Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> James Cameron->avatar-> Gunm


Sidonix
post Dec 23 2009, 07:09 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



http://moviesblog.mtv.com/tag/battle-angel-alita/

... suna interesant... James Cameron Is Still Thinking About 'Battle Angel Alita' a.k.a. Gunm... cine stie poate la un moment dat vom avea placerea sa o vedem pe Gally in "carne si oase" :) ... but he says add water and MONEY :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 24 2009, 03:18 PM
Post #2


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Daca face ceva in genul Avatar astept chiar si inca 4 ani. Nu stiu cati ati apucat sa-l vedeti la IMAX dar e nemaipomenit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sentric
post Dec 28 2009, 12:31 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: 17-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 5.371
Points: 159
Gender:



In afara de experienta vizuala pe care o promite ce este nemaipomenit?
Astept sa prind si eu un loc la Imax, dar din review-uri si trailer nu mi se pare deloc deosebit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Dec 28 2009, 02:30 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



pai nu este nimica deosebit, povestea are multe probleme si scapari la capitolul logica, are un grad mic de originalitate si este facut sa dea bine in contextul social actual (adica sa stoarca bani)
in rest da James Cameron sure does know how to spend money si efectele speciale sunt faine rau :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Dec 28 2009, 02:49 PM
Post #5


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Da da efectele sunt foarte frumoase :) si lumea creata e superba merita vazut filmul. Story-ul nu aduce ceva nou si sigur nu o sa multumeasca pe logic-freaks, nu prea exista substraturi, insa cu siguranta SF-uri reusite s-au facut putine (mai ales in ultimul timp).. si asta e un SF reusit (are un pic de fantasy in el btw)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Dec 28 2009, 06:34 PM
Post #6


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Nu stiu daca i-as spune un SF reusit, din simplul motiv ca pentru mine, un SF reusit trebuie sa contina si o baza logica, chiar daca acea logica e valabila doar in universul creat de film. Filmul a avut ceva mai multe minusuri in privinta asta.

Nu neg efectele speciale deosebite. Trebuie vazut
* Legat de IMAX, daca vrei sa prinzi un loc, stai pe acolo cand se anuleaza rezervarile. Eu asa am prins 3 bilete.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Dec 28 2009, 07:14 PM
Post #7


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Minor Spoilers Ahead

Sunt de acord ca filmul nu a explicat multe lucruri, cum ar fi anomalia care provine din copac, sau cum se conecteaza oamenii la avatari. povestea e slabuta, fara mari twist-uri uneori predictibil (prea Pochahontas like). Mi-a placut insa accentul puternic pus pe legatura cu natura, mi-a placut ca a fost si ceva character developement.
In acelas timp nu prea exista filme cu care ar putea fi comparat Avatar... imi vine in minte numai Final Fantasy: Spirits Within unde povestea a fost mai bine gandita, nici nu se compara cu cea din Matrix. Dar storyline-ul din avatar e mai fain decat sa zicem Transformers sau Armageddon. Cu un story ok si o lume superba, parerea mea este ca Avatar e printre cele mai bune filme SF facute in ultimii 3-5 ani.

Apropo cum este iMax-ul ? ceva nou sau just wider screen ? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 29 2009, 11:07 AM
Post #8


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Nu stiu daca ati mai fost la filme 3D dar eu va pot spune ca in comparatie cu 3D-ul normal, IMAX e mult superior.
In cazul Avatar conteaza cum e spusa povestea chiar daca aceasta e slabuta. Timp de aproape trei ore belesti ochii la ecranul ala imens si abia iti mai aduci aminte de popcorn si cola.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sentric
post Dec 30 2009, 03:38 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: 17-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 5.371
Points: 159
Gender:



QUOTE
* Legat de IMAX, daca vrei sa prinzi un loc, stai pe acolo cand se anuleaza rezervarile. Eu asa am prins 3 bilete.


Am auzit si eu de trucul asta si asa am sa fac :P

Imax e cu totul alta tehnologie, vezi wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/IMAX
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Dec 31 2009, 01:14 AM
Post #10


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Cum spunea Bogdan, exista intr-adevar unele carente in logica filmului si detaliilor care sa intregeasca povestea. Si da, au aruncat si putin romantism acolo (sa vrajeasca si mai multe fete sa vada filmul :P) dar e imposibil sa creezi o poveste cu totul originala (si unele povesti sunt mai bine spuse a doua oara). Adaugat efectele speciale si o sala 3D si cei mai putini atenti la logica vor indragi filmul si vor merge si a doua oara. (da, eu o sa merg :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 6 2010, 02:08 PM
Post #11


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... lumea creata este fabuloasa si asta a uimit si a impresionat... blendingul intre 3D si lumea reala este perfect facut... Cameron a impus un nou standard si probabil va uimi si mai mult cu un viitor Gunm... sunt curios ce ar putea "face" Speilberg cu GITS din momentul in care a vazut Avatar :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sentric
post Jan 7 2010, 03:54 AM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: 17-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 5.371
Points: 159
Gender:



Il vazusi si eu... Nu voi enunta nici un aspect negativ, e de prisos.
Insa asa cum reiese si din posturile de mai sus, vizual este deosebit, fabulos.

Si ca sa nu mai divagam de la subiectul initial al acestui thread, desi Cameron este un nou pioner, presimt un Gunm ori prea mult intarziat si anulat eventual, ori in graba facut. Cat despre GITS-ul lui nenea Spielberg imi doresc prea mult de la el ca sa nu recunosc ca e doar un vis...
Nu am vazut multe live-action-uri, dar se oberva evident, ca industria de film de dincolo de oceanul rece, e inca in scutece in punerea pe scena a anime-urilor. Nu ma astept la nimic satisfactor in noua decada.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Jan 14 2010, 10:05 AM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



nui chiar rea nici povestea. cam americanizat totul, dar ok in mare.
they fucked bush "fight terror with terror" :twisted:
experienta vizuala incredibila in 3D. IURESSSS :o
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Jan 14 2010, 02:14 PM
Post #14


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Da, foarte frumos pe imax, practic acest film este un demo la imax, adica are tot ce se poate ca sa scoata tot din imax, avem spatiu, nave, jungla ziua, jungla noaptea, lupte roboti, lupte aeriene, cam cum a fost Star Wars Ep. I la vremea lui.
La imax e superb, nu de putine ori m-am inclestat cu mainile de manerele scaunului. Chiar face toti banii, si m-am dus in vacanta, in timpul saptamanii, asa la "hai sa iesim din casa", m-am nimerit cu 20min inainte de inceput si am luat ultimele 2 locuri bune (mai erau vreo cateva locuri in primul rand), acu daca te hotarasti in ultimul moment si te duci vineri la 7 sa iei bilete pentru la 8 inteleg sa nu gasesti...
Cat despre poveste, totul clasic, tot a fost si o animatie acu cateva luni fix cu aceeasi poveste (am un lipsus, chiar imi scapa numele), si nu te duci la popcorn movie ca sa fii atent la poveste si sa zici "uite, aici au gresit", te duci ca sa te bucuri de efecte si sa mananci popcorn(desi e de evitat ca nu e asa de sanatos).
Daca vrei poveste te duci la un psihologic care a costat de 10 ori mai putin, actori comuni, imagini comune, da poveste si povestire de sta mintea-n loc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Jan 15 2010, 02:32 AM
Post #15


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Animatia de acum cateva luni se numeste Battle for Terra.

Cat despre SF... Avatar e mai mult fictiune decat stiinta. Arata foarte frumos si are o poveste croita numai bine, cat sa prinda un maxim de public cu un minim de efort. Cu alte cuvinte extrem de ieftina.

E bine insa ca, in ciuda Avatarului, mereu se vor putea spune in SF cateva lucruri despre vizual, atmosfera si substrat/poveste: "I've seen things you people wouldn't believe...".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Jan 15 2010, 09:27 AM
Post #16


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



QUOTE(shoppy @ Jan 14 2010, 02:14 PM)
...si nu te duci la popcorn movie ca sa fii atent la poveste si sa zici "uite, aici au gresit", te duci ca sa te bucuri de efecte si sa mananci popcorn(desi e de evitat ca nu e asa de sanatos).


offtopic -> take u to the moviez
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Jan 15 2010, 02:06 PM
Post #17


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Tanarul acela este cea mai buna dovada ca industria muzicala asa cum o stim noi e fara suflet si trebuie sa moara, pentru a renaste intr-o forma mai umana. Nulitati de formatii sunt in topuri si oamenii le cumpara albumele cu milioanele, cedand in fata torturii psihologice utilizate de industrie. Asta in timp ce acest tanar fenomenal este obligat sa isi promoveze miscatoarele melodii pe youtube si sa sufere de foame in obscuritate.


True story.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

donjoe
post Mar 2 2010, 10:55 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 12-October 08
Member No.: 7.736
Points: 112
Gender:



QUOTE(bogdan @ Dec 28 2009, 03:30 PM)
povestea are multe probleme si scapari la capitolul logica

Povestea nu are scăpări, ci lăsări-afară, pentru că altfel ar fi ieşit un film de 5 ore şi rola de film IMAX are lungimea de numai ~165 de minute.

Despre prima formă a scenariului:
http://chud.com/articles/articles/21969/1/...-WAS/Page1.html

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Mar 3 2010, 08:11 PM
Post #19


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



QUOTE(donjoe @ Mar 2 2010, 10:55 PM)
Povestea nu are scăpări, ci lăsări-afară, pentru că altfel ar fi ieşit un film de 5 ore şi rola de film IMAX are lungimea de numai ~165 de minute.

Despre prima formă a scenariului:
http://chud.com/articles/articles/21969/1/...-WAS/Page1.html
*


and a big LOL to you ...linkul tau nu lamureste nimika ci doar arunca more easter egg arround povestea in sine nu e mia buna sau mai lamuritoare cu elementele scrise acolo ci pur si simplu mai voluminoasa
de ex "Pandora is a living entity and it sees the humans as a virus; it has been mobilizing the plants and animals to attack all along because it wanted to force the humans out" asta se subintelege oricum nu tre sa fi stephen hawking sa te prinzi de asta
sau "There is an Avatar controller who is burnt out because his Avatar died with him in it. He committed Avatar suicide because he had fallen in love with a Na'vi girl who had been killed by the military
- The Avatars have a Na'vi guide named N'Deh, who is sleeping with Grace
- Grace survives the soul transfer" irelevant giberish

problemele de scenariu deriva din multitudinea de clisee folosite si din inabilitatea cronica a baietilor rai sa faca ceva cum trebe desi e clar ca au resursele necesare, dar evident aicea este dilema clasica dece nu il haleste tom pe jerry ..pt ca atuncea se termina show-ul :D
sau altfel spus ..pandora sau no pandora ..everything can be solved with a big enough bang :lol: daca unobtanium este asa folositor si pretios atuncea paote fi minat si de pe un bolovan radioactiv nu neaaparat dintr-o jungla tropicala iar pandora constienta sau nu ...can`t do shit about it :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Mar 4 2010, 12:38 AM
Post #20


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Doamneee iti dai seama ca nu erau rusi, aia rai, ca sigur mergeau pe principiul ia o bomb.... aghhhm .... un ciocan mai mare :D..... dudes ce ati asteptat de la film ? a fost frumos ? da a fost interesant ? da ati vrut filosofie ?? daca nici matrixul nu a scapat la capitolul asta de critici normal ca asta nici nu se compara. It was a really nice watch si frumos si interesant si o poveste destul de fainuta, in comparatie cu restul filmelor facute recent e un film fain si isi merita toti banii. ca putea fi altfel (poate mai bun sau mai rau) sunt sigur ca putea sa fie si asa hai sa discutam ce s-a facut nu ce putea sa se faca, filmul e un - pentru efecte si frumusete. :) that's it :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:19 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |