Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> O posibila continuare


Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #41


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Samurai X - manga, full: sunt 110% sigur ca are z-kun, am si eu.... se intinde pe mai multe CD-uri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #42


Unregistered









Urfe, vreau si eu neaparat!Cum sa facem?Poate vii tu vreodata pe la Bucuresti, la vreo intalnire.Sau ppate mi le trimiti prin posta.I must have those!
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #43


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Okey.. sure. Hai ca fac zilele astea niste calcule.. si iti spun exact cati MB are. Cred ca pe 2 CD-uri intra, sigur. Mai vorbim pe urma.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #44


Unregistered









Cu cat mai repede, cu atat mai bine, my man! :D
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #45


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



a aparut cumva continuarea la samurai x reflection?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #46


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Din cate stiu eu nu a mai aparut nimic dupa Seisou Hen (aka Reflection)...poate manga...dar nu anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #47


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Seishou Hen sau cum se scrie ( sumimasen.. sorry.. i pledge for pity ) este finalul pentru aceasta serie orice ar fi...
E putina trasa de par seria.. filmele in schimb au fost ultra super bine venite... nu as vrea sa'mi schimb parerea despre producatori si despre scenaristi !!!


PS: nu m'am tinut de cuvant... astept noul host.. noul domeniu.. si mai ales noile moduri de comportament.. PUNCT !!! :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #48


Unregistered









Huh?De ce e trasa de par?Argumente, vrem argumente!
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 21 2004, 04:51 AM
Post #49


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Heheheheeee~ ! Pai si asa asta vroiam sa o fac intr'un post la The movie... o voi face aici.

Deci.. sa incep cu seria. Ultimele episoade nu au deloc legatura cu partea de istoric asa cum se vrea intraga saga Samuray X . Apoi... se vede clar cum apar cel putin 5 idei diferite ca stil de abordare al povesti in cele 5 parti ale seriei ( am numarat bine nu ?! ) Apoi... caracterele ce compun Oniwa Banshu... Cam prea speciale ...
Deci... nu zic ca nu se putea mai bine... dar se vede clar ca a fost greu pentru producatori sa o aduca la 95 de episoade.

Am impresia ca s'ar fi dorit la inceput doar stimularea pentru aparitia OVA'urilor , dar pentru ca a fost indragit au aparut episoade noi . "Daca nu e cu mot... ii facem noi" , adica orice poveste se poate continua... indiferent cum s'a terminat ultima parte vazuta. Ai fi vrut ca o astfel de poveste... care unge sufletul sa ajunga gen "The Young and The Restless" ?

Credeti'ma cand critic ceva o fac pentru ca imi place... voi mai argumenta intr'o postare viitoroare... doar nu vreti sa se inchida topicul :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 21 2004, 07:17 AM
Post #50


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Pot sa garantez ca de la eps 65 incolo tot ce s-a facut in serie a fost de umplutura datorita succesului de care s-a bucurat. Prima parte are o actiune bunicica, mult umor ... adika mi-a placut multisor.. dupa aia am urmarit ca sa nu las seria in parasire, dar fara prea multa placere...chiar cu ceva iritare.
OVA-urile au aparut datorita popularitatii .. au dat o explicatie hotararii lui Kenshin de a nu ucide ..si au facut-o dramatic. Cred ca in serie a fost introdus acest aspect mai mult pentru efect ..un samurai care nu ucide... din fericire pentru noi OVA-urile au ajuns aproape opere de arta ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 22 2004, 06:12 PM
Post #51


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Eu zic ca au ajuns mai mult de atat... pentru ca au reusit sa te puna foarte bine in pielea lui Kenshin. Nu multa lume reuseste sa vada dupa cortina glumelor si a luptelor din serie si OVA... de partea psihologica... acolo unde se ascunde un tel...mn... unul atins...

Au reusit sa surprinda perfect ideea de a reusi sa contezi in viata, in lumea ta... si eu sincer as da orice sa pot face ceva asa maret ca si el... desi... viata de samurai pe care el a reusit s'o intrerupa era/si este dupa parerea mea una dintre cele mai pline de virtute. Cineva trebuia sa transforme lumea japoneza sa o duca mai departe... si el a fost acela. Nu a vrut decat sa ajute Revolutia si aducerea intr'o noua era...

Va urma...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 26 2004, 08:52 AM
Post #52


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



E adevarat ca seria pare copilaroasa, dar asta face parte din farmecul ei. Totusi gasim mult momente dramatice, mai ales modul in care au fost afectati oamenii de rand de lupte si omoruri. Nu este prezentat totul super idealist, momentele de tensiune sunt dezvaluite printre faze comice, clisee si banalitati. S-a reusit un amestec bunicel de comedie si drama. Totusi seria se adreseaza, zic eu, celor de 14-16 ani .. nu ca mie mi-a fost greu sa ma uit la ea. OVA-urile sunt lipsite de elementul comic. Aici nu au mai mascat conflictele interne sub o aparenta de liniste si buna dispozitie. Sunt pline de dramatism. Ca idee nu difera mult de serie, dar modul de realizare a schimbat totul.
Apok, eroi sunt oamenii obisnuiti, tocmai cei care nu isi propun sa infaptuiasca cine stie ce, dar pe care imprejurarile ii pun sa faca niste alegeri ... eu nu-mi doresc sa trebuiasca fac asa alegeri, viata de zi cu zi imi este suficienta provocare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elf_kid
post Sep 25 2004, 01:04 PM
Post #53


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: timisoara
Member No.: 399
Points: 72
Gender:



man ala care o zis k samurai x nare poveste,tocmai are si mult mai realistica k dbz...dbz are prea multe episoade e prea tras d par,contiunuare sunt d acord nar avea cum sa faca ar fi o aberatie k majoritatea dbzurilor,care au fost faine la inceput...dar stiti cum ze zice:cei prea mult strica....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 25 2004, 04:02 PM
Post #54


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Lol.......samurai x are poveste.......asta da gluma....o fi avand...pana la saga cu Seishiro....sau cum il cheama pe frigaruie ambulanta :twisted: ......dar si pana acolo o lalaie. Oricum......in 95 de ep-uri se perinda prea multe povesti..fara nici o legatura intre ele......una mai aberanta decat alta. De la Copilul Domnului...pana la sf-ul ala din final........si sa nu uit guest star-ul din Kenshin : EVA-01 din NGE

Deci Kid........sa-mi spui tu mie ce-i mai credibil....o serie care se leaga in 180 de ep-uri snur (saga bu Buu nici mie nu-mi place).....s icare de la inceput ti se arata ca o serie care este supra naturala....atemporala....fara prea multe legaturi cu realitatea...ci ducand pana la extreme unele credinte........sau o serie care se petrece intr-un spatiu si timp bien definit.....care de la inceput nu pare a avea nimic supranatural in ea......si care devine tot mai aberanta pe episod ce trece......incepand de la schemele lui Kenshin.....si terminand cu tampenia aia din finalul seriei.....cu harta aia prin care gigel ala putea sa distruga nu stiu ce locatii /omg /omg /omg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Sep 25 2004, 04:30 PM
Post #55


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Scorpio > cred ca cortina aia de care ziceam a picat pe tine ... am argumentat destul de bine pana acuma ce am spus de Samurai X... dar "fetitza care l'a luat pe NU in bratze" este omniprezenta in idealurile tale!!! Raw model... huh?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elf_kid
post Sep 25 2004, 05:06 PM
Post #56


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: timisoara
Member No.: 399
Points: 72
Gender:



da stiu se leaga povestea in dbz cam asha ceva:zece episoade vb despre care cu care o sa se bata;inca 10 se bat si dupa alea 10 abia d are unu o zgarietura....c pot sa spun o adevarata saga acolo frate...macar samurai x are cat d cat legatura cu realitatea,nu e un kack&slash k dbz
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Sep 26 2004, 03:46 PM
Post #57


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Totusi, kenshin prezinta mai multa credibilitate. In primul rand nu-s gealtzi care sa zboare si sa distruga cu o besina juma de lume...... kenshin a fost inspirat dintr-un personaj istoric, cel putin primele 4 ova sunt superbe, seria incepe bine, cu introducereea personajelor principale si tot, apoi incepe seria cu shishio, care personal cred ca a fost cea mai tare din serie, apoi intr-adevar o cam dau in lambada cu anumite chestii, iar ultimul ova pune foarte clar punct povestii lui kenshin, si anume [spoiler:290e33b8d5] el moare fiind rapus de boala [/spoiler:290e33b8d5] Totusi povestea ar putea continua cu fiul sau, dar deja ar fi cam deplasat....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoshy
post Sep 26 2004, 07:41 PM
Post #58


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: --
From: Timisoara,Romania
Member No.: 409
Points: 2



oricum samurai x rullz!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 26 2004, 10:30 PM
Post #59


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Aoshy.....multumim de impresie......presupun ca argumentarea spuselor ar fi o cerintza prea mare........no prob..keep up the.......what ever is that u do

Apok......pai daca ma iau dupa spusele tale...si in Pokemon , Digimon , Beyblade, Yu-gi-oh......exista aceeasi parte psihologica de care vorbesti......cred ca un unele este chiar mai accentuata decat in Kenshin......am vazut in seria 3 din Digimon un conflict interior a unui personaj....din pozitiv devenise negativ....redebine pozitiv......o adevarata incurcatura......si in DBZ sunt 2 conflicte puternice.....Piccolo si Vegeta......mai ales Vegeta....care pe intreaga serie se zbate sa devina mai bun decat Goku si nu reuseste. In plus tu ii atribui lui Kenshin niste calitati si valori care sunt absurde. Un om in pozitia lui nu revolutioneaza nimic......tu-l ridici pe un pedestal prea inalt........tot o tineti voi mortis ca e "mai reala seria"......atunci....de ce nu sunteti constienti ca asa ceva nu se poate intampla. Si apok....daca tu vrei sa ajunci ca Kenshin........pai inseamna c-o sa mori tanar.....sau tu crezi ca strategia : "plictisesc de moarte inamicul cu filozofii de 2 bani" merge in viatza de zi cu zi??? Eu n-am vazut ceva mai prost conceput decat bataile in Kenshin........cand te bati nu scrii volume filozofico-fantastice........aici si personajele negative sunt concepute prost.....ca stateau si-i ascultau polemicele.

Vad ca tot o dati ca Kenshin e mai credibil decat DBZ.....dar uitati sa argumentai pozitiile. Sa va arat eu cat de credibil e Kenshin:

1. O serie cu un timp bine definit.......dupa era tokugawa(parca asa era....oricum stiu ca este un timp real...istoric)......exista samurai cu niste puteri ce nu-si au locul.......si pt cultura ta generala efl_kid......kach&slash necesita SABII sau ARME cu tais.......DBZ NU E HACH & SLASH......NU EXISTA ARME!!!!!!!!!!!!! E FIGHTING!!!!!

2. Sa-mi spuneti si mie ce-i mai credibil : Goku si toate personajele din DBZ...cu puterile lor...care nu sunt nimic mai mult decat trimiterea in extrem ca idei de KI si conceptelor budiste, aplicarea unor idei din Kung-fu.....SAU o frigaruie ambulanta care a SUPRAVIETUIT unei tentative de a fi folosit drept lamadar.....si care acuma poate sa dea foc la lucrurile pe care le atinge......sabia lui e unsa cu untura de oase de om....care la frecare ia foc...... /omg /omg /omg /omg Ca sa numai vorbesc de imitatia lui Flash ....copilul ala care e cu Seishiro.......de Copilul Domnului (o aberatie mai mare nu e ).......si ultima saga....cu raul ala de ki......cu harta aia......si restu....asta intr-o serie care se vrea credibila........si care nu arata in primele 10 ep-uri nici o forma de SF.....dar reuseste din belsug

3. Sa-mi explicati si mie ce cauta Guliver in tara lui Kenshin? A emigrat de la pitici??? Daca nu stiti la ce ma refer.......e vorba de gigantul din saga cu Seighiro.....pe care-l bate Hiko......si care seamana izbitor cu EVA-01 /omg /omg

4. Elf_kid.......zici ca aia dupa 10 ep-uri au o zgarietura......nu-mi pierd tim psa-ti explic de fapt ce se petrece acolo.....ca nu are sens....n-ai intelege....dar iti arat in Kenshin reversul medaliei la spusele tale. Deci.....in kenshin e adevarat......taietura e taietura.......DAR daca e asa....de ce dupa ce e taiat peste tot...obosit mort........ranit si mai tare de Seihiro.....(red ca daca era o serie sangeroasa......curgea din Kenshin sange cat pt a umble rezerva a 3 spitale).....MOARE.....chiar incepusem sa ma bucur....cand colo......UN MIRACOL!!!!! KENSHIN INVIE!!!! Cred ca pe asta trebuiau sa-l numeasca Copilul Domnului.....ca scamatorie din asta numai El stia sa faca.

OAV-urile sunt singurele klumea realizate.......nu sunt superputeri......doar oameni normali. Deci......acuma sutn curios cum mai sustineti voi afirmatia " e credibil"........si va rog......daca mai faceti erferi la DBZ sau Kenshin......ARGUMENTATI CU FAPTE EXACTE.......cu
QUOTE
oricum samurai x rullz!
Nici pe cap nu ma pot spala ca sunt prea putine cuvinte



p.s: Apok....se zice ROLE MODEL nu RAW MODEL.......ca modele crude o fira numai alea de 14 ani......dar avand in vedere in ce vremuri traim.....cred ca si alea-s arse :twisted: :twisted: :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Sep 27 2004, 07:42 AM
Post #60


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Scorpio, tre sa fii cel mai infocat fan al seriei dbz sa crezi ca ar avea ceva realist.....hai mah, ce exagerari sunt in rk sunt lucruri f.f.f.f minore in comparatie cu dbz.... Dar asta e fain la serie, si la anime in general, mai ales la cele fantastice sau sf...iti simuleaza fantezia, te face sa iti pui intrebari.
Cat despre faza cu k1 dus la extrem, cand l-oi vedea pe le Banner sau pe Bonjaski executand un kame-hame-ha in ring, atunci jos palaria, Scorpio, ai dreptate, pana atunci /hmm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:00 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |