Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cu ce desenam ?


Lillith
post Jun 2 2005, 08:38 PM
Post #21


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 161
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 717
Points: 37
Gender:



Da mey,pensule sau penite...?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Jun 3 2005, 06:59 PM
Post #22


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Si eu ce am spus? ;D Pensule sau penite. Folosesti ce-ti trebuie, in functie de ce vrei sa-ti iasa. Vrei ceva grafic, folosesti penite, vrei mai pictural, alegi pensulele ;p
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lillith
post Jun 3 2005, 09:03 PM
Post #23


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 161
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 717
Points: 37
Gender:



Si de care penite?Eu cam asta te intrebasem...ca nush de unde sa cumpar si cum sa cer...se vede de unde vin ca nik nu gasesti...o sa i-au din Buc...da nush de unde,si ce sa cer cum spuneam..arigato for the help. :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Jun 3 2005, 09:27 PM
Post #24


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Penite gasesti la fondurile plastice. In Bucuresti stiu doar 2 locuri de unde le poti lua:
1. In apropierea Garii de Nord. Din pacate nu stiu adresa, eu ajung acolo pe jos de la facultate X3
2. De pe Lipscani, intre Piata Universitatii si Unirii.
Cum ceri? Intri in magazin si tipi: VREAU PENITEEEE, PLZ!!!! Nu, serios, intri, te uiti dupa ele (de obicei sunt intr-o cutie, separate pe marimi), iti alegi grosimile preferate si spui ca le vrei pe alea. E atat de usor X3! Un toc costa in jur de 100.000 de mii iar penitele 25.000/buc. Daca te pierzi, ma ofer drept ghid cu conditia sa-mi spui cu cateva zile inainte de a ajunge in Bucuresti ca sa stiu daca se poate (sa nu nimeresti in zi de examen -.-;;;;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lillith
post Jun 3 2005, 09:34 PM
Post #25


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 161
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 717
Points: 37
Gender:



Tu intri pe YM,ceva? Da am sa iti spun...uite eu si duminca ma duc,in fiecare saptamana vin duminica uneori si de sambata...poate ma ajuti pls...me damsel in distress...:-S :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Jun 5 2005, 11:43 AM
Post #26


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



...mey copii...mai am putin shi cad de pe scaun de ras :kahaha: :kahaha: :kahaha: ... pai se poate??
In loc sa va chinuiti imaginatia pentru a descoperi noi instrumente magice de desen, mai bine ati folosi un creion amarat de 5000. :gooood: Chiar am citit zilele trecute ce spunea un mare mangaka, shi anume ca nu are nevoie decat de un creion shi de o foaie....shi o guma de shters as adauga eu...
Credeti ca daca folositi cine shtie ce rapidograf, pensule sau penitze veti desena mai bine??
...shi iar o sa par "the bad guy" :Pu: dar eu zi sa lasati prostiile shi sa puneti mana pe creion...shi sa mai consultati shi cate o anatomie artistica din cand in cand (a sa nu zic ca sunteti la pamant...). Sau...ca sa-l citez pe Alexander "Da ce ti trebuie culori bah! Foloseste dreq compteru" :hiku:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post Jun 7 2005, 09:44 AM
Post #27


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



Sunt intr-u totul de acord...si mi-e rusineeee....stii...nu e de vina creionul ca mana mea nu vrea sa deseneze ceea ce imaginatia mea traseaza.....
:wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Samidare
post Jun 24 2005, 01:30 PM
Post #28


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.463
Points: 2



Eu de obicei ori fac schitza pe hartie, si pormo trasez conturul pe calculator, sau fac direct pe calculator. Chiar acum imi e rusine sa recunosc ca desenele facute direct pe calculator, au inceput sa arate mai bine ca alea pe hartie.. :uru:

Am o trusa de stilouri dastea speciale, dar cum sunt vechi de 20 de ani (de pe vremea cand era tata in facultate), refuza sa mai mearga desi le-am curatat de am innebunit. :roll:

My conclusion..stick to pencil, sau eventual in cazul meu, mirificul mouse.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Jul 25 2005, 04:07 PM
Post #29


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Eu de obicei folosesc un creion de la KOH-I-NOOR HARDMUTH sau orice alt creion care nu zgarie hartia (sper ca intelegeti ce vreau sa spun).
La ora actuala am un set de creioane GOLF 1100 D HB care sunt foarte bune .
Dupa ce termin schita, o finisez cu ajutorul unui Edding 141 F , ohp marker permanent .
Si cam asa ar arata lucrarea mea folosind "instrumentele" mentionate mai sus :
(IMG:http://img187.imageshack.us/img187/5575/eres5up.jpg)
La inceput, nu prea aveam pretentii pentru instrumente de calitate doar ca pe parcurs, dupa folosirea mai multor feluri de creioane am inceput sa fac diferenta intre ce e bun si rau, cam asa ceva .
Inainte desenam pe coli albe de XEROX , nu prea m-au pasionat blocurile de desen dar am zis sa incerc si niste 1557 Canson ( ca si Uje ).
Opinia mea este ca nu conteaza cu ce desenezi, in ce stil desenezi si pe ce desenezi daca nu ai si talent . Asta este opinia mea .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

taikomonk
post Aug 4 2005, 12:48 PM
Post #30


Dakinii
Group Icon

Group: Members+
Posts: 120
Joined: --
Member No.: 1.675
Points: 88
Gender:



Imi pare bine sa vad ca sunteti atatia interesati de domeniul desenului :) Asi dori sa adaug shi eu cate ceva la acest subiect ...printre altele ma ocup shi cu desenul cam de pe la varsta de 7 ani...cred :P pot sa spun ca am o vechime de aprox. 20 de ani in desen ...desi il fac din placere ..a devenit in scurt timp si o mica afacere :P oricum important e nu ceea ce folosesti pt. a desena ceva ci talentul, imaginatia, placerea de a asterne pe hartie ceea ce simti...
In ziua de azi se pot combina f. bine vechile metode de desen cu programe din domeniul IT. Eu cred ca poti obtine rezultate spectaculoase... :D defapt grafica din animeuri este strans legata de acesta corelare. In ultimul timp am gasit deosebit de placut Corel-ul care poate face f. multe si poate fi de mare ajutor pt. cine doreste sa combine cele doua metode. Desi, raman adeptul creionului grafit si al gumei de sters, nu pot lasa la o parte ceea ce ofera Corel-ul in anumite privinte. (pana la urma este cel mai complet program in grafica, asta in cazul in care il ai cu licenta :P )
Dragut desenul tau Kagome-chan, ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Jan 24 2006, 11:34 PM
Post #31


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



Ce ne spune proful de desen tot timpul"O opera de arta se poate face si cu un ciot de creion pe o bucatzik de hartie"
:D Eu deseenez cu creioane mecanice :P ALTFEL nu-mi ies desenele...si imi place sa folosesc gume foarte foarte mici si foarte moi <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post Feb 12 2006, 09:08 PM
Post #32


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



Creion pe hartie alba, guma moale..apoi transcriere pe carton colorat si colorat cu creioane colorate :lol:
intelegeti ceva? :blink:
Works every time..inspiratie sa fie
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CRaul87
post Apr 28 2006, 11:44 PM
Post #33


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 26-April 06
Member No.: 2.486
Points: 31
Gender:



Cine poate sa-mi zica care este diferenta dintre difertele tipuri de mine pt creion HB, 2B, 3B si care mai sunt?
De curand,am desenat ceva, adica ultimul meu desen(personajul cu pistolul in mana care sta cu spatele la zid) si am observat ca practic m-am luptat cu creionul mecanic, parca nu vroia sa traseze liniile cum ii ceream eu, mai mult zgaria foaia decat s-o scrie. Dupa acestea am incercat o mina 2B de la STAEDTLER si am observat o diferenta majora, in sfarsit instrumentul isi asculta manuitorul, culoarea era mai inchisa, trasarea liniilor mai usoara si precisa. Deci, cine stie sa-mi spuna diferentele? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post May 5 2006, 12:01 AM
Post #34


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



Nu am studiat tipurile de creioane :P dar pot sa-ti spun ca pentru desen nu se folosesc HB-urile, ci doar B-urile, pentru ca au o mina mai moale.
si intensitatea lor creste in fctie de numar...2, 3, 4......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CRaul87
post May 5 2006, 01:37 PM
Post #35


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 26-April 06
Member No.: 2.486
Points: 31
Gender:



Mi-am dat seama "the hard way" ca nu se deseneaza cu HB-uri :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHand
post May 22 2006, 03:05 AM
Post #36


They see me (t)rollin'... They hatin'
***

Group: Members+
Posts: 187
Joined: 25-October 05
From: Cluj
Member No.: 1.897
Points: 210
Gender:



F-urile si H-urile sunt pentru Arhitecti, mecanici etc, in general pentru scris pe hartie milimetrica si eventual pe suprafete mai tari (lemn si alte materiale). HB este clasicul creion de scoala multifunctional. NU e bun la desenat. B-urile variaza intre B (1) si B8, cu cat mai mare numarul cu atat mai "moale" carbonul. Din experienta va recomand sa nu folositi mai mult de B6 pentru ca e o adevarata aventura sa il ascuti fara sa se rupa mina. Momentan folosesc B4 pentru ca am prins un stoc mai ieftin si sunt foarte multumit de creioane. Dar desigur tot ceea ce am scris eu aici se refera la desene "clasice" (natura moarta etc.), astea fiind invatate pe vremea cand eram si eu tanar la clasa de arta... pentru un contur sigur sau alte chestii de gen se poate folosi si un F, doar ca negrul nu iese negru... iese un gri sau asa ceva... si zgarii hartia daca apesi prea tare... oricum singuru mod in care afli ce iti trebuie e prin incercari repetate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luna
post Jul 22 2007, 08:46 PM
Post #37


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: 22-July 07
From: in my grave
Member No.: 4.753
Points: 13
Gender:



pentru desenele traditionale folosesc carbune presat, pix cu tus, carbune natural si un creion rotring cu mine 1.0B5 si eventual creioane colorate de la Pelikan (daca tot e sa fie dupa marca). cand pictez folosesc pensule si culori tempera.
si digital: Photoshop CS3 Extended-Final si mouse-ul.
un sfat: nu va complicati cu ustentsile profesionale si scumpe ca nu are rost. am un set de 12 culori acrilice si mucegaiesc in dulap, pentru ca nu le folosesc. daca ai talent si imaginatie poti sa pictezi si in vopsea de oua :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himerish
post Jul 23 2007, 04:25 AM
Post #38


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 21-July 07
Member No.: 4.737
Points: 121
Gender:



Am si eu niste intrebari.
Digital ce folositi?
Corel, Adobe?
Vectorial(Corel Draw, Adobe Ilustrator) sau scalar(Corel Photopaint, Adobe Photoshop) ?
Stiti cumva un soft care transforma ceva scalar in vectorial?
Preferabil Open Source.
Folositi mouseul sau aveti tableta pt desenat?
Si aveti un link pt anatomie in desene?

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MoonAngel
post Dec 26 2007, 10:25 PM
Post #39


I'm a bitch and a lover.
***

Group: Members+
Posts: 143
Joined: 26-December 07
From: Bucuresti, RO
Member No.: 5.813
Points: 337
Gender:



Eu folosesc un creion cu mina moale, un creion de colorat negru, cateva creioane colorate(acolo unde este cazul), o radiera Pelikan si vata pt a uniformiza culoarea.
Dupa ce fotografiez desenul pt a-l descarca pe computer, ii dau un plus de sharpness, pentru a se vedea mai bine. Cam atat :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Java-Leen
post Dec 27 2007, 12:59 AM
Post #40


wanna-be kitsune
***

Group: Members+
Posts: 158
Joined: 31-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.814
Points: 284
Gender:



Humm... eu folosesc mai mult HB... Cand am de intarit ceva folosesc un soft-tip pen (mai rar o carioca neagra :P), si creioane colorate sometimes (am gasit de la Auchan unele f bune ^^)

Setul meu de desen (imbunatatit recent) mai contine si doua tipuri de guma (st atasata de Factis, desi st cam greu de gasit, asa ca am mai acceptat un soi care face treaba destul de bine): una mare si oarecum moale, si alta inchisa bine intr-un aspect de creion... usefull when you have to erase in really tight corners and areas ... -_- )

Restul tipurilor de creioane... humm... fol creioane mecanice every now and then, but not so often...

And, of course, not forgetting: ascutitoarea... am vreo trei, ca in caz de ratacesc una macar gasesc alta pe undeva :P

Well, late news, I discovered the power of layers *mocks: 'Goth! Goth! Loli! Loli!'* so I do the finishing on my comp. *sunet de gong*

Well, cam atat... daca am uitat ceva probabil c-o sa revin... Ja ne!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 02:30 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |