Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Juuni kokki (sau "Cronicile celor 12 regate")


bogdan
post Sep 17 2005, 09:29 AM
Post #41


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



heheee foarte capitvanta povestea de mult nu am mai terminat io un anime asa lung in 2 zile .... si nu regret nici un minut pierdut ...bine poate cateva ep recapitulative ar putea fi sarite <_<
da all in all un anime care mi-a mers la inima poate si unde are o complexitate foarte mare ... nush dece da mi-a adusa aminte de lotr mai ales din pct de vedere al complexitatii lumi in care se desfasoara actiunea

PS si da Demona asa e soarecele ala e baza seriei :P Rakushun RULLLZZZZ
:D :D :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chim3ra
post Sep 18 2005, 09:03 PM
Post #42


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 142
Joined: --
Member No.: 241
Points: 69
Gender:



QUOTE(axi @ Sep 17 2005, 07:40 AM)
ps. onee-chan ... nice rank :P
*


de fapt idea a fost cam a ei,ca facea misto intr-o seara si mi-am bagat rank-ul la abureala,dar nu se supara. :lol:

cat despre anime,chiar pacat ca nu se mai continua.era chiar dragut si captivant in ciudat groazei de denumiri in care cam te pierzi la un moment dat..Rakushun e asaaaaaaa dragut!!! :D :wub: si cel mai tare kirin e cel al regelui din En!!!! nu kirinul negru... :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Sep 19 2005, 12:33 AM
Post #43


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Bah da rau stati cu memoria si asocierile :P

Nume Kirin = nume tzara + genul kirin adica tzara En + gen masculin "ki" = Enki, kirinul imparatului din En. La fel cum kirinul regatului Kei este Keiki. Piece of cake :P Sau Taiki, kirinul negru pe care din pacate nu am apucat sa il vedem mai mult :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Sep 19 2005, 06:59 AM
Post #44


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



QUOTE(ibarbar @ Sep 18 2005, 12:33 PM)
Bah da rau stati cu memoria si asocierile :P

Nume Kirin = nume tzara + genul kirin adica tzara En + gen masculin "ki" = Enki, kirinul imparatului din En. La fel cum kirinul regatului Kei este Keiki. Piece of cake :P Sau Taiki, kirinul negru pe care din pacate nu am apucat sa il vedem mai mult :(
*



ibarbar da' cui ii pasa de asocieri? Era clar ca fiecare ishi tragea numele dintr-o faza de genu`... nu de alta, dar shi cel care a creat toata povestea se pare ca nu i-a fost ushor... So, in concluzie... Whatever...

As for Chim3ra & axi... complotatzi... huh?!;)

I'm so whatever la ora asta... :mellow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 19 2005, 09:25 AM
Post #45


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



ibarbar stiam asta bre ... probabil ca si onee-chan stia ... dar a vrut sa zica asa nu enki ... ce mare lucru :P
cat despre soarecele ala era cool si simpatic :P ... cel mai simpatic soarece de biblioteca ever :P
ps. demona ... always
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Sep 19 2005, 12:45 PM
Post #46


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Eh ziceam si eu asa, nu sariti si voi.

Din cate tin minte serialu e facut dupa niste romane scrise de o scriitoare japoneza si serialul se termina asa pt ca atunci inca nu erau gata romanele si dup'aia povestea continua cu alte personaje. Sau ceva de genu asta.

Ce avatar meseriash ai, Chim3ra :D


Later edit:

ceva ce am gasit legat de numaru de episoade si de continuare:

"A note as to the imcompleteness of the series: This series was initially supposed to be 2 seasons, 39-episodes long each. Each season was going to have 3 arcs. Unfortunately, the series was stopped at arc 4 for a few reasons. One official reason is the novel covering the second part of the last arc was not finished, and and the author hasn't been been writing novels in this series since 2001. Another reason is the lead character designer got sick and was in the hospital. So, unfortunately, this series is on hiatus until another book in the Twelve Kingdoms series comes out."

Sa speram.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 6 2005, 08:31 PM
Post #47


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Mi-a placut f mult aceasta serie. Rakushun mi se pare superb. ^_^ Evident, mi-a displacut faptul ca nu are final seria. As mai fi rezistat la JK... chiar daca nu-mi plac seriile cu multe eps. :P

Revenind la lucruri mai serioase, mi-au placut personajele... felul in care au fost construite. Din punctul asta de vedere, as zice ca acest anime este numai bun de aratat unui adolescent. Personajele, mai ales Sugimoto, Suzu Ooki si Shoukei, mi se par exemplele perfecte de adolescenti cu... cum sa zic?... probleme ar fi mult spus... nvm that. :P
Sugimoto este tipul adolescentului inadaptat. Ea se considera superioara, nelalocul ei in lumea reala. Chiar un pic obsedata de fantasy la inceput.
Suzu Ooki este pers care isi plange mereu de mila. Care in loc sa incearca sa depaseasca momentul, ii place sa-si aminteasca trecutul dureros si sa se chinuie singura.
Iar Shoukei este pers rasfatata care considerata ca totul i se cuvine. De asemenea isi acorda o prea mare importanta si considera ca ea sufera cel mai mult.
Ar mai fi si Youko (care vrea sa fie mereu pe placul celorlalti) si Asane (care e disperat sa-si gaseasca locul in lumea in care a ajuns), dar primele 3 pers mentionate imi plac cel mai mult. Imi plac pt ca sunt slabe si totusi reusesc sa-si depaseasca defectele si sa devina nishte oameni mai buni. De asta zic ca e un anime oarecum educativ. :P

P.S. Imi pare rau ca nu am apucat sa aflu daca Taiki s-a intors in lumea lui pana la urma sau nu...

[later edit] Mi-a placut ost-ul f mult. Trebuie sa vad cum fac rost de el acum. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Oct 6 2005, 09:37 PM
Post #48


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Am vazut doar 10 episoade... dar daca ziceti ca poveste ramane in plop... nush daca vreau mai departe :|. i really hate when good stories are never finished!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 6 2005, 09:43 PM
Post #49


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@Apok: Ramane povestea in plop, dar chiar merita vazut. Daca ai vazut doar 10 eps, nu ai vazut nik inca. :P Hang in there! Gamba'te! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Oct 7 2005, 12:42 AM
Post #50


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



kudasai ? :P
o sa'l vad pe tot cat exista... asta e clar... dar la Berserk altul care nu a fost terminat din aproximativ aceleasi motive am crezut ca fac un atac cerebral... poate patesc la fel. E foarte dinamica povestea dar nu e toata... ihhhhhh
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 7 2005, 04:16 AM
Post #51


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



apok povestea nu ramane in plop ... de fapt trebuiau sa fie 6 povesti dar s-au facut numai 4 pana la urma. deci teoretic povestile sunt legate intre ele si au personaje comune si sunt elemente de continuitate dar totusi sunt 4 povesti distincte, cu inceput si final propriu ptr fiecare.
intr-adevar o sa te gandesti cu regret la celalalte doua povesti care nu s-au mai facut, dar daca tot zici ca nu-ti place sa ramai in plop, cum poti sa te uiti la 10 episoade si apoi sa renunti?
ps. (ptr un later edit) dupa cum bine stii il am eu :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shingo
post Oct 7 2005, 05:19 AM
Post #52


Fighter in the Wind
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 146
Joined: --
From: Bruxelles/Belgium
Member No.: 53
Points: 152
Gender:



In aceiasi situatie ca Apok .. rasfoit 5 ep din el si mi-a placut .. dar daca povestea ramane in plop mai ales la numarul de epioade care il are ... nush daca mai merita efortu .. i cand have another berserk on my head .. :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Oct 7 2005, 11:14 PM
Post #53


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Bah fiv-ar sa va fie mofturile >:P >:P

Daca vreti neaparat uitati-va pana la ep 39 si nu mai vedeti ultimele ep si o sa va fie bine, va avea seria un final super.


Dar eu sunt sigur ca va veti uita si la restul ca asa am facut si eu :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 8 2005, 12:36 AM
Post #54


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



dupa cum ziceam pe undeva pe topic...ultimile episoade sunt de umplutura pt nici nu continua nici nu aduce o noua perspectiva completa asupra story-ului...ma rog...fiecare cu flebetzele lui...pt mine cele 12 regate ramane un anime mediocru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 9 2005, 06:13 AM
Post #55


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



ultimele episoade sunt o alta poveste care poate ar fi avut o logica mai buna daca anime-ul ar fi fost terminat. asa intr-adevar e un pic desprinsa de celelalte poate si ptr ca nu mai are legatura cu yoko, care este personajul principal si axa in jurul careia se leaga celelalte povesti cumva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darkgrey
post Oct 9 2005, 03:27 PM
Post #56


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 17-September 05
Member No.: 1.802
Points: 33
Gender:



Intr-un fel are legatura cu yoko, pt ca "pustiu ala cu parul negru" al carui nume imi scapa acuma a avut senzatii asemanatoare cu yoko cand a ajuns in lumea cealalta.

Povestea ce tine in principal de yoko se termina la ep 39 sau 40 nu mai tin minte exact.

Am auzit ca ar fi scos 45 de episoare. Initial ei au anuntat ca vor fi 68 de episoare dar din nu stiu ce motive s-a renuntat la continuarea seriei.

P.S. Nu-mi vine sa cred ca topicu asta a fost inceput in iunie 2004 :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Oct 23 2005, 06:27 PM
Post #57


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Oy!

Am vazut si io 40 d ep din serie. mai am 5 d vazut. Partea buna at knd ejti bolnav e k ai f mult timp pt a viziona anime :P
Extraordinara seria. Se alatura lui Berserk in my book devenind clasic. Ce mi se pare cu adevarat genial este modul absolut realist in kre sunt conturate personalitatile personajelor. Sunt cele mai apropiate d personalitatea unui om. Nu am mai intalnit personalitati asa d bine conturate decat intr'un joc numit Vagrant Story (si Final Fantay 7 si 10 :P ). Fiekre linie d dialog arata c simte personajul respectiv si nimic nu pare fortat (nici makr skimbarea Youkai kre la inceput era super wimpy pt k sfarsitul sa o gaseask f sigura pe ea, capabila sa ia decizii de una singura).
Trebuie sa recunosc k la inceput m'a enervat teribil Youka si imi venea sa o bat personal pt modul in kre se plangea d orice. SI faptul k nu accepta c i se intampla era enervant rau d tot (cel putin pt me).

Am inteles k seria nu se continua pt k autoarea a decis sa nu mai scrie... pacat.. don't u hate it when ppl create a wonderful universe in a story, and after that they probably get bored si abandoneaza ideea? anyway nujtu dak asta s'a intamplat da' e pacat.

De acord cu ibarbar: denumirile sunt simple. Adik nu mi s'au parut greu d retinut mai ales k multe sunt asocieri oarecum logice.

sid: in nici un caz nu e un anime mediocru.. gusturile nu s discuta, dar faptul k ejti singurul d p topic kruia nu i'a placut nu e in favoarea ta :P

ps: mai am d vazut ep41-45.. e terminata povestea lui taiki(kre btw e personajul meu favorit, down with mouse ppl :P )? k sa jtiu dak merita vazute.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Oct 24 2005, 07:26 PM
Post #58


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



QUOTE(shuin @ Oct 23 2005, 06:27 PM)


sid: in nici un caz nu e un anime mediocru.. gusturile nu s discuta, dar faptul k ejti singurul d p topic kruia nu i'a placut nu e in favoarea ta :P

ps: mai am d vazut ep41-45.. e terminata povestea lui taiki(kre btw e personajul meu favorit, down with mouse ppl :P )? k sa jtiu dak merita vazute.
*




MUAHAHAHAHA Sidule ti-a zis-o nu gluma :) :twisted:

Mah povestea cu Tailki nu se termina din pacate, adica nu mai afli nimic :(
Ep 40-45 sunt despre Enki si imparatul lui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Apr 23 2006, 05:23 PM
Post #59


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



ff faina seria...azi am terminato...superba...din toate punctele de vedere...pacat de sfarsitul in aer....eh...shikatanaide...

la inceput nu e asa interesant ...cei 3 kaikyaku incearca sa supravietzuiasca dar dupa c ajunge Youko in en kiar devine ff misto povestea...

ff bine inghegata lumea celor 12 regate...sg kestie ciudata e k ..de ex in en ...e acelasi conducator de 500 de ani ..Shouryuu...dar...dc nu este nici o inovatie tehnologik...growl...in fine ...u can;t have it all;P

e misto k se si leaga toate unele de altele...Kouya care apare in ultima poveste cu Atsuyu apare si in povestea cu black kirin ...si e un fel de zeu park..protejeaza trecatori de youma:)

c mi se pare ff ciudat e natura kirinilor...dak ii compari au firi ff diferite dar in esenta asemanatoare...toti sunt ff buni la suflet , inteligensti etc...dar Keiki nu e prea sociabil...Enki e cam obraznic...Taiki e tot timpu ingrijorat k va esua in ceea c isi propune etc....imi pare totusi rau k se termina asa brusc..dar poate e mai bine..k putea sa continue sa nesfarsit ...povesti despre fiecare regat in parte

cel mai mult imi placeau shireii....youma care erau stapanite de kirini ...cei mai misto erau ala tigrat al lui Keiki si cel al lui Taiki:P

ff bine sta si la capitolul politica...tactici militare...mai ales in ultimeele 4 ep...tactica militara excelenta ^^ ...a skimbat toti lorzii cu persoane de la castel k sa poate aduna armatele din toate provinciile inafara de Gen si apoi a intins cursa aceea cu barajul ...a facu barajul in asa fel incat sa proteje o provincie si sa inunde Gen ...si dak distrugea barajul se intampla invers si atunci si poporul s-a intor impotriva lui Atsuyu...great ^^ ....si in capitolul cu rebeliunea din kei..iar tactica misto...lupte de guerilla...o diversiune mare ... si poc ...strike si l-au luat pe Shoukou prin surprindere ^^ ...gotta love clean good tactics :D

personaj preferat e Shouryuu...regele din En ... calculat...calm ..lejer..destept...samurai ....un luptator si un conducator desavarsit:)

per total e o serie excelenta zic eu ...personaje ff bine construite...lumi ff interesante si bine inchegate...actiune...suspans...drama etc:P e ff tare
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Apr 26 2006, 01:28 PM
Post #60


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



as pico said it's a very complex anime, with a complex plot

pacat de taiki... whyyyyyy didn't his story end? :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:36 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |