Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sailor Moon Serial Interesant, O descoperire personala


Lother
post Feb 4 2007, 12:39 AM
Post #1


Indigo
***

Group: Members+
Posts: 203
Joined: 3-February 07
From: Bucharest
Member No.: 3.718
Points: 346
Gender:



Multi ani am evitat acest serial crezand ca este super 'girly girly'. Am avut ocazia sa vad niste amv-uri si am devenit curios. Nu am regretat ca am inceput sa-l vad. Este ceva cu totul aparte. Pot sa zic ca atunci cand a aparut era 'ahead of it's time'(ca si acum de altfel).

Din peste 100 de anime-uri cate am vazut asa ceva atipic n-am mai vazut. Chiar imi place, recomand tuturor celor care au avut retineri sa se uite. Puteti sa ignorati daca nu va plac scenele cu transformari ca, pe langa astea, merita. Veti avea parte de o experienta unica care poate va lasa o amprenta sufleteasca unora.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Feb 4 2007, 10:17 AM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



bravo Lother. Ma bucur tare mult ca iti place Sailor Moon - este intr-adevar o experienta unica. :). Pentru mine SM ramane unul din cele mai bune anime care au fost facute vreodata - are o "magie" pe care majoritatea animeurilor nu o au
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Feb 17 2007, 09:29 AM
Post #3


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Felicitari Lother pentru experienta si eu consider Sailor Moon un serial de viata in care singurul lucru care este atacat este dreptul la viata , observand ca puterile intunericului au ca scop doar distrugerea si crearea unui vid, ca in viata reala, cand tu lupti sa construiesti ceva si alti sa distruga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Feb 18 2007, 10:12 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



Lother, te intzeleg... si eu am evitat mult timp serialul, si acum m-am uitat si eu la el in sfarsit. chiar are farmec. cu toate ca si eu ma uit la el sarind cu nesimtire peste 80% din transformari si puteri :P dar apar multe elemente in poveste care chiar sunt foarte misto povestite si inovative (relatia intre michiru si haruka de exemplu)...

bine, nu ca nu as avea si chestii de criticat la serial :P sunt unele faze destul de ridicole, pe care trebuie sa le accepti pur si simplu sau sa le ignori :P dar tot mi se pare ca are mult farmec :P chiar intzeleg de ce a ajuns sa obsedeze atatia colegi la scoala cand eram mai mica :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kittykirara
post Feb 27 2007, 06:30 PM
Post #5


I have kattitude!
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 12-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.108
Points: 235
Gender:



Stiu multi anime fani care desi au in palmaresul vizionarilor anime tone de seriale nu au vazut niciodata Sailor Moon din acelasi motiv ca e prea pentru girls :P Dupa ce au vazut un episod pur si simplu au "devorat" apoi serialul.
E adevarat ca si eu cand vreau sa revad episoadele sar peste transformari ca devin plictisitoare pt ca se tot repeta dar in rest e un super anime.
Pentru mine ramane animeul de suflet pt ca datorita lui am descoperit anime :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 1 2007, 10:29 AM
Post #6


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Oare sunt ultima persoana care se uita la transformari cu placere? :P Nu am avut niciodata nimic impotriva faptului ca reluau transformarile si puterile la nesfarsit... dar nu am inteles cum de nu s-a gasit nimeni sa le dea cu ceva in cap cat timp ele se transformau. :P Adica toti monstrii/dusmanii stateau cuminti si urmareau spectacolul, dupa care erau distrusi... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Mar 1 2007, 03:14 PM
Post #7


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



QUOTE(Kisa)
dar nu am inteles cum de nu s-a gasit nimeni sa le dea cu ceva in cap cat timp ele se transformau. Adica toti monstrii/dusmanii stateau cuminti si urmareau spectacolul, dupa care erau distrusi...

Cand eram mica incercam sa gasesc o explicatie logica. Si anume ca transformarile aveau loc foaaarte repede, dar noua ne erau redate in detaliu. Pentru efect. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 1 2007, 03:25 PM
Post #8


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



M-am gandit si eu la asta. :lol:

Dar daca iti amintesti episodul din prima serie in care Mamoru o vede pe Usagi cum se transforma in Sailor Moon, ne aratau cand secvente din transformare, cand fata lui uimita. :P Deci as zice ca nu au loc chiar atat de repede. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 1 2007, 06:00 PM
Post #9


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



timpul este relativ :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 2 2007, 09:30 PM
Post #10


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



QUOTE(Kisa @ Mar 1 2007, 06:29 PM)
Oare sunt ultima persoana care se uita la transformari cu placere? :P Nu am avut niciodata nimic impotriva faptului ca reluau transformarile si puterile la nesfarsit... dar nu am inteles cum de nu s-a gasit nimeni sa le dea cu ceva in cap cat timp ele se transformau. :P Adica toti monstrii/dusmanii stateau cuminti si urmareau spectacolul, dupa care erau distrusi... :P
*




Nu, nu esti singura. Si mie imi plac transformarile si sincer nu m-am plictisit de ele. Sunt o parte componenta a serialului, asa cum e si intro-ul. Cat despre faptul ca nu sunt atacate.... hmm, cred ca asta e o lege a mahou shoujo - the bad guys nu au voie sa atace cat timp au loc transformarile si magiile :P - la fel cum fetele nu sunt niciodata recunoscute cand sunt sailors - desi nu au masti. Oricum, este un fantasy - asa ca nu prea are rost sa cautam explicatii logice la lucruri fantastice - la urma urmei, de unde apar costumele alea ? din brose ? :blink: - There is no point. Eu nu prea mi-am batut capul cu asa ceva - I just enjoy the show.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kittykirara
post Mar 2 2007, 09:44 PM
Post #11


I have kattitude!
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 12-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.108
Points: 235
Gender:



Eu n-am zis ca nu ma uit cu placere la transformari,dar nefiind ceva nou de vazut economisesc timp sarind peste ele :P
Cat despre transformarile in sine:lucrurile in general sunt cu atat mai frumoase cu cat sunt mai inexplicabile :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipz
post Mar 2 2007, 10:29 PM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.527
Points: 456
Gender:



@ Lother:
Si eu am luat cateva episoade de pe net din curiozitate si din nostalgie pt vremurile de cand eram copil si ma uitam la SM, si am constatat ca sunt hooked.
Cat despre transformari in principiu imi plac, insa nu toate. In sezonul 4 nu mi-au placut transformarile lu Sailor M si chibi moon deloc (pe mine ma enerva toata povestea cu Pegasus. M-am uitat la sezonu 4 pe fast forward. The pinkness of Pegasus was overwhelming :lol: ).
Si eu daca as fi fost monstru nu as fi asteptat acolo ca o stana de piatra pana sa se transforme... Dar SM e mai de la inceputul anime asa ca trecem cu vederea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Mar 26 2007, 12:24 AM
Post #13


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



:blink: Da..Sailor Moon merita vazut. Pe mine intotdeauna ma binedispune un episod din Sailor Moon. Nici mie nu imi place seria cu Pegasus. Ba mai mult pe Chibi Usa o gasesc de-a dreptul agasanta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 29 2007, 07:46 PM
Post #14


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... privind cu ochii de adult acum mi se pare un basm frumos... nu pot sa mai privesc chestii de genul asta... insa cindva a fost extraordinar si pt mine... long time ago... in a far, far away galaxy :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Jun 19 2007, 10:05 AM
Post #15


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Silor Moon rulz! :D E serialul care mi-a schimbat viata. totul e atat de frumos, special, iar ideea ca dragostea invinge o cred si o aplic cat mai des posibil ;) Poate ca pare un basm fumos, dar eu zic ca merita sa crezi si sa lupti pentru ceea ce crezi, orice varsta ai avea :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Potteritza
post Jun 19 2007, 12:55 PM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 20-May 07
From: Piatra-Neamt
Member No.: 4.325
Points: 310
Gender:



Sailor Moon va avea mereu un loc special in inimioara mea, fiind primul anime pe care l-am vazut. Ce-i drept, dupa am luat o "pauza de anime", insa acum ceva timp l-am reluat si imi aduc aminte cu nostalgie cand ma uitam la el in trecut cu sora mea mai mare. In primavara asta am (re)vazut primele episoade impreuna, intr-o vizita acasa, si...ei bine, Sailor Moon e Sailor Moon :D .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ayashi2009
post Jan 17 2010, 06:34 AM
Post #17


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 25-December 09
Member No.: 9.312
Points: 31
Gender:



Eu in fiecare an revad Sailor Moon,a fost primul anime pe care l-am vazut si tot timpul va fi nr. 1.......Chiar si acum dupa atatia ani, desi stiu ce urmeaza si ca totul va fi bine, tot mai imi cade cate o lacrima, la scenele dramatice, sau aproape cad jos de pe scaun de ras.Sailor Moon e Sailor Moon, :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post Apr 4 2010, 10:54 AM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



Sailor Moon ramane animeul meu de suflet de pe vremea cand nici nu stiam ce e un anime. Prima oara l-am vazut pe Rai la italieni cand aveam 4-5 ani si aveam draci ca nu intelegeam nimic. Pe urma l-au dat si pe TVR, cand eram cred in clasa a 2-a, nu pierdeam niciun episod si ma uitam si la reluari. O data am pierdut un episod si am fost asa suparata, l-am pus pe un coleg (nu colega, apropo ca nu e chiar asa girly) sa mi-l povesteasca.
Filmele in schimb nu mi s-au parut asa grozave. De fapt cel mai bun mi s-a parut cel cu extraterestrul indragostit de Mamoru, iar eu nu sunt fan shonen-ai.
Anyway il recomand cu 5 stelute ***** :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:38 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |