Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Paradoxuri


Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Nici eu nu am inteles de la inceput relatia lor. M-a fascinat, insa.

Dar nu asta m-a incurcat, ci povestea celor de la Three Lights. Remember? Transformati - luptatoare; la costum - tipi. :shock:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Urasc transformarile celor Three Lights. Cica undeva se spune ca doar fetele pot deveni sailor. Asa ca au ajuns la un compromis. Chestia asta a cam distrus pt mine sezonul ala. Dar ma intreb eu cum se impaca ei cu partea psihologica. Si inca ceva...ce transformari scurte au... pe ei de ce nu-i dezbraca cum fac cu celelalte sailor? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



eu ii urasc pe three lights. tot, cum arata cum se transforma, se da seiya la usagi, tot. mai putin search for your love...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Looool, lasa-ma sa inteleg Card, printre motivele tale pentru care nu iti place de Three Lights este faptul ca Seiya se da la Usagi? Da ce voiai sa faca omul? Intalneste o tipa de care ii place mult, prietenul ei este plecat (disparut chiar) si vrei ca el sa stea cu mainile in san. Mi se pare normal sa isi incerce omu norocul. Ce, voiai ca il loc de a-i face avansuri fetei sa ii zica "Usagi, te sustin moral, nu dispera, va venit prietenul tau inapoi, sunt alaturi de tine".

Diana... ha ha ha. Si mai ziceti despre noi barbatii ca avem minti perverse cand ni se scurgeau ochii la transformarile fetelor :lol: Acum se vede de fapt cum sta treaba. Invidia vorbeste :D:D:D

Acum nu stiu unde se zice ca nu mai fetele pot deveni sailor. Asta ar fi discriminare. Oricum si pe mine m-a cam incurcat datorita aspectului celor trei dupa transformare.

In rest mi s-a parut o serie destul de buna si chiar nu m-au deranjat deloc cei trei si nici micile idile si intrigi care au fost create de aparitia lor.
Disparitia lui Mamoru la inceputul seriei a fost un lucru interesant. Imi amintesc cand am vazut prima oara seria ca mereu imi ziceam ca tre sa apara in curand. Nici nu imi trecea prin minte ca si el avea un cristal de ala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Nee Kata .. noi zicem de barbati ca au minti perverse cand se uita la ALTA. Cu mintea mea m-am impacat...si mie mi-au placut transformarile, cu o singura mare exceptie: Chibiusa ... mi-a deranjat puternic retina. Poate partea deranajanta in poveste dintre Usagi si Seyia este ca si Usaghi incepuse sa-l placa multisor, se sugera ceva mai mult decat prietenie (probabil sa tina otaku in suspans).
Am auzit ca in manga s-a spus ca Sailor nu pot fi decat fete, dar cum eu nu am citit manga-ul nu pot sa garantez.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



io ma reintorc la ideea ca seyia sucks (sorry seyia fans...) i hate him! yaten era mai misto, daca se dadea el la usagi poate nu ma ofticam la fel de mult... dar totusi! usagi loves mamoru, si seyia..... NO! NO! that's wrong! chiar daca a ramas cu mamoru, nui bine! (dovedeste evilness femeilor....)




hmmm.... fushushuru, my garden................ hmmmmmmmmmmm.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Card, daca tot spui ca nu iti place de Saiya macar argumenteaza ce nu iti place la el. Poatari de astea sunt inutile. Am mai avut amatori de genul asta.

Diana, ok, femeile zic despre barbati ca sunt perversi atunci cand se uita la alta, dar cand femeile se uita la ALTUL atunci cum se zice?

Povestea dintre Seiya si Usagi poate dernaja din cauza ca deja eram obisnuiti cu ideea ca Mamoru si Usagi sunt cuplu. Daca ignoram acest lucru mie unul nu mi se pare nimic in neregula. Ea il place, el o place, Mamoru nu mai e. Pana la urma este alegerea ei daca sa il astepte pe Mamoru sau nu. Seiya isi incearca si el norocul :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Si cum ramane cu viitorul pamantului: Crystal Tokio din viitor, cum ramane cu Chibiusa? Povestea e batuta in cuie. Nu se poate schimba :P. (sa nu mai existe Chibiusa ar fi fost cam greu pt fanii seriei) Dar ce m-a deranjat pe mine la Seyia este ca de fapt personajul este o clona a lui Mamoru, cam aceeasi infatisare si comportament. De asta pot sa inteleg ca Usagi s-a simtit atrasa de el....ii amintea de cel iubit. Dar nu e corect ..ar trebui sa-l placa pe el ca persoana.
PS: se zice ca sunt interesate, egoiste si ca de fapt nici nu merita :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Mda, si pe mine m-a intrigat povestea cu Chibiusa si cu viitorul. De fapt in toata seria toata treaba asta cu mersul in timp este foarte ambigua. Sunt multe chestii care nu se potrivesc (n-am chef sa intru acum in detalii)

Oricum sa zicem ca nu conteaza prea mult teoria asta de mers in timp. Tu zici ca povestea e batuta in cuie tocmai din cauza ca ne-a fost aratat viitorul in alta serie. Atunci zi-mi lucrul asta. De ce in seria a doua tipii rai incearca sa schimbe trecutul? Nu pentru a schimba viitorul? Bine, cei care au venit din viitor pot fi considerati ca niste parametri care au intervenit in prezent, si atunci cand astia buni castiga si Chibiusa pleaca inapoi in viitor totul este ok. Bine dar nu tre sa uiti ca mai sunt factori care influenteaza linia timpului cum ar fi cee 4 surori care au ramas in trecut (seria a doua) cat si de faptul ca Chibiusa se tot intoarce de mai mlte ori in trecut si astfel poate altera viitorul. Atunci nu crezi ca e posibil ca sa mai fie posibil o alta schimbare a viitorului?
Grr am zis ca nu intru in detalii dar asta am facut :lol: Gata ma opresc aici ca pot sa ma lungesc la infinit cu povestea asta :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Nu stiu de ce nu va plac three lights. E adevarat ca Taiki nu avea sare si piper , in rest mi-au placut. De ce ? Pai in primul rand tocmai pentru situatia lor controversata. Serialul devenise prea plictisitor, se simtea nevoia de ceva nou. Normal ca Usagi-Mamoru trebuiau sa ramana un cuplu la sf. , dar faptul ca Mamoru a disparut ( de fapt chiar a murit - ep in care am aflat a fost socant pt mine ) si a aparut Seiya a facut doar ca lucrurile sa fie mai interesante. Ceea ce nu inteleg este: de ce avea Seiya sentimente pentru Usagi ? Logic gandind ( nu si practic ^_^ ) chiar daca fizic era baiat, psihicul ar fi ramas neschimbat. Decat daca ii placeau fetele si inainte ^_^ . Acum s-o mai luam si din alt punct de vedere. Si eu cred ca sailor nu pot si decat fete ( dusmanii din ultima serie sunt tot sailor si sunt doar de gen feminin). Asta nu inseamna ca protectorul unei planete ( sau o persoana cu Star seed ) nu poate fi de gen masculin. Adica, pe Mamoru nu-l auziti spunand ca e sailor Earth, nu. In plus e evidenta "tendinta" de a purta haine sumare la o luptatoare sailor. Pai cum ar fi fost daca three lights ar fi defilat , barbati fiind, in costumele alea ( care la drept vorbind sunt mult mai reusite si provocatoare ^_^) ? mie mi-ar fi placut nu zic, nu. Revenind la Haruka & Michiru, mi-a placut mult "rivalitatea" dintre Seiya si Haruka ( mai ales faza cand il surprinde in cabina lui Michiru :D ). Cat despre Chibiusa pot spune ca daca nu ar fi devenit sailor senshi ar fi fost mult mai indragita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



QUOTE
treaba asta cu mersul in timp este foarte ambigua. Sunt multe chestii care nu se potrivesc
Ce nu se potriveste? Chibiusa a vent in trecut pentru ca asa trebuia. A fost trimisa de Sailor Pluto sau de regina Serenity, ambele stiind ca ea trebuie sa vina in trecut tocmai ca viitorul sa nu se schimbe. Si poate cele 4 surori erau destinate sa ramana in trecut. Paradoxurile temporale nu-s punctul meu forte ... dar parerea mea este ca tot ce s-a intamplat trebia sa se intample pt ca viitorul sa fie cel prezentat in serie.

Yuki> eu ma gandesc ca Three Lights aveau psihic masculin .. deveneau fete doar cand se transformau adika o mica parte din timp. De asta erau cu fetele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



din cate am inteles eu, three lights erau fete pe planeta lor , si au devenit baieti doar pe pamant pentru a le fi mai usor s-o gasesca pe printesa lor. daca stai si te gandesti ca in Japonia barbatul are inca un statut mai privilegiat fata de femeie, acest lucru nu mai pare atat de ciudat. Sa zicem ca ar fi si o buna degizare. Cu toate acestea eu am impresia ca e doar o scuza pentru ca lucrurile sa fie cat mai incitante. Cand se transformau redeveneau la "starea" lor initiala, adica fete, asa cum sunt infatisati si pe planeta lor. Cand parasesc pamantul se transforma in fete, si daca tin bine minte, Seiya chiar spune ca e sfarsitul existentei lui Kou Seiya.
In ceea ce priveste paradoxul timpului, nu exista film pe care sa-l fi vazut si sa nu fi ramas cu lucruri nelemurite , care nu au sens, sa nu-mi pun intrebari. La Generator gawl e o chestie chiar interesanta, desi extrem de naucitoare. Totusi la SM nu cred ca s-a acordat importanta acestor lucruri, anime-ul fiind destinat mai mult copiilor, si nefiind unul SF.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



intro noapte eram pe un site sailor moon (cu cemi pierd eu timpul......) si vazusem o chestie seiya, yaten and taiki men or women? pai am intrat ca ma cam interesa, si cica ei SUNT barbati doar cand sunt netransformati, dar pentru a pastra 'traditia' ca sa zic asa, se transforma in femei.... some weird shit i'd say.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Kata, Crystal Tokio se afla sub asediu, regina isi face somnul de frumusete (cam fortzat e dretpt) asa ca intelegem cenusiul. Si nu s-a spus cam cat timp a durat de la infrangerea inamicului pana la reintoarcerea Chibiusei. Si sa nu uitam ca regele Endymion & his wife aveau ceva puteri interesante (mai ales in viitor). Poate au apelat la putina magie. Asa ca explicatii s-ar gasi ele.
QUOTE
three lights erau fete pe planeta lor , si au devenit baieti doar pe pamant
Yuki> se spune asa ceva in serie?...eu n-am avut idee pana acum...tre sa mai pun mana pe cd-uri odata ... e prea important sa-mi fi scapat totusi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Bine Diana. Atunci explica-mi lucrul urmator. Astia rai vor sa distruga trecutul ca sa nu mai existe viitorul. Dar daca distrug trecutul atunci ei in viitor nu ar mai avea nici un motiv ca sa mearga inapoi in trecut. Deci nu ar mai exista nimeni care sa distruga trecutul.

Pe langa asta, sa presupunem ca intoarcerea Chibiusei facea parte linia timpului. Totusi trebuie sa fi existat un moment initial cand inca nu era modificat viitorul cand luptatoarele Sailor ar fi luptat fara sa o cunoasca pe Chibiusa. Cand nimeni nu s-ar fi inors inapoi in trecut pentru ca inca nu exista viitorul. E un fel de teorie de genul cine a venit primul, oul sau gaina.

Dar, cum a zis Yuki, nu s-a acordat prea multa importanta paradoxului temporal im acest anime.

Exemple as mai putea gasi. Nu de alta dar pe mine ma intereseaza extrem de mult subiectul asta (time traveling) Si la fiecare serial sau film care il intalinesc stau si analizez sa vad daca teoria este bine gandita. Am intalnit vreo cateva cazuri care se apropie de perfectiune dar si la alea am gasit mici bug-uri :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



de fapt chestia asta poate sa tine si de muliplicitatea de istorii. cand a fost trimis cineva in trecut, din acel moment in care a ajuns, sa format o alta istorie separata. ca la un rau, iau deviat cursul si in alta directie. a fost acea istorie initiala, dar apoi sa format alta. si acea initiala sia continuat cursul, si cealalta la fel. e o chestie mai complicata si mie cam lene sa intru in detalii....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Stiu ce vrei tu sa zici dar gandeste la urmatorul lucru. Chibiusa se intoarce inapoi intr-un viitor care nu mai e al ei. Unul in care si versiunea ei de acolo plecase in trecut. Atunci versiunea ei unde se intoarce daca isi indeplineste misiunea. Daca zici ca intr-un viitor asemanator dar diferit atunci chestia asta se continua.

Toata vorbaraia asta cu mersul in timp este doar teoretic si pot fi gasite multe chestii care nu se leaga. Si pot fi chestii la care se gasesc alte explicatii fanteziste. In final nu putem decat sa speculam despre acest aspect.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



in chestia asta cam ai dreptate... nu prea au fost atenti la aceste lucruri, nici nu cred ca sau gandit. dar, totusi, totul se poate explica daca stau si ma gandesc mult timp (sint cam obsedat de paradoxuri si chestii dastea). daca nu cu multiplicitatea de istorii, trebuie sa fie oa explicatie, la care ei probabil nu sau gandti dar care exista. intotdeauna exista o explicatie pentru orice. gandestete ca chibiusa se intoarce intrun viitor care nui al ei, din care ar fi trebuit ea sa plece. dar daca sar intoarce in viitorul ei? daca sar intoarce de unde a plecat in original. daca nu ar respecta cursul istoriei create, ci pur si simplu sar intoarce la ea in viitor... hmm... stai...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Am adoptat o idee dintr-o carte. Atunci cand ai ajungi in momentul unei decizii iau nastere 2 lumi viitoare si ficare persoana se gaseste in fiecare din aceste lumi dar afectate de decizia luata. Astfel sunt o infinitate de eu intr-o infinitate de lumi paralele dar toti eu au un trecut comun.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



nu spun "noi pe planeta noastra eram fete" dar cand ii aratau erau sailor, deci fete. Daca nu ar fi fost astfel ( si ar fi fost baieti ) poate ar fi aratat sau sugerat chestia asta. In plus gandeste-te ce dezamagite erau fetele (Minako & co ) cand au aflat adevarata identitate a celor trei. Cred ca Minako chiar a spus " adio dragoste ". Daca nu ma inseala memoria si printesa lor a fost putin surprinsa sa-i gaseasca cu aceasta infatisare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:47 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |