Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> anime romanesc


verde-pur
post May 14 2004, 01:54 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: --
Member No.: 301
Points: 2



credeti ca romanii ar putea face anime?eu da
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post May 14 2004, 01:58 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Dacă considerăm Wonderful Days anime atunci şi rom?nii vor putea face anime. Dacă nu... nu! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post May 14 2004, 02:05 PM
Post #3


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Si cum Wonderful Days nu este considerat anime ..... raspunsul este NU.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post May 14 2004, 03:32 PM
Post #4


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Probabil....in viitorul indepartat. Oricum...cat timp exista oameni precum Kaeru speranta tot mai avem.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post May 14 2004, 05:00 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Defapt intrebarea ar fi trebuit sa fie: Daca si romanii pot sa faca animatie serioasa ? Si raspunsul ar fi un "da" aproximativ. Multi dintre voi nu cunosc faptul ca in Romania in momentul de fata se face animatie dar pentru companii straine (non-japoneze) dar asta nu inseamna ca se face animatie serioasa, oamenii astia in general deseneaza motunasi, in general pentru copii, eu personal nu am auzit de vre-un proiect serios.
Acum lucrez la primul meu scurt-film de animatie, incerc sa-l fac cat mai serios ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 14 2004, 06:39 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm...anime romanesc este imposibil prin termeni...anime=japan...Romanii ...hmm...poate ceva propriu...poate sa fie si mai bun stilul cine stie...daca se va reusi depasirea unor bariere legate de mentalitate poate...Sunt curios cum ar fi Decebal si Traian in vers anime :D ...naspa cred...daca ma gindesc bine ce avem noi de spus lumii...ca natie si ca putere de creatie...putine...f putine...pt ca suntem intr-o nisha temporala diferita...noi ne zbatem in dark ages iar restu se arunca spre stele....insa se poate recupera prin imaginatie...avem romani capabili...Dilema mea e : Vrem sa ne impunem la ceva ce nu prea ne intereseaza !?....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post May 16 2004, 03:45 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Sper ca glumesti Sidonix... sau poate nu am inteles eu bine, cum sa nu avem noi nimic de spus? :lol: ... Nici nu stiu de unde sa incep, si uite americanii fac din orice eveniment din istorioara lor de 100-200 de ani mare tam-tam, cred ca s-au facut o duzina de filme, chiar si despre Pearl Harbour cred ca toti stiti,(apropape cel mai scump film din lume) dar despre operatiunea Valul Nimicitor si 1 august '43 cred ca nu stiti nimic, cu toate ca a fost de proportii mult mai mari, si s-a petrecut in campia romana :lol: ....
Ce rost are sa dau exemple, s-ar putea exploata cu usurinta istoria, si asta mana-n mana cu filosofia, dupa parerea mea asta e o chestiune de viitor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post May 16 2004, 04:39 PM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



daca romanii pot sa faca anime ?

Da. Exista oameni talentati in romania ( fani anime care se inspira din anime cand deseneaza )
- subiecte interesante ar fi de la daci si romani, la stefan cel mare si pana la fantezii si Sf ...exista multi oameni ci imaginatie.
- cred ca daca s-ar realiza klumea si-ar gasi admiratori


Nu. In ziua de azi si in viitorul apropiat nu se va gasi nimeni care sa finanteze un astfel de proiect.
- cu vocile si muzica cum ar ramane

Deci nu e imposibil dar .....pare mai mult un vis.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post May 18 2004, 01:07 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Un vis, nu stiu probabil azi pentru ca nu prea avem oameni care sa conduca un astfel de proiect, dar isi mai aduce cineva aminte de "Clanul Novacestilor". Pentru cei care nu stiu asta este un film de animatie, cu siguranta nu a fost facut pe calculator, pentru ca eu l-am vazut acum vre-o 20 de ani, eram mic si abia imi m-ai aduc aminte de el. In Timisoara l-au dat la cinema, si de atunci n-am mai auzit nimic de el, desi am cautat,... , am cautat, am obosit. Poate isi mai aduce cineva aminte de el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post May 18 2004, 01:32 PM
Post #10


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Eu imi aduc aminte .. mi-a placut enorm. Miscarea personajelor era altceva pe vremea coopilariei mele.
Sper ca nu ma insel si e vorba de cei 2 frati care ajunsesera sa creasca in tari diferite si isi trageau puteri din pamantul romanesc ... sau iar confund?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post May 18 2004, 02:45 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



More info pls!!! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 19 2004, 12:40 PM
Post #12


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm...poate om fi avind noi ceva de spus..dar nu o sa se imtimple..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zink
post May 20 2004, 05:02 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: Bucharest -shadowcity...follow the sounds of anime::
Member No.: 259
Points: 2



Daca all of us depe anime forum am avea un studiou anime, cred ca am reushi!!! :P Restul romanilor sunt lipsiti de imaginatie! creativitate!

Verde-pur,mai bine intrebai daca romanii pot face un manga!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post May 20 2004, 05:38 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



E munca titanica sa faci un film de animatie traditionala, eu pentru o faza de 2-3 secunde lucrez de vreo 2 saptamani si nici nu cred ca sunt la jumate, ma rog sper sa iasa calitativ.... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post May 20 2004, 07:31 PM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



Imi aduc aminte ca pe timpuri era la casa pionierilor un club de animatie traditionala. Desenau fiecare cadru, o munca titanica. Stiu un tip care facea parte din clubul ala, veneam acasa impreuna , eu eram la clubul de sah. Imi povestea tot felul de tehnici de desen. in doi ani de zile abia reusisera sa faca citeva minute de film. Era o versiune romaneasca de tom si jery.
La acea vreme era simpatica chestia, dar se vedea amatorismul in desenele unor pusti de 10 ani. Multi s-au indreptat spre pictura dupa experiente de genul asta, iar unul dintre ei e acum un arhitect foarte bun in oras.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post May 20 2004, 10:04 PM
Post #16


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Of mai, fitzi serioshi, romanii nu au facut nimica bun in toata istoria de 2000 de ani, in plus animeul este o chestie de cultura mai mult decat desen, chiar daca potzi sa reproduci stilul de a desena, nu va fi niciodata anime sau ceva apropriat, atata timp cat este inspirat din cultura romaneasca. Adevarul este ca mai bine am visa la o economie mai puternica pana cand sa facem asa ceva, poate candva cand zboara porcii o sa faca si romanii animatzie cu o poveste cat de cat buna, dar eu o sa fiu mort de mult si voi la fel. In plus la ce interes mare in animatzie exista la noi in tzara are si mari shanse de succes , NOT!!!, fiti realishti ganditzi-va inainte sa zicetzi ceva, noi nu suntem in stare sa reciclam recipiente de plastic sau hartie cum ar trebui, sa maturam strazile sau chestii banale, mai de graba fac aia din Africa animatzie buna, si de fapt in Africa de Sud au facut cateva serii destul de bune, no bine stil propriu de desen, dar e fain, dar acuma ma refer la tzari ca Mozambic etc, sau Bulgaria, Iugoslavia etc, am ajuns sa ma spal pe dintzi cu periutze si pasta de dintzi made in Bulgaria, ce la drak, nu suntem in stare sa facem o periutza de dintzi sau o pasta decenta, ce vizatzi la anime :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post May 21 2004, 03:01 PM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Ha, care ati vazut clipul de animatie facut de cei trei studenti, cred ca erau din Iasi, cred ca unul era la avocatura si doi la informatica, si cu care participa la nu stiu ce concurs international chiar acum. Cred ca aseara l-am vazut si eu la stiri ziceau ca au facut un clip de 5 minute de animatie pe calculator cu tema istoria omenirii, si chiar au aratat o parte din el. Mai spuneau ca lea luat 3 luni sa-l faca. Nu mai tin minte la ce concurs spuneau ca participa, da chestia e ca daca au ajuns sa-i bage la stiri atunci e ceva important si spuneau ca au sanse mari sa cistige. Ce mai tin minte despre concurs e ca e deschis doar studentilor si premiul e ceva de genul 8000$, poate ma insel aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post May 21 2004, 04:04 PM
Post #18


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



pot face si manga....eu chiar am vazut la Kaeru ( man sper ca nu am confundat numele ) si mai stiu oameni talentati. Dar nu asta e problema... trebuie sa gasesti pe cineva dispus sa publice manga....dar cum asa ceva e considerat ceva ce nu ar avea priza la public slabe sanse.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post May 21 2004, 04:21 PM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Da, v-am mai spus, in Romania se face animatie (si probabil si manga) dar nu prentru piata romaneasca ci pentru afara, ca daca ar fi publicate aici probabil ca ar fi foarte putini cumparatori.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 21 2004, 08:07 PM
Post #20


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Bine Cipiamon, dar daca e pt "afara" inseamna ca nu e la noi...pacat...sunt oameni care fac... stiu...insa pe noi nu ne intereseaza decit bautura si miciii la iarba verde....tragic...nu... :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:05 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |