Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce Parere Aveti Depsre Muzik Romaneasca?


Masatoshi
post Feb 27 2006, 04:45 PM
Post #41


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



Hey Lumpy.. fiecare are genuri favorite de muzica. de gustibus non est disputandum... asa ca eu cred ca slang sunt foarte talentati si merita o sansa de a scoate un album sau mai multe pe piata romaneasca(sau de ce nu si in afara) iar altii cred ca sunt doar de muzica de bar.. fiecare are dreptul la exprimare libera,nu?
doar traim in democratie :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Apr 1 2006, 11:50 PM
Post #42


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Back on topic...

Am o aduagare de facut la formatiile romanesti care merita ascultate: Vena Cava - black sau death nu pot face diferenta (sorry for the insult but i'm kinda of new to these genres) foarte foarte dur. Nu se compara cu Negura Bunget si zic asta intr-un sens bun pentru ca eu am ascultat un album de la NB si nu inteleg ce vede restul europei la aceasta formatie...dar in fine. Deci daca sunteti un fan al genului/genurilor va recomand cu caldura Vena Cava
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Abel Nightroad
post Apr 2 2006, 05:34 PM
Post #43


South Park fan
***

Group: Members+
Posts: 186
Joined: 13-September 05
Member No.: 1.793
Points: 310
Gender:



trebuie sa recunosc ca desi nu ma omor dupa Parazitii,BUG etc.., sunt printre putinele trupe romanesti care au rezistat in timp.
in 97-98 a fost un val de trupe. au aparut peste noapte n-j de mii de formatii cu nume incredibil de tampite si cu cantece pe masura, care au tinut o vara, si apoi s-au dus.
acum majoritatea formatiilor se lanseaza cu ajutorul lui Teo, vin , canta in emisiune o melodie handicapata, publicul urla de entuziasm pt ca sunt platiti sa faca asta si deodata respectivii sunt vedete.
sau daca au cat de cat fonduri, fac un videoclip cu multe fete imbracate sumar ca isi falfaie "talentele" ici-colo si ii atrag pe cei mai naivi dintre noi.
la noi industria muzicii desi a avut un salt spectaculos in secolul trecut, incet incet o sa ramana numai o mana de formatii cu care sa ne delectam.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post May 24 2006, 12:11 AM
Post #44


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Well... muzica romaneasca sucks. Singura formatie romaneasca care chiar imi place ii Vama Veche.
In rest, ar fi Iris, fostul Cargo, cateodata Holograf...bleah, anything else? :-/ nu cred... poate cate o melodie-doua de la alte formatii...
Oricum eu in general is anti-muzica romaneasca. N-am nimic cu melodiile comerciale in special, dar la noi ii vorba de calitate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mihaitza
post Nov 3 2006, 04:19 PM
Post #45


Mikcael,dark angel
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 17-October 06
From: Gherla
Member No.: 3.139
Points: 29
Gender:



Pai Vama Veche s-a destramat ,dar nu era cine stie ce de ea oricum .Merita cele vechi toata aprecierea oldies but goldies si ceva din noul val cum ar fi E.M.I.L,Altar,Zale si Da hood.

Tot respectul meu pentru formatia Zale ,preferata mea dintre toate.
Canta un rap intelectual;nu au atatea injuraturi ca si Parazitii si altii sau alte formatii de acest gen. adevarat ,si ctc transmite un mesaj ,nu doar bautura si alte chestii de genu asta.

mai ascultati si artistul si cretzu.
ceva originalitate nu prea exista ,dar intotdeauna se poate copia de afara.
aicea nu ai ce sa asculti decat ceea ce face moga,ori ce face laurentiu duta ori cei de la animal x.
imi plac mult parazitii atunci cand participa la campanii culturale;un mesaj nu se transmite printr-o melodie ce in proportie de 40% e compusa din injuraturi. Parazitii nu e o formatie de cacat ,dar pentru mine nu e number one pur si simplu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Mar 11 2007, 07:53 PM
Post #46


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Zilele astea mi-am adus aminte de acest topic. De ceva vreme am fost surprins in mod placut de anumite incercari ale autohtonilor de a se arata pe la televizor. Fara doar si poate pentru duduca Corina am cea mai mare admiratie. Incearca lucruri noi si ii ies bine pe alocuri. Au look strain intr-un fel. Mai are pana la capodopere dar e pe un drum bun. Este printre putinii care nu m-au facut sa schimb canalul. Subliniez ca doar pentru vidoclip. Vocea nu este notabila in asemenea hal. Daca am vorbi despre voce si sunet, Dj Project este singura formatie pe care o laud mereu. Se pare ca se misca si pe la noi cate ceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Mar 11 2007, 10:36 PM
Post #47


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hmm ca tot mi-a picat ochii pe topicul asta .. incercati sa ascultati si formatia "niste baieti" au niste remixuri ska ale unor melodii romanesti vechi .. le-au iesit super :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Mar 12 2007, 12:19 AM
Post #48


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Ok update la formatii romanesti care merita ascultate: Luna Amara. fara dar si poate.. intotdeauna in Canabis(club din Copou) e full cand canta ei.
Trooper, foarte misto melodiile mai ales lead-guitar-ul rupe cand vine vorba de un solo sau un riff mai lung.
Omul cu sobolani, materialele mai vechi sunt foarte bune ultimul album sa cam indepartata de stilul lor, dar e ok.
Implant pentru refuz, pentru cei care gusta hardcore autohton plus ca sunt chiar buni.
... si cam atatia imi trec prin cap la ora actuala, oricum sunt mai multi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yozz
post Jun 13 2007, 11:38 AM
Post #49


Kira
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 12-June 07
From: Romania
Member No.: 4.450
Points: 121
Gender:



Inca in faza "BETA".
They all suck <_< . Excuse my expression. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Karajan
post Aug 9 2007, 06:45 AM
Post #50


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 8-August 07
Member No.: 4.850
Points: 9
Gender:




Comercială, fără culoare, lipsă de profesionalism, nimic inovator, prost-gust.

Evident, mă refer la ce se dă pe sticlă sau pe calea aerului. ( pe calea vāntului, mai bine - zis... :P )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nebunic
post Aug 13 2007, 10:24 PM
Post #51


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 13-August 07
Member No.: 4.889
Points: 54
Gender:



QUOTE(zeri @ Oct 3 2005, 06:47 PM)
Si rockerii inraiti asculta parazitii :) , au unele melodii cu super versuri.

In afara de unele formatii rock, muzica romaneasca e la pamant, numai tampenii ies in fiecare zi, si daca vreti sa va convingeti uitati-va cu ce melodii este reprezentata Romania la festivalele internationale.

Cui in place Akcent, Andreea Balan, Candy, Trendy si alte nume aberante, ar trebui sa-si reevalueze principiile de viata si sa mai scoata un pic nasul din rahatul intelectual in care traieste si sa mai incerce si altceva.
*


Mi-au picat ochii pe acest comentariu şi m-am gāndit să dau direct quote şi să zic că sunt de acord decāt să scriu din nou acelaşi lucru... Cu excepţia primei propoziţii sunt foarte de acord :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

pretty_sango
post Aug 18 2007, 07:20 PM
Post #52


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 23-September 06
From: Everywhere XDD
Member No.: 3.034
Points: 24
Gender:



sincer ? uneori nu stiu cum sa fac sa nu mai aud (IMG:http://blog.roodo.com/onion_club/5921f236.gif)
vedetele autohtone se cred mari si tari , cand de abia daca pot lega doua vorbe calumea , si alea spuse de dragul aparentelor !
singura muzica buna din Romania este muzica folk , gen care a cam disparut din mintile tinerilor ( ciudat ca eu am 13 ani si ascult (IMG:http://blog.roodo.com/onion_club/da4c2d5e.gif) ) si majoritatea muzicii rock , dar mai veche ... rar am vazut pe cineva care sa-si merite numele de " vedeta " ... si nu fac aluzii ( sau fac ? ) dar unii ar trebui sa ramana la altele decat sa copie un videoclip strain , adaugand 3 vorbe in spaniola stalcita si restul romana (IMG:http://blog.roodo.com/onion_club/215ad82f.gif)
God ! ... Ah , cat despre manele ... No comment >.< S-ar putea sa fac spam daca-mi dau drumul la gurita (IMG:http://blog.roodo.com/onion_club/07baa27a.gif)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mihnea13
post Aug 19 2007, 12:12 PM
Post #53


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.933
Points: 63
Gender:



muzica romaneasca...mda,jdemii de formatii care scot o melodie,un album pe banii lu tata si porma dispar(da asta e bine).Sincer in afara de Parazitii,nu ascult nimic romanesc :D si mai sunt trupe rock valoroase,insa eu nu prea suport genu :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KaTe.
post May 21 2008, 02:52 PM
Post #54


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 20-May 08
Member No.: 6.840
Points: 159
Gender:



Muzica romaneasca se rezuma la muuulte manele , 2-3 trupe vechi (si bune) de rock si artisti gen Andreea Balan care nu mai stiu cum sa-si mai faca video clipurile cat mai colorate. Adevarul e ca muzica nu mai e ce a fost odata... Poate doar muzica folk mai merita ascultata...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yume_sempai
post May 21 2008, 04:20 PM
Post #55


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 21-May 08
Member No.: 6.853
Points: 22
Gender:



este ok cu exceptia manelelor........depinde ce tip de muzica preferi :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

selen_dom
post Jul 24 2008, 09:56 AM
Post #56


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 308
Joined: 9-February 06
From: on a book of mistery
Member No.: 2.159
Points: 752
Gender:



rock-ul romanesc mi se pare ok....avem destule trupe demne de admirat....cred ca mai aveam si incepeam sa plang cand au pierdut cei de la Firma in fata uratilor aia emoizi lipsiti de voce...so mad...still....
la alte genuri:manele,gen pe kre nu-l urasc,o melodie 2 la o petrecere mai poate incinge putin spiritele...dar nu mai mult, mi se pare un gen care trebuie luat k linguritza, prea mult strik.Din pacate multi nu tin cont de acest aspect si se supraindoapa cu ele.....rezultatele nu cred k trebuie sa le enumar :P .....in rest, mi se pare k e la fel k peste tot, niste pitipoance care se bataie 2-3 min, lalaie 2-3 cuv si gata melodia, noul sound al anului...cool,nu???si toate cluburile rasuna cu melodiile lor remixate si reremixate :wacko: ..... nu stiu, cred ca depinde ce asculti, ce frecventezi , cum sunt promovati resp artisti si cultura ta.nu cred ca ducem lipsa de muzica buna. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Makutta
post Sep 5 2008, 03:55 AM
Post #57


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 70
Joined: 2-September 08
Member No.: 7.497
Points: 149
Gender:



Parazitii si BUG Mafia Rulle!! B) ... mie imi mai plac si melodiile celor de la alb-negru, :D ... in rest , in opinia mea, : praf, zero...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rusthia
post Aug 22 2013, 10:31 AM
Post #58


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: 21-August 13
From: Transylvania
Member No.: 13.318
Points: 11
Gender:



Si totusi...
daca asculti muzica romaneasca mai veche,o sa auzi ceva de calitate cu o orchestratie absolut minunata.

acum,ce ascult eu din muzica romaneasca..
Get Beget
Luna Amara
Byron
Parazitii
Niste Baieti
Iris (e destul de recenta destramarea)
Vama
Trupa Veche
Vita de Vie

si folk-ul romanesc intotdeauna o sa fie bine cotat,in general de muntomani :)

Dar,muzica romaneasca lautareasca? sau populara? si acelea pentru ascultatori sau pentru anumite tipuri de public? Chiar si aceea e muzica buna.


(lautaria nu este acelasi lucru cu maneaua,care in esenta nu este muzica romaneasca ci o combinatie de muzici balcanice,indiene si ce mai vreti voi )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:13 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |