Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hikaru no Go


yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Am luat primul episod dupa ce am vazut un clip de 2 min la "conventia " despre anime de la facultate. Dupa primul ep am stiut ca trebuie sa le am pe toate 75. Go este un joc asiatic ( nu neaparat jaopnez ). Se spune ca in urma difuzarii acestui anime interesul pentru Go a crescut foarte mult in Japonia si muti au inceput sa invete Go. cat e de adevarat ? Pai de curand m-am apucat de Go :) . Si nu am vazut decat 28 de ep. Nu stii nimic despre Go? Te invata anime-ul. Bine , bine grafica exceptionala ( e facut de Pierrot ), muzica destul de buna, seiyuu super dar ( veti intreba ) care-i story-ul ? Fratele meu a spus prima data ..." e un anime despre ...go, ce poate fi interesant ? ' si dupa primul ep ne uitam si la 7 ep /zi. Sunt curioasa ce parere o sa aveti despre el. Cred ca nimeni nu prea l-a vazut.

Face parte din genul de anime despre un joc ( nu pot sa-i spun sport ), in care personajul principal devine din ce in ce mai bun , bla bla, iar pentru unii ar parea plictisitor, dar e ceva interesant in fiecare ep , acel ceva care iti sopteste la ureche " Vrei sa vezi episodul urmator". E 50% comedie si asta datorita caracterelor personajelor ( mai ales Sai si Hikaru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Io am de unde sa-l iau TOT.......DAR ....numai am spatiu...si nici bani de blancuri....Am vb cu Lother...probabil asta va fi urmatorul big project..la care ne bagam...insa deocambata...astepta...
Expiriencing bugget problems.... :roll: :x
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



mai bine mai tarziu decat deloc. Eu de la 1 dec avand limita de trafic ( arunc cu rosii in cei de la RDS ) nu mai pot folosi bittorent-ul -_-, iar pe ftp-ul unde il avea tocmai l-a scos %$#@*& )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



QUOTE
Fratele meu a spus prima data ...\" e un anime despre ...go, ce poate fi interesant ? ' si dupa primul ep ne uitam si la 7 ep /zi.


Ai dreptate. Dupa ce l-am vazut am vorbit cu Ingerasu si ne intrebam amandoi cum am putut sa vedem un anime de 75 de episoade fara sa ne plictisim chiar daca nu prea are actiune sau o poveste super senzationala. Hikaru no Go cred ca are un farmec aparte. Personajele si firul povestii au fost concepute astfel incat sa te tina in fata monitorul, sau a televizorului, asteptand urmatorul episod.
Eu zic ca producatorii au gasit o metoda foarte buna de a "deschide ochii" lumii catre GO.
Urmarindu-l pe Hikaru cum evolueaza, de la afon in ale Go-ului pana la gradul de profesionist parca poti evolua si tu impreuna cu el. Foarte folositoare sunt lectiile acelea scurte de la sfarsitul fiecarui episod...chiar daca la inceput esti un pic in ceatza daca nu iti arata cineva practic care e treaba.

Cine a auzit de Go si nu stie cu ce se mananca, sa se uite la anime-ul asta si mai mult ca sigur o sa vrea pe urma sa joace un joc cu cineva.

PS: FTP-ul de unde l-am luat eu inca merge vad: ftp://ftp.hikago.flirble.org/pub/Hikaru/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



iti multumesc foarte mult pentru ftp. Credeam ca o sa prind 2005 cu kazaa.
BTW pe bune avansezi cu fiecare meci la go. Prima dta fratele meu ( care intre timp mai jucase pe net ) mi-a facut si faza cu scarita din ep 2 ( sau 3 ), la al 4-lea joc deja a spus ca incepe sa-i fie frica ca o sa piarda la urmatorul. Dar inca nu ne-am dat seama cum faci ca sa numeri corect teritoriile la sfarsit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Am eu TOT animeul Seby si Lother ... data urm cand il vad pe Lother i-l dau eu ... si cred ca se va intampla anul asta ...dar daca vreti sa vi-l luati voi ca sa il munciti nu va impiedic :).
Si eu ma mai chinui cu cate o partida de go pe net ...sunt deosebit de slaba...cred ca nu as fi acceptata in nici un salon de Go nici macar ca incepator... dar decat solitare mai bine joc asta.
PS: Si ca sa spun ceva si de anime: il ador pe Sai ...are parul lung :oops: ... dar nu prea mi-a placut finalul seriei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Am v?zut ?i eu primele episoade ?i trebuie s? spun asta:
Cred c? numai japonezii sunt ?n stare s? fac? dintr-un joc care se joac? la mas? un joc de ac?iune. E un serial care merit? v?zut ?i ?ntr-adev?r te ?ndeamn? s? joci GO.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



ssst. Nu pomeni nimic de sfarsit ( no spoiler ). Desi am o presimtire ca stiu cum se va termina.
Sai e personajul cel mai reusit dar cred ca asta nu se putea daca nu facea pereche cu Hikaru. Si nici Touya Akira nu e de ignorat, nu? Mi-a placut la nebunie faza cand era el mic din ep 3 ^_^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Sfarsitul oricum nu e cum iti poti imagina, pentru mine nu a fost o dezamagire...s-a terminat exact cum trebuia sa se termine.

In legatura cu terminarea partidei de Go...Ingerasu va pune la threadul de pe forum, daca nu azi, maine sigur, exact ce trebuie sa faceti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



Avand in vedere si tinand cont de faptul ca acest anime a facut din mine un jucator maniac GO si ca imi place la nebunie, m-am gandit sa fac un poll sa vedem cati ati fi dispusi sa discutati despre el :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



am vazut forum-ul. Mi-a placut ( sper sa prospere ) mult. M-a mirat faptul ca se va infiinta un club de Go. Abia astept. Nu am vazut inca paginile dar link-urile precis sunt foarte utile.


Cred ca ceea ce m-a impresionat in acest anime a fost ( pe langa cele mentionate deja ) relatia ( de rivalitate ) dintre Hikaru si Touya. Un episoad care m-a impresionat a fost cel in care Akira a jucat cu Hikaru la concursul pe licee ( highschool tournament ). Trairile lui Touya au fost impresionante : nerabdare, frica, incantare si apoi profunda dezamagire. Mii-a placut mult acest personaj.


Pentru ca nu aveam cu cine sa joc Go am incercat pe internet ( yahoo ). E frumos, doar ca ma cam bate toata lumea ( si asta la beginner ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



Daca vrei sa joci GO pe net iti recomand cu caldura kgs.kiseido.com .... nu trebuie decat sa urmezi instructiunile de inscriere acolo si gata... o sa gasesti jucatori de toate tariile acolo.... ma gasesti si pe mine din cand in cand (user-ul meu este BotezatR).... incearca si vezi ce se intampla.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



frumos si acolo...User-ul meu e yuki1983 iar pe yahoo yuki_nisen.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



As avea si eu o rugaminte: ar putea sa-mi trimita cineva si mie un review (nu foarte mare dar cuprinzator) al seriei?
Nu trebuie sa fie in romana, eu am cautat si nu am reusit sa gasesc ceva klumea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rasengan
post Mar 28 2005, 02:26 PM
Post #15


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: --
Member No.: 1.014
Points: 2



Wowwww. Club de GO.... Yeah... maine ma duc sa-mi fac abonament :D poate trec si eu de 28 kyo in sfarsit :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Mar 28 2005, 02:37 PM
Post #16


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



well ... very true
unul dintre cele mai reusite animeuri
ma prins inca de la ep 1 cand hiakru plasa piesele ca un bebe mic pe masa .... si toya a ramas masca :-))) OOO THE FELLINGGGG .. beat by a noob:P
o ya... genialll
oricum am facut crize cand imi lipseau niste ep si cu kiu cu vai ma salvat kiosuke de pe hub ..... sarumana sarumana :-))))
il recomand cu mana pe suflet
ps : la sf fiecarui ep dupa generic avetzi lectii de go :-)) ^_^
enjoy
cat despre sfarsit ..... nici ca se putea mai bine ....
ps 2: chiar miatzi facut pofta de el again .. cred ca dau o raita pe la forb sa iau vreo 10 eps:-))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rasengan
post Mar 28 2005, 05:08 PM
Post #17


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: --
Member No.: 1.014
Points: 2



Ar trebui sa se faca o continuare... Niste OAV-uri ceva un filme poate... un turneu ceva :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 28 2005, 07:30 PM
Post #18


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



methos ... te-as fi salvat si eu daca cereai :P
continuare? ... hmm ... nu stiu ... si mie mi-a placut mult ... dar nu cred ca ar mai fi avut ce sa arate intr-o continuare ... oricum asta e clar facut in scop promotional ... si si-a facut efectul.
pai daca vrei go rasengan ... ma gasesti pe camera romana ... www.kiseido.com nick-ul e acelasi ca aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Dec 24 2005, 11:51 AM
Post #19


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



>_O

intru si eu sa-mi spun parerea ... cu fiecare episod imi place din ce in ce mai mult ... it really is a GREAT series. this'll probably go into my top 10 anime ...

mi-a trezit interesul in go ... si dupa ce te uiti la serie, tinzi sa ... te duci la un joc de go ... and you think about what hikaru and sai said, thinking stuff like "i can do it! yes!!!" and then you lose badly and then you realize it's not as easy as it seems in the series. ce te linisteste e faptul ca hikaru o fi el fantastic la go dar e bata la multe altele ( :P )

dar oricum and it again made me aware of my own dreams ... nu conteaza daca nu te pricepi la ceva, atata timp cat ai un scop si o dorinta arzatoare sa devii cel mai bun. i'll keep that in mind ...

mai am 55 de episoade XDD nu m-a putut abtine sa nu comentez. o sa-mi spun parerea finala despre serie mai incolo.

O_<

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zuzi
post Oct 21 2006, 01:14 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: 6-September 06
Member No.: 2.963
Points: 103
Gender:



Eu l-am terminat de vazut de curānd si mi-a placut foarte mult . Ma captat inca de la primul ep . Mi-au placut foarte mult personajele si grafica. Acum umblu sa imi cumapr jocul daca o sa gasesc .

Mia placut foarte mult hikaru , momentu in care sai intelege de ce a avut 'o a doua sansa ' sau sansa de al cunoaste pe hikaru .

Mia placu multe faze .. pt cine nu la vazut a pierdut unul dintre cele mai faine anime .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:11 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |