Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

7 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime noi VS anime vechi


cipiamon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Mi se pare destul de mult schimbat stilul de desen din anime-urile recente fata de stilul anilor '80 si chiar '90.

Voua care va place mai mult, si de ce?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Cipiamon daca e vorba doar de grafica, atunci, da imi place, dar daca vorbim despre anime, ca un tot unitar, adica poveste, caractere, grafica, sunet, etc...atunci stau in cumpana, pt. ca multe din animele aparute in ultimi ani, nu prea exceleaza prin poveste, cel putin. Adica parca nu mai sunt asa de originale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Mhai Cipi fiecare cum ii place...eu prefer cel din sf 80's si incep 90..insa merg si anumite stiluri noi de abordare..depinde de creator si ce vrea sa exprime... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dd
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: --
Member No.: 103
Points: 2



Personal apreciez ce e nou respectiv aparitiile recente de dupa 2000, Gen GTO sau Naruto, Inu yasha, Mi se par ca vin cu idei absolut noi pe care nu le-am mai vazut iar utilizarea Pc-ului in realizarea lor aduce ceva nou care nu era la indemina realizatorilor in ruma cu 10- 15 ani.
Povestile sunt intradevar mult mai slabute dar sunt si serii care au o structura bine realizata. Sa nu uitam ca acum in Japonia exista cam 5 canale care dau anime noi 24/24 7/7 e logic sa se faca anime in cantitate, sfidind astfel regula unui scenariu decent.
In urma cu 10 - 15 ani se facea anime mai lent iar pentru a face atunci anime reuseai doar daca faceai ceva intradevar de calitate, acum regula s-a schimbat in facvoarea cantitatii. Totusi daca aveti posibiliatatea sa alegegti ce sa vedeti sunt sigur ca veti gasii chiar si in seriile acestea noi suficiente povesti interesante care sa placa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Nu prea ma deranjeaza stilul... vreau doar sa nu aiba CGI. Asta ce tine de partea grafica..


Ah.. Si pana acum, dupa atatia ani... Akira mi se pare inca, de departe, cel mai lucrat anime din istoria.. animeurilor. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



hei man
unde lasi GITS? huh?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SpecialFX
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: --
Member No.: 73
Points: 2



Anime-urile recent facute sunt FOARTE diferite fata de cele ale anilor '80 si '90, cel putin asta cred eu. Un lucru care ma dezamageste foarte mult este ca se pune EXTREM de mult accent pe grafica generata pe calculator. Plus ca designul personajelor mi se pare din ce in ce mai sarac, nemaipunandu-se atat de mult accent pe detalii (cum ar fi cutele hainelor), detalii care faceau Anime atat de deosebit fata de celelate desene animate. Eu am vazut niste Anime-uri pe RTL 2 la o prietena, caci eu nu mai prind acest program de cateva luni, si am vazut ce inseamna desene pe calculator: fundalurile sterse, cu putina culoare, personajele slab desenate de asemenea. Iarasi un lucru care pune sub semnul intrebarii calitatea majoritatii noilor Anime sunt povestile, care nu mai sunt la fel de originale si complicate. Dupa ce au aparut pe piata Pokemon si Digimon si au avut un succes neasteptat de mare, au aparut acum o multitudine de "copii". Toate aceste lucruri imi dau senzatia ca sudiourile de animatie s-au transformat in "frabrici" care nu mai pun accent pe calitate, ci pe cantitate. Acum inteleg de ce "Spirited Away" a fost atat de apreciat pentru ca nu a continut absolut nici o secventa facut pe calculator. Sper insa ca aceasta situatie va fi doar temporara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Eu sunt de parere ca Akira nu-i cel mai tare. Totusi GITS mi se pare mai klumea. Cel putin grafic. Pai cand am vazut Akira prima data.........m-a dezamagit masiv la capitolul "aspect oameni". Pareera mea. Deci mie imi palce mai mult Ninja Scroll decat Akira. Parerea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Akira imi place foarte mult ca si idee, cum e realizat, si ce vrea sa scoata in evudenta. Este adevarat ca are greafica saraca, dar merita. Intradevar, este o mare diferenta intre animeurile facute in '80 si cele din '90, diferenta grafica. Dar parca mi se pare mie ca atunci ideile de anime erau mai bine realizate decat acum.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Cum?!?!?!? Inseamna ca ati vazut alt anime... sunt intoareceri ale camerei de 360/180 de grade in jurul unor personaje, si fiecare frame este unic. Se respecta toate cele trei dimensiuni. Omenii fug pe strada, interactioneaza foarte natural, si fiecaruia i s-a dat atentie (aka detalii). Am mai vazut asta doar in Jin Roh.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Bai Urfe...vorbesti cu peretzi ..aici..oamenii au un fix...inovator...dar...atat de idiotic in acelasi timp....Apropo CGI suks....bro..i agree.. :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angel
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
Member No.: 105
Points: 2



poate nu sunteti de acord cu mine da modul in care sunt desenate personajele si peisajele nu fac altceva decat sa contribuie la o conturarea atmosferei si sublinierea temei . poate nu asa de mult in akira (cu toate ca ...) referitor la ce spui tu scorpio . in unele anime'uri poate ai observat peisajele sunt niste pete de culoare , in unele secvente critice sunt prezente decat unele expresii ale fetei a personajului respectiv restul fiind lasat deoparte . desigur modul in care sunt desenate joaca un rol foarte important facand diferentierea dintre cei care aleg un anime pentru scenariu sau aparenta . nu neg faptu ca exista si imbinarea celor doua scenariu excelenta si grafica deasemenea (GITS). e doar o parere
:lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ma era vorba ca nu-mi plac cum sunt facuti fizic oameni, nu altceva. Stiu cum e in rest. Am zis
QUOTE
aspect oameni\"


Nu zic ca nu-i super si ca nu are povestea complexa si foarte bine gandita , dar parerea mea este ca GITS este mai frumos
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Personajele nu sunt facute bine ? Ce zici tu Scorpio... is mult mai bine facute decat in alte anime ca... Escaflowne, unde au nanaul de 2 m. In ce priveste Jin Roh, am vazut ceva din el dupa care m-am plictisit, nu prea il inteleg deocamdata, trebuie sa mai vad cateva animeuri de gen ca sa ma initieze umpic. Am inteles ca e foarte fain, dar mie inca nu-mi place, mai tre sa mai astept... :( Oricum Akira este cel mai klumea anime din categoria lui. 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Bai Frost mai lasa dragonii in heaven si fa-te si tu un om capabil sa priveasca dincolo de aparentze....Daca nu potzi vizualiza Jin ROh...cred ca e din cauza hentaiurilor...mai lasa-le...si gindeste si tu mai mult cu capu de sus... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Din cat anime am vazut eu, am gasit 3 "epoci" anime importante. Prima cea din anii 70 (cand se defineste genul anime). A doua cea din anii 80-90 si a treia din anii 92-98. Ce este de remarcat, este evolutia Disney si a animatiei americane ce urmareste lini de timp asemanatoare.
La ora actuala inca se mai cauta noul stil care sa duca animatia japoneza in urmatorul deceniu, desi am observat ca incepe usor sa se materializeze.
Calculatorul in procesul de productie va ramane, indiferent de animeul realizat, el va fi realizat pe calculator (animatia pur clasica este mai costisitoare). Problema este insa a interpolarii grafici tridimensionale in anime. Salvarea de CGI vine insa din alta parte si anume din manga. Deoarece prin insasi definitia ei manga este tiparita, ea va purta intodeauna amprentele conservatorismului. Si cum mai toate animeurile bune sunt intai tiparite, ramane speranta ca CGI sa fie doar un moft trecator.
SpecialFX pune degetul pe rana cand spune ca studiourile s-au transformat in fabrici. De vina este TV. Datorita aparitiei canalelor ce difuzeaza exclusiv anime , productia studiourilor sa accentuat pe crearea de anime destinat TV in defavoarea OAV (mult superioare din punct de vedere grafic).

Personal prefer Ghost in the shell , film pe care il consider apogeul anime (din anii 90 si din toate timpurile -paradoxal el este cel ce a dat tonul folosiri calculatoarelor in productie).
Deasemene consider ca singurele animeuri ce au sa aiba un impact puternic asupra genului au sa fie cele de cinematograf (fapt demonstrat in trecut de Akira, Ghost in the shell, Princess Mononoke, Spirited Away). Acestea au sa beneficieze de bugete din ce in ce mai mari iar realizarile vor fi de exceptie (grafica bogata, animatie complexa, eventualele scene CGI bine implementate in film).
In contrast insa filmele TV vor fi din ce in ce mai simplificate cu povesti puerile si target-ul de varsta de 12 ani.
Ca o concluzie personala: voi incerca sa foc rost de animeuri mai vechi de 1999, iar din "noutati" voi viziona doar recomandarile anumitor persoane.


Frost Dragon > inteleg de ce nu iti place Jin Roh. Are un stil greoi si o poveste ce nu este pe placul tuturor.
Sidonix > spune-mi daca ai mai auzit poveste cu scufita rosie intr-o varianta mai superba decat in Jin Roh.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



E adevarat ca acum gasesti mai greu anime care merita vazute. Eu consider ca animele facute in anii 90 sunt cele mai bune, caci au si o grafica pe masura. Stilul s-a schimbat mult , dar tot gasim anime bune, si cu povesti originale. CGI nu ma deranjeaza daca vine sa imbunatateasca unele efecte speciale, dar daca acapareaza stilul anime-ul nu mai are prea mult farmec. As vrea ca unele anime vechi sa fie refacute ( de ex Candy Candy sau Lady Oscar aka The Rose of Versailles ) cu o grafica mai buna.
Depinde si de cine face anime-ul dar si cum e facuta manga. As vrea sa mai apara anime care au la baza manga de la Clamp.
Cat timp avem de unde alege e bine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Bog...mda...ai dreptate tu prin investigatia ta...buna delimitarea...ma bucur..ca ai ochii minti deschisi..larg...eu chiar cobor la mai putzin de 97 .. Scufita rosie in varianta Jin Roh a lui Mamoru Oshi este superba...ceva asemanator nu este inca atins..un prieten de a meu a zis ca a avut depresii o saptamina dupa vizionare.... :cry: ...eu l-am gasit dupa inimioara mea...no coment.. :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Si eu consider Jin Roh ca fiind superb ; pe linga obordarea sublima a mitului Scufitei Rosii , o adevarata lectie de spionaj...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angel
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
Member No.: 105
Points: 2



nu te contrazic , scorpio . nu zic decat ca fiecare lucru e facut cu un scop , e stilul desenatorului de a'si exprima viziunea , nu'i nevoie sa'mi scoti ochii :) . sunt de acord ca GITS arata mai bine , imi si place mai mult , poate din cauza ce a fost primu anime care l'am vazut si sunt nostalgic ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:40 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |