Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> X-tv Sync, read first post


Tessa
post Feb 14 2011, 10:27 AM
Post #1


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Sync #6
X-TV

Luni - Duminica de la 20:00 (3 episoade/saptamana)


X (the TV series) basically explains what happened in X 1999 (the movie) in more detail and greater depth. X, the TV series, introduces all the main characters who are involved in the battle of Dragon of Heaven vs Dragon of Earth one by one. Here is the summary on the plot from the movie:

At the millennial edge, the concluding battle for humanity's future is staged. Kamui Shirou's destiny has been decided as he returns to Tokyo to face his ultimate challenge. The Dragon of Heaven, defenders of the Earth, stand ready to protect the world from the Dragon of Earth, the seven angels of legend, who embrace the devastation of the planet to bring about its purification. Now Kamui must decide which side to fight for although he finds the idea utterly unappealing. It isn't until realizing that his two childhood friends, Fuma and Kotori Monou, are in grievous peril that Kamui decides to step into his fated position in the climactic struggle of the Year of Destiny: 1999.


Watching Schedule:

14-20 feb: ep 1-3
21-27 feb: ep 4-6
28 feb - 6 mar: ep 7-9
7-13 mar: ep 10-12
14-20 mar: ep 13-15
21-27 mar: ep 16-18
28 mar - 3 apr: ep 19-21
4-10 apr: ep 22-24
11-17 apr: X the Movie/ X OVA/ X: X2 double X - optional


See Synched Anime Watching for more info.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 14 2011, 03:37 PM
Post #2


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh... x-tv are un singur lucru interesant... Clamp ... insa din pacate nici un scenariu lucrat nu se ridica la standardul desenelor... you'll be sorry :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 14 2011, 05:02 PM
Post #3


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Be ontopic and pls don't spoil our fun :( .
O sa ma uit maine la cele 3 episoade. Inca il descarc :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Feb 14 2011, 05:02 PM
Post #4


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Feb 14 2011, 04:37 PM)
heh... x-tv are un singur lucru interesant... Clamp ... insa din pacate nici un scenariu lucrat nu se ridica la standardul desenelor... you'll be sorry :P
*



subscriu:) anyway pt un sync eventual as propune wolf's rain... desi e cam lung
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Feb 14 2011, 05:29 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



si io am tot zis sa bagam chestii mai "deep" la synch ... aduc discutii interesante si constructive ... dar atata timp cat nu se arata interes ne multumim cu ce avem :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 14 2011, 05:44 PM
Post #6


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(EcsTasY @ Feb 14 2011, 05:29 PM)
si io am tot zis sa bagam chestii mai "deep" la synch ... aduc discutii interesante si constructive ... dar atata timp cat nu se arata interes ne multumim cu ce avem :)
*


Hei, vezi ca s-ar putea sa jignesti anumite persoane cu fraza aceea. <_< Nu ai de unde sa stii daca un anime e deep sau nu pana nu il vezi, iar in plus, nu te-am vazut pe tine sa faci alte propuneri...
Oricum, discutia care a inceput aici e pentru topicul acesta: http://forum.anime-club.ro/forum/-t9540.html
Va rog sa o continuati acolo! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Feb 14 2011, 06:08 PM
Post #7


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Deci putem discuta primele 3 episoade oricand saptamana asta sau ar fi mi bine spre weekend, ca sa nu fie spoliere pentru ceilalti?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Feb 14 2011, 06:34 PM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Ok... heads up. Sa nu incepeti cu ep 00. Eu am luat de la "anime-mx" si ep 00 e o oarece sumarizare a seriei si are spoiler galore.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 14 2011, 06:42 PM
Post #9


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Oh, mersi de prevenire. Chiar ma intrebam care e faza cu episodul 00. Imi pare rau ca a trebuit sa fi tu primul care sufera ca sa ne poata avertiza pe noi. But, thank you! ^_^
@ Yuriko, poti posta oricand, pana la urma nimeni nu e obligat sa citeasca. Poti eventual sa pui spoilerele sub tag-uri si sa lasi doar impresiile generale in vazul tuturor XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Feb 14 2011, 07:57 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Neah... spoilerele astea le-am luat in repetate randuri de-a lungul timpului. Ma simt de parca am vazut deja seria.. ep 00 doar mi-a improspatat memoria :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Feb 14 2011, 08:26 PM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Vai, bine ca m-am oprit la al doilea minut din episodul 00 :lol:
Asa, deci Tessa a venit cu cea mai buna solutie: comentarea episoadelor oricand dupa ce sunt vazute, insa cu tag de spoiler. Perfect :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 14 2011, 09:13 PM
Post #12


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Intr-adevar, ce bine o sa arate toata pagina plina de posturi in intregime spoiler tag :lol: Macar sa scoata Tessa tagurile de spoiler la sfarsitul saptamanii (desi ar fi mult de munca), ca altfel chiar o sa fie un intreg post numai spoiler. Iti dai seama ca atunci cand vine vorba de un singur episod dintr-o serie totul e spoiler. Sorry de offtopic :) vad ca nici voi nu va jenati hehe
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Feb 15 2011, 09:09 AM
Post #13


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Am revazut ieri primele 2 episoade... am zis sa-i dau o sansa animeului... am sarit peste unele faze.
Nu vreau sa supar pe nimeni, insa dupa parerea mea, cel putin primele episoade is pline de clisee. S-au ales cel mai des intalnite tipuri de personalitate, le-au dat ceva supra puteri si au facut un preset pentru sfarsitul lumii. Poate, cand a aparut era ceva nou, insa privit acuma, nu mira cu nimic.

Poate mai vad cateva episoade, dar daca continua in acelas ritm ma las si de asta :(


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Feb 15 2011, 08:38 PM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Am vazut astazi cele 3 episoade [singura zi mai libera din saptamana asta >.<]
Nu pot fi inca de acord cu Kratozz pentru ca mie mi-a facut placere sa le urmaresc indiferent cate chestii cliseice are [am observat si eu destule]. Grafica am crezut la inceput ca ma va deranja enorm, dar spre deosebire de acest aspect, chiar mi s-a parut cute si nu foarte exagerata [in afara faptului ca sunt cam slabanogi :P dar nu e deranjant].
O sa-mi spun acum parerea despre episoade ca sa nu uit [memoria mea proasta ^^" ]
Episodul 1 :
Scena de lupta dintre Kamui si acele "umbre negre" care s-au transformat in dusmani a fost...lame... De asemenea, personalitatea lui Kamui ma cam enerveaza: atitudinea de "nu te baga in treaba mea" ma calca pe nervi indiferent de motivul din spatele ei si bineinteles ca el e cel mai puternic... [ciudat cumva? haha] Si n-am inteles care-i faza pana la urma... tipei i s-a indeplinit acel vis, in spatele acestui lucra sta cumva vreo "putere supranaturala". Sper sa se explice faza =.=

Episodul 2:
Faza din copilaria lor in care el, din copac, slabit, ranit [pana la sange] reuseste sa o tina o dupa amiaza intreaga atarnata acolo, fiind doar un copil ... a fost sf faza o.O Alta faza cliseica: fix cand tipa a trecut pe acolo [am uitat cum o cheama, dar cred ca se intelege la cine ma refer, cea cu parul ... portocaliu?] Kamui se batea cu acei tipi. M-a deranjat si faza cu lasatul usii descuitata [dar nu foarte tare avand in vedere ca asta e o "moda" in toate animeurile]

Episodul 3:
Faza din biblioteca a fost lame si cliseica... ghh =.=. Momentul operatiei mi s-a parut interesant realizat ^^ Si ingerul acela de la sfarsit m-a facut tare curioasa XD Povestea incepe sa-mi placa si sa ma faca deosebit de curioasa [dar promit ca rezist de dragul synch-ului :)]. Also, ost-ul e marfa : Sadame <3 Sper totusi ca , Kamui isi va schimba atitudinea aceea spre final [nu vreau niciun detaliu legat de asta de la cei care l-au vazut/il revad XD]


Dupa ce le comentati si voi scot tagul de spoiler :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Feb 15 2011, 09:24 PM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



3 ep au trecut repede. Povestea e interesanta si (grafic) arata impresionant. Nu mi se pare exagerat pe partea de clichee sau cum vreti voi sa le spuneti.. imi pare destul de autentic.
si frate... sabia aia a iesit din tipa? wth?


Sa nu uit... Love the ost. Asta a fost motivul initial pentru care am vrut sa vad animeul :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Feb 15 2011, 09:28 PM
Post #16


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Surprinzator nu m-a deranjat grafica deloc :) cu exceptia momentelor de cut scenes unde bagau pink feathers... mdeh too much. Animeul l-am privit in intregime acu vreo 8 ani cred :-? si nici atunci nu prea am savurat story-ul. Anyway din ce s-a aratat in primele episoade inca nimic nu e clar. also:

eps 2
cubul protector al tipului cu electirc power mi s-a parut destul de lame , nu cat ideea, cat modalitatea in care il propaga, si culoarea.


Cam asta de adaugat :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Feb 15 2011, 09:38 PM
Post #17


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



@NOTORIOUS : yeah, cam ala a fost si motivul meu :D si intr-adevar
a fost creepy faza cu sabia, cred ca da, a iesit din ea, probabil vreun blestem, cine stie xD

@Kratozz : corect, am uitat de acel aspect si trebuie sa-ti dau dreptate :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 15 2011, 11:22 PM
Post #18


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Ah, am citit prea mult cuvantul "lame" in posturile voastre. Poate ca nu am eu gusturi suficient de rafinate sau am avut "norocul" sa dau peste niste serii execrabile in trecut, deoarece eu nu pot numi nimic din anime-ul acesta lame. Nu tocmai original sau uneori cliseic, poate, dar in nici un caz lame. I've seen worse, far more worse than this O_O.
Ok, I'm really enjoying this. Nu o sa ma leg de usa lasata deschisa sau de "best possible timing", deoarece astea sunt clisee arhifolosite si a trecut de mult timpul cand ma deranjau. Chiar eu am ajuns sa recunosc ca un unele cazuri povestea nu s-ar mai lega la fel de bine fara ele. So I'm ok with them ^^.
Atitudinea lui Kamui nu ma deranjeaza mai mult decat faptul ca dramatizeaza situatia si se poarta ca si cum ar fi singura persoana de pe lumea aceasta care a suferit vreodata. Caz des intalnit in anime-uri: tipul cool care ii tine pe toti deoparte de frica sa nu fie raniti din cauza lui. I totally dig that. Faptul ca le spune ca o sa-i omoare pe cei care vor sa-l ajute, yeah, e un pic mai enervant.
Poate ca a fost traducerea gresita, dar eu am ras la faza dupa lupta lui cu tipul saten: "He started it." No he didn't. He just wanted to talk, you were the one who wanted to fight. Kamui e momentan ceva de genul "pumni mei minte nu are" XD.

Overal, it's nice. Poate ca inca nu e cea mai originala poveste, dar nu vreau sa ma pronunt lega de asta pana nu-l termin, dar oricum, spre deosebire de 60% din seriile pe care le-am vazut si le urmaresc recent, cel putin asta are poveste @.@. Grafica e frumoasa. Imi aminteste de Code Geass, and I love CG ^^.

Apropo, Episodul 0 se pare ca e OVA-ul: http://myanimelist.net/anime/595/X_OVA si e o recapitulare. Cei doritori se pot uita la el impreuna cu filmul in ultima saptamana :) . L-am adaugat in lista.

a fost creepy faza cu sabia, cred ca da, a iesit din ea, probabil vreun blestem, cine stie xD

Faza asta apare la un personaj din Wolverine [the anime]. What a rip off. Incepe sa-mi para tot mai rau ca ma uit la seria respectiva <_<.
Oh, and it's not creepy, it's advanced :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Feb 16 2011, 09:50 AM
Post #19


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



vazut si eu primele 2 ep ...si:
- grafica ok, nici f buna, dar nici lame
- muzica ok
- povestea nu e inca dezvoltata ... dar promite
- personaje interesante. kamui ma enerveaza cat e de irascibil si bad-boy ... da e intr-o sitatie delicata, dar se poate comporta mai normal totusi.
- actiune ok pentru primele 2 ep, dar sper sa nu o tina tot asa toata seria ... adica aveam impresia ca se joaca, nu ca se lupta ...

overall imi pare nice
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Feb 16 2011, 06:43 PM
Post #20


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



@Tessa, probabil da, nu e atat de lame ^^" mie personal mi-a facut placere maxima sa-l urmaresc in ciuda aspectelor negative si chiar m-a facut super curioasa o.O
Totusi, tot n-am inteles faza cu sabia =.=
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:17 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |