Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bakemonogatari Sync, read first post


Moonsparkle
post Jan 21 2010, 04:29 PM
Post #21


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Urfe, your prize is that you get to watch more Bakemonogatari! *the crowd gasps in awe*

am gonna skim the first episode again, dar sau eram eu prea obosita sau you're really overreading into everything. om vedea pe viitor oricum. nu vad de ce violenta de la faza cu capsatorul ar indica orice fel de sexualitate (sau tu ai vazut bdsm deja?) si de ce e ea asa de dominanta cand sunt momente in care blufeaza. i'd rather say she has a complex about sth/her sexuality whatever. but then again, it's just an anime, a dementia (attempt) one at that.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 21 2010, 04:38 PM
Post #22


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



:lol: Vom vedea. Nimic nu imi garanteaza ca am dreptate - am descris perceptia mea, completata de experienta (subreda dar inca vie) si de faptul ca asta consider a fi o tema majora in animatia japoneza de larg consum.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jan 21 2010, 05:00 PM
Post #23


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



@spiderverr: screenshot-ul ala e bucata mea preferata din grafica. Love it!

@lume: amu sincer, ideea lui urfe nu se aplica chiar foarte bine in anime-ul _asta_. Io am fost socat de cat de fain e arhetipul si de cat de mult face click cu psihologia japoneza (aia din lumea reala de care japonezii fug in anime-uri). Dar astept cu nerabdare sa vad daca se confirma sau nu :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jan 21 2010, 05:05 PM
Post #24


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



ei dak tot am inceput sa vbim despre complexe + sexualitate cred ca cea mai stranie e Hanekawa aia (teh cat) she is the perfect girl that has a really big secret that's why she tends to be so "better than the rest" :unsure: a bloody past or killer instincts :unsure: ??? i think that she would really look awesome with smthng sharp in her hands saying cute "nyaaa's" :rolleyes: :D Si imaginea cu pantsu din op nu e pur si simplu pusa acolo zic eu :-?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jan 21 2010, 06:01 PM
Post #25


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(rogueman999 @ Jan 21 2010, 06:00 PM)
@spiderverr
*


oh noes :o
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saeko
post Jan 22 2010, 03:10 PM
Post #26


member
***

Group: Members+
Posts: 126
Joined: 6-July 08
From: bucuresti
Member No.: 7.160
Points: 347
Gender:



pana la urma azi se vizioneaza doar ep 2 sau si 3 sa stiu si eu cum imi organizez timpu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jan 22 2010, 08:13 PM
Post #27


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



ziceam ca-mi place coloana sonora? retrag ce-am spus!

au incercat sa mascheze lipsa povestii (cam impropriu spus... poveste e, doar ca e slaba si prezentata prost) si development-ul caracterelor cu ajutorul culorilor vii si a miscarilor neobisnuite, as putea spune, ale camerei. in rest aceleasi conversatii stupide.

actiunea prezentata in primul opening lipseste cu desavarsire si desi aceasta va aparea la un moment dat (asa ar trebui, nu?) va fi ceva izolat, deci e posibil ca anime-ul sa se rezume doar la niste secvente de lupta cool si cam... atat. ah, da, si la grafica neobisnuita (mai bine zis la miscarile neobisnuite ale camerei) care, evident, nu prinde (prind) la toata lumea.

apropo, de ce ati ales tocmai bakemonogatari ca prim anime in acest nou curent sincronizat? :lol:

PS: proasta ideea cu introdusul imaginilor din viata reala.

(episodul 2)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jan 22 2010, 09:01 PM
Post #28


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



@saeko ... doar ep 2 astazi :)
brb :D sa ma duc si io sa il vaz adika

Si acum contuzia episodului de astazi
hmm au schimbat oppeningul.. o fi bine o fi rau nush
ciudat, totusi poate ca se vrea o legatura, ca doar de aia au tot bagat capsatorul ala prin noul oppening dar concluzia mea este ca totul e facut ca sa fie un fel de mindfuck, sa incerci sa pricepi ceva ce nimeni nu i-a dat un sens vreodata

singura chestie interesanta este ca incepe sa semene a film horror japonez, replicile acelea de neinteles is explicatiile mistice.
pt cine nu apreciaza e clar better stop now ... aaa si mi-a palut idea finala a "monstrului" ce o bantuia pe senjougahara, si anume ca tot cea ce ne chinuie si ne tortureaza isi are originea in noi insine, sa vedem daca chiar se va sustine in continuare aceasta idee sau nu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 22 2010, 10:51 PM
Post #29


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Interesanta prima parte. : D

M-am oprit la jumatate, urmeaza sa vad si restul (prima mi se pare superficiala si dupa 15 minute nu mai retin tema discutiei lor.. O manevra ieftina).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jan 23 2010, 12:53 AM
Post #30


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Uhum zic ca eps 2 a fost ok... In OP am remarcat a little stapler love in different positions... metafora foarte ascunsa... don't we all look like stapplers :unsure: apropo de "hedgehog's syndrome" despre care se tot vorbea in NGE :unsure: ... raman placut surprins de grafica si muzica. imi place ca e curat desenata si din diferite unghiuri cu multe schimbari a punctelor de vedere parca te invita si tu sa vezi situtia tot in asa mod. In acelas timp scena cu dicutia din apartament are importanta foarte mare, si capata importanta doar dupa ce vezi sfarsitul. Senjōgahara (poate in subconstient) il abuza pe Araragi in acelas mod in care a fost abuzata ea. And de ce zic ca in acelas mod este faptul ca ea ii sublima masculinitatea, in mod vadit insultandu-l si luandu-l peste picior and sure men can't stand that and find it offensive. De asemenea casa si apartamentul in care se intamplau toate astea era semidistrusa si parasita, ceea ce e iarasi un simbol (casa=familie). Nu mai zic ca hainele albe in care s-a imbracat nu au fost alese aleatoriu. As fi preferat sa fi ramas mai realisti la sfarsit, ca s-a terminat prea brusc in fericire si roz (but hey kids watching this too). Si restul a scris Bogdan cu psihologia etc etc.
Freud porud of me ?? :unsure:

Deci anime f f fain 10 abia astept next eps :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jan 23 2010, 03:10 PM
Post #31


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



sublima ..da ce mah e naftalina, poate vroiaia sa zici ii submina masculinitatea

cat despre simbolurile gasite de tine.. well nush paote am urmart ep cand eram prea obosit is cu gandul la seikai no senki :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jan 23 2010, 03:19 PM
Post #32


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Sa-mi fie iertata greseala dom'e editor sef insa a se lua in consideratiune ora tarzie la care subsemnatu apasa butonu de submit post :P

da da tree sa ma apuc si eu de seriile alea cu "somthing of the stars"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saeko
post Jan 24 2010, 12:03 PM
Post #33


member
***

Group: Members+
Posts: 126
Joined: 6-July 08
From: bucuresti
Member No.: 7.160
Points: 347
Gender:



hm eu kratoz am interpretat altfe finalul; adica luarea in greutate a lui araragi; poate tu teai gandit la masculinitate pt ca est baiat; mie nu mi sa parut foarte abuzat:); eu ce am inteles e ca araragi fost pus sa participe la 'ceremonie' ca la sfarsit o parte din omoi-uirle ei (amintirile-mai degraba grutatea sentimentelor) si catre el pt ca ea nu ar fi putut suporta intrega greutatea amitirilor... ma rog something like that . but i may be stupid :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jan 24 2010, 02:02 PM
Post #34


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Ai dreptate, Araragi are mare importanta in poveste, el e un fel de connector dintre porblemele ei si rezolvarea problemelor. :) Da, el preia o parte din greutatea ei, din trairile ei, prin asta ajutand-o. Iar la masculinitate subminata ma refeream la scenele din apartament, :unsure: Araragi fiind total ignorat, atat sexual cat si ca persoana. Faptul ca Senjōgahara se plimba nuda, fara jena prin fata lui, arata mai mult dispretul (dupa parerea mea) decat dorinta ei de a se juca cu el sau sa-l seduca. Si explic toate astea prin trairile ei foarte intense. Si anume din aceasta cauza Araragi este un fel de erou care tine totul in el - un fel de vampir ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jan 24 2010, 02:04 PM
Post #35


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



nu inteleg de unde ai scos cu un fel de vampir ... dar da precizeaza la inceput ca el a fost vampir

hmm dar explica ce ai vrut sa spui cu ultima fraza :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jan 24 2010, 02:30 PM
Post #36


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Faptul ca trece peste egoismul sau, care probabil avea sa-l faca sa reactioneze altfel la discutia aia din apartament (mai agresiv cred eu) cu scopul de a o ajuta pe Senjogahara il face erou. :blink: Se apreciaza aceasta jertfire de sine pentru binele altcuiva (asta e motiv in multe animeuri). Iar faza cu vampirul, probabil Araragi a avut si el o povestire a sa, si presupun ca el s-a transformat intr-un fel de "vampir" care se hranea cu nefericirea altora intr-un fel (aici nu sunt sigur cum si in ce modalitate profita el din asta si care era curse-ul lui) :unsure: . Dupa ce a fost ajutat de Oshino (tipu cu cruci) Araragi, zic eu, isi foloseste aceasta abilitate a sa, pentru a-i ajuta pe cei cu probleme. :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saeko
post Jan 24 2010, 03:02 PM
Post #37


member
***

Group: Members+
Posts: 126
Joined: 6-July 08
From: bucuresti
Member No.: 7.160
Points: 347
Gender:



asta cu intelesu povestii lui araragi o sa se intample pe parcurs probabil asa ca nu cred ca are rost sa filosofam de pe acum :P ; iar in legatura cu faptu ca sengiogahara a stat dezbracata prin apartament nu era un semn ca-l ignora pe araragi; ea singura a explicat de ce a facut asta; era in semn de multumire; si e adevarat ;fetele mai fac de astea lejer; adica eu sunt fata si stiu ce spun(paote chiar din proprie experienta ;) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jan 24 2010, 03:39 PM
Post #38


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



heeee :D poate ai dreptate (acum nush cum gandesc fetele) :unsure: eu unul preferam ca multumire sa-l sarute de ex. cu referire la celebrul sarut din NGE :rolleyes: Iar ca i s-a dezbracat, fara sa roseasca macar :-?, mai mult l-a complexat zic eu, un fel de look but don't touch. Si nu cat faptul ca s-a dezbracat e straniu ci e straniu modul in care a facut toat asta, foarte distant si rece, ca un chirurg, cu cuvinte precise si directe, ca taieturile de scalpel :unsure: la nivelul ala de intimitate totul trebuie sa fie un pic mai placut si mai warm and fuzzy :rolleyes: iar in apartamentu ala nu a fost nimic placut, era tot timpu ceva amar in atmosfera din camera, in discutia lor... But yes, desprinzand de story, am apreciat fanservice-ul :rolleyes: :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saeko
post Jan 24 2010, 04:02 PM
Post #39


member
***

Group: Members+
Posts: 126
Joined: 6-July 08
From: bucuresti
Member No.: 7.160
Points: 347
Gender:



fetele sunt in genreal mai sadice la capitolul asta :P si daca atmosfera era mai warm numia era doar multumire ci se putea interpreta de catre baiat in alt fel ; a facut ce trebuia cu replicile cat terbuiau de taioase ca sa se scoata din situatie:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jan 24 2010, 04:15 PM
Post #40


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



He he i like bad girls dak tot veni vorba :twisted: :D :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 08:33 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |