Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Psihologic Vs Dementia


Kisa
post Mar 24 2006, 10:16 AM
Post #1


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Cand am plans dupa acest sub-forum pers tot au incercat sa-mi explice ca Dementia nu este un gen aparte. La momentul respectiv am sustinut ca nu este adevarat. Dar... in ultima vreme ma tot gandesc daca nu poate fi inclus in genul Psihologic.
Singura explicatzie care am gasit-o pe net pt Dementia a fost ca e atunci cand "te intrebi daca ai luat-o tu razna sau cel care a facut anime-ul" (sau ceva de genul asta). Si ma gandesc ca poate asta ar fi limita dintre cele doua genuri.
Dar poate gresesc... de aceea propun o dezbatere asupra celor doua genuri si a limitei dintre ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 24 2006, 11:14 AM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



In mintea mea ..cat mai scurt cu putinta
Psihologic - exista o explicatie.
Dementia - exista o explicatie?

Unele animeuri dementiale sunt asa nu prin trasaturi psihologice, ci printr-o viteza mare de derulare a imaginilor, poveste fara repere clasice, semi-clasice .. orice fel de repere. Definitia ta de mai sus mi se pare completa... dar ca orice lucru este subiectiva...de asta parerile sunt impartite printre otaci.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Mar 24 2006, 12:09 PM
Post #3


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



OK, interesanta clasificarea.

Dementa este, daca mai tin bine minte, un termen generic pentru simptome manifestate de persoane cu deficiente de gandire, memorie, exprimare samd. Prin filme 'dementia' va referiti, cred, la cele care nu au o logica? Acest este deci criteriul - logica evenimentelor (desi ar trebui sa insist aici pe lipsa ei)?

Daca filmul arata un personaj dement prin viziunea sa, atunci este psihologic.
Sincer, nu cred sa fi vazut ceva fara cap si fara coada in domeniul 'anime'. Unele sunt inaccesibile sau nu se potrivesc culturii noastre, dar lipsite de logica nu sunt.

Exemple?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 24 2006, 12:16 PM
Post #4


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Intradevar nu cred ca am vazut ceva lipsit de logica. Chiar si anime-urile clasificate drept Dementia mi s-au parut a avea "un cap si o coada", numai ca erau poate un pic mai dificile de realizat. Dar recunosc ca abia am descoperit genul.

Exemple d c? De anime-uri Dementia? Daca asta era: Mindgame, Dead Leaves etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Mar 24 2006, 12:25 PM
Post #5


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Pai da, foarte atent din partea mea sa intreb asta pe sub-forumul dementia. Ma bucur ca sunteti atat de indulgenti cu mine :D

Nu, exemple de lipsa a logicii. O parte din titlurile de aici imi sunt cunoscute.

Ceea ce am intalnit destul de mult este un.. o.. hm. Nu gasesc cuvantul. Este o adaptare a povestii/stilului la un format deja ales. Sper sa explic bine: calea naturala mi se pare inversul actiunii - creez ceva, propriu, caracteristic mie (yap, cu complexitatea-mi specifica), dar nu fac un abuz de tehnici pentru a-mi ascunde lipsa de imaginatie.
Este foarte simplu sa reinviu personaje moarte, sa-mi fac personajul sa auda voci.. dar pentru ce? Cum justific eu asta prin poveste.
Repet ideea cu este foarte simplu - dupa cum a spus si Diana - anime-ul Dementia s-ar putea sa nu fie, in 80% dintre cazuri, decat un tipar de stil vizual/audio aplicat unei povesti intentionat incalcite. Avem noi vorba cu scarpinatul urechii :D ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 24 2006, 12:35 PM
Post #6


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Gomen, Urfe. :)

Lipsa a logicii... eu as merge pe Mindgame (cu toate ca si acolo mi se pare ca este o poveste destul de clara) pt asasinii platiti, pt D-zeul shapeshifter, pt balena... and so on...
Cu toate ca e clar ca aici povestea e super incalcita, nu cred ca se aplica vorba cu scarpinatul urechii. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 24 2006, 12:36 PM
Post #7


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Cred ca principala "calitate" a animeurilor dementia e ca te lasa masca. Cele cu puternice trasaturi psihologice te lasa masca dar punandu-ti intrebari. Din nefericire pe mine multe dintre ele ma lasa si obosita sau le las eu pe ele in pace pentru un moment cand am rabdare :( .. si totusi imi cam plac multe din ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 15 2006, 08:46 AM
Post #8


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



sincer nu stiu sa fac o diferentiere exacta, desi o sa incerc.
am sustinut de la inceput crearea acestui subforum si o sa ii sustin si existenta
desi nu sunt multe anime incadrate ca gen la Dementia, consider ca este un gen aparte si deosebit de celalalte genuri atat de mult incat merita sa nu fie amestecat printre franturi de psihologic, slice of life, action etc ...
diferenta fata de psihologic ... hmm ... cred ca a fost bine surprinsa mai sus ... genul psihologic cred ca surprinde prin definitie o latura mai greu vizibila a personajului si pune accent pe ea. conteaza nu atat actiunea si exteriorul cat interiorul, simbolurile, gandurile, fanteziile ... tot ce tine de trairea interioara a cuiva. Dementia e altceva ... totul este proiectat pe un plan ireal, legatura cu realitatea este la limita si nu este o conditie, te poti desprinde si trece in alt plan.
sa nu ma pierd in divagatii pe tema ... psihologicul are ca tema o realitate ... cea interioara, psihica ... dementia nu are leg cu realitatea, se desprinde de ea, o ignora si o foloseste ca simplu auxiliar.
despre urechi si scarpinat, cum spunea f plastic urfe, nu cred ca e asa ... pana la urma nu te obliga nimeni sa te "scarpini" asa ... cine se uita se uita de placere, nu e legat de scaun in fata monitorului. intr-adevar poate fi un alt stil de prezentare a unei povesti, insa pana la urma orice am zice, stilul ne place de cele mai multe ori, nu povestea. poate sa fie o poveste extraordinara, ambalajul conteaza mult.
ma opresc deocamdata aici si sper sa gasesc interlocutori :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mouto kazuki
post Mar 26 2007, 05:38 AM
Post #9


Incepator
**

Group: Members
Posts: 22
Joined: 16-February 07
From: in my closet afraid of the dark, it's so cold, ... brrrrr ................. i wish mom were here
Member No.: 3.803
Points: 55
Gender:



imi plac animeurile demente, de exemplu, icchi the killer, ceva mai dement nu vazusem pana atunci, dupa aceea am vazut NGE-end of evanggelion, asta in opinia mea nu se prea incadreaza in genul psihologic,in special fazele finale, recunosc ca nu am prea inteles nimik, dar sunt shmechere "hands down"
altul "she and her cat", intrebati-l pe sarkastik, el il are, poate l-a inteles el, eu sigur nu
daca mai shtiti altele imi ziceti shi mie pls pls
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Sep 16 2007, 08:37 AM
Post #10


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Este o diferenta clara intre pshilogic si dement. Sa va spun cum gandesc eu.
Mintea e ca o axa in care punctul 0 este normalul care se gaseste probabil numai la un nou nascut. Consideram ca linistea si pacea se afla la dreapta, iar dementia la stanga. Psihologia are propietatea de a putea misca pointerul la dreapta sau stanga, este o arta, in schimb dementia este decat una din extremele la care poate ajunge mintea umana. Este ca o bucata de
lemn si o dalta. Dalta ciopleste lemnul fiind capabila sa ii dea o foma sau sa il faca diform. Nu este ca si cum nu ar avea legatura una cu alta dar sunt doua lucruri diferite.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Nov 6 2007, 12:05 AM
Post #11


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



@ scarz08: Imi place ideea ta. Explica bine diferentza intre fenomene.

Mi-a venit si mie o idee, a iesit la iveala cand am comparat Perfect Blue cu Paranoia Agent, unul fiind psihologic iar celalalt dementia, dar subiectul fiind cam aceasi: paranoia.
Acuma, diferentza este prezentarea:
(CONTAINS SPOILERS!)
Raportul este asemantor cu un Ying-Yang (cel putzin asa vad eu):
In Paranoia Agent gandurile paranoice ale personajelor iau o forma materiala, in acest caz Shonen-Bat, care incepe sa-si indeplineasca scopul aproape ca un personaj individual.
In Perfect Blue se intampla fix opusul: un personaj isi creaza o imagine diferita despre ceva material, si crede cu adevarat in imaginea respectiva (in cazul lui Perfect Blue e vorba de personaj insusi).

Deci:
In dementia energia, in acest caz gandurile (ceva imaterial) ale personajului (sau a mai multor personaje) se transforma prin intermediul mintzii intrun obiect (ceva material). (banal:obiectul este practic inventat)

In psihologic un obiect (ceva material) isi schimba forma in mintea unui personaj individual, iar apoi este proiectat in realitate in forma cea noua. (banal:obiectul este doar modificat de minte si vazut de catre personaje doar in forma modificata)

Diferentza este ca psihologicul are la baza ceva solid.

Sper ca m-am exprimat bine. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Feb 18 2009, 01:01 PM
Post #12


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



personal am impresia ca se despica firul in patru cu dementia. Serios, dupa ce am citit posturile care incearca sa justifice existenta acestei categorii, am ajuns la concluzia ca dementia e ... un psihologic mai dezaxat :P .
Parerea mea e ca majoritatea animeurilor care sunt clasificate ca dementia pot fi foarte usor incadrate la genul horror - perfect blue, bogiepop, higurashi, etc. Nu stiu daca e chiar necesar sa inventam noi o categorie speciala. Chiar daca apare pe anidb :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 23 2009, 11:25 PM
Post #13


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



aparent genul horror nu are subforum pe aici. request denied by default :P
in plus oricum mi se pare artificiala unirea categoriilor drama. psihologic si slice of life ptr ca una nu implica neaparat alta dintre cele 3, si nici nu le poti caracteriza pe toate 3 prin aceleasi trasaturi definitorii.
slice of life nu inseamna neaparat drama
drama nu inseamna neaparat psihologic
psihologicul nu implica neaparat drama
etc :P
ptr exemple de titluri - folositi un motor de cautare :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Feb 24 2009, 09:57 AM
Post #14


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



pai, dementia are subforum, in timp ce horror nu, mi se pare un pic cam...

cat despre unire, defapt, cred ca slice of life inseamna drama - adica este inclusa in genul drama. In timp ce psihologic - hmm, este folosit foarte rar ca gen propriu-zis.
Oricum, eu zic ca in loc de dementia se putea pune horror - era mai simplu, mia universal acceptat, mai clar - sigur, nu suna la fel de cool :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 25 2009, 10:45 AM
Post #15


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



... si sigur, daca spuneai ca mind game sau dead leaves sunt horror, te faceai de ras :P ... daaaaar ... sa ignoram detaliile ... nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Feb 25 2009, 11:54 AM
Post #16


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



ehh.... Axi, totdeauna se va gasi un film/anime care trece dincolo de genurile conventionale, asta nu inseamna ca trebuie inventat un gen special pt fiecare film/anime mai diferit.
sigur ca sunt unele anime mai speciale, mai greu de clasificat, dar cred ca majoritatea din categoria dementia puteau fi incluse la horror fara probleme si nu era nevoie de inventarea unei categorii speciale
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 25 2009, 05:02 PM
Post #17


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



sunt de acord cu axi, drama-psihologic-slice of life e o varza (GotF si Nana in aceeasi categorie. da, pusca bine de tot), ca sa nu mai zic ca psihologic e in romana ceea ce e total aiurea tinand cont ca titlurile altor subforumuri nu is actiune, aventura sau comedie. si daca tot suntem la subiectul asta, "super natural" se scrie impreuna. niciun mod/admin nu s-a indurat sa dea un backspace/delete acolo? :P

and dementia is most certainly not horror. imagineaza-ti o persoana care iti cere un anime horror si tu ii dai Furi Kuri. omul o sa-ti dea in cap ca i-ai dat o porcarie din care nu intelege nimic cand el vroia "boo!".

si nici slice of life nu e drama... ce e aici, telenovela? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Feb 25 2009, 06:52 PM
Post #18


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



de acord cu tine, dementia nu inseamna horror.
- horror e un gen literar-artistic
- dementia e o boala mintala
check this out: http://en.wikipedia.org/wiki/Dementia_(disambiguation)

cat despre drama-psihologic-slice of life - poate ca nu-i o alegere fericita, dar eun nu m-am legat de chestia asta

si telenovelele la ce gen le integrezi ? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 25 2009, 09:27 PM
Post #19


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Pai daca nu inseamna horror cum vrei sa incluzi anime-uri dementia la horror?

Sunt de acord ca e aiurea sa existe subforum pentru dementia si nu pentru horror, dar asta doar pentru ca anime-urile horror is mult mai multe, ceea ce nu inseamna ca dementia e inexistent ca gen (in special doar pentru ca nu exista pe wikipedia, pentru ca indiscutabil sunt anime-uri care sunt cel mai bine definite prin termenul de dementia, indiferent de ce inseamna initial. adica sa fim seriosi, "horror" nu a insemnat dintotdeauna un gen literar-artistic si aici ma refer la etimologie, ca sa nu mai zic ca "horror" si in ziua de azi reprezinta o emotie)

Pai nr. 2 daca slice of life inseamna drama nu vad cum ai putea crede in acelasi timp ca subforumul de drama-psihologic-slice of life ar fi o alegere nefericita.

Dupa tine, la slice of life. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Feb 26 2009, 09:51 AM
Post #20


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



nu stiu, eu pe unde am umblat, nu am auzit nicaieri de genul dementia - nici pe wiki - desi acolo apar alte genuri specifice anime - mecha, mahou shoujo, etc, nici pe imdb, rotten tomatoes, nicaieri. Mi se pare un gen artificial inventat, care nu este recunoscut de majoritatea fanilor/producatorilor/criticilor, si care in plus nu-l consider necesar - am spus ca majoritatea acestor animeuri pot fi incluse la horror (un gen general recunoscut) - sau la alte genuri.
Acum, ai dreptate, sunt unele anime mai speciale, care se incadreaza mai greu - dar parerea mea e ca nu-i nevoie sa cream un gen special pt ele (vezi ce i-am spus lui Axi mia sus). Oricum, asta-i parerea mea ;)

Cat despre slice of life - am zis ca POATE nu e o alegere fericita - si nu pt ca slice of life nu face casa buna cu drama, ci pur si simplu pt ca, dupa parerea mea, sol incluzandu-se in drama, nu mai era necesar sa fie trecuta (se punea simplu drama).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:14 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |