cu pielea si apoi carnea de pe picioarele din pantofii aia. nu-mi amintesc prea multe povesti, dar, de ex, cand isi taie ala o bucata din picior, e de parca si-ar fi taiat un smoc de par, nu se vorbeste de sange, de durere, de ce se intampla de fapt.

In plus, de data asta nici cel care "tortureaza", nici cel care "indura" nu sunt "cel rau". Harry e un personaj cu care cititorul se identifica (nu ca persoana, neaparat, dar cu punctul lui de vedere, Harry e cel pe care il cunoastem cel mai bine) si e silit sa faca ceva oribil, si asta e inca o diferenta importanta.

Nu dau detalii - still no spoilers if I can help it. :D Nu stiu dk postul meu e clar. Revin asupra lui, daca e cazul.

(also... D.M.V., soon you will join me, yes? Don't make me say all that I have to say before you get here. :D )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Aug 3 2005, 08:57 PM
Post #17


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



hey, si tu si eu am uitat un aspect esential...

Dementor sex, remember? :D

Nu stiam ca JK citeste fanfics... wow... are curaj. am dat peste niste HP fics de am ramas... :huh:

dar, hey, hai sa "trustv the fore" (:P) si sa speram ca ultimul volum nu va influentat de slashers. Harry/Draco indeed...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Aug 4 2005, 12:35 AM
Post #18


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



:D Probabil eu nu am vazut deloc in ce mod seamana HBP a fanfic pt ca nu citesc HP fanfic... duh... :D

Dar daca aveti ceva exemple concrete cu care sa sustineti afirmatia, please post away!

Fanfic-urile pe care le-am mai citit pe vremuri (non-HP related) erau de calitati variabile, bineinteles, unele slabe dar si unele foarte bune, de unde as putea trage concluzia ca termenul "fanfic" nu implica neaparat "scriitura proasta". Sint convinsa ca unele persoane care scriu fanfic au si foarte mult talent, si probabil si l-au si dezvoltat intr-o masura mai mica sau mai mare... Deci, probabil ca atunci cind ziceti ca HBP aduce a fanfic nu vreti neaparat sa spuneti ca e scris prost, nu?

Pt ca, sincer, nu mi s-a parut scris prost. Si daca o carte intr-adevar e scrisa prost, iar eu nu mi-am dat seama, atunci inseamna ca, in cei 24 de ani pe care mi i-am petrecut citind cantitati destul de... industriale ( :lol: ) de carti, n-am invatat chiar tot ce credeam eu ca am invatat... :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Aug 4 2005, 09:21 AM
Post #19


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



Ok, o sa raspund eu, si daca Maeve nu e de acord, va aduce completarile pe care le considera de cuviinta.

Intr-adevar "fanfic" nu sugereaza ca stilul nu e la inaltime.
E destul de greu de explicat cuiva care nu citeste fics *shakes fics at D.M.V. - this was the idea, wasn't it?*

Ah, stiu! lol.
Exista un termen, "fanon" - un fel de canon care circula in fandom, de cele mai multe ori in legatura cu ceva care nu e explicat/definit. De exemplu, teoriile despre copilaria lui Tom Riddle si anii lui la Hogwarts, inainte ca JK sa publice HBP, sau ca Ginny vine de la Virginia (JK a raspuns ca nu, vine de la Ginevra). Cand spui "fan fiction" nu te referi neaparat la fanon, pt ca exista scriitori care fie lucreaza doar cu 'canon'-ul, fie... uhm, nu lucreaza deloc cu asemenea chestii (n-o sa intru in asta, insa.heh.)

Ce vroiam sa explic :huh: e ca in orice fandom exista anumite trends (nu gasesc un cuvant mai bun), care pot ajunge chiar pana la acel 'canon alternativ', de multe ori recunoscut oficial.

Cand am citit HBP au fost momente in care am spus "damn, daca asta nu e exact ce ar fi scris cutare ramura din fandom" sau, mai putin generos, "damn, daca nu am citit asta deja..."

Cealalta alternativa ar fi fost sa folosesc cuvantul "fanservice" (:P si da, fiind un forum anime, as fi fost ironic) considerand ca JK le-a "raspuns" fanilor si i-a satisfacut (hehe) in HBP. Dar pt JK a sustinut ca toate volumele erau planificate dinainte, nu pot spune asta.

(sper ca s-a inteles ceva, mi-e cam greu sa-mi imaginez cum e sa nu fii familiar cu domeniul si poate ca trebuia sa explic mai multe... dar, hey, D.M.V. can do that! *smirk* Plus ca ea e mai acasa in fandom-ul HP decat sunt eu. Personal citesc f mult fanfic, dar putin HP pt ca e prea des de calitate... indoielnica si nu am rabdare sa caut the gem in all that rubble)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Aug 5 2005, 02:50 AM
Post #20


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



QUOTE(DMW @ Aug 1 2005, 10:45 PM)
Brusc apar o multime de cupluri, se pune si de o nunta...sa nu mai vorbim de faza cu Tonks, care m-a scarbit - Tonks era cel mai cool personaj aparut in ultimul roman si ce s-a ales de ea? a aparut in cateva scene in care a fost efectiv o alta persoana - nu intru in detalii ca sa nu stric ceea ce va fi o enorma surpriza pt toata lumea (de unde si pana unde s-a ajuns la... eh, cine a citit stie la ce ma refer)


DMW, uite tocmai am citit o parte dintr-o discutie foarte interesanta de pe grupul "Harry Potter for Grownups", legata de faza mentionata de tine mai sus.

Discutie despre Tonks si... la cine s-a referit DMW :)

Idem, super faina argumentare

Probabil trebuie sa fii membru al grupului ca sa poti citi discutia, dar merita sa te inscrii, daca ai Yahoo ID. Numai, NU iti alege optiunea cu mesaje individiuale, si nici "daily digest", pt ca se scriu cel putin citeva zeci de mesaje zilnic. Alege "read messages at website".

Si daca ti se pare interesant de urmarit, poti merge "up thread".

Imi place la nebunie acest grup, pt ca discutiile sint la un nivel ridicat, intre oameni maturi si in foarte mare parte "professionals" de tot felul: profesori, avocati, psihologi, economisti, etc. Teoriile si paralelele foarte diverse si witty, legate de aspecte stiintifice si artistice, din sociologie, din istorie, din psihologie, din literatura, etc etc etc sint fascinante. Desigur, exista controverse tot timpul, si "tabere" de o parte si de alta, dar discutiile sint bine argumentate si pline de respect. Acest grup e unul din lucrurile that just go to crush to dust all those smirky comments cum ca HP "se adreseaza unui public minor"...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:10 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |