Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

18 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Personajul anime/manga preferat


Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #41


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



NOTA : Ceea ce e scris italic puteti ignora daca nu aveti timp. Sunt referinte la diferite serii .


Tokmai ma pregateam sa postez , cand am vazut ce a scris Yuki , si pentru un moment am crezut ca deja nu prea am ce mai scrie . Dupa aia m-am gandit ca desi in multe privinte gandesc la fel , as putea sa mai adaug cateva lucruri care imi plac mie in mod special .

In primul rand , nici mie nu imi pac personajele tip BMTB ( Big Muscles Tiny Brains ) .... stilul acesta mi se pare prea ....american . Nu voi da exemple pentru ca nu m-am uitat la nici o serie cu asemenea exemplare . Dupa parerea mea , puterea este o marca a lasitatii , si viceversa , lasitatea sta la baza puterii colosale si a aparentei sigurante de sine a personajelor . Mai mult , puterea a fost facuta pentru cei slabi . De aceea , mergand mai departe de mitul biblic al lui David si Goliat , eroii anime sunt oameni simplii , fara puteri fizice deosebite , insa victoriosi prin taria lor spirituala si prin intensitatea sentimentelor .

Sephiroh , din Final Fantasy 7 , intruchiparea concreta a puterii si ambitiei absolute , cel care din perspectiva acelei uri eterne care il caracterizeaza , priveste lumea cu arogantza si dispretz , convins ca el este mana suprema a sortii care va adeveri unica ratiune a existentei omenirii , cea de a se reintoarce la acel nimic etern si absolut prin perfectiunea inexistentei sale , este acelasi Sephiroth caruia ii este teama de Cloud , si care ii sterge lui Cloud memoria tocmai pentru ca acesta sa nu isi aduka aminte ca a fost in stare sa il invinga pe el , pe Sephiroth . Sa il omoare pe Cloud nu poate , pentru ca destinul nu este un oponent pe care il invingi , este unul impotriva caruia lupti .

Eu nu am vazut Samurai Deeper Kyo pana la capat , dar mi-a lasat senzatia ca lui Kyo ii este teama de Kyoshiro , desi el nu arata decat dispret fata de "gunoiul" Mibu Kyoshiro . In realitate , cel mai cumplit cosmar al sau este chiar acest Kyoshiro , unicul capabil sa il invinga , tokmai prin puritatea ratiunii sale , si prin taria fluxurilor sale psihologice . Inka o data , s-ar putea sa ma insel pentru ca nu l-am vazut pana la capat . Cred ca am vazut doar 10 episoade ....

Apoi , pentru cine a vazut Fushigi Yuugi , mai vine si exemplul Nakago . La fel ca si in cazul lui Sephiroth , puterea sa colosala se naste din ura pe care o are fata de societatea si fata de lumea nedreapta cu el . Insa , in acelasi timp , resortul acestei puteri sta in lasitate , in neputinta sa de a accepta realitatea si de a crede in capacitatea umana de a se implini la nivel spiritual , in ciuda ostilitatilor vietii . Lui Nakago ii este teama de Tamahome , de acel om aparent slab , dar care a fost capabil sa isi mentina optimismul si puritatea gandirii , in ciuda atator dureri prin care a trecut in viata , dureri care , in cazul lui Nakago , s-ar fi transformat intr-o ura acerba fata de tot ce il inconjoara . Nakago este constient de acest lucru , si din teama sa rezulta si dorinta de a-l trage pe Tamahome de partea sa , de a-i murdari sentimentele si de a-i strika personalitatea , de a afunda in noroi acea ratiune care lui ii este superioara . Insa nu reuseste nici stergndu-i memoria , nici incercand sa ii distruga dragostea pentru Miaka , atunci cand vrea sa o violeze . Practic , atunci cand Nakago recurge la acest act , conflictul dintre zei si dintre cele doua natii si faptul ca Miaka nu mai putea sa il invoce pe Suzaku pierzandu-si puritatea , sunt lasate deoparte .... Nakago uita .... singurul lucru care mai sta in picioare este orgoliul sau in lupta ca cel al lui Tamahome , al unei fiinte superioare , a carei existenta el nu o intlege . Totodata , Nakago aparent il dispretuieste pe Tamahome si nu ezita sa il descosidere de fiecare data cand se vad , toate acestea cu scopul unik de a-i spori puterile ; este genul acelui personaj negativ al carui malefic sta in dorinta de a-l vedea pe eroul pozitiv crescand in fata lui , pana ce ajunge mai puternik decat el (aceeasi situatie am intalnit-o si in Final Fantasy 10 , conflitul dintre Tidus si tatal sau Jecht , care Jecht il batjocoreste pe Tidus toata viata , spunand ca niciodata nu va fi in stare sa il ajunga pe el , pana ce in final Tidus il invinge pe Jecht , si acesta pierde fericit ca si-a atins scopul ) . Din acest motiv , Nakago nu se fereste de atacul lui Tamahome in final . Acesta este momentul in care pentru prima oara Nakago infrunta realitaea , pentru intaia data in viata sa el se uita in jos , numai ca sa vada ce a lasat in urma . Acest act era necesar pentru indeplinirea dstinului . Rolul lui Nakago a fost indeplinit . Ura sa a luat sfarsit .....
Mi-a luat ceva timp sa realizez treaba asta . Multa vreme am crezut ca Nakago nu s-a aparat pentru ca a considerat ca "all resistence is futile" , din moment ce toate puterile sale tocmai fusesera anulate de Suzaku .

Si mie imi plak personajele masculine cu tente feminine , insa la Yukimura nu-mi place freza aia "ciudata" ( sorry , Yuki ) . Sub acest aspect , prefer personaje precum Hotohori , Nuriko ....si foarte mult mi-a plakut tipul ala din X ( Yuki , poate imi amintesti cum il chema ) care era un "dreamer" si era tot timpul inconstient intr-un pat . Avea o freza bestiala tipu' !

Da , de fapt cred ca asta este un lucru care il apreciez in mod deosebit la un personaj anime : freza . Unele sunt asa de artistice ... imi place de asemenea foarte mult si felul in care este facuta animatia parului .... aproape ca da impresia diferitelor emotii traite de personaje . Am niste lucrari in care m-am ocupat exclusiv de sectiunea asta .... eh , nu stiu cat de bine .

In general , imi plak mai mult personajele negative . Sunt realizate mai atent , sunt mai complexe . A , acesta este un alt element care imi place la nebunie in anime : NU EXISTA RAU ABSOLUT . De peronajele pozitive nu pot zice acelasi lucru ( vezi Usagi din Sailor Moon , Miaka din Fushigi Yuugi , Kotori din X , Yuna din FF10 , care devin neinteresante si extrem de previzibile ).

De asemeni , imi plak personajele care gresesc . Greselile sunt cele care dezvolta actiunea si sunt in acelasi timp "plot"-uri , el trezesc in sufletul personajului emotii puternice , prejudecati amestecate cu regrete , vina , ambitie si dragoste , trairi adverse si imprevizibile ,concretizate in exteriorizari neasteptate si complexe prin urmarile ce la aduk . In plus , ele te apropie mai mult de personaj , te ajuta sa te transpui mai usor in persoana lui , il fac mai real si povestera mai credibila . Deci nu imi plak personajele care fac mereu exact ceea ce trebuie , niciodata nu gresesc si merg direct catre un final care ajunge deja cunoscut inainte de a se petrece.

Imi amintesc de conceptul de bildungsroman , invatat in scoala , si realizez ca il regasesc in diferite serii urmarite . Acesta este alt element care imi place : personajele sufera metamorfozari ale personalitatii pe parcursul seriei , se maturizeaza , renunta la unele principii ca sa adopte altele .
Este , intr-un fel , vorba despre motivul calatoriei , insa de cele mai multe ori pe ambele planuri , adika si concret , dar in primul rand spiritual .

Imi plak foarete mult personajele cu (virgula) conflicte interioare puternice, aflate in cautarea eului , capabile sa ii inteleaga si sa ii sprijine pe cei din jur , dar incapabile sa se inteleaga pe sine , dominate de stari in mod inexplikabil antagonice . Un exemplu la capitolul conflikt psihologik de maxima intensitate , personaj care nu se poate intelege pe sine, ar fi Sinji Ikari , din Evangelion .

Nu am preferintze in ceea ce priveste "gender"-ul .

Eh , cam atat mi-a venit in minte pana acum , sper ca nu am pliktisit pe nimeni , si daca am facut-o , imi cer scuze la modul cel mai sincer ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #42


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



as vrea sa te contrazic in legatura cu ce ai scris despre Nakago, dar sa mai citesc o data postul. De fapt cred ca noi doi am perceput diferit personajul. In plus o sa discutam la un topic despre FY, ca sa nu ne detasam de topicul acesta.
As vrea sa specific un lucru despre Yoko din Juuni Kokki, de ce mi-a placut atat de mult. Pentru ca la inceput parea o fata gen Sailor Moon, care fara prieteni si ajutoare nu va reusi sa " salveze lumea/ situatia " . dar ea trebuie sa devina puternica prin propriile forte, ramanand singura intr-o lume necunoscuta. Si reuseste. Devine a hero prin propriile forte, mai ales ca principalul ei dusman este propria constiinta. Very diffrent from Fy. pentu ca la inceput 12Kokki aduce a Fy putin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #43


Unregistered









Fate, trebuie sa te contrazic in legatura cu afirmatia:"NU EXISTA RAU ABSOLUT".Argumentul sunt unele personaje din DBZ(Frieza, Cell, Buu, poate chiar si Vegita).
Si acum sa trec la subiect.
Pentru mine conteaza cel mai mult personalitatea.In DBZ tehnica de desen este mult depasita, dar personajele au o traire care imi place(ma refer la pers pozitive).si mie imi plac tipii cu kimono si katana/sakaba.
Imi place stilul 'par in toate directiile', si nu cred ca exista vreun personaj principal dintr-o serie caer sa nu aiba o coafura (aproape)imposibil de realizat in lumea reala...
Un alt lucru care imi place este faptul ca personajele nu sunt gen 'god':adica nu sunt invincibile, gresesc, glumesc, fac ochi spirala, le curge picatura pe cap s.a.m.d.
:D
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #44


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Sethi , nu este intentia mea sa iti jignesc seria preferata , si nu vreau sa las aceasta impresie , insa cred ca DBZ este o serie anime usor americanizata , adika are unele influente ale preferintelor amerikane . Iar in seriile americane , se stie ca personajele caracterizate prin rau absolut au ajuns deja tipice .....Tot prin aceste influente se motiveaza si prezenta personajelor cu musculatura exagerata . Intr-un fel este logik ..... in ciuda putinelor mele cunostinte referitoare la Dragon Ball , am inteles ca numarul fanilor DB , DBZ si DBGT din SUA , Canada si Australia depaseste populatia integrala a Japoniei , si chestia asta mi-a spus-o un japonez .....Sethi , nu cred ca poti sa te exprimi dupa ce ai vazut doar doua serii anime , chiar daca DBZ si RK sunt de referintza . Eu unul am vazut mult mai mult de doua si nici nu stiu de ce scriu aici , pt ca nu pot considera inka ca am vazut destul ..... eh , nu stiu daca voi putea vreodata zice asta ..... In fine , daca vrei sa vezi personaje cu adevarat complexe , urmareste titluri precum Noir , Evangelion , Rah Xephon , Samurai Deeper Kyo , Fushigi Yuugi ( vezi Nakago! ) , Mononoke Hime , Grave of the Fireflyes (zdruncinator), Vampire Humter D ( sa imi spui daca poti in asta sa zici despre presupusul personaj negativ ca este cu adevarat rau , si sa incerci sa imi justifici gestul sau final ) si destule altele pe care nu le-am vazut sau pur si simplu le-am omis ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #45


Unregistered









Mi-ai zis-o, frate! :oops: :oops:
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #46


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



bah, am auzit, atatde multe pareri incat nu prea stiu ce sa zic. LOLO

mie imi place povestea. vreau sa vad cum evolueaza situatia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #47


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Cu totii avem un personaj preferat. Al meu este.... Alba ca zapada! glumesc, nu va speriati!! Personajul meu favorit e Misato din Evanghelion. E cea mai matura din toata seria si ,in acelasi timp, stie sa-si traiasca viata la maxim. Cand celelalte pers. au probleme ea e mereu alaturi de ele si, spre sfarsitul anime-ului, e singura in stare sa gandeasca lucid, cu toate ca sufera la fel de mult ca ceilalti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Romaniac
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #48


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: --
Member No.: 119
Points: 2



Gats din Berserk. Tenace, dur, si aspru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #49


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Personaj preferat? Hmm ..... cei 7 pitici ! (mwhahaha... vino incoa albo ca zapada :twisted: :P )

Nu cred ca am vreunul. Insa am cateva personaje care mi-au ramas in minte (eu stau foarte prost cu memoria, deci e ceva :D). In primul rand Shuuji, Chise si Akemi din Haku din Zabuza. O relatie complexa, neartificiala si bine motivata. Antrenat numai pentru a ucide si totusi dotat cu un suflet mare. Stie ca prin faptele sale face numai rau insa dragostea si respectul sunt cele care-l imping inainte, care-l determina sa ucida. Un demon-inger.

Apoi ..... uh .. oh.... am uitat (v-am zis ca stau prost cu memoria :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #50


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Grifith...... din Berserk.

Deoarece este o personalitate puternica.....si face tot cei sta in putere sasi atinga scopul....TOT!

trece peste cadavrele inamicilor si a prietenilor......are sentimente desi nu pare.....si are un destin implacabil pe carel accepta in final fara remuscari.
isi imbratiseaza adevarata natura....fara sa judece pe cineva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #51


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Ten'ou Haruka din Sailor Moon Nakago & Nuriko din Fushigi Yuugi iar din manga Rociel ( Angel Sanctuary ). Daca stau sa ma gandesc ar mai fi cateva zeci dar ma limitez la astea 3. Cu fiecare anime mai adaug cateva la personajele preferate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #52


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



:D Pai personaj (nu personaje ) Faye valentine din cowboy Bebop . De ar fi reala ar fi neaparat sa fie prietena mea . Zupa cool personalitatea ei .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #53


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Pai cand ai o tona de personaje principale e cam greu sa alegi doar unul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #54


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Hmm...dragilor eu ma opresc la clasici..sa zicem Nausica din " Nausica of the valey of the wind ".......incercati sa gasiti ceva superficial la caracterul asta.....ar mai fi si Madoka Ayukawa....din K.O.R...i mean she's beatiful, smart,can kick ass,melancolic,romantic....etc......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #55


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Mai la cate serii am vazut eu......ar fira multi

DBZ - Goku
X - Sorata
BGC - Priss
Gundam - Duo

Cam atata momentan
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #56


Unregistered









Nu am un personaj preferat in adevaratul sens al cuvantului...DAca ar fi sa fac o lista...
-Tamahome din Fushigi Yugi
-Saitou Hajime din Rurouni Kenshin
-Goku, Cell, Frieza, Trunks....sa va zic de unde sunt??? :D
-Vice Principal Teacher din GTO......Cresta anyone??? :lol: :lol:
Nu luati in considerare ultima varianta...
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #57


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



:shock: Un singur personaj ???????!!!!!!!! E cam putin, nu credeti ????

Pai sunt cam multi:

-NGE = Rei, Misato
-BCG = Priss Asagiri, Vision
-DBZ = Vegeta, Tranks
-X = Karen
-SDK = Benitora
Gundam = Who Fei, Duo, Troua, Treys, Miliardo Peacecraft si Zechs Marquise


Mai sunt, dar cam atat pentru moment. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #58


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Pai...tocmai asta era provocarea: din tone de personaje cool sa-ti alegi numai unul. Recunosc ca nu e tocmai usor, dar nimic nu e imposibil!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #59


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Sephiroth din FF7
Hotohori-sama din Fushigi Yuugi
Kyo din SDK
Hajime Saitoh din RK

Gastiti ceva comun la ei ? Acel element care imi place cel mai mult in anime .... come to think of it ... ar mai fi Aya din White Cross .
La capitolul personalitate cred ca Hotohori mi-a plakut cel mai mult .
La capitolul aspect , impresie si stil ..... Sephiroth is the best !
Kyo vrea sa fie un fel de Sephiroth in seria din care face parte ....
La Saitoh imi place acel gatotsu . Seamana cu pozitia de lupta a lui Sephiroth , numai ca Sephiroth lupta cu o masamune si de aceea tine arma cu ambele brate ....
Daca ar fi sa iau unul din toti astia .... hmmm , considerand ca Sephiroth e personaj dintr-un jok si probabil ca nu intra in competitie ..... hmmm , cred ca Hotohori ! Eh , I'm not being fair .... mai sunt atati altii ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #60


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Son Goku din Dragon Ball dar pana in Daeimon Picolo Saga.
E mic, e puternic, e cu capul in nori (si la propriu si la figurat) si are coada; ce poti sa ceri mai mult de la un personaj.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

18 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:08 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |