Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sentimentele Trezite De Animeuri


Adela
post Sep 1 2006, 12:50 PM
Post #1


Black angel
****

Group: Members+
Posts: 429
Joined: 29-August 06
From: Dry Bone Canyon
Member No.: 2.918
Points: 606
Gender:



Eu personal cand ma uit la anumite anime nu stiu...parca ma vad pe mine in locul unui anumit personaj si simt eu ce simte acel personaj, am eu emotiile lui, sau tristetea lui, sau ambitia lui...prin asta se deosebesc animele de celelalte desene animate, cel putin asta e parerea mea....sunt momente in care sunt foarte prinsa in anime si nu sufar sa fiu deranjata sau intrerupta. Atunci cand ma uit timpul mi se pare ca trece prea repede si nu vreau sa se termine nicidoata. Sincer, mie animeurile imi trezesc sentimente foarte frumoase.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

azariel
post Sep 12 2006, 04:40 PM
Post #2


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: 28-June 06
Member No.: 2.703
Points: 19
Gender:



Da exact asa cum povestesti tu, patesc si eu. Unele personaje imi aduc aminte de persoane dragi mie, si imi doresc atat de mult in acele momente sa fiu langa ei, cum nu se poate... :) Si in plus, au o asa mare expresivitate, incat iti transmit parca din emotii si tie, si te fac sa traiesti mult mai intes momentul. Cel putin asa mi se intampla mie. Cred ca asta se datoreaza in mare parte originalitatii vocii personajului. Japonezii astia sunt atat de talentati! Daca ar fi o voce monotona, banala, plictisita, asa cum traducea doamna Irina Nistor filmele -tot respectul pentru dansa- :) animeurile nu ar mai fi fost la fel. :D

Numa bine!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shinigami
post Sep 13 2006, 03:41 PM
Post #3


shin no shinigami
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 9-August 06
From: THEM boards, YIM
Member No.: 2.846
Points: 572
Gender:



Sentimente de astea "frumoase" imi trezesc si alte tipuri de media, chiar si cartoons, desi e adevarat ca seiyuu depasesc voice actors americani (Sa nici nu mai vorbim aici de oribilitatile perpetuate de unele asa-zise dublaje romanesti de pe TVR in care erau doar 1 sau 2 actori.)

Ce e caracteristic pentru anime e ca ma face sa simt plictiseala si/sau enervare.

Sa explic de ce caracteristic. In general daca ceva imi trezeste plictiseala/enervarea mai sus mentionate, il las balta. Doar la anime ma uit orice ar fi, uneori (in cazul serialelor) nu pana la sfarsit, dar oricum mult dupa ce apar simptomele astea. Pe vremuri mai exista scapare, dar de cand fac parte dintr-un grup (<s>de masochisti</s>) care se uita la unele dintre cele mai proaste serii din fiecare sezon, ma evervez/plictisesc cel putin cateva ore pe saptamana si nu pot sa dau fast forward nici macar peste OP si ED. EDul din Strawberry Panic poate da cosmaruri si l-am vazut deja de nu stiu cate ori (cred ca 14...).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

flubberitza
post Sep 17 2006, 12:48 AM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 17-September 06
From: ploiesti
Member No.: 3.000
Points: 14
Gender:



heh...sentimentele pe care mi le dau animeurile?am devenit mai increzatoare in propriile mele forte d cand am vazut kaleido stage...imi pretuiesc mai mult surioara si prietenele de cand am vazut mew mew... :D ce mai...am devenit o persoana mai buna si vreau eu sa cred mai inteleapta...la mn au mai mare efect animeurile decat orice alt film..nu am plans niciodata la filme...dar la animeuri.... :D eh...sa zicem k snt mai sentimentala in preajma lor.... :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Oct 25 2006, 08:48 AM
Post #5


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Deseori cand ma uit la anime, ma trezesc eu in locul personajelor, sau daca nu, imi aduc aminte de unele lucruri pe care ar trebui sa le fac, dar am uitat de ele. Desigu, o scena super tragica te face sa plangi pe cand una super vesela te face sa razi. Oricum, daca nu as fi vazut animeurile, as fi ca fratii mei, in scoala de corectie. Animeurile mi-au aratat ca violenta de dragul violentei nu duce nicaieri si ca o bataie la scoala din cand in cand nu e considerata crima(daca adversarul nu ajunge in spital sau asa ceva):P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sarkastik
post Dec 7 2006, 10:55 PM
Post #6


adapting to reality ...
**

Group: Members+
Posts: 75
Joined: 28-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.197
Points: 175
Gender:



tristete , melancolie, bucurie , singuratate, bucurie , fericire, ura ... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akimoto Kumiko
post Jan 18 2007, 02:43 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 15-January 07
Member No.: 3.613
Points: 6
Gender:



Si eu ca si multi dintre voi ma trezesc in locul unui personaj, de multe ori chiar ma regasesc in unele personaje din animeuri, si desigur cand acel personaj e trist sunt si eu iar cand rade rad si eu, e ca si cum as fi in locul ei (personajului) in acea lume in care se petrece actiunea.
Dupa ce am vazut kaleido star am vrut tot mai mult sa lupt pt ceea ce vreau sa fac, eu nici inainte nu renuntam dar acum as putea spune ca lupt cu mai multa putere pt ceea ce vreau
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sweet_ayu28
post Jan 18 2007, 03:13 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 30-December 06
From: Oradea
Member No.: 3.521
Points: 135
Gender:



Fetelor avetzi dreptate...si pe mine tot kaleido star m-a facut sa-mi urmez visul...si probabil ca eram o persoana mult mai rea daca nu incepeam cu anime-urile....si mew mew m-a invatzat sa pretuiesc prietenia...iar anime-urile au o abilitate de a transmite sentimentele pe care le traiesc personajele chiar si prin monitor...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkGohan
post Jan 18 2007, 09:12 PM
Post #9


" ... inject the virus ... "
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: 9-February 06
From: Konoha Village
Member No.: 2.157
Points: 89
Gender:



Cum au spus si alti useri mai sus, de multe ori cand te uiti la anime te imaginezi altfel .. asa s-a intamplat si cu mine cand m-am uitat la Naruto si ma uit in continuare .. poate daca nu as fi vazut Naruto eram altul acum, dar asta e .. ghinionul dusmanilor ... ma regasesc in Naruto mai mult decat in orice anime ... la Gundam Seed am si plans, la fel si la Gundam Seed Destiny .. in concluzie cum s-a mai spus animele iti transmit emotii si sentimente de mult "uitate" sa zic asa ... sau pe care nu le-ai mai simtit niciodata ...

~ja ne
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Jan 18 2007, 11:29 PM
Post #10


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Let's see here people (don't laugh :twisted:)

Dupa:
- Hellsing - am vrut sa fac tir
- Slayers - Dragon Slave on everybody
- Noir - nu vreti sa am o hartie/legitimatie/pix (mai ales)/ochelari cand sunteti in preajma mea
- Trinity Blood - am luat prea mult din caracterul Katerinei

Si toate celelalte m-au influentat mai mult sau mai putin ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Memnoch
post Jan 19 2007, 12:21 AM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: 9-November 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.942
Points: 85
Gender:



Si eu am avut parte de trairi nemaipomenite in cursul timpului cat m-am uitat la anime-uri. De cand eram mic ma uitam la sailor moon si at. am vrut pt prima data sa fiu ca un erou din anime...si nu..nu doream sa fiu tuxedo kame-sama...ci sailor moon, chit ca sunt baiat. :lol:
Dupa Elffen Lied am ramas fidel anime-urilor. Tin minte ca aveam intalnire cu prietena mea si am venit cu lacrimi in ochi aducandu-mi aminte de scena finala. M-am uitat si cu ea ca sa inteleaga ce era cu mine si eram amandoi distrusi sufleteste. De asemenea multe animeuri mi-au stimulat gandirea si modul in care percep lumea si caracterul/atitudinea unor oameni (e.g. Monster"), Multe ma induiosau si ma faceau sa imi doresc o viata "ca-n anime", ma atasam de personaje si le iubeam, radeam de ele/cu ele ( School Rumble). Sunt atat de multe de zis....deja m-a luat nostalgia... :)

Sa nu mai vb de animeurile de actiune/samurai...la fiecare pas imi taiam adversarii invizibili cu katana mea de incredere, aveam superputeri dar noh...nimeni nu mi le recunostea. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Jan 20 2007, 10:17 PM
Post #12


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Cand ma uit la anime din nefericit devin fericit , din nenorocit devin norocos , din amarat devin bogat , din melancolic devin happy.Iar anime-urile imi trezesc adevarata mea natura si ma fac sa fiu original si sa fiu eu .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Xristina
post Jan 21 2007, 10:38 PM
Post #13


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



Animeurile te fac sa te simit bine din cauza lumii ideale pe care o prezinta sau a lumii care am vrea sa o avem. E doar o iluzie, insa este o metoda foarte buna de a te relaxa si de a te detasa de tot ce se intampla in jurul tau :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Jan 21 2007, 11:36 PM
Post #14


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Etto...anime-urile sunt doar...anime-uri...Unele ne pot face sa ne simtim bine, altele ne pot marca si in final cu totii devenim dependenti de ele. Nu stiu sigur daca lucrul acesta este bun sau rau, insa tot ce pot sa spun este ca imi place. Imi place cand, intr-un moment de plictiseala, pot deschide calculatorul si viziona cateva episoade dintr-un anime. Imi place cand aud vocile personajelor si le vad miscarile atat haioase, sau cand sunt partasa a unei povesti frumoase de dragoste. Nu conteaza inexistenta lor, nu conteaza ca visez si ca ma detasez de realitate, atata timp cat ma simt bine.
Sentimentele traite de anime-uri sunt diversificate. Insusi termenul de anime, nu cred ca as putea sa-l definesc, deoarece totul este mai complicat decat pare. Anime-urile sunt mai mult decat niste desene animate care te binedispun indiferent de tema. Acest lucru este si va fi greu de inteles pana nu te convingi singur.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

minamino_sayuri1990
post Jul 4 2007, 09:59 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 27-June 07
From: Bucuresti,Romania
Member No.: 4.567
Points: 117
Gender:



De obicei cand ma uit la Kaleido star,la YYH sau la Inuyasha parca as vrea sa ma alatur baietilor buni si sa inving raul...poate suna copilareste,dar asa simt...si uneori ,poate vi se va parea ciudat,dar ma intreb ce s-ar intampla daca ar castiga raul...si atunci cand se intampla ma gandesc ca mai bine nu ma gandeam la asta si stateam de partea celor buni...in fine,mi se intampla des sa traiesc sentimentele pe care le traiesc personajele preferate....e ca un fel de magie...ce te uneste intr-un fel cu ele...mi se intampla asta si cand ascult melodiile din yyh..sunt pline de sentiment si parca te aduc la viata si re fac intr-un fel sa visezi ca esti cu ei in acel moment si chiar traiesti clipa ca pe ceva real(valabil si pentru episoade)...poate nu simtiti chiar la fel ,dar stiu ca asta simt si atunci parca revin la viata si sunt plina de energie...parca imi vine sa intru in televizor...and join.. parca dupa ce am vazut yyh ,Kaleido star si inuyasha as vrea sa invat sa lucrez la trapez,daca ma enerveaza cineva imi vine sa incerc (cel mai des) Rose whip! pe acea persoana,daca nu atunci incerc Reigun sau tesaiga(pacat ca nu pot,mai ales pe persoanele alea increzute care uita cine sunt si se ridica in slavi),iar daca toata lumea e trista imi vine sa ma prostesc pana ii fac sa zambeasca sau discut cu ei calm...ca si Kurama:D...nu stiu ar mai fi multe de spus,dar cel mai bine ar fi sa scurtez si sa zic k am deprins o gramada de obiceiuri din anime,majoritatea bune(nu ca pana acum nu ma comportam ca in anime,acum mi s-au intensificat caracteristicile anime):P ^_^


(IMG:http://photobucket.com/albums/v357/pan_pingli/yyh/pics/group101.jpg)

"Never say never(nici in cazurile bune nici in cele rele)...pentru ca intodeauna se intampla daca spui asta..."-credeti-ma ,am incerca-o pe pielea mea si e asa cum va spun:D

Intunericul va invada lumina,iar lumina va invada intunericul,iar atunci tot ce va mai ramane va fi echilibrul minunat al vidului...yeah... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Grazy
post Jul 4 2007, 11:36 PM
Post #16


bored
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: 4-July 07
From: Bucharest
Member No.: 4.631
Points: 40
Gender:



hm eu pot spune ca la fiecare final de anime,ma rog aproape fiecare final,am plans
Sa ma pun in pielea personajelor,da..ma gandeam sa fiu Kira cum gandeste el ce traieste cand ucide un om :P "sakoju"
Uneori ma ia adrenalina,emotii cum vreti voi cand e ceva periculos,sau lacrimile..de ras la unele faze.
Anime-uri starnesc emotii puternici,conteaza de anime :P sincer..si desenele animate... adica doua :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

oddotheweird
post Jul 5 2007, 07:37 AM
Post #17


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 5-July 07
Member No.: 4.635
Points: 24
Gender:



Hmm ... oare de ce anime-urile transmit sentimente mai "serioase" relativ usor ?

Ar merita sa ne intrebam daca, din punct de vedere al transmiterii sentimentelor, nu e neaparat vorba de platforma anime in sine (pesonaje animate, desenate intr-un anumit stil) ci pur si simplu de stilul asiatic de spus povesti?

Limba japoneza vorbita pare a fi mult mai bine utilizata pentru a ilustra trailrile in cuvinte decat engleza. Parca occidentalii au mai pierdut din subtilitate in tot ceea ce fac.

Ma uitam zilele trecuta la seria de 3 fime( cu actori.. Toshiro Mifune :D ) regizate de Hiroshi Inagaki (facute prin anii '50 sau 60) despre Myamoto Musashi si ma uitam cat de mult din sintimentele personajelor se exprima dor prin intonatii subtile, si cat de multa importanta se acorda sentimentelor si trairilor interioare.

In contrast cu... hmm.. ce sa aleg... ultimul Fantastic Four sa zicem in care totul pare o spoiala , desi ce se prezinta este foarte serios.. o schimbare fundamentala in Silver Surfer, care decide sa se sacrifice pentru o lume care ii aduce aminte de lumea lui de acasa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aida-chan
post Nov 4 2007, 06:36 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 4-November 07
From: in a lost world...
Member No.: 5.498
Points: 43
Gender:



depinde de anime...unele imi trezesc emotii puternice si nerabdare(alea romantice),la unele sunt pe jos de ras,la unele imi dau lacrimile,la unele ma inspaimant(Elfen Lied:-s)etc...fiecare anime iti da o stare proprie
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anbu_sharka
post Nov 4 2007, 10:29 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 24-October 07
Member No.: 5.421
Points: 97
Gender:



..animeurile sunt ca povestile alea vechi pe care ti le spunea bunica inainte de culcare ca sa dormi bine ...fiecare incearca sa te atraga in propria lume ...sti cum e cateodata, e bine sa te mai lasi dus de val si sa te retragi intr-o lume perfecta unde totul e posibil pt ca numai asa ajungi sa pretuiesti ce ai in jur...dar totusi sa nu te lasi dus prea tare pt ca pana la urma totul e o iluzie si trebuie sa sti sa faci diferenta intre real si ireal ...asa vad eu animeurile ca o iluzie buna sau cum imi place sa zic... un rau necesar :twisted: ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demon Spirit
post Nov 4 2007, 11:16 PM
Post #20


The shadow lurker....
***

Group: Members+
Posts: 165
Joined: 5-October 07
From: Hell's control tower
Member No.: 5.280
Points: 399
Gender:



Intr-adevar anime-urile sunt k niste povesti foarte frumoase,dar la care nu mai trebuie sa stai sa-ti dai seama cum ar arata personajul.......sentimentele cel mai des trezite de anime-uri la mine sunt de putere absoluta :twisted: ,ura,disperare,melancolie(asta la cele care imi exprima perfect situatia din viata reala),fericire,speranta k voi reusi si sentimentul acela placut cand sti k ai prietenii alaturi,no matter what :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:54 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |