Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Noir pareri pro si contra


viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #41


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Fate, totusi tu ai gasit prea multe simboluri (parere pesonala).
Vreau sa ridic o intrebare. Care ar fi fost Noir-ul ideal pentru Altena: Kirika+Chloe sau Kirika+Mireille. Parerea mea este ca Altena de la inceput a manevrat situatia pt ca Kirika si Mireille sa se cunoasca si sa formeze o echipa.
Pls argumentati nu facet posturi de juma de rand. Vreau sa stiu ce anume v-a convins.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #42


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



viky, am mai citit intrebarea asta undeva... *grin*

parerea mea e ca pt Altena conta Noir, nu cine il alcatuieste.
pt ea cele 3 nu sunt "persoane", nici macar Chloe.

and...
for me it's Kirika/Mireille all the way!
(*I'm a hi-fi caring guy, don't you know that?*)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #43


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



intrebarea vine pt ca am intalnit o opinie care m-a surprins pe un alt forum, nu pe cel pe care mi l-ai recomandat tu. Asa ca nu se pune ca plagiat ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #44


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



but viky dear, would I ever accuse of something so petty? I was just teasing ya like I usually do. I know you have your own opinions. *pats viky-chan's head* but you did not give yours on the matter. will you grace us with your wisdom now?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #45


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Io asa zice Kirika/Chole...altfel nu imi prea explic sfarsitul..sincer...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #46


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



dar sfarsitul creeaza alte intrebari.
depinde cum il interpretezi tu
:lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #47


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



nu pot spune decat :super,extraordinar,fenomenal!!!daca nu as fi vazut dragonballz inainte,as fi putut spune ca noir e cea mai buna serie anime pe care am pus mana!!!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #48


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



hehe.

atunci alte anime... ai vazut Hellsing, Witch Hunter Robin, chiar si Najica Blitz Tactics? s-ar putea sa-ti place. (ultima are multe. f multe panty shots.) si Gunslinger Girls, e foarte nou, nu circula pe aici inca, daca pui tu mana pe el... :twisted:

dar, desigur, Noir e mai bun dacat toate. :lol:

*Edit: nah, ca am sters spam :lol: *
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 23 2004, 09:24 AM
Post #49


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



wow.pai daca ai dami si mie.vreau sa vad!!!!!!daca le ai mi le trewmiti si mie????
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post Jan 23 2004, 08:07 PM
Post #50


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



QUOTE(Boieru)
Ce sa zic si eu ?
OST-ul e superb, toata lumea e de acord. (apropo OST de la HACK e facut de aceeasi)


Si o parte din tema de la Kimagure Orange Road - Summer's beginning. Si acolo se imbina superb cu filmul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jan 24 2004, 09:36 AM
Post #51


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Ok,am vazut si eu seria asta(multumiri Majin) si cinstit sa nu fiu nu prea mi-a rupt mie alte adictii,daca intelegeti unde bat.Nu zic,seria e misto dar poate e din vina dependentei mele de fantasy ca nu mi-a placut chiar asa de mult.
Primele episoade sunt destul de plictisitoare iar unele lupte mi se par penibile.Cand lupta Chloe si Kirika impreuna pentru prima data,sunt inconjurate de fraierii aia in costume,majoritatea stau pe loc,sec si trag ca fraierii cate un foc cand isi mai aduc si ei aminte ca alea erau in fata lor.Si chiar si atunci,nu nimereau niciodata ceea ce mie mi s-a parut complet aiurea dupa orice regula a traiectoriei sau chiar a balisticii.Tipele alea erau prea invincibile,lucru foarte nerealist(as fi ultimul care sa vorbeasca).
Totusi,si Cezarul isi merita partea asa ca pot spune ca mi-a placut povestea anime-ului si chiar si atmosfera cateodata.Despre soundtrack,cred ca s-au zis deja destule.Mi-am inscriptionat un cd cu melodiile alea ca sa le ascult ascult la scoala in pauze.Asta ca sa mai scap de titlul de "satanist" care mi s-a dat ca ascult ca ascut Nightwish si Hamerfall.Deh,asta-i viata.

P.s>Scuze ca mai aberez din cand in cand dar macar am spus ce aveam de spus.
Concluzie:Noir e un anime bun,nu excelent destinat celor care au gustat si Kite.Parerea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Feb 2 2004, 06:54 PM
Post #52


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



am coloana sonora noir 2001 de yuji kajiura
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post Feb 3 2004, 03:25 PM
Post #53


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



Ala care e? Ce piese are pe el?

Eu am gasit 3 OST-uri. Si inca niste piese disparate care nu apar in nici unul din ele...
Zi prima si ultima piesa de pe el
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 21 2004, 06:25 PM
Post #54


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



NU'i aceeasi coloana sonora in care prima melodie e Kopelias Coffin si ultima e Ending Theme?Nu-i tot acelasi cu melodiile Melodie,Chloe,Corsican Corridor,Soldats,etc.Eu pe ala il am si mi se pare ca+s toate melodiile din serie?Mai exista altul?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post Feb 22 2004, 06:50 PM
Post #55


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



Considerand cum gandea Artena, cred ca ea dorea ceva de genul Chloe A + Chloe B

Daca Kirika ar fi crescut cu ea sau intr-un mediu controlat de ea, ar fi fost probabil mult mai asemanatoare cu Chloe, dar n-a fost asa.
[spoiler:0bf66b0c0e]Kirika nu-si aduce aminte niciodata ce s-a intamplat in viata ei de la uciderea parintilor lui Mireille si pana cand ele s-au reintalnit. [/spoiler:0bf66b0c0e]
Kirika pe care o vedem s-a format si a evoluat de la intalnirea cu Mireille incolo. Abilitatile ei combative sunt ca un fel de instinct, insa personalitatea ei evolueaza impreuna cu Mireille, nu hranita cu povestile Artenei.

Cand ma uit la Chloe imi aduc aminte de un film despre taberele de educare ale Hitler Yugend
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post Feb 22 2004, 06:52 PM
Post #56


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



QUOTE(DMW)
dar sfarsitul creeaza alte intrebari.  
depinde cum il interpretezi tu  
:lol:


Finalul nu lasa nici un dubiu. Ca si in restul serialului, iti spune tot, fara sa arate explicit.

Cineva isi mai aduce aminte de "Salariul groazei"? Finalul?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post Feb 22 2004, 06:59 PM
Post #57


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



QUOTE(CyBeR)
NU'i aceeasi coloana sonora in care prima melodie e Kopelias Coffin si ultima e Ending Theme?Nu-i tot acelasi cu melodiile Melodie,Chloe,Corsican Corridor,Soldats,etc.Eu pe ala il am si mi se pare ca+s toate melodiile din serie?Mai exista altul?


Din ce am eu, aia e OST1.
Urmeaza OST2 cu "le grand retour", ""les soldats II", "power hungry", "Kiling" si la final o piesa fantastica (care n-am auzit-o in serial, poate mi-a scapat) : "Indio"

OST3 are 2 discuri :
CD1: "Aka to Kuro" nu stiu unde e asta in serial dar e meseriasa, "canta per me" si "lullaby" cantate in japoneza, "Gensou Rakuen"
CD2 : "melody (salva nos version)" super.

(am pomenit numai cateva pe ici pe colo)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Mar 10 2004, 02:01 AM
Post #58


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



mai exista si un album Yuki Kajiura "Fiction" unde sunt si melodii din Noir, versiuni noi, unele cam stranii... :-)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 12 2004, 04:19 PM
Post #59


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



noir...negru...mie imi place negru...perfect...intens...de ce sa fie negru plictisitor....e atat de trist ....fara o variatie interioara...Negru uluitor......hmm...mi-a placut noir...negru trist...il simt...vorbeste cu mine,chiar ... canta per me adios...in eter... Do i want to play again ? .. bien sure mon amour....je te desire...je veux allez ou bout de mon fantasme ... avec le deux madmoseils ... mireille si tu veux...je ne refuze pas.... :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Apr 13 2004, 07:30 PM
Post #60


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Bun... vazut si eu seria ... ca si majoritatea seriilor am vazut'o intr'o singura zi.
Nu ma impresionat in asa mare masura ca alte seriii... si inafara de faptul senzatia pe care am avut'o de Counter Strike cu pistoale... per total povestea este buna. Sound track'ul adauga la atmosfera povestii... o completeaza.
Povestea este super simpla si totusi zice multe.
Daca sunteti atenti apar acolo cateva organizatii : Soldats, Underworld, China, Cosa Nostra organizatii cu implicatii istorice... precum si servicii secrete/antitero actuale si cu inceputuri in cel de'al doile razboi mondial : GIGN , KGB, STASI. (ehh precis am uitat ceva)
Kirika este cel mai bine realizat personaj din cele aparute in serie... misterioasa pana la capat. Nu are identitate nici dupa ce afla cum a ajuns ea una din cele trei fete candidate pentru achipa Noir. Are un simt puternic al mortii si totusi sufera ca nu simte durerea atrocitatilor pe care le'a facut. E inexpresiva cand omoara "mare" de oameni... dar simte suferinta batranului ce a facut parte din KGB, simte durere cand moare pictorul, iubeste animelele (un suflet bun... oricat de negru este nu poate ignora inocenta animalelor).
Asa cum fac cu alte serii eu o consider o poveste superba tocmai ca dezbate una din cele mai slab discutate lucruri : existenta organizatiilor secrete/ilegale/de influenta. si o face la scara mondiala.
Multimea aceea imensa da morti din serie... arata putearea acelor organizatii... si cat de dispensabili sunt pentru cei la putere .
Cel mai important simbol este cel al dublei impuscaturi de la final : ele reusesc sa treaca peste toate obstacolele/incercarile puse de Soldats si ajung True Noir , lucru spulberat prin acest final neasteptat... impuscaturile itzi sterg definitiv din minte finalul fericit... final de altfel devenit dramatic.
Din nefericire ca si cu multe povesti superbe ce puteau sa fie inca dezvoltate si amplificate ca feeling... graba oamenilor si imaginatia totusi limitata a lor dau si in aceasta serie senzatia de fals. Totusi daca reusesti sa iei doar ideile importante si cu adevarat originale sau macar bune din orice poveste... poti ajunge la concluzia ca este o poveste buna.
Sunt curios daca manga'ul se ridica peste serie.

PS: momentan mi se pare ca a meritat sa savurez seria in asa trimp scurt... dar se putea sa fie mult mult mai buna ! Pare ca ma contrazic in unele afirmatii tocmai pentru ca mi s'a parut super ca a abordat cineva acest subiect... dar am fost dezamagit de unele chestiuni ce nu se leaga intre ele pur si simplu.
PSS:10+ inca o data japonezilor pentru curajul pe care il au in abordarea unor subiecte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 12:00 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |