Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gungrave


SebyTheDragon
post Jun 5 2004, 11:20 PM
Post #41


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Pe mine nu ma interesat in ce an as zice io ca s-ar desfasura actiunea...Daca e sa o pun undeva...pai as putea zice chiar in zilele noastre...ar merge crede-ma!
Nu e absolut nici o discrepanta....Cum intr-o tona de alte anime se dezvolta ceva tehnologic superior teoretic pt momentul in care se desfasoara actiunea nu vad care e problema!!!
Ex ...cel mai bun ar fi Gunslinger Girl sau 8 man after sau Guiver......Vrei sa mai continui??? :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jun 7 2004, 09:31 PM
Post #42


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ok....Ok.....hai sa trecem la alt subiect ca asta devine plistisitor....apropo.....Guyver e SF prin excelenta....tehnologia find extraterestra..da hai sa lasam asta

Eu zic sa trecme pe o mica analiza a celor 2 personaje principale.

Eu incep cu Brandon....mi-a placut destul dem ult de el......genul de om care tace si face.....da ce tace....adica D era vorbaret pe langa Brandon. Oricum psihic vorbind...parca are unele defecte....intra in Mafie mai mult de dragul lui Harry decat al Mariei....nu are taria de al omora pe Harry.....se teme de iubire...si mai rau gaseste scuza. Pot spune ca seamana cu Kira din GS.......amadoi isi gasesc motivatie pt. crimele lor......protectia celor dragi.

Brandon trece prin anumite transformari..atat de caracter cat si de infatisare. Ultima chiar e potrivita statutului sau.......ii sta bine tuns si cu ochelari....da parca numai e el....e mult mai incruntat....mai rece si mai distant.....i like it......da e prea distant fata de Maria.....asta mi se pare o prostie.....desi stilul de lui de viata nu era unul prielnic creeari unei familii....totusi.....si Bear walken a are familie......desi i-a murit sotia.....:?

As mai putea trancanii inca 2 pag..da pe uram e pera lung postul..asa ca....ma ibaga si tu ceva..si hai sa dezvoltam......pana la urma raman la parerea ca ne trebuie thread
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 7 2004, 10:05 PM
Post #43


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hmm ... eu zic ca nu e bine sa iei un personaj totusi tragic prin excelenta asa de usor si de superficial scorp ... adica tie dupa ce spui reiese ca ti-a placut brandon doar pentru ca tace si face ... parca iei prea mult in considerare partea de suprafata.
cat despre brandon ... eu zic ca alegerea lui nu a fost usoara, si la final el a preferat sa se sacrifice pe el in speranta ca isi va salva prietenul, pe harry, de el insusi, de mirajul puterii si apropierii de conditia unui zeu ... dar ca orice personaj tragic gaseste sacrificiul in zadar si se intelege din context ca banuia totusi asta ... si totusi a incercat, ar fi de admirat un pic, nu?
el la fel ca si kira din gs cum spuneai si tu, isi fac un scop in viata din protejarea celor dragi si acest scop le da puterea de a merge mai departe in conditiile in care fara aceasta motivatie nu ar fi reusit, dar mi se pare mie ca ei nu-si justifica crimele prin aceasta motivatie, ci din contra sunt prinsi intre aceasta necesitate ptr ei, de a-si proteja prietenii, si obligatia de a ucide pentru a o face ... si daca la kira se vede clar ca de abia reuseste sa ucida si are probleme de constinta si chiar e in prag de nebunie, nici lui brandon nu-i este asa usor sa ucida, chiar daca nu pare ...
oricum brandon nu este un ucigas, caci daca ar fi fost nu ar fi ezitat sa-l omoare pe harry, sau chiar daca ar fi ezitat, tot l-ar fi omorit ...
gata, mai las cuvintul si la altii ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jun 9 2004, 12:59 AM
Post #44


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



De ce nu l-a ucis Brandon pe Harry ...desi a avut 2 "sanse" de a o face....??
Poate pt ca ....prietenia lui Harry era prea grea ...si asta cred ca l-a oprit de fiecare data de la al omora....si la facut chiar sa-l ajute(daca se mai poate zice asa) la sfarsitul seriei!
Brandon ....e un assasin...si inca unu bun.E un ucigas calculat pana in anumite momente maii sensibile! Nu mai ziceti ca nu e ucigas..pt ca e ....Cel mai bun ex e cand il excuta pe tipul a carui fiu "tradase", care era prieten cu Bear.....Il executa ca la carte...calculat si fara emotii! Aici nu mai era vorba de ati proteja prieteni....aici era vorba de ...fa ce ti se spune...pt ca aia e lege...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 9 2004, 04:56 PM
Post #45


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



seby te contrazici singur ... parerea mea ... sau ai un mod ciudat de a-ti argumenta afirmatiile :lol:
[quote]De ce nu l-a ucis Brandon pe Harry ...desi a avut 2 "sanse" de a o face....??
Poate pt ca ....prietenia lui Harry era prea grea [/quote]
[quote] Nu mai ziceti ca nu e ucigas..pt ca e [/quote] ... [quote]Aici nu mai era vorba de ati proteja prieteni....aici era vorba de ...fa ce ti se spune...pt ca aia e lege...[/quote]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jun 9 2004, 10:33 PM
Post #46


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



[quote=SebyTheDragon]
Brandon ....e un assasin...si inca unu bun.E un ucigas calculat pana in anumite momente maii sensibile! [/quote]

La asta ai mai uitat sa dau quote....Cred ca aici e raspunsul la "contrazicerea mea"!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 9 2004, 10:51 PM
Post #47


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



yeah, right ... whatever ...
sa nu uitam ca brandon a ajuns ucigas nu ptr ca si-ar fi dorit el ci ptr ca harry era tot ce-i mai ramasese ... deci el nu a ajuns in sindicat ca sa respecte regula de fier, ci ca sa-l protejeze pe harry ...
poate a existat in sufletul lui o ezitare, atunci cand nu a reusit totusi sa-l omoare, dar ezitarea se datora faptului ca harry vroia sa scape de big daddy amenintand astfel fericirea celeilalte fiinte la care tinea, maria ...
dar cum spuneam ... whatever ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jun 10 2004, 01:36 AM
Post #48


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Deci remarca mea din Quote ..ramane.. :roll: :wink: !
E adevarat, Brandon a intrat in sindicat pt a fi impreuna cu el, nu neaparat pt a-l proteja. Cum nu se prea vedeau....mai ales l-a inceput....pot zice ca legatura dintre ei s-a subtiat, astel Brandon , in cautarea unui ideal...devie....un assasin aproape perfect! In momentul in care cei doi devin din nou foarte apropiati...deja Brandon e cu totul altul !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jun 10 2004, 09:06 PM
Post #49


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ce faci BAC-ul din om...n-are timp nici sa raspunda pe aici :?

Brandon este un sweeper ideal....dar este om....s a re o fire destul de copilaroasa sub platosa de killer. Nu este in stare sa ia decizii ferme....desi asa vrea sa para (cand ii spune lui Big Daddy ca omoara pe oricine inalca legea..pe ORICINE). Din pacate partea umana este fatala...iar Harry in acel moment mi s-a parut cel mai marsav personaj pe care l-am vazut vrodata....mi-or place mie personajele negative....da nu genul asta.....adica e cel mai bun prieten al tau.....ezita sa te omoare desi trebuia.....si tu-l impusti miseleste? Dupa ce am vazut cum trage Brandon ma si miram cum de l-a omorat Harry......ma gandeam c-o sa fie miseleste...da nici asa :?

Inca ceva ce mi-a placut la Brandon a fost stilul de a trage cu 2 pistoale....destul de greutz pt. face to face......ala de obciei se foloseste cand te lupti cu inamici multipli care sunt imprastiati pe o linie sau arc de cerc in fata ta...pt ca pe cel pe aceeasi linie cu tine e mai gru sa-l tintesti asa...trebuie sa-ti strangi mainile cam mult....e incomod....oricum e misto :D

Faza cu omoratul lui harry este o simetrie cu Bear si Ray......cand Bear tre sa-l omoare pe Ray acesta nu poate si rezolva problema Brandon........din pacate Brandon n-a avut back-up.....poate Bunji sa-l fi ajutat..da nu era acolo

Si este adevarat....loialitatea este ceea ce l-a adus pe Brandon in Mafie..si ceea ce l-a omorat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 15 2004, 02:51 PM
Post #50


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hm...am vazut si eu seria asta ultra laudata pe aici...pot spune ca am vazut 26 de ep in one day...deci parerea e bine conturata...
...impresia mea...hm...incepind cu ep 2 si pina apare necro-caca-rizu...e o vers Noir masculina, mai slaba cei drept...si pot spune ca a fost aceptabil scenariul si storyboardul...insa cind au dat-o in sf-uri a iesit un kakat...e ceva de genu cum ai face ca filmu NASHU sa se termine cu lupta cu gindacii din filmu Infanteria Stelara...
...finalul...s-a vrut melodramatic...nu m-a impresionat...altceva idiotic conceput ...criza si ura lu harry pt brandon lee ala...adica fortata treaba intr-un hal fara de hal...
...concluzie...Gungrave e pt baieti intre 10 si 14 ani...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 15 2004, 08:07 PM
Post #51


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



daca tie nu ti-a placut asta nu inseamna ca trebuie sa fii atat de categoric, mai ales ca nu vad cine te-a desemnat pe tine sa stabilesti varsta audientei ptr fiecare anime in parte...
+ ca daca nu intelegi anumite lucruri primul imbold e sa-ti dai cu parerea, si cu cat intelegi mai putin cu atat mai categoric esti, pentru ca daca ai o anumita capacitate poti sa stai la discutii, daca nu singura ta sansa e sa fii categoric si sa speri ca nimeni nu te contrazice ... si chiar daca te-ar contrazice cineva, o sa-ti mentii parerea categorica si nu o sa stai la discutii
+ ca argumentele tale sunt cam puerile si primul lucru pueril e sa apreciezi ceva exclusiv in comparatie cu altceva ...
nu mai zic nimic, ca o sa zici precis ca am ceva cu tine
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jun 15 2004, 08:45 PM
Post #52


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Sid....asta e una din putinele ocazii in care nu sunt de acord cu tine. N ue de copii 10-14 ani.......in categoria bagam Gundam , Ranma si alte din astea.....Gungrave este pt cel purin 16-18........finalul melodramatic este bine venit dupa o serie in care acesta isi cam spune cuvantul.....ce0i mai frumos este ca nimeni nu castiga....e adevarat ca fazele cu Lee si Harry...cat si cu Bob sunt cam suspecte(cam rapida trecerea de la cel mai bun prieten la dusman de moarte) iar la Lee faza cu Bob e deplasata........Lee si atunci cand intra in camera aia si-i macelareste pe aia e deplasat.....adica omul e nebun de legat :?

Necro-rize-ul am zis si eu ca e pus ca ciocanul.....da merge...dupa ce afli anul.....desi inca am nemultumiri din acest pct .de vedere.

Ce e deplasat este psihicul lui Harry. Adica pe Lee il lasa in viata desi il pridne ca vindea informatii..si pe Brandon, cel mai bun prieten , il omoara fara sa clipeasca.....doar pt ca era mai devotata Sindicatului decat el......si era un pericol mare pt el.............Brandon daca era rece.........il omora pe Harry imediat......dar cred ca exact pe asta a mizat si Harry :?

Axi.....cam dur in post...te-a sucarit tare de tot Sid :D......asta e....tu nu esti obisnuit cu el..ca altii :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 16 2004, 02:03 PM
Post #53


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



bai eu sunt nervos ca am stat o zi sa ma uit si am luat tzeapa...am mai consumat si cd-uri degeaba sa-l scriu....damn....eu tot consider ca trebuia lasat fara necro rize shit....a fost acceptabil pina au dat-o in sf-uri...trebuia facuta o disectie intre caractere...ori gungrave full ori brandon lee ala...au vrut sa fie atat de originali incit au stricat tot ceea ce era original...

PS:...pueril suna bine...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 16 2004, 03:06 PM
Post #54


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



ma rog ... fiecare cu parerea lui ... nici mie nu-mi plac anumite lucruri ...
hmmm ... pueril suna bine? LOL
"ai incalcat legea de fier a sindicatului" prepare 2 meet your doom :D
hmmm ... mangaboy s-ar potrivi bine in rolul lui harry :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 16 2004, 07:56 PM
Post #55


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



in locu lu harry s-a potrivi num aunu de la Socola...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 16 2004, 11:29 PM
Post #56


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



:lol: nica a lui stefan a petrii? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jun 17 2004, 12:31 PM
Post #57


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ok....gungrave pt 10-14 ani...si ce ai vrea sa faca un tip de 12 ani...sa se uite si sa dea din buze??? :roll: Ca altceva nu cred ca are face...
Doi la mana...din moment ce tia luat DOAR O ZI SA IL vezi ...insemna ca ti-a placut intr-o oarecare masura...dar cum tu esti mai tot timpu impotriva "vointei generale"...deh...trebuia sa o faci intoarsa...cumva!!

Alta data aduceti-mi aminte sa slavesc anime de copii de 12 ani...poate are efect invers..... :? !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 17 2004, 07:29 PM
Post #58


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



bai oricum nu e pt 26 cit am eu....cred ca ar trebui sa ma las de animeuri..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Sep 14 2004, 07:26 PM
Post #59


Unregistered









Marfa ! Si eu care credeam ca universul anime nu mai are nimic special..uite ca m-am inselat..si imi pare bine . Heh..Noir ..nope CATEGORIC nope..e mult superior lui..ca nu are aerul ala misterios..prea putin conteaza 8) fapt care cred eu ca se compenseaza prin scenele aproape horror.. /gg Ce nu mi-a placut este faptul ca Bear Walken a ales sa devina un Superior ..mai exact infatisarea lui..Spre deosebire de el..Bunji ..mi-a placut ca nu a scos jdemii de obiecte taioase..ci doar 2 pistoale folosind noile abilitati mai mult pentru forta si viteza.
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Sep 14 2004, 08:02 PM
Post #60


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Da intr-adevar, m-a intristat alegerea lui Bear, il credeam mai altcumva, dar nenorocitii aia de creatori au decis sa termine un personaj cool. Bunji, da interesant ca nu scotea chestii din el... ci ca doar isi modificase reflexele... Cinste lui. Cred ca a fost cel mai apropiat lui Brandon ca skill.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:21 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |