Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dezvoltarea Economica A Japoniei


aldonza
post Sep 11 2007, 11:44 AM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 198
Joined: 20-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 2.027
Points: 432
Gender:



Rolul central in dezvoltarea economica a fost jucat de ministrul comertului exterior si interior (MCEI), creat in 1949 , care organiza intalniri cu oamenii de afaceri pentru a stabili politicile econolice favorabile.
Etape : '50 :'' ju-ko-cho-dai'' - dezvlotarea industriei grele
'60 : '' kei-haku-tan-sho'' - dezvoltarea industriei usoare

Cauze:
-politica reconstructiva a ocupatiei americane: incurajarea dezvoltarii zaibatsu si incetarea platilor privind despagurbirile de razboi
-achizitiile americane din timpul razboiului din Coreea
-sprijinirea afacerilor de catre Guvern
-introducerea planificarii
-protejarea industriei autohtone
-adoptarea tehnologiei performante
-focalizarea pe profit, imprumuturi mari cu garantii mici , concesii la plata taxelor, -stimularea fortei de munca prin introducerea sistemului de angajare pe piata si a cresterii numarului de angajati
-reintroducerea controlului asupra educatiei se va realiza prin verificari riguroase si cenzurarea cartilor

Triplarea castigurilor - cresterea PIB cu 10%
-devine a treia putere modiana dupa SUA si Rusia
- detine locul I in productia de televizoare , radiouri, vapoare
-Locul II in productia de masini

Sloganuri:
'50 : '' cele trei comori '' ( radioul, motocicleta , masina de cusut)
'60 : '' cei 3 C " ( car, colour Tv, Cooler)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kAtA_ssj6
post Sep 27 2007, 01:14 AM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 55
Joined: 24-August 07
From: Dr. Tr. Severin
Member No.: 4.998
Points: 135
Gender:



in prezent , este cel mai bine dezvoltat stat din lume , depasind bugetul SUA , asta pentru ca banca iti elibereaza o anumita suma atunci cand implinesti varsta de 21 de ani .
BNJ Tokio (Banca Nationala a Japoniei) are un sistem total diferit fata de cel din Europa , iar dobanda este stabila in momentul in care actele au fost semnate . La noi , cum scade euro sau dolarul cum creste dobanda la 23 % .
Produce Toyota si va cumpara 60 % din Hyundai in 2010 .
Vapoare produce mai putin .
La fel , ocupa locul 1 mondial in tehnologie , prin companiile Nokia si Nintendo (era un reportaj intr-un jurnal TVR2) . Mai mult , au aparut niste jocuri cu casti , iar tu controlezi fizic joystick-ul . Ceea ce costa cam 13.000 de yeni un astfel de joc. Deci va trebui sa asteptam 20 de ani ca sa apara unul in Iulius Mall Timisoara , din ce se aude .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 27 2007, 10:42 AM
Post #3


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Nokia este o companie finlandeza, nu japoneza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Sep 27 2007, 11:02 AM
Post #4


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Daca ar fi numai chestia cu Nokia, dar bate campii rau... :P N-o sa lansez o discutie pe tema asta, pentru ca consider ca nu merita.

Cat despre joc, cred ca te referi la asta:
http://youtube.com/watch?v=cuoLp-ylBxM

Sunt si eu curioasa, pentru ca ai mai spus si alte lucruri gresite prin alte topicuri: stii cat inseamna 13.000 de yeni? Am impresia ca ti se pare o avere! :lol: (bineinteles ca acum e usor sa dai un search... :lol: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kAtA_ssj6
post Sep 27 2007, 09:19 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 55
Joined: 24-August 07
From: Dr. Tr. Severin
Member No.: 4.998
Points: 135
Gender:



Pai de fapt datele mele sunt foarte concrete . Si inca o chestie ar fi cultura , reprezentata de fenomenul yoga .

@zeri : a fost preluata de finlanda , dupa ce a inceput sa produca televiziore CRT de proasta calitate , ceea ce a dus la o mare scadere financiara . Insa continua in prezent sa faca istorie in IT prin seriile N - Mobile , considerate adevarate PC-uri de buzunar .

@Muza chan : ala e un joc de consola , intradevar, dotat cu casca Nintendo HD4 . Insa cele de care vorbeam de abea au aparut in japonia , in septembrie acum si SUA va astepta pana in 2008 lansarea internationala .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Sep 27 2007, 09:39 PM
Post #6


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



QUOTE(kAtA_ssj6 @ Sep 27 2007, 11:19 PM)
in prezent , este cel mai bine dezvoltat stat din lume , depasind bugetul SUA , asta pentru ca banca iti elibereaza o anumita suma atunci cand implinesti varsta de 21 de ani .
BNJ Tokio (Banca Nationala a Japoniei) are un sistem total diferit fata de cel din Europa , iar dobanda este stabila in momentul in care actele au fost semnate . La noi , cum scade euro sau dolarul cum creste dobanda la 23 % .
Produce Toyota si va cumpara 60 % din Hyundai in 2010 .
Vapoare produce mai putin .
La fel , ocupa locul 1 mondial in tehnologie , prin companiile Nokia si Nintendo (era un reportaj intr-un jurnal TVR2) . Mai mult , au aparut niste jocuri cu casti , iar tu controlezi fizic joystick-ul . Ceea ce costa cam 13.000 de yeni un astfel de joc. Deci va trebui sa asteptam 20 de ani ca sa apara unul in Iulius Mall Timisoara , din ce se aude .


Pai de fapt datele mele sunt foarte concrete . Si inca o chestie ar fi cultura , reprezentata de fenomenul yoga .

@zeri : a fost preluata de finlanda , dupa ce a inceput sa produca televiziore CRT de proasta calitate , ceea ce a dus la o mare scadere financiara . Insa continua in prezent sa faca istorie in IT prin seriile N - Mobile , considerate adevarate PC-uri de buzunar .

@Muza chan : ala e un joc de consola , intradevar, dotat cu casca Nintendo HD4 . Insa cele de care vorbeam de abea au aparut in japonia , in septembrie acum si SUA va astepta pana in 2008 lansarea internationala .
*


Io n-am nimic cu tine, dar poate te ia cineva in serios:

cel mai bine dezvoltat stat din lume
Dobanda fixa se practica oriunde daca o ceri, numa' ca e mai mare. Nu-i noutate.
Nokia chiar e finlandeza din 1865
13000 de yeni is vreo 2 milioane jumate (aualeu, a scazut yenul ... m-ashteptam sa fie vreo 5)
Iar japonia e intr-adevar cu 1-2 ani inaintea lumii la electronice, dar mai mult pentru ca japonezii tind sa cumpere lucruri mult mai scumpe - putini americani ar da 3000 de dolari pentru un laptop ultra-plat de exemplu, pe cand japonezii se pare ca da.
Iar daca te duci la un japonez sa-i vorbesti de yoga se uita la tine exact cum te-ai uita tu la el daca ti-ar zice de calusari si mamaliga. Mai rau de fapt, ca yoga cred ca-i din china.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kAtA_ssj6
post Sep 27 2007, 10:02 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 55
Joined: 24-August 07
From: Dr. Tr. Severin
Member No.: 4.998
Points: 135
Gender:



QUOTE(rogueman999 @ Sep 27 2007, 10:39 PM)
Io n-am nimic cu tine, dar poate te ia cineva in serios:

cel mai bine dezvoltat stat din lume
Dobanda fixa se practica oriunde daca o ceri, numa' ca e mai mare. Nu-i noutate.
Nokia chiar e finlandeza din 1865
13000 de yeni is vreo 2 milioane jumate (aualeu, a scazut yenul ... m-ashteptam sa fie vreo 5)
Iar japonia e intr-adevar cu 1-2 ani inaintea lumii la electronice, dar mai mult pentru ca japonezii tind sa cumpere lucruri mult mai scumpe - putini americani ar da 3000 de dolari pentru un laptop ultra-plat de exemplu, pe cand japonezii se pare ca da.
Iar daca te duci la un japonez sa-i vorbesti de yoga se uita la tine exact cum te-ai uita tu la el daca ti-ar zice de calusari si mamaliga. Mai rau de fapt, ca yoga cred ca-i din china.
*



1 la mana : pagina http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_count...P_%28nominal%29 se refera la organizatii mondiale , precum NATO sau EU .

2 la mana : in ceea ce priveste dobanda , eu cred ca aici teai cam inselat . BRD ofera o perioada ptr Credite Ipotecare de maxim 20 ani , rata urmand sa fie 150 Euro / lunar , 15.000 suma totala . Deasemenea , in cazul in care euro scade substantial , de la 3,6 lei la 3,2 lei , dobanda creste cat pretul initial + 1,3 % !! In restul lumii dobanda nu se modifica . Spre exemplu sa zicem ca cumperi o casa (ca o masina o mai ti prin fata blocului si se rugineste) . Pretul stabilit e 50.000 de euro (fiindca asta este media) Dobanda fixa . Deci plateste rata lunar , dupa care scade euro-ul si vei plati prin ultimii 4-5 ani restul de 30% cat un pachet de tigari , datorita evolutiei bancii .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zuzi
post Sep 27 2007, 10:05 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: 6-September 06
Member No.: 2.963
Points: 103
Gender:



@ kAtA_ssj6 yoga este din india

si rugamintea noastra e sa te informezi inainte de a incerca sa ne mai mai oferi informatii de genu pls
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kAtA_ssj6
post Sep 27 2007, 10:20 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 55
Joined: 24-August 07
From: Dr. Tr. Severin
Member No.: 4.998
Points: 135
Gender:



aia e inchinare la zei de fapt . yoga adevarata inseamna calmarea spirituala si scaparea de griji si probleme , in compania unei muzici japoneze special facuta ptr yoga . Poate ca sti si semnul yoga japonez :kk
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Sep 27 2007, 11:04 PM
Post #10


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(kAtA_ssj6 @ Sep 27 2007, 11:02 PM)
2 la mana : in ceea ce priveste dobanda , eu cred ca aici teai cam inselat . BRD ofera o perioada ptr Credite Ipotecare de maxim 20 ani , rata urmand sa fie 150 Euro / lunar , 15.000 suma totala . Deasemenea , in cazul in care euro scade substantial , de la 3,6 lei la 3,2 lei , dobanda creste cat pretul initial + 1,3 % !! In restul lumii dobanda nu se modifica . Spre exemplu sa zicem ca cumperi o casa (ca o masina o mai ti prin fata blocului si se rugineste) . Pretul stabilit e 50.000 de euro (fiindca asta este media) Dobanda fixa . Deci plateste rata lunar , dupa care scade euro-ul si vei plati prin ultimii 4-5 ani restul de 30% cat un pachet de tigari , datorita evolutiei bancii .
*



stiu ca sunt offtopic, dar ma doare pt ca e in domeniul meu de lucru. o fi cum zici tu, dar sa stii ca daca ceri dobanda fixa o primesti mai pe la orice banca. la urma urmei lor le convine o dobanda fixa, mai ales la credite pe termen lung. si stii tu de ce e asta? daca dobanda e variabila atunci ea in fiecare an trebuie sa se incadreze in niste limite impuse de BNR. iar aceste limite vor scadea incet incet din moment ce am intrat in UE. pt ca in restul tarilor din UE dobanda e cam cu 4-5 % mai mica. daca iei un credit cu dobanda fixa pe 30 de ani, sa zicem, cu un DAE (dobanda anuala efectiva - asta include toate comisioanele, pt cei care nu stiu) aproximativ de 12%, ai cam pus-o pe termen lung, nu?

PS. cati ani ai de curiozitate?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kAtA_ssj6
post Sep 28 2007, 07:18 AM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 55
Joined: 24-August 07
From: Dr. Tr. Severin
Member No.: 4.998
Points: 135
Gender:



QUOTE(Shinju @ Sep 28 2007, 12:04 AM)
stiu ca sunt offtopic, dar ma doare pt ca e in domeniul meu de lucru. o fi cum zici tu, dar sa stii ca daca ceri dobanda fixa o primesti mai pe la orice banca. la urma urmei lor le convine o dobanda fixa, mai ales la credite pe termen lung. si stii tu de ce e asta? daca dobanda e variabila atunci ea in fiecare an trebuie sa se incadreze in niste limite impuse de BNR. iar aceste limite vor scadea incet incet din moment ce am intrat in UE. pt ca in restul tarilor din UE dobanda e cam cu 4-5 % mai mica. daca iei un credit cu dobanda fixa pe 30 de ani, sa zicem, cu un DAE (dobanda anuala efectiva - asta include toate comisioanele, pt cei care nu stiu) aproximativ de 12%, ai cam pus-o pe termen lung, nu?

PS. cati ani ai de curiozitate?
*



adica lucrezi la banca ? :blink: tare :rolleyes:

mai am pana in 18 de fapt , insa ma informez si yo cu una cu alta despre starea monedei si ce se mai intampla cu dobanzile , ca nu o sami plateasca familia la 20 de ani rstul de 20% pentru casa . :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Sep 28 2007, 07:43 AM
Post #12


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



kAtA_ssj6:
Gata, te rog sa te opresti! Cred ca ne-am lamurit... discutia asta nu duce nicaieri... doar la alte aberatii.

Cum au spus si ceilalti, am incercat sa te corectam, pentru ca n-am vrut sa "sa te ia cineva in serios".

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kAtA_ssj6
post Sep 28 2007, 08:32 AM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 55
Joined: 24-August 07
From: Dr. Tr. Severin
Member No.: 4.998
Points: 135
Gender:



a only sayd my opinion and some things about Japan . ok , if you say ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Dec 14 2007, 02:16 AM
Post #14


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Sper sa nu fiu Off Topic...dar oricum,rugamintea mea are legatura cu topicul.Am de facut un referat,despre economia unei tari.Eu m-am gandit sa aleg Japonia,si asta nu neaparat ca am ceva cu tara,ci pentru ca este o economie foarte importanta...so...ma gandeam ca poate exista printre fanii de aici,fani ai japoniei,care au niste proiecte,referate,documente in calculator despre ceea ce vreau eu,si ma pot ajuta...nu ca nu as gasi pe google,dar ma gandesc ca o persoana pasionata cu adevarat de un lucru,poate avea mai multe informatii,decat cateva randuri care le gasesc pe google...ori poate nu am stat eu sa caut prea mult...ideea e ca totodata vreau ca referatul sa fie cat mai bun...so,ma poate ajuta cineva?Multumesc oricum... :)
P.S. I need it today...deci daca exista cineva,astept un raspuns...daca nu...ma descurc eu.Multumesc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:47 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |