Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

10 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Claymore


Vebby
post Apr 17 2007, 11:34 AM
Post #1


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



So, dupa topicul la manga, dupa aparitia animeului, tre sa apara si topicul la anime.

Desi au aparut doar 2 episoade, la urma urmei asa e frumos sa faci topic :lol:, seria arata foarte bine. Incepand cu OP si ED, grafica si subiectul pana la personaje si amanuntele din el, animeul pare promitator.

Cum e povestea: saturi bantuite de youma (demoni - pt cine a vazut Juuni Kokki) care devoreaza oameni. Singurii care pot face fata sunt luptatorii jumatate oameni, jumatate youma antrenati intr`o organizatie. Evident, acesti luptatori care nu au un nume aparte dar carora oamenii le zic Claymore, sunt angajati sa lupte cu youma, oamenii toti sunt speriati de ei in ciuda faptului ca sunt niste blonde foarte dragutze :lol: Cam slabutze though... ^_^.

Exista si exceptia care face subiectul animeului, si anume Rakki care nu se teme de Claymorul Clare si pe care o va insoti.

Cam atat cu spoilerele, puneti mana si va uitati :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 17 2007, 12:09 PM
Post #2


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Vazut si placut. :P E bine ca acesti Claymore sunt numai fete blonde dragute. :twisted:
Parca zicea tipul cu fata de pinguin de la han ceva referitor la faptul ca la barbati nu a reusit fuziunea... cine stie ce s-a intamplat la barbati... :twisted: :P


In al doilea episod,
am crezut ca, Clare este condamnata cand a primit cartonasul negru. :P Din ceea ce am vazut in intro, am impresia ca va face ea ceva si va ajunge un outcast.


Apropos, ati observat ca la inceput Clare tot ii atrage atentia lui Rakki sa nu o mai numeasca Claymore pentru ca asta este doar un nume dat de oamenii obisnuiti (chiar asa! oare de unde pana unde "claymore"?!), dar dupa ce scapa de fake-Claymore, nu mai are nimic impotriva sa fie numita asa? :P

Toate ca toate, Claymore este o serie pe care o voi urmari. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Apr 17 2007, 01:12 PM
Post #3


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



Probabil Claymore vine de la sabiile 2 hand care le folosesc :) (un brand :P )
Presimt ca rakki o sa devina un UBER ONI care o sa sparga capul la toti ^_^
Mistocuta seria :) .. merita tinuta sub supraveghere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 17 2007, 01:47 PM
Post #4


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



LordMethos:
:o Damn! Nu-mi inchipuiam ca vorbim aceeasi limba. E pentru prima data cand inteleg ceva din ce spui tu... in afara cazului in care-mi vad numele scris... :twisted: asociat cu o cifra care lipseste... Gomene... e rautacios... dar nu m-am putut abtine... surpriza a fost prea mare!

Claymore pentru mine are potential.... mi-au placut personajele din prima si asta pentru mine e un lucru important. Si imi place si lumea. Iar manga are note bune... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Apr 17 2007, 11:12 PM
Post #5


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



man, unii nu se pot abtine pe aici :lol:

dupa cum spuneam si pe la anime noi, astept cu nerabdare si restul episoadelor. imi pare un anime cu potential si aper sa vad personajul clare dezvoltandu-se cumva. nu mi-ar placea sa fie un personaj static.

cat despre rakki, hm, inca ma gandesc ce mi-ar placea mai mult: sa creasca si sa fie un nene din ala "care sparge capul la toti", vb lui methos, sau sa ramana tāmpiţel asa cum e acum...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 17 2007, 11:47 PM
Post #6


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eu pariez ca o sa fie un anime de-ala centrat pe flashback-uri si povesti de demult... bleah, de-i asa cred c-ajunge in recyle bin. Ce nu vreau nici in ruptul capului: demoni plini de argumente si motivatii stupide, copii naivi, personaje statice (apropo de Rakki, considerand ca prin generic avea o sabie o sa fie ceva evolutie si pe-acolo) sau o tipa Claymore devenita demon cel rau care odata demult o suparat-o pe fatuca noastra care amu vrea razbunare.

Drept sa spun oricat de simpatic mi s-ar parea, premisele lui nu prea lasa spatiu de manevra... destul de greu sa creezi diversitate cand demonii is atat de banali incat tipa ii imparte in categorii (ca-n scena aia cu 'ni ma ca-i de-ala cu aripi'), cand toti claymorii au zero mister in jurul lor si copilul nu poate evolua numai intr-o directie (sau stagneaza). Deci, daca povestea nu ne va prezenta repede ceva intorsaturi neasteptate (care sper sa nu intre in categoria 'unii demoni is de rang inalt si au scopuri mai destepte decat mancatul de oameni') o sa fie un serial destul de previzibil... [/profetii de Nostradamus]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aldonza
post Apr 19 2007, 07:31 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 198
Joined: 20-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 2.027
Points: 432
Gender:



Pana acum povestea imi suna foarte cunoscuta, dar inca nu-mi dau seama de unde :unsure: . Astept sa vad o continuare :) ...sunt multe mistere de dezlegat .
Cred ca si Clare si Rakki vor evolua pe parcurs. Rakki imi da senzatia aia de basm in care Fat- Frumos pleaca de acasa intr-o calatorie spre initiere si tot tacamul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Apr 28 2007, 06:17 PM
Post #8


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



Mda..
Dupa ce am vazut episodul 4.
Claire IMBA slayer cu probleme de control iar Rakki charmul pt control :P
Impreuna vor cutreiera lumea .. in lung si lat .. vor omora o tona de YOMAs si Claire va trece la un nou stagiu unde va avea super puteri si cu ajutorul lui Rakki le va controla.
In concluzie .. fun to watch for the slaying :) pt ca poveste calumea nu vad.
Va fi episodul si monstrul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Apr 28 2007, 06:33 PM
Post #9


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Seria e chiar ok .... actiune de-o calitate buna (mai rar gasesti asa ceva la aparitiile noi )...personaje care vor evolua .... Clare probabil va elovua intr-o Yoma cu minte umana.....si probabil o sa se bata cu restul Claymore-urilor.

Raki poate o sa invete sa dea si el cu sabia ..... sper ca nu-l fac si pe asta vrun pui de super-erou ca omora seria.

In urmatorul ep o sa para inca o tanti Claymore...sa vedem ce-i cu ea

Si Trikster....daca ar fi sa ma iau dupa premise.....nu m-as mai uita la nici un anime ... pt ca in mare apare un anime pe an (daca apare si ala) care sa ma poata surprinde...sau sa poata surprinde pe oricare dintre noi care a vazut destule anime la viatza lui.....te uiti....il gusti ca atare.....si ii apreciezi calitatea.....sau ii critici lipsa......armane la latitudinea ta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 29 2007, 04:12 PM
Post #10


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Episodul 4:
Mi-a placut cel mai mult dintre toate... mai ales scena in care Raki o ajuta pe Claire... deci asta e rolul pustiului. Oricum, mie imi place ideea, femeia matura si luptatoare si copilul care invata de la ea si o si ajuta in acelasi timp. Mi-a placut cand Claire i-a cerut preotului sa aiba grija de Raki daca ea va muri. Si mi-a placut ideea cu pastila. :P


Imi place privirea lui Claire... ochii aia albastri si puternici... iar m-am atasat din prima de personaje... :P Si-mi place cum vorbeste... tonul... inflexiunile vocii....

Scorpio:
"Tanti Claymore" are vocea lui Romi Paku... de cand o astept facand un rol de fata... sunt curioasa cum vorbeste de cand ma vazut-o pe lista.... :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Senpai
post Apr 29 2007, 07:03 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 18-December 06
From: Buc
Member No.: 3.462
Points: 73
Gender:



mie mi se pare de calitate si se merita vazut.......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post May 2 2007, 08:46 AM
Post #12


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@Scorp: Eu nu prea vad de ce s-ar transforma Clare in Yoma. :P Din cate am inteles eu pana acum, daca devin Yoma, toti oamenii isi pierd si forma fizica umana si ar rezulta un fel de monstru... Ceea ce nu ar da bine "pe sticla". :P

Nu am citit manga, dar mi-ar placea un final in care Clare incepe sa se transforma in Yoma si Rakki ii ia viata. Nu sunt macabra, dar parca ar adauga valoare anime-ului. :P

Cat despre "ajutorul" pe care il primeste Clare in episodul 4 de la "bucatarul" ei... cred ca il putea primi de la oricine dadea dovada de afectiune pentru ea. Este o fiinta avida de afectiune. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 2 2007, 07:01 PM
Post #13


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eu is singurul care vrea sa fie macar vag surprins de poveste? Orice numa sa nu o tina tot in directia asta ca ma las de el... Da, prefer no anime la boring anime, viata e prea scurta :P. Plus ca noa, eu n-am vazut atatea anime-uri incat sa zic ca nu gasesc unele mai interesante decat "tipa cu copil omoara un monstru per episod ca dupa o vreme sa afle ca ceva nu e cusher la organizatia creepy pentru care lucreaza si o ia pe cont propriu" (iar speculez :P). Sper sa cada un meteorit, that would be cool :P

PS Despre afectiunea aia, eu cred ca yoma fac alergie la altruism sau ceva, or fi explicand ei mai incolo de unde vin si cu ce se manca, ca ma indoiesc ca apar efecte speciale numai pentru ca Clare e "miscata" de mucosul nostru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post May 2 2007, 07:05 PM
Post #14


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@Trickster: In ceea ce priveste "afectiunea", ma bazam si pe episodul cu acel mic flashback din copilaria lui Clare. :P
Partea cu tinutul in brate and all. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 2 2007, 07:18 PM
Post #15


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Dada, e clar, doar ca psihicul lor se schimba dupa yomizare si nu mai par asa de fragile si dependente de altii. Hmm... poate anime-ul vrea sa ne spuna ca nu poti trai singur fara sa devii un monstru? Ce frumos... daca ar avea si poveste ar fi si mai bine :P Please oh please let there be more than yoma and half-yoma!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 2 2007, 08:12 PM
Post #16


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Kisa .... daca erai atenta putin in intro-ul anime-ului apare o sencentza f, scurta in care e o Yoma cu parul blond si cu un corn in frunte ..... eu presupun ca aia e Clare in forma de Yoma. Si nu ar da rau pe sticla deloc ... avand in vedere ca Yoma poate sa ia orice forma vrea .... poate sa se transforme din Yoma in clare si din Clare in Yoma foarte usor .... probabil odata ce evoluau dobandeau puteri mult prea mari pt a mai putea fi controlate de ce-i din organizatie...de aceea cand se apropia timpul .... erau trimise cartonasele.....pt a fi omorate inainte de evolutie. Cine stie ... poate evolutia la Yoma a unei Claymore ar fi deschis noi chestii.
QUOTE
Cat despre "ajutorul" pe care il primeste Clare in episodul 4 de la "bucatarul" ei... cred ca il putea primi de la oricine dadea dovada de afectiune pentru ea. Este o fiinta avida de afectiune. tongue.gif
The voice of experience? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post May 4 2007, 08:15 AM
Post #17


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Nu m-au pasionat niciodata intro-urile de la anime-uri. Nu am rabdare sa stau sa le vad. :P Asta daca anime-ul in cauza nu este Speed Grapher, binenteles. ^_^
Revenind, m-am uitat si eu cu atentie la intro si cand credeam ca nu mai apare nimic, am vazut faimosul Yoma cu corn in frunte. :P Daca e sa fie Clare, arata mai bine decat restul monstrilor.
Si chiar daca pot trece foarte usor de la forma Yoma, la forma umana si invers, din cate am inteles pana acum, nu beneficiaza de toata puterea lor decat in forma de monstru. Sau probabil ca pentru Claymore este altfel, avand in vedere ca ele sunt deja partial Yoma.

Acum... mi-a placut episodul 5 si sunt foarte curioasa sa-l vad pe urmatorul. Cu ocazia asta am aflat si cine este Teresa, cealalta tanti Claymore.
A fost putin derutant episodul deoarece nu mi-am dat seama initial ca este vorba despre o amintire. Ok, cand am vazut fetita, m-am gandit la posibilitatea de a fi Clare, dar am lasat-o balta. :P And I was wrong. :P
Ce am vazut in eps acesta mi-a intarit convingerea ca singuratatea nu-i buna de nimic si ca chiar si aceste tanti Claymore doresc pe cineva la urma urmelor. Chiar daca Teresa o respinge initial pe Clare si incearca sa o alunge, tot are un zambet incoltul gurii cand fetita o ia in brate.
Sunt curioasa totusi cum se vor separa drumurile lor si va ajunge Clare o Claymore.


QUOTE
The voice of experience?

Maybe. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dizzy
post May 11 2007, 09:34 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: 11-May 07
Member No.: 4.294
Points: 92
Gender:



Ceea ce m-a atras la Claymore a fost un stil un pic similar cu cel din Berserk(big swords fan as well),la care am pierdut cateva zile si nopti citind ca obsedatul Laughd Din cate am inteles Norihiro Yagi va scoate Claymore manga pana la volumul 16, iar producatorii animeului au declarat ca seria va fi de 50 de episoade, asa ca slabe sanse sa fie un alt long,ongoing,stretching anime(Naruto,Bleach for example...)
Am vazut doar eps. 1-3 pana acum...
Episodul 1... introducere in universul Claymore :D... deci No Comment...
Episodul 2 a fost unul bun dar totusi un pic trist,chiar daca stiam ce se va intampla. Secventa de inceput a fost cea mai buna,in special cand isi arunca sabia.Pana acum actiunea de desfasoara destul de repede,desi episodul e dupa capitolele 2 si 4.
Episodul 3: Nu prea e ceva de spus, doar ca lupta a fost mai palpitanta decat in manga.Ca si in celelalte episoade mici modificari fata de cum era in manga,dar totusi as fi vrut sa-l aud pe Raki facandu-l pe aruncatorul ala de cutite "Pumpkin head"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 18 2007, 02:00 PM
Post #19


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Deja am ajuns la 7.

Imi place mult Teresa. Si Romi Paku e asa cum ma asteptam (aud ba un accent de Hitsugaya, ba o intonatie de Eduard Elric :lol: ). Vocea ei o face deosebita pe Teresa. Mi-a placut mult ca e vulnerabila si ca si-a descoperit sentimente. Iar ca luptatoare, e incredibila, e o placere s-o vezi luptand si mai ales zburand... :lol: Clare cea din primele episoade e slabuta... mai are mult de invatat. Si ce ma mirasem cand am vazut-o la lucru. :P

Cele 4 claymore care au aparut acum, sunt cool. E interesant ce se va intampla, cum se va descurca Teresa cu ele. Numarul 4 si 5 e clar ca nu conteaza, sunt mult mai slabe, dar numarul 2 pare destul e buna, e si mai in varsta, experimentata. Problema e aia mica, Priscilla, care e foarte puternica. Daca n-ar fi atat de politicoasa, mi-ar place mai mult. :P

Mi-a placut lupta, e foarte dinamica, rapida si bine facuta. Se misca excelent. Sa vedem, Teresa va fi nevoie sa-si trezeasca puterile de yoma pentru a face fata celor 4?

Si o remarca, toate claymore par sa fie blonde... un anume blond gri. :lol: Imi place culoarea... ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post May 18 2007, 02:05 PM
Post #20


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Muza)
[...]numarul 2 pare destul e buna, e si mai in varsta, experimentata. Problema e aia mica, Priscilla[...]


Priscilla este numarul 2. :P Iar nr. 2 a devenit nr. 3 dupa ce si-a inceput Priscilla ascensiunea in ierarhia lupatoarelor Claymore. :P

Intr-adevar, actiunea este simpatica, dar parca as vrea sa mai revina si in timpul lui Clare/Claymore. Sunt de ajuns amintirile deja. :P

@Scorp: Dupa cum arata tanti Claymore cu numere, as zice ca tanti cu, corn din intro ar fi mai degraba Priscilla, decat Clare. :)

P.S. S-a mai mentionat deja culoarea blonda a parului fetelor Claymore. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

10 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 01:00 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |