Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Japan 8.4 Earthquake - March 11th 2011


Sidonix
post Mar 11 2011, 09:13 AM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Mar 11 2011, 09:21 AM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Ne-a zis profa de bio si am ramas O.O
Imi amintesc ca animeul Tokyo Magnitude 8.0 prezinta posibilitatea unui astfel de cutremur si de fiecare data cand imi amintesc ma trec fiorii. Mai ales cand ma gandesc ca am si cunoscut 2 japonezi :( chiar am ramas fara cuvinte la aflarea stirei O.O
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Mar 11 2011, 11:27 AM
Post #3


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Mar 11 2011, 11:59 AM
Post #4


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



In fiecare an pe glob, sunt cel putin 3 cutremure care ating pe undeva valoarea de 8 grade si cel putin unu care ajunge aproape sau trece de valoarea de 9 grade. Asa ca ramane intrebarea, unde va lovi? Sau cum mai zicea un om de stiina, "Nu e daca va fii, e cand va fii? fiindca, stim ca va fii"

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Mar 11 2011, 05:23 PM
Post #5


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Eu nu stiu de ce parca aflasem si ieri de vreun cutremur in japonia care era de 7 si ceva, dar oi fi visat? Caci se zice ca a fost azi.
In orice caz, si eu am ramas cu gura cascata cand butonam telecomanda si am vazut numele stirii.
Totusi, 8,8 (sau cat o fi fost, fiecare zice altceva), si nu au fost chiar atatea pagube. Adica, spre exemplu la noi, in cutremurul din '77 (nu stiu cat de mare a fost), cred ca a fost muuult mai rau.
Si m-a surprins nitelus si faptul ca multe lucruri se asemanau cu animeul Tokyo Magnitude.

Multumesc pt linkuri, Reactive.

Kassy, i-ai cunoscut "in realitate"? Si depinde si unde stau, ca se pare ca in zona sudica nu e prea rau, sau mai bine zis deloc rau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Mar 11 2011, 05:41 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



@Botan, da, i-am cunoscut in realitate... Si erau geniali... Inca port biletul cu adresa lor de mail peste tot, ca charm norocos :( si erau din Osaka... :( mi-as calca acum peste "timiditate" si le-as scrie un mail... Dar cui ii mai arde de calculator intr-o astfel de situatie...
La ei e naspa si faptul ca sunt intr-o tara insulara :|
Si da, seamana destul de mult cu Tokyo Magnitude, dar cred ca acolo situatia era prezentata ceva mai bland.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Mar 11 2011, 07:00 PM
Post #7


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Asa e, era prezentata mai bland, dar si pt faptul ca personajele principale nu patisera ceva atat de grav ca altii, ca prin imprejur lumea era disperata (mai ales la inceput)

Ce sa-ti calci peste timiditate? Scrie-le direct!! Oricand vor avea ocazia sa-si verifice mailul (probabil nu de curand daca s-a intamplat ceva si la ei), sunt sigura ca se vor bucura ca te-ai gandit la ei. Hmm..nu am pus bine intrebarea si raspunsul mi-a..raspuns pe jumatate, dar nu conteaza oricum.. :P (ma refer la faptul ca nu stiu daca nu cumva s-a intamplat sa fi mers tu in japonia sau ei au venit aici).

LOL si locul asta o sa-l transformam in chat personal.

Ma intreb ce s-a mai intamplat cu USA, o fi fost vreun tsunami? (incercare de a ramane in topic :) ) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Mar 11 2011, 08:56 PM
Post #8


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



undeva pe la 0:50 cand camera nu se mai misca se poate observa cat de tare sunt zguduiti, masinile se misca, casele scartaie brrrr.... ma mira calmul tuturor, a reusit sa iasa cu tot cu geanta :) years of training :blink:



sau aici.... :unsure: :o



the guy at 1;00 is like dancin ?!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shiva
post Mar 11 2011, 10:12 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: 5-October 07
From: under your bed, munching on your pillow
Member No.: 5.274
Points: 280
Gender:



Am inceput sa fiu atenta la stirile despre cutremur de pe la vreo 12, cand am ajuns acasa. Mai multe persoane cu care vorbeesc zilnic sunt din Japonia, asa ca m-am speriat foarte tare D: Numarul mortilor a crescut de la 29 la 600 treptat cat ascultam radioul ffffff

Transportul public a fost paralizat, asa ca multe persoane au fost nevoite sa ramana peste noapte la locul de munca [cazul unui prieten. OH GOD HE SCARED ME TO DEATH BY NOT BEING ONLINE]. Reteaua de telefonie a cazut, dar internetul inca functioneaza. Twitterul [care este folosit foarte mult de japonezi] este acum folosit si ca 'strigat de ajutor' de cei care au ramasi prinsi sub daramaturi, prin folosirea unui anumit hashtag.

Am deschis televizorul la plesneala pe un canal si zicea ca e posibil ca acest cutremur sa fi fost cauzat de apropierea Lunii. /not impressed

Sincera, sunt foarte ingrijorata si speriata. Sper ca numarul victimelor sa nu mai creasca. [in jur de 1000-1200 acum]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Mar 11 2011, 10:29 PM
Post #10


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



:( cu totii speram sa fie cat mai putini oameni pierduti, cifrele sunt deja alarmante :-S
am urmarit cu groaza imaginile de pe BBC... aveau 10 min sa fuga de val :( this is just not enough !!!
Groaznic :(

Condoleante poporului Japonez si speram sa fie ca cifrele decedatilor sa nu creasca.

later edit: surprisingly povesteau la BBC ca oamenii din Tokyo, se opresc la semafoare, chiar daca orasul e inghtat si blocat ! surprisingly !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Mar 12 2011, 02:22 AM
Post #11


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



FUNNY and NOT


Daca era un cutremur ca asta in Romania, praf ne facea, pe cand in Japonia vre-o 95% din victime au fost luate de tsunami. Cat despre Romania, cica o sa avem un de vre-o 7-8 grade pana in toamna cel mai afectat ar fii Iasi-ul, asta din vorbele unui asa zis "matematico-fizician" sau ... wtf. Oh well when it comes it comes, hopefully i won't shit myself, cuz then i got go to the bathroom.


Condoleante Niponilor
:(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Mar 12 2011, 11:47 AM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



@Botan: i-am cunoscut in viata reala la Venetia. Deci i-am vazut, ne-a vorbit etc in fata, nu pe net.

Of, parca de fiecare data cand ma gandesc ca odata si odata si noi urmam, ma trec fiorii... In 4 martie '77 a fost cutremuru' ala urat din Romania, iar acum, tot in martie, Japonia...

"surprisingly povesteau la BBC ca oamenii din Tokyo, se opresc la semafoare, chiar daca orasul e inghtat si blocat ! surprisingly !"
Pai presedintele Japoniei si-a cerut scuze in fata poporului pentru intarzierea metroului cu o secunda. Nu m-as mira. Totusi, poporul este ceva mai unit, cu muuuulte grade mai civilizat si s-ar putea intelege faptul. Dar... viata lor e in joc, oare ei n-au nicio temere? o.O
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Mar 12 2011, 04:46 PM
Post #13


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



God please don't let the meltdown of that damned reactor... I wanna go to Japan without carrying a Geiger counter attached to me :( i'ts looking not very nice :-S


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 12 2011, 05:32 PM
Post #14


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Reactorul ala e la 250 KM de Tokyo, nici nu vreau sa speculez mai departe. Cele mai noi stiri le prindeti la: http://www3.nhk.or.jp/nhkworld/ (Atentie, e canal national si incearca sa clameze lumea).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Mar 12 2011, 06:21 PM
Post #15


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Zic aia (http://www3.nhk.or.jp/daily/english/12_51.html) ca au acolo nivel de radiatie de 1 μSv/ora (microSievert) adica radiatia nu e foarte mare dar cu sigurnata a intrecut norma

Sa ma corecteze cineva mai inginer decat mine, insa din articoul : http://en.wikipedia.org/wiki/Radiation_poisoning reiese ca trebuie sa stau expus la 1 Sv ca sa ajung sa am primele simptome de otravire cu radiatii. Asta inseamna ca la radiatia care e acolo in 10 ore o sa primesc 1miliSv de radiatii, peste inca 10 o sa am 2 mili SV in total as putea sta acolo 1000 de ore, adica o luna si o saptamana pana a-mi lua doza pana la otravire usoara.

later edit: norma anuala este de: 2.4 m(mili)Sv/an

edit: yet another video, tsunami-ul din aeroport

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Mar 12 2011, 08:17 PM
Post #16


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



De departe cel mai bun articol pe tema asta scris in presa din Romania
http://voxpublica.realitatea.net/politica-...atie-59933.html?

Plus asta
http://www.theatlantic.com/technology/arch...-the-web/72342/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Mar 12 2011, 08:31 PM
Post #17


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Nice links. Ascultam un reportaj pe antena 3 (apropo de primul link) si au inceput sa vorbeasca despre cat de naspa o sa fie anul iepurelui de metal !!! si ca asta e anul vulcanilor si a cutremurelor si uite cum se adevereste !!! my God, cat de penibil poate sa fie.

Oricum sa vedem cum o sa raceasca reactorul ala, se spunea pe net ca au aruncat apa cu un avion american... dar nimic clar, insa expertii pe BBC ziceau ca a explodat probabil hidrogenul care a fost generat de reactiile chimice cu apa la temperaturi mari.
Au zis ca o sa toarne apa de mare peste el ca sa tina temperatura sub control. Si cica reactorul e oprit, si caldura e data de appx 10 % din combustibilul atomic ramas ca reziduu

wiki page cu tipul de reactor:
http://en.wikipedia.org/wiki/Boiling_water_reactor

edit: acum ca stau sa ma gandesc, explozia aia fi distrus toate sistemele care trebuie sa intretina flow-ul de apa in reactor, ceea ce inseamna ca o sa trebuiasca sa refaca cumva sistemul manual.

And a later edit:
Can donate here
http://www.globalgiving.org/projects/japan...tsunami-relief/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 13 2011, 09:00 AM
Post #18


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



nu stiu cat de sigura este stirea pentru ca subiectul este tabu pentru a nu panica populatia, insa un core meltdown pare f posibil... natia nipona nu merita inca un hiroshima... nici nu vreau sa-mi imaginez un tokyo pustiu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Mar 13 2011, 10:39 AM
Post #19


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Pe protv ziceau aia ca e posibil sa foloseasca surse externe pt racirea sau ce-o fi a locului ala, sau asa ceva.
In orice caz, nici eu nu vreau sa vad un Tokyo pustiu, adica, mi se pare ingrozitor modul asta in care mor oameni... cand moare careva de moarte naturala e altceva, dar cand auzi ca au murit de la vreun hazard de-asta sau -doamne fereste- razboi, e prea trist..Pe mine una ma face sa ma gandesc prea mult la viata si ma ameteste :loll?: De ce-or exista lucruri dintr-astea ingrozitoare ca si tsunami, cutremure, eruptii vulcanice si altele?

Ah, si mi-e frica de toate cutremurele astea de peste tot, parca se-ntampla prea des.. I felul asta, chiar pare ca vine sfarsitul lumii. (desi asta probabil se numeste "overreacting" si "overthinking" )

Edit: o fi tabu, dar macar ca nu au facut ca aia cu Cernobalul, de nu stia nimeni de pericol. Cel putin ca japonezii or fi un popor mai calm si nu innebunesc si dispera cum ar face altii, ca de exemplu, romanii. (nici eu nu stiu ce vreau sa spun prin asta)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Mar 13 2011, 11:14 AM
Post #20


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



hmzzz probabil nu o sa fie pustiu Tokyo, chiar daca Doamne fereste se topeste reactorul... zona din jurul reactorului o sa fie foarte afectata si curatatul ar putea dura mai mult timp,

asa au patit americanii la Three Miles Island unde reactorul s-a topit, insa nu a ajuns in afara cutiei de rezerva a reactorului:

http://en.wikipedia.org/wiki/Three_Mile_Island_accident

also a list of nuclear incidents:

http://en.wikipedia.org/wiki/International...ar_Events_Scale

Imaginile care vin din Japonia sunt oribile :(

moving cracks and earth video brrrr:
http://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=-LPGzzaSsbU
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:39 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |