Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fullmetal Alchemist: Brotherhood


Inari
post Mar 12 2010, 10:03 PM
Post #21


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 64
Joined: 24-January 10
Member No.: 9.400
Points: 176
Gender:



Bine la monentul la care scriu mai sunt doar cateva episoade de aparut.
FMA: Brotherhood a adus personaje noi pe care le-a conturat excesiv si mi se pare ca au lasat in urma povestea lui Ed si Al concentrand conflictul pe Humonculi si complotul lor. Nu mi se pare corect sa-l numesti Brotherhood cand deja povestea se eschiveata de la subiect. Nu am citit manga dar cred ca seria aceasta e prosta doar pentru simplul fapt ca nu au pus accentul pe relatia dintre Ed si Al si au denaturat totul aducandu-l la proportii mai mari.

Crearea Homonculi-lor si modul cum toti isi aduna fortele pentru " binele natiunii"e interesat dar aparitia celor doua personaje din Xi'an chiar nu o inteleg ( sper sa pricep ce rol au avut in povestire pana la sfarsit, pentru ca altfel e doar umplutura aiurea).

Per total cred ca FMA Brotherhood e mai prost decat prima serie ,a si e un pic boring.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post Jun 15 2010, 10:22 AM
Post #22


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



Bing-Bong.

Well, seria a ajuns la ep. 61 si mai sunt inca 3. Nu m-am putut abtine si am citit si ultimele capitole din manga sa vad cum se termina. Jos palaria.

Prima seria am considerat-o foarte buna, dar ce am vazut pana acum in Broterhood, nu mai am cuvinte. Au reusit sa duca seria FMA pe noi culmi, iar cei prea "lenesi" ca sa citeasca manga-ul, vor reusi sa vada si ei ce inseamna cu adevarat FMA.

Si totusi, imi pare rau ca s-a terminat ceva asa frumos... *sniff, sniff*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kanra
post Jun 15 2010, 10:28 PM
Post #23


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 26-May 10
From: Ikebukuro
Member No.: 9.733
Points: 24
Gender:



Brotherhood este cu adevarat un anime epic! Dupa cum a spus si Pheonix,nici eu nu am cuvinte pentru cat de buna este seria aceasta!Eu una dupa primele 10 episoade,nu mai aveam rabdare sa apara urmatorul episod si urmatorul..and so on..

Anul asta,in fiecare zi de Luni,intarziam la scoala doar sa ma uit la episodul nou, "proaspat" subtitrat.
Ma bucur sa spun ca FMA Brotherhood m-a tinut cu sufletul la gura foarte mult timp!

Nu m-am indurat sa citesc restul de manga pentru a vedea in anime exact ce se intampla. XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post Jun 16 2010, 01:26 PM
Post #24


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



Anime-ul a ramas la capitolul 106. Daca vrei sa citesti finalul, trebuie doar sa citesti jumatate din capitolul 106 si capitolele 107 si 108 (last one, T_T ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kanra
post Jun 16 2010, 08:53 PM
Post #25


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 26-May 10
From: Ikebukuro
Member No.: 9.733
Points: 24
Gender:



yeah..well,astept ultimele episoade mai bine TwT.Pacat totusi ca deja se termina :C
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post Jul 7 2010, 12:12 AM
Post #26


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



Well, FMA Brotherhood s-a terminat. Jos palaria, a ajuns in topul meu 3, pe locul 2 chair dupa Initial D. Also, imi place ca data aceasta s-a ajuns pana la urma la concluzie in relatia Ed - Winry (se vede cel mai bine din pozele de la final :D ). Si totusi, e sad ca s-a terminat... sniff, sniff... Era singurul anime on-going mai lung de 20 de episoade pe care l-am urmarit, asteptand saptamanal un nou episod.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Jul 19 2010, 11:13 AM
Post #27


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Tocmai am terminat si eu de curand FMA Brotherhood (mai exact ieri). Trebuie sa recunosc ca mi-a placut mai mult decat ma asteptam la inceput. Povestea, asa cum stiam din manga, pe care o citesc de pe vremea primei serii anime, e una dintre cele mai bune pe care le-am vazut si cred ca e unul dintre punctele forte ale seriei. Desi Brotherhood a scartait oleaca la inceput, deoarece a inceput si cu un episod de filler (prezentand un eveniment care n-a avut niciodata loc in manga) si a fost aproape identic cu prima serie in primele 15-20 de ep, odata ce a inceput sa o ia pe calea firului epic din manga, anime-ul a inceput sa prinda cu adevarat forma si sa vina cu o poveste consistenta. Mi-a placut foarte mult (si in manga si in Brotherhood) cum este structurat plot-ul, care este dezvaluit intr-un mod captivant, plecand de la evenimente mai 'linistite' oarecum, mai obscure pentru restul lumii, experimentate in mare parte doar de cei doi frati, pentru ca in final actiunea sa invaluie toata scena si sa vezi toate personajele cum se lupta si se agita pentru a ajunge la concluzia dorita. Cat despre final, cred ca e unul dintre cele mai satisfacatoare finaluri pe care le-am vazut de multa vreme.
Cat despre personaje...
QUOTE
FMA: Brotherhood a adus personaje noi pe care le-a conturat excesiv si mi se pare ca au lasat in urma povestea lui Ed si Al concentrand conflictul pe Humonculi si complotul lor. Nu mi se pare corect sa-l numesti Brotherhood cand deja povestea se eschiveata de la subiect. Nu am citit manga dar cred ca seria aceasta e prosta doar pentru simplul fapt ca nu au pus accentul pe relatia dintre Ed si Al si au denaturat totul aducandu-l la proportii mai mari.

Pai din ce spui tu aici, inteleg ca ar fi fost mai bine sa nu mai apara niciun personaj nou si sa mearga pana la final strict pe povestea celor doi frati. Si asta chiar ar fi fost boring... Nu. Personajele nu sunt conturate 'excesiv', sunt conturate exact cat trebuie astfel incat sa nu fie doar niste 'marionete' aruncate acolo prin poveste care mor sau dispar dupa 3 episoade fara nicio contributie asupra povestii. Tocmai asta mi se pare interesant la seria asta, ca toata lumea conteaza, toti contribuie la actiune si nu e doar un super erou care-i salveaza pe toti si gata. Cat despre titlu... ce te face sa crezi ca se refera DOAR la relatia dintre Ed si Al?
Anyway, mie mi-a placut mult seria, a fost unul dintre acele anime-uri care devin pe parcurs din ce in ce mai bune. Nu stiu daca mi-a placut mai mult decat prima serie, e clar insa ca nu e sub ea (in my book at least), dar trebuie sa recunosc ca din toate productiile FMA, seria manga mi-a placut cel mai mult si de-abia astept urmatoarea serie a lui Hiromi Arakawa (hope there's gonna be one). In orice caz, FMA Botherhood e un anime care merita si il recomand tuturor fanilor shounen si nu numai. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kyuubi654
post Sep 29 2010, 07:38 PM
Post #28


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 54
Joined: 8-November 06
From: Bucharest/Dresden
Member No.: 3.242
Points: 165
Gender:



He he ^^ vad o groaza de argumente pro si contra pacilea, lucru care e si normal cand vine vorba de un anime cu doua adaptari diferite. Mai pe scurt e chestie de preferinte :P

Adevarul este ca ambele serii sunt superbe :) Dar daca ar trebui sa aleg una dintre ele, presupun k as alege FMA: Brotherhood pentru ca urmeaza mai in-de-aproape conceptul original pe care-l avea in cap autoarea. Pe deasupra, FMA: Brotherhood lamureste si o groaza de situatii care ramasesera cu semnul intrebarii in FMA.

Cat despre personajele noi aparute... prea marfa :D Numai persoane interesante, care au avut roluri hotaratoare in firul narativ al serialului. Bine... si sa nu uitam si personajele din FMA care nu au fost incluse (desi asta cam demonstreaza ca erau doar de umplutura in FMA :D).

Side-note: O chestie mi s-a parut interesanta, si anume faptul ca a reluat o scena din FMA (ma refer la cea cand fuehrerul o omoara pe Martel, care se ascundea in armura lui Alfonse) folosind-o insa de data aceasta pe May (care insa n-a fost ucisa) :) Bene... presupun k se poate dezbate si dak scena a fost preluata din FMA in FMA: Brotherhood sau vice-versa (nu stiu sigur nici eu :))

Oricum, franchise-ul FMA este unul genial :) Multe episoade de vizionat, multe capitole de citit si o poveste super in oricare dintre ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nessaja
post Nov 15 2010, 03:56 PM
Post #29


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 226
Joined: 6-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.521
Points: 487
Gender:



Movie set for 2011: http://www.hagaren-movie.net/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Nov 16 2011, 11:48 PM
Post #30


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Ce se mai aude de film? AniDB fixeaza o data undeva prin 2012....

Apropo, a aparut boxset la manga pe mangashop. Cred ca stiu ce imi aduce Mos Craciun anul asta :D...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LightZ
post Jan 27 2012, 10:51 AM
Post #31


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 26-January 12
Member No.: 10.842
Points: -38
Gender:



Seria Brotherhood este cu mult mai una decat prima,FMA.Personajele mi se par mai complexe,actiunea mai reusita,diferentele fata de prima serie sunt mari.Oricum,povestea este foarte buna,interesanta si captivanta,mi-a facut o mare placere sa urmaresc anime-ul,fiecare episod avea ceva bun in el,te facea sa te uiti mai departe,au fost foarte bine gandite.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

disasterology
post Jan 6 2013, 04:56 PM
Post #32


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: 6-January 13
Member No.: 11.158
Points: 43
Gender:



Singurul lucru dragut mi s-au parut Envy si Greed. :))
Nu prea vad ce lamureste noua serie, eu o prefer pe cealalta. Cu prima serie am trait alaturi de Edward, nu stiam la ce sa ma astept, nu stiam spre ce directie se indreapta actiunea. Era si vremea cand anime-ul era dublat in romana. Deja, in seria asta, cunosti personajele, poti anticipa actiunea, nimic nou sub soare. Poate ca e mai colorata si mai lunga-si asa apuci sa te atasezi mai mult de personaje. I-am vazut pe Greed si Envy intr-o alta lumina si aici chiar mi-au placut. Dar tocmia complexitatea seriei si faptul ca esti lamurit e cu adevarat enervant - unde e contributia mea ca si fan? Doar nu o sa mi se ofere totul pe tava!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:15 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |