Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Otaku - Un Punct De Vedere Sociologic


Probably me
post Oct 6 2006, 10:19 PM
Post #21


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Dar ce interes ar avea? Să zicem că ar fi un raport care intenţionează să dea vina pe jocuri şi filme (şi anime) pentru violenţă. Dar nu e despre anime īn special, nici despre jocuri sau filme. E intitulat "Man, Nation and Machine". E un studiu asupra influenţei mediului electronic asupra omului de astăzi, īn contextul diverselor culturi.

kun-san, Muza-chan, n-am acceptat studiul ca atare. Nu "m-a convins", pentru că īmpărtăşeam deja părerile respective. A exprimat nişte lucruri mai bine decīt o făcusem eu īnainte, a pus lucrurile īntr-un context mai larg, a făcut legături. E un studiu cu pretenţii ştiinţifice īn definitiv, e normal să fie mai complet decīt părerea unui amator. L-am acceptat ca valabil pe baza experienţei mele şi cunoştinţelor anterioare. Se potriveşte.

Sīnt extreme şi īntre microbişti, şi īn anime, şi īn orice. Sīnt convins şi că s-au făcut studii sociologice. Dar e o diferenţă īntre pasiune şi monomanie. Iar combinaţia īntre monomanie ca fenomen de masă şi mijloacele de izolare oferite de Internet este ceva nemaiīntīlnit īn istorie. Ca să nu mai vorbim de celelalte sindromuri menţionate: cel al deturnării atenţiei, cel al personalităţii virtuale multiple, traiul īn stil efemer spre deosebire de cel orientat spre ţeluri precise...

Monomania e o manifestare care tinde să elimine orice altceva, să distorsioneze orice experienţa prin prisma subiectului ei. Cred că e recunoscută ca afecţiune psihică. Dar nu vă supăraţi pe Grassmuck pentru că a spus că otaku sīnt monomani. Cred că v-aţi supărat mai degrabă pe voi īnşivă. Termenul a fost adoptat prematur, īnainte să i se cunoască implicaţiile, deşi periodic colegi de forum avertizează īn privinţa asta. Uitaţi-vă cīţi au spus că nu ştiau că are semnificaţii īn afara anime. L-au īmbrăţişat ca pe ceva cool, se declară mīndri că sīnt otaci, apoi vine cineva şi le spune că de fapt are puternice conotaţii negative. Ce vreţi acum? E ca şi cum ţi-ai face un tatuaj cu caractere chinezeşti pentru că e marfă iar apoi afli că īnseamnă "capră domestică".

Afirmarea unui fapt nu e ceva rău, īn sine. Dacă există un pericol eu personal aş vrea să ştiu cīt mai multe despre el ca să-l pot combate.

Studiul este documentat şi conţine referinţe. Multe dintre subiectele tratate le-am īntīlnit anterior. Exemplu. Dacă nu sīnteţi de acord cu o idee o putem discuta.

PS: despre OtakuFest nu mă pot pronunţa īnainte de-a vedea personal ce şi cum.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 6 2006, 10:54 PM
Post #22


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



prea multe cuvinte pt nimic... mi se par irelevante atatea discutii pt un termen care are conotatii diferite in doua lumi diferite... adica cea nipona si restul lumii... o definitie este corecta iar cealalta doar delimiteaza...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 7 2006, 09:06 AM
Post #23


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



astea fiind spuse, conform promisiunii mele de ieri am citit tot articolul si am sa impartasesc cateva din gandurile mele pe marginea lui.

intai vreau sa va spun ca am avut doua posibilitati de abordare a "problemei" ... una mai constructiva, in care imi expun parerea mea si discut pe marginea articolului si una mai distructiva in care ma iau de unele aberatii spuse pe aici :P ... am ales pana la urma prima varianta ... dar sa vad cat ma pot abtine :P



intai de toate vreau sa spun ca lectura mea a plecat de la ideea inoculata partial de kun-san ... cum ca articolul ar fi o rusine la adresa otacilor, ca i-ar face praf, ca saracul om de abia abia s-a chinuit sa-l termine, plin de sila ptr rautatile emise de acel sociolog german la adresa unor foarte simpatici otaku. *ding* ... nu exista ceva mai gresit ... si o sa-mi sustin afirmatia prin 2 citate care reprezinta "doar" concluzia articolului, adica nah, imi cer scuze lui kun-san ca indraznesc sa-l contrazic si sa-i spun ca eu nu vad chiar nimic jignitor in concluzia omului asta:

QUOTE
Otakudom can be a carefree, happy hobby-oriented existence with its moments of happiness when a rare collector's item is acquired, a difficult move is pulled off in a game, or a self-created program runs for the first time. The dark side is a paranoid atmosphere of isolation and brainwashing, and a puppet-like existence.


mai ales cand exact ultimul rand din articol suna asa:
QUOTE
A relaxed diagnosis of the present will attempt to accept and get involved with the otaku as fellow human beings.


deci nenea asta neamt, nu numai ca nu ataca otacii ci doar expune "the dark side", pericolele, trage un semnal de alarma, foarte realist si bine documentat, daca ai avut curiozitatea draga kun-san sa arunci un ochi si la bibliografie, si incheie expunerea nu printr-o respingere a otacilor, ba din contra prin acceptare ca fiinte umane egale catre care sa mergi, nu sa le respingi.



trecand la continutul articolului, acesta este destul de "stiintific", oarecum incorsetat in cateva expresii si elemente specifice cunoasterii sociologice, insa se vede ca este un articol, autorul nu s-a izolat de tot in lumea austera a cunoscatorilor, ba din contra a scris ceva destinat si publicului larg.
nu o sa comentez aici pro sau contra argumentelor expuse de el. este doar o abordare. in mare constructia logica este ok si rezonabil argumentata.



cat despre parerea mea ... sa vedem ...
intai vreau sa spun ca am o mare problema aici. "otaku", cuvantul acesta este strict japonez, adaptat si uzitat si cu inteles strict local, cultural japonez. orice utilizare in alt context inseamna o deturnare de la intelesul lui initial.
insa, intr-o lume a globalizarii, o lume in care ciocnirea culturilor, interactiunea axiologica, urmeaza o tendinta de asanare a diversitatii culturale, curgand catre consens si convietuire, este inevitabila asumarea unor "produse" culturale, asumare superficiala insasi prin desprinderea de circumstantele ce ii constituiau intelesul primordial.
drept urmare "eticheta" de "otaku" s-a desprins in zbor lin si a urmat globalizarea produsului "anime", "manga" etc devenind sinonima cu intreprinderea activitatii respective.
exista evident, dupa cum remarca si sociologul german o intelegere diferita a cuvantului otaku in japonia si in europa ... el gasind discret si sinonime europene ale cuvantului, respectiv, "geek", "nerd" etc. deci ... a nu se face confuzie, omul acela este foarte clar in delimitarea lui, adaugand un alt argument contra intelegerii superficiale a textului manifestata cu atat entuziasm la kun-san.

parerea mea, este ca momentan, otaku, este asociat in europa, in mare, strict fanului anime/manga, fara a avea inca aceleasi conotatii peiorative ca in japonia ... insa treptat, eticheta sa va propaga incetisor in totalitate, mai ales in conditiile in care exista unii promotori ai "particularitatilor" unei asa zice "culturi de nisa" a otaku ... adik pe intelesul tuturor exista oameni, impotriva carora am mai expus pareri nu prea magulitoare pe acest forum, care promoveaza comportamentul antisocial si nu numai, ci si, cu sau fara intentie, valorile ce se subsumeaza aparitiei si dezvoltarii etichetei negative de otaku in japonia.

acum revenind la parerea mea ... sociologia este o stiinta sociala (suna a truism, nu? ... va asigur ca nu este), cumva un hibrid in stiinta si cunoastere de bun simt a unor realitati care nu sunt bazate pe reguli exacte, care nu se pot pune in ecuatii. de aceea orice parere sau teorema, orice ipoteza sau concluzie nu acopera niciodata realitatea decat partial.
care este adevarul, de ce sustine nenea asta german ca a fi fintza sociala este bine, de ce ar trebui sa il credem cand spune ca comportamentul antisocial e rau ... ce intelegem prin normalitate ... nu doar o suma de reguli acceptata paradigmatic la un moment dat atat de instabil incat poate evolua si de obicei o face chiar inainte de a fi surprins si fixat cu exactitate? ... ce este normal acum, peste cativa ani poate sa para anormal si antisocial, bine si rau sunt niste antonime a caror sfera notionala de cuprindere se poate roti cu 180 de grade in jurul propriei axe.
aici nu lucram cu ceva exact, aici orice parere e la fel de buna ca oricare alta, judecata unui n00b poate avea aceeasi valoare ca a unui profesor, si atata timp cat exista o deschidere catre comunicare si interactiune oricine poate accepta asta. asta inseamna doar ca nu putem sa fim categorici in nici o directie.

dupa acest scurt disclaimer ... moving on ... pasiunea ptr anime/manga si alte chestii inrudite sau derivate de aici se poate traduce citand pe sociologul german prin exact concluzia sa din final: "Otakudom can be a carefree, happy hobby-oriented existence with its moments of happiness" ... este doar un hobby, o pasiune, ea nu implica izolare, nu afecteaza iremediabil dezvoltarea personalitatii, de ea nu depinde maturizarea sau evolutia in cariera ... ea este doar un simplu element in multitudinea ce creioneaza o personalitate umana. doar un hobby, nu am auzit pe nimeni sa zica ceva legat de izolare sau nematurizare ptr ca pierzi zeci de ore vizionand documentare pe discovery ( o referire la otaku si televiziune face si germanul in articol) ... iar in mare este fix acelasi lucru ... problema care o avem este de perceptie ... si nu de perceptie negativa generalizata, ci doar de o tendinta de acordare a unei prea mari importante de catre chiar cei implicati. din pacate cred ca germanul a gresit aici, el facand referiri destul de importante la "otaku" si influenta negativa a acestui fenomen asupra carierei ... desi sa stiti ca multe din cele ce le-a zis acolo sunt f reale ca perceptie sociala si sunt de acord cu ele.

iar asta se vede chiar si din reactiile celor ce au raspuns pe aici, unele dintre ele incadrandu-se atat de bine in ceea ce a zis germanul acolo, mai ales "proud to be otaku" stuff, incat ma intreb uneori daca cei care au postat pe aici au citit cu adevarat articolul sau au inteles ce se zice acolo. din pacate multa lume gandeste doar atat cat sa nu faca greseli gramaticale sau de logica elementara, nu-si pune niciodata probleme dincolo de asta ...

exista 2 tipuri de orientari ale personalitatii umane ... catre interior sau catre exterior si echilibrata sau nu ... in functie de acestea se conjuga cele 4 tipuri temperamentale cunoscute la nivel de psihologie de liceu ... si la nivel de bun simt chiar ... in care unul dintre cele 4 este dominant prin trasaturi la nivelul personalitatii individului, iar aceasta dominanta creaza si sustine motivational comportamentul pro sau antisocial al acestuia ... acesta este motivul, cauza ... anime/manga pot fi doar mijloace sau scuze.

ar fi multe de spus insa deja ma pierd in idei (sunt prea multe de zis) ... pot sa spun doar ca mi-a placut partial punctul de vedere al lui muza-chan ... insa si concluzia lui sidonix este foarte pe faza ca sa zic asa ... "prea multe cuvinte pentru nimic ..."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Oct 7 2006, 12:16 PM
Post #24


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



rezumand, problema este, cum au subliniat mai multi, intelegerea gresita a termenului otaku. Neamtul l-a folosit cu sensul strict japonez - acela de obsedat de un anumit hobby, in timp ce multi dintre noi ne-am scandalizat pt ca l-am luat ca un atac direct la una din pasiunile noastre - intelegand prin otaku = fan anime
aaa, si Axi, cand am zis de proud to be... m-am referit cu sensul pe care il are termenul otaku in aceptia occidentala (= fan anime).
Referitor la izolarea pe care o determina tehnologia moderna (in special internetul), asaminti ca aproape exact aceleasi pericole si avertismente au aparut odata cu dezvoltarea televiziunii. Prin anii 60-70 au aparut multe studii in occident care subliniau nocivitatea televiziunii, ca promotor al unei culturi comerciale, alienarea individului, lipsa socializarii (multi preferau sa stea la tv decat sa iasa in oras cu prietenii) - si totusi de la aparitia tv-ului au trecut ceva ani, si nu a venit sfrsitul lumii. Generatia tanara nu-i nici mai rea, nici mai buna decat cea veche, asa ca si in privinta internetului, avertismentele trebuie luate cu un dram de scepticism. Exista un pericol, dar acesta nu trebuie exagerat.
Cat despre "partea intunecata" a fenomenului otaku ,ea exista, dar, cum am mai spus, extreme exista oriunde. Asa cum suporterii care se bat si injura pe stadioane nu sunt reprezentativi pt fotbal (cel putin asa sper), tot asa cei care fac o obsesie din anime/manga nu pot fi luati ca reprezentanti a-i anime fandom
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Oct 7 2006, 05:19 PM
Post #25


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Aş adăuga că analogia cu TV e bună pīnă la un punct. A urmări TV e o activitate pasivă prin excelenţă, şi depinde de calitatea programelor, pe care o decid alţii. Atīta vreme cīt rămīne valabilă gluma "1000 channels and nothing on", sīntem mai mult sau mai puţin īn siguranţă. Cei care preferă să-şi folosească mintea īn mod activ vor repudia televiziunea.

...dar vom avea la un moment dat de-a face cu televiziunea interactivă. Televizorul va acoperi un īntreg perete, va rula jocuri, va servi de videotelefon, de media-center, vom avea programele preferate on-demand, nu pe cele impuse de cineva la ore fixe. Vom putea īnlocui prezenţa umană efectivă cu un strat de pixeli.

Tendinţa omului modern de-a virtualiza contactul cu ceilalţi, de-a evada īn virtual, de-a se izola de lumea reală, e foarte mare. Probabil pur şi simplu o facem pentru că se poate. Dar trebuie să devenim conştienţi de aspectele negative. Aşa cum avem grijă ce mīncăm (sau ar trebui s-o facem), aşa trebuie să ajungem să avem grijă să nu cădem īn tentaţia de a ne īnchide īn sine şi de-a lăsa să treacă doar ceea ce avem impresia că ne convine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post Oct 7 2006, 11:01 PM
Post #26


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



Multumesc tuturor celor care si-au expus parerea. Asta a si fost rugamintea pe care v-am adresat-o cind am deschis topicul, sa spuneti ce ginditi. Indiferent de pozitia pe care v-ati situat, pentru mine au fost instructive mesajele voastre.
Arigato. B)

@axi: Tie trebuie sa-ti multumesc in mod deosebit.
Prin raspunsul tau mi-ai aratat cum e cind faci parte din audienta target a articolului. Ceea ce e foarte bine pentru tine. :D
Doar ca, daca tot era vorba mai devreme de intelegere superficiala, din mesajele mele n-ai inteles mai nimic. Cool! :P
Totusi, nu ma pot abtine sa citez citeva fraze reusite din mesajul tau:
QUOTE
...ca saracul om de abia abia s-a chinuit sa-l termine, plin de sila...
QUOTE
...din pacate multa lume gandeste doar atat cat sa nu faca greseli gramaticale...
Multumesc mult, nu era nevoie insa sa depui atita efort de a fi subtil. :rolleyes: Sau poate ai incercat sa ma tratezi de sus? Cam greu. Mai incearca... :lol:

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 8 2006, 03:01 AM
Post #27


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



nu o sa fac asta decat o data ... asa ca daca poti incearca sa citesti cu atentie:


QUOTE
desi trebuie sa va avertizez ca m-a socat si iritat si am facut un efort ca sa-l termin
=> una din "frazele reusite"


QUOTE
Nu este vorba de semantica. E vorba de felul in care nenea Grassmuck prezinta conceptul. Daca vei citi atent pina la capat vei observa ca prezinta o... sa zicem ciudatenie a fenomenului otaku, dupa care prezinta un infractor cu comportament similar. Mie mi s-a parut similar unui raport facut de un turnator la securitate, ca tot e la moda subiectul. tongue.gif
Serios vorbind, impresia pe care o lasa articolul este ca sunt dubiosi si potential periculosi astia care urmaresc anime, citesc manga, etc. Niste inadaptati, deh...
Este o atitudine clar rauvoitoare, venita din partea unui om de stiinta care este considerat un cunoscator al fenomenului...



mah copilu, tu nu ai nici cea mai vaga idee despre ce vorbesti aici, plecand de la "raport facut de un turnator la securitate" si pana la "impresia pe care o lasa articolul este ca ... bla bla bla ... "
mah omule ... inca din start "nenea Grassmuck" asta spune clar ca termenul de otaku nu este circumscris strict anime/manga ... e ceva neclar aici?
cat despre "atitudine clar rauvoitoare" ... get a life ... pe bune acum ... omul este foarte echilibrat in ce spune, nu neaparat corect si exponent al adevarului, insa foarte echilibrat.
cat despre "considerat un cunoscator al fenomenului" ... te rog argumenteaza, de unde, de catre cine ... sau ti s-a sculat lu matale sa-l declari asa?


QUOTE
Prezinta extremele (evident, numai cele negative) ca sa creeze imaginea generala.
In tot articolul nu am gasit nimic pozitiv, nici macar pe departe. Oare sa nu fie nimic pozitiv in tot acest fenomen?
In final a rezultat o tendinta de a prezenta cam tot ce se incadreaza la categoria hobby ca tendinta patologica.


dar omul a zis: "Otakudom can be a carefree, happy hobby-oriented existence with its moments of happiness when a rare collector's item is acquired, a difficult move is pulled off in a game, or a self-created program runs for the first time. The dark side is a paranoid atmosphere of isolation and brainwashing, and a puppet-like existence." ... acum mie mi-e clar ca unul din noi doi nu stie engleza ... dar tu ti-ai pus intrebarea ... "care?"

plus ca este foarte clara atitudinea rauvoitoare ... citez: "A relaxed diagnosis of the present will attempt to accept and get involved with the otaku as fellow human beings." ... al draq neamtzu asta ... acceptare, implicare, interactiune ... otaku ca fiinte umane ... rautate pura, se vede cu ochiul liber ... si exact din ultimul rand al articoului ... din concluzie ... nu? ce poate fi mai clar si evident?

QUOTE
Se vorbeste de izolationism. Dar v-ati gindit cum se ajunge la acel izolationism? Din reactiile aberante ale societatii intolerante, din acea dizgratie sociala de care scrie Sidonix. Si cine contribuie la aceste reactii? Pai tocmai studii ca asta. Care prezinta oamenilor "normali" cit de daunatori si potential periculosi sunt cei care au alta scara de valori. "Nu sunt ca noi, deci... daca nu putem scapa de ei, macar sa-i punem la colt."


sa inteleg ca te-ai gandit matale cum se ajunge la acel izolationism? sa inteleg ca ai dedus matale cum din articolul asta reiese clar "pericolul" reprezentat de otaku? ce pericol mai omule ... ai vazut tu pe acolo vre-un semn mare si rosu pe care scrie "Danger!" care mi-a scapat mie? citeste ce spune omul ala ptr dumnezeu, nu mai expune aici parerea ta despre ce crezi ca a zis, cu titlul de maxima axiomatica.


QUOTE
Ca atare, studiul unui om care trebuie sa inteleaga fenomenele de genul asta si sa asigure intelegerea lor de catre societate (doar e sociolog, nu?) reuseste doar sa asigure propagarea si amplificarea anxietatii societatii fata de fenomen.


pai sa vedem ... omul a luat fenomenul si l-a explicat ... deci dupa umila mea parere, el a incercat sa "asigure intelegerea" lui "de catre societate".
in schimb dupa parerea matale, cel atotcunoscator si care a realizat deja cateva studii pe tema asta, poti trage f usor si convins 100% ca anxietatea societatii fata de fenomen a crescut in urma scrierii acestui articol. tot respectul ... si o mica rugaminte ... umila bineinteles ... te rog sa expui si aici, sa invatz si eu ceva, instrumentele folosite pentru acest studiu home made banuiesc, precum si pe scurt etapele parcurse in aceasta cercetare sociologica fara precedent ... caci e ceva sa stii ca cineva sa poata sa traga o concluzie universal valabila la nivelul societatii in intregul ei, in urma unei cercetari realizate individual ... trebuie sa fii un adevarat geniu ... imi prezint omagiile de pe acum.


cat despre ultimul mesaj, este patetic, mai ales cand nu ai nici cea mai vaga idee asupra a ceea ce inseamna "audienta target" insa folosesti termenul, si mai ales cand crezi ca am depus vre-un efort ptr ati raspunde aici. nu am nevoie de vre-un efort, nu trebuie sa "fac un efort" ca sa-ti raspund asa cum trebuia de la inceput ... ignorand ... caci daca am intrebat ceva referitor la varsta si studiile tale, nu am intrebat inutil, specificand si faptul ca poti sa-mi spui detaliile astea pe mail sau messenger daca nu le vrei publice ... iar tu din intrebarea mea ai inteles exact totul, respectiv citez:
QUOTE
Daca nu vroiam sa fie la vedere nu mai faceam un topic pe tema asta
... asa ca inainte de a te supara ca mentionez "intelegere superficiala" citeste ce zic altii mai atent, poate ajuta, cine stie.

iar legat de luatul de sus ... fiecare isi construieste imaginea proprie in ochii altora cu manusitzele proprii ... bafta in continuare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:06 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |