Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cosplayuri


Scorpio
post Sep 19 2006, 10:52 AM
Post #61


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Wrong...moda este dictata de masa.....iar cei care o accepta si se conformeaza numai pot fi considerate persoane care au gust sau opinie prersonala. De exemplu vara asta s-a purtat rozul la baietii....m-au durut ochii de cat roz am vazut.....acuma cati baieti/barbati normali ar pune roz pe ei....ok daca e o camasa la costum nu-i bai....da nu tricouri roz cu tom si jerry intr-o inimioara.

Starea mentala ne discteaza actiunile.....a te imbraca este o actiune....este un mod de exprimarea unui mesaj despre propia persoana. Da exista conceptul "nu haina face omul" dar e greu sa-l aplici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 19 2006, 10:55 AM
Post #62


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



QUOTE(zugu @ Sep 19 2006, 10:37 AM)
Stii cum e cu "vai, doamna ce frumos e copilul", cand de fapt seamana cu o maimuta? Asta este, unii sunt dizgratiosi, ce vrei, sa-i incurajez ca sa ma oripileze si in anii urmatori?
*




:lol: :lol: BESTIAL ! absolut BESTIAL!

well, aici is total de acord, desi nu prea e politically correct. Atata vreme cat oamenii se simt bine, nu e frumos sa ne luam de viata lor pentru simplul fapt ca arata rau. pana la urma cred ca mai degraba n-as veni eu la o chestie de-asta decat sa ranesc sentimentele unui astfel de personaj :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 19 2006, 10:57 AM
Post #63


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Eu cred ca ii dati modei prea multa atentie, e doar un lucru cu care oamenii care n-au ce face, si au money to spare se ocupa.

In plus multi dintre cosplayeri sunt copii, chiar trebuie sa ii criticati asha de rau, parca voi ati fi fost diferiti cand aveati 12-13 ani.

Later Edit: in timp ce eu postam am vazut si postul lui ruxi.

Sunt de acord, daca nu va place ceva incercati sa va exprimati moderat, nu sa ii jigniti pe cei carora le place.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 19 2006, 11:01 AM
Post #64


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Scuze da 9 luni pe an eu sunt martor la schibmarile din moda....iti cam intra in sange.....da asta nu inseamna ca o sa ma si apuc sa ma imbrac la moda daca consider ca nu ma prinde.

Cat despre pustii de 13 ani....ma nu stiu eu am vazut numai din aia de 17+ si la un momendat am vazut o poza si cu un barbat in toata firea(avea si putin burta) imbracat ca SonGoku SSj3 ... avea o peruca in cap......valeu....nici macar nu era din par artifical sua ceva....cred ca era din burete
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Sep 19 2006, 11:03 AM
Post #65


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Haideti sa comentam doar pe ideea de a te imbraca precum un personaj preferat - mai sus, undeva, cineva critica si calitatea.. hm - sa-i spun costumului -; sunt copii care se chinuie si-o fac din pasiune, nu cred ca exista o linie de moda pentru asta. Aici ar trebui sa accepte toti ca putini ne nastem croitori (acul si ata sunt mister, masina de cusut - damn, nici acum nu stiu cum functioneaza!).

Cosplay-ul este modul lor de-a spune, foarte pasional, 'Iubesc asta!'. La fel si cu seria de costume si nunti Star Wars. Nu trebuie sa fii un dezechilibrat - iar la varsta lor, nici nu poti suspecta asa, mai sunt inca niste copii; la balul mascat ne imbracam ca niste printi, mare diferenta nu este, presupun, aici. Ah, faptul ca multora nu le sta bine? Daca ar fi numai frumseti, sunt sigur ca ar fi mult mai putini criticati. Asa ca aici revin pe dezinvoltura. E drept ca daca ar defila multi la otakufest costumati astfel, mi-ar lasa probabil un gust amar si mi s-ar parea ca ar dauna un pic imaginii (de seriozitate).
Alte reactii ar fi din jena (si lipsa dezinvolturii) - ca in situatiile in care nu-ti place ca cei din grupul tau sa umble goi pe strada.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 19 2006, 11:03 AM
Post #66


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Unii fac asta for fun si cand sunt mai in varsta, pentru a starnii rasult si reactiile altora. Sunt sigur ca multi ati dori sa fiti un personaj anime. Avem un topic intreg despre asta.
Unii sunt mai curajoshi si chiar incearca macar sa arate ca personajele care ar dori sa fie.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zugu
post Sep 19 2006, 11:03 AM
Post #67


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 156
Points: 28
Gender:



Curios, Ranma-kun, eu mai peste tot am vazut cosplayeri de la adolescenti in sus.

Ar trebui sa vedeti asta: http://www.youtube.com/watch?v=DqoknxGJe0M

offtopic: poanta cu copilul e exagerata, dar sper ca ati inteles mesajul :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Sep 19 2006, 11:06 AM
Post #68


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



De la adolescenti in sus? Sunt nebuni!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 19 2006, 11:08 AM
Post #69


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Cei care i-am vazut eu la connici erau intre 12-16 ani, eu aveam 16 pe atunci. Erau si cativa mai in varsta, insa erau putini.
Probabil cei pe care i-ati vazut voi sunt mai in varsta pentru ca cei mai mici nu se apuca sa-si puna pozele pe diverse site-uri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 19 2006, 11:11 AM
Post #70


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Urfe tu chiar crezi ca am fi facut atata caz daca era vb de copilashi? <_< In plus nu crezi cu adevarat ce-ai zis cu croitul personal.....toate alea se cumpara din comertz....sunt mass made....nu cred ca se apuca careva sa-si faca costume din alea ca e putin imposibil...trebuie aparatura nu gluma.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Sep 19 2006, 11:12 AM
Post #71


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Ducem lipsa unui anime care sa le explice 'alor mici cum se se apuce sa-si puna pozele pe diverse site-uri :))

zugu, nu stim in ce context exista acel disturbing cosplay, de pe youtube. Sa nu sarim insa la cazuri rare. Si, totodata, ar trebui sa ne rezumama la a comenta ceea ce fac europenii (cei de pe ambele maluri are Atlanticului), pe care presupun ca ii intelegem mai bine. Japonezii sunt pe alta lungime de unda.

Scorpio, nu incerca sa generalizezi. Pozele cu cosplay-uri vazute de mine au numai tinerei. Iar cele cu personaje asiatice, aproape numai copii (iar dintr-o imagine nu poti ghici intotdeauna varsta, asa ca sa nu punem in buletin aparenta maturitate, ci varsta reala). Faptul ca cineva incearca sa faca o gluma, apoi scoasa din context, este un fapt diferit. Accept ca trebuie sa existe si cazuri in care 'a exagera' este putin spus - dar 'a exagera' apare aproape peste tot, nu, si nu este un criteriu absolut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 19 2006, 11:16 AM
Post #72


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



QUOTE(Urfe)
De la adolescenti in sus? Sunt nebuni!


Iti dai seama ca exista sute de mii de persoane la noi in tara care ar spune asta despre tine pentru ca te uiti la anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Sep 19 2006, 11:17 AM
Post #73


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Ar fi trebuit sa fie o gluma subtila, Ranma.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 19 2006, 11:21 AM
Post #74


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Sorry Urfe, insa cam asta se spunea pe tot parcursul topicului, si anume ca, cei care fac cosplay sunt nebuni, dezinvolti etc. si am crezut ca te-ai alaturat si tu acelor voci.

Iar la faza cu pozele, imi pare rau ca e momentan picat animexx.de ca aveau multe poze cu adolescenti under 16 imbracati ca fani anime.

P.S. nu-ti citisem postul de la 11:12 ca intre timp eu scriam postul de dedesubtul lui, sry.

Later edit: Adevarul e: Cosplay-ul e o industrie uriasha si sunt milioane de oameni care fac asta worldwide pe care putin ii intereseaza despre ce credeti voi. Se vand costume pe amazone, ebay, exista site-uri intregi dedicate la asha ceva. Exista croitorii speciale care fac costume, sau site-uri pe care se explica cum sa: "do it yourself: si nenumarate festivale internationale la care cosplayerii sunt una dintre atractiile cheie.

Later edit: De fapt acuma cativa ani am vazut cum in cadrul emisiunii Pokito de pe rtl2 erau invitate cateva fete care isi faceau singur costume si se vorbea despre cosplayeri and stuff.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 19 2006, 11:29 AM
Post #75


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



cu putin talent si materiale, cred ca poti sa-ti faci si singur costum. ar fi o imagine destul de tare sa-mi vad cunoscutii impersonand personaje anime. incep sa ma gandesc daca sa apar la otaku fest in costum de vrajitoare (ah, nu-mi vine niciun personaj anime-vrajitoare in minte la ora asta). mama, ce m-ar prinde :lol: (glumesc, fireshte)

sincer, ce-am vazut in diverse filmulete si poze de pe la conventii, majoritatea erau oameni in toata firea, se vedea clar ca au mai mult de 20 de ani. iar imaginea era de-a dreptul hilara. daca vezi copii imbracati asa, n-ar fi mare chestie. dar cu cat varsta e mai inaintata, cu atat nepotrivirea zgarie privirea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 19 2006, 11:40 AM
Post #76


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Chiar atata intoleranta si bataie de joc. Chiar trebuie ca sa ma faceti sa regret ca sunt roman. Chiar nu se poate sa apreciati efortul altora ci doar sa-i criticati. Am prieteni prin Ungaria care mi-au spus ca la ei se fac nishte gatherings din cand in cand unde unii fac cosplay, insa n-am auzit de nimeni care sa isi bata joc de ei.

Mie personal imi plac cosplayerii, chiar daca unii arata mai bine sau altii nu. Consider ca e un lucru apreciabil faptul ca acorda atata atentie anime-urilor.

Aceste lucruri doar demonstreaza cat de mult pot anime-urile sa ii pasioneze pe unii oameni.

In general prefer oameni care se imbraca ca Pikaciu fata de cineva care incepe sa-si bata joc de el si zice ca-i retardat.

Ce urmeaza sa-i ardeti pe rug pentru ca nu sunteti de acord cu ei. Parca am trai in evul mediu si ati incepe sa vanati dupa vrajitoare pentru ca au palariile prea mari si nasul prea lung.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 19 2006, 11:43 AM
Post #77


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



Ranma, cine a zis de arderi pe rug sau alte treburi de-astea? Of, nu mai poate omul sa glumeasca....:( Repet, n-as da in cap nimanui pentru asta, dar nu m-as putea abtine sa nu rad un pic. e o reactie biologica la urma urmei, care tine de fiecare in parte. nu am spus ca as rade cu rautate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Sep 19 2006, 11:43 AM
Post #78


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Of, Ranma, te asigur ca astia de aici suntem toleranti. Raportat la homosexualitate, de exemplu. Deschisi la minte, ca orice om iesit prin lume. Faptul ca aici se glumeste destul de des - ei, placerea noastra si-a altora. Dar exagerezi acum. Cum sa regreti ca esti roman?!? Asta este cea mai periculoasa si SINGURA mentalitate romaneasca periculoasa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zugu
post Sep 19 2006, 11:45 AM
Post #79


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 156
Points: 28
Gender:



Oh.My.God.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 19 2006, 11:45 AM
Post #80


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Nu stiu ranma,...cred ca incepti sa aveti aptitudini de vanatori de vrajitoare....cei drept destul de stangace...dar cred ca unii o sa evolueze. In plus pls n-o mai fa pe martirul....ca daca imi aduc aminte tu spuneai acu ceva ani ca nu esti roman de loc ... si esti mandru de asta.

Daca pe unii ii impresioneaza asa de mult anime-urile incat sa se apuce sa se imbrace ca in ele.....eu nu zic ca e de apreciat....dar e greu sa-ti explica ca sa intelegi ca anime-urile sunt fictive sunt destinate entertaiment-ului .... si noi traim in lumea reala
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 03:56 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |