Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> The Girl Who Leapt Through Time, Toki wo Kakeru Shoujo


Muza chan
post Jul 30 2007, 07:24 AM
Post #21


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Eu nu as compara The Girl Who Leapt Through Time cu Paprika, sunt anime-uri de alta factura, alt stil, alte probleme abordate si un pic si alt public.

Paprika se axeaza mai mult pe o introspectie facuta la rece in mintea umana, cu ascunzisurile si ciudateniile fiecarui individ, explorarea viselor. Pentru ca in vise, se manifesta dorintele ascunse ale fiecaruia, lucrurile pe care in mod normal le reprimam, din diferite cauze: educatie, social etc.

Girl Who Leapt Through Time e mai mult un anime despre viata, despre greseli, despre dorinte si de ce nu, despre iubire. Candoare si sentiment... joaca, poate, copilarie, sentimente curate, puritate. De aici si atata frumusete degajata de acest anime.

The Different Mechanist:
QUOTE
chit ca are cateva mici scapari


:o La ce te rederi... :P Sunt sensibila de afirmatii de genul asta... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Jul 30 2007, 09:12 AM
Post #22


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Asta nu schimba cu nimic faptul ca mi-a placut mai mult Tokikake decat Paprika, Muza ;)


Cat despre ce vorbesc... O sa citesti in revista ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 5 2007, 09:17 AM
Post #23


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



The Different Mechanist:
Citit... dar nu m-ai convins. :P

Nu am citit cartea si nu am vazut nici filmul live-action. Pentru mine n-a existat intrebarea, pentru ca nu am luat-o pe matusa in serios. Mie tot timpul mi s-a parut ca glumeste ca si zice ca Makoto, asa cum fac de obicei parintii cand copii povestesc despre ceva fantastic.

Cat despre pictura, Chiaki a spus clar ca-i place mult si a vrut sa o vada. Nu-mi trebuie mai mult, si eu m-as duce in timp sa vad Atlantida... sau gradinile suspendate... sau Berlinul inainte de bombardament... :) fara sa explic de ce... pentru ca pur si simplu iti doresti sa vezi acel lucru. Si cum el as si putut sa faca asta.. il inteleg... :)

Iar despre viitor, aici e chiar bine ca nu ne-au dat date. Nu ne intereseaza, nu e genul de film care sa ceara asa ceva, aici nu m-au interesat decat sentimentele... si asta am avut din plin.

P.S. Articolul e dragut... :) si ti-a reusit, in sfarsit, paginarea! ;) Prima pagina, cea dubla, e superba..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Aug 16 2007, 08:18 PM
Post #24


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



In primul rand trebuie sa ii multumesc lui Potty ca m-a sfatuit sa ma uit la film. Ce m-as face eu fara tine? ;)
Este cu adevarat o capodopera, o poveste simpla, dar care iti ajunge la inima. Intotdeauna mi-a placut ideea calatoritului in timp, dar aici este abordata intr-un mod original, simplu si cat se poate de touching. Imi place Makoto, este o eroina cu care mi-ar placea sa seman mai mult si pe care e imposibil sa nu o iubesti... felul in care a plans la final a fost cat se poate de induiosator. Imi venea sa intru prin ecran si sa o iau in brate. M-am indragostit si de OST, este pur si simplu superb. In fine, m-a lasat fara cuvinte finalul, abia imi puteam tine lacrimile in frau. Il recomand tuturor si o sa sacai multa lume la cap cu el pana se uita. Nota 11+ din partea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Sep 23 2007, 07:19 PM
Post #25


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Este un film de 100 min foarte interesant si care merita vazut. Genul shoujo, romance, science-fiction. Il recomand celor carora le plac sfarsiturile lacrimogene. Nu prea e mult de spus despre el fiindca e scurt, dar e simpatic. Asa ca daca va plictisiti uitati-va si apoi spune-ti cum vi s-a parut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Nov 18 2007, 05:55 AM
Post #26


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



l-am vazut si eu de aproape o saptamana deja la proiectiile de la yume si mi-a placut foarte tare. nu am citit ce s-a mai postat in topicul asta pt ca nu am apucat, de obicei citesc tot topicul inainte sa ma apuc de postat, dar acuma mi-a venit sa scriu de acest anime si nu prea am timp la dispozitie.

a fost extraordinar de placut sa il vedem in grup. la inceput am ras copios toti, dar cand deja devenise serioasa treaba ii priveam pe cei din jur cum se uita tinta, cu mana la gura unii, cu mana la inima....

atat de multe lectii de viata in 100 de minute se mai gasesc in filmele de la gibli... copila invata intr-un timp asa de scurt ce e important in viata... ca orice faci are intr-un fel sau altul impact asupra mediului inconjurator, ca daca incerci sa faci un bine schimband cursul normal al lucrurilor tot se ajunge la un alt rau...

am vazut ca se discuta mai sus parca de matusa....inca ma interb daca o lua sau nu in serios pe copila. banuiala mea e ca nu. iar daca da...dunno, pri stia ea ce stia, ori era un pic dusa...ce om matur ar crede un copil care i-a povestit ca a calatorit in timp?!

revin maine cu alte completari, deja e tarziu....sau mai bien zis devreme...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Nov 18 2007, 02:52 PM
Post #27


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Parerea mea e ca matusa avusese si ea o experienta asemanatoare cu cea a pers principal, pe cand era in liceu. Si ea putuse sa se "joace" cu timpul. Si ea cunoscuse pe cineva din viitor. La un moment dat ii arata chiar pers princ (nu mai tin minte cum o cheama pe tipa) o poza cu ea in liceu alaturi de 2 tipi. Dovada ca trecuse prin evenimente asemanatoare si ea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Nov 18 2007, 05:17 PM
Post #28


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



hm, stiu, acuma imi aduc si aminte de poza aia....pe moment nu cred ca mi-am dat seama care e faza. dar nici acum nu prea ii vad relevanta. ea cu inca doi tipi se poate intampla oricui, fara sa sara in timp. poate nu am fost atenta eu la ce a spus personajul (erau ceva probleme cu subtitrarile atunci si nu prea am putut citi), dar cred ca vroiam ceva dovada mai palpabila... :D matusa aia nu mi se pare trustworthy, desi e ceva ciudat cu ea, ii zice witch, e calma de nu o scoti cu nimic din ale ei, munca ei e de restaurare, practic aduce trecutul in prezent....e ca o metafora.....nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Nov 18 2007, 06:09 PM
Post #29


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Ma alatur si eu celor care au vazut acest film si ingros randurile privitorilor asupra carora vizionarea a avut un impact puternic.
Dupa primele 5 minute de vizionare mi-am spus ca indiferent de cum va evolua povestea -fiind sau nu pe placul meu -tot merita vazut pentru grafica.
Mult timp dupa vizionare m-am gandit la atitudinea matusii sale, care mi s-a parut ciudata ...cum naiba trata cu seriozitate povestile sf ale nepoatei ? Raspunsul l-am primit citind pe net ca- de fapt- in nuvela "The little girl who conquered time" - in urma cu 20 de ani, matusa ei ar fi avut o experienta similara...
Atitudinea ei copilareasca m-a cucerit, incapatanarea de care da dovada cand este vorba sa asculte confesiunea lui Chiaki, de fapt intreaga ei evolutie pe parcursul filmului au fost delicioase, asa ca am fost fara aparare in fata entuziasmului debordant cu care traieste fiecare zi...
Chiaki mi-a placut si el foarte mult. Nu mi s-a parut aiurea faptul ca s-a intors in trecut pentru o opera de arta, insa mi s-a parut aiurea faptul ca s-a integrat cu atata naturalete in acest "trecut" practic "uitand " de viitor.
Nu am inteles de ce dorea sa isi marturiseasca dragostea, din moment ce el era hotarat sa se intoarca in viitor, iar relatia lor oricum nu avea nici o sansa, pentru ca - pana cand el nu ii face declaratia de dragoste [mhh, suna aiurea] ea nu isi da seama de sentimentele ei si poate ar fi fost mai bine asa.
Ma rog, o data ce am trecut peste asta am adorat momentul in care ea isi face curaj si ii spune colegei sale ca este -de fapt- indragostita de Chiaki.
La partea de comedie mi s-au parut dementiale toate incercarile ei in postura lui Cupidon *rade*.
Una peste alta [ca sa nu mai lungesc postul] e un anime care merita vizionat ^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Nov 18 2007, 07:18 PM
Post #30


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



QUOTE(Alinna @ Nov 18 2007, 07:09 PM)
Raspunsul l-am primit citind pe net ca- de fapt- in nuvela  "The little girl who conquered time" - in urma cu 20 de ani, matusa ei ar fi avut o experienta similara...

Umm... mie mi s-a cam parut ca reiesea asta si din film.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Dec 23 2007, 07:51 PM
Post #31


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



^ Da, chiar matusa ei ii spunea la un moment dat ca si ea putea sa "sara" in timp cand era de varsta ei.



Deci...auzisesem despre film de ceva vreme, dar m-am convins sa-l descarc atunci cand am citit un review in revista AnimaniA si am si vazut niste screenshot-uri din el (care la inceput am crezut ca sunt artwork-uri facute dupa film O_O).
Chiar aseara l-am vazut. Grafica mi se pare superba (studioul Madhouse a facut treaba buna). Fundalul e desenat in asa fel incat crezi ca e desprins dintr-un tablou. Sunt folosite multe culori calde si toata actiunea are loc in mare majoritate pe vreme frumoasa de aceea atmosfera mi s-a parut deosebit de placuta.
De la inceput l-am placut pe Chiaki, dar nu as fi crezut ca are un rol atat de important plus ca la inceput, cand Makoto tot incerca sa-l evite cand acesta dorea sa-si exprime sentimentele fata de ea, mi s-a parut haios, dar mai apoi mi-a parut rau. Sfarsitul m-a surprins. Daca nu m-as fi uitat cat mai e din film as fi crezut ca s-a terminat atunci cand a plecat prima data Chiaki.
In concluzie, e un film minunat, dar in acelasi timp trist care merita vazut si care exemplifica foarte bine vorba Time waits for no one.

Dupa ce am vazut filmul, i-am zis la unchi-meu sa imi comande manga-ul (care are numai un volum) prin Amazon. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Feb 16 2008, 11:55 AM
Post #32


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



L-am vazut si eu marti seara. Bantuiam torentii si am dat de acest an ime, dupa care am intrat pe canalul #ro-anime si am intrebat fanii de acolo daca merita sau nu sa fie vazut, si acestia au raspuns afirmativ, ca e un anime bun, si chiar merita vazut.
L-am downloadat si m-am uitat la el. La inceput povestea pare simpla, puerila pe alocuri, dar cu substraturi f bine definite. Mi-a placut anime-ul si a avut asupra mea, ca si a multora de aici, un impact puternic. Mi-au placut mult personajele, mi-a placut Makoto...si povestea de dragoste dintre ea si calatorul in timp care o va astepta in viitor... *kawaii* ^_^
Totusi un mister neelucidat pentru mine, cum de stia matusa ciudata a lui Makoto de saltul in timp, ca asta nu mai explica pana la final, si ii zice la un moment dat ca multe fete de varsta lui Makoto pot face asta... Stiu ca la un moment dat matusa ii povesteste povestea ei trista de dragoste..dar nu imi amintesc sa fi mentionat ca si ea folosise saltul in timp..sau poate mi`a scapat...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Feb 16 2008, 12:26 PM
Post #33


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
Totusi un mister neelucidat pentru mine, cum de stia matusa ciudata a lui Makoto de saltul in timp, ca asta nu mai explica pana la final, si ii zice la un moment dat ca multe fete de varsta lui Makoto pot face asta... Stiu ca la un moment dat matusa ii povesteste povestea ei trista de dragoste..dar nu imi amintesc sa fi mentionat ca si ea folosise saltul in timp..sau poate mi`a scapat...


NU stiu daca s`a mai mentionat in pagina precedenta, dar filmul e facut ca o continuare a unei carti. Din cate stiu eu,cartea este despre matusa lui Makoto,povestea ei de dragoste si cum ea la randul ei a facut saltul in timp.
De acolo si faptul ca stia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Feb 29 2008, 12:30 AM
Post #34


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Hm... vazut... placut... programat pentru revedere :D

Dap, mi-a placut extrem de mult. Makoto e o dulce, si reactiile ei imi plac la nebunie. Am ras mult si bine. Mi-a placut cum a evoluat: la inceput se intorcea sa mai pape o data puding, sau pur si simplu sa experimenteze, ca in timp sa ajunga sa munceasca sa-i ajute pe ceilalti. Si-a dat seama ca fericirea celorlalti e la fel de importanta ca si a ei si a incercat cum a putut sa faca totul cat mai bine.
Nu ma asteptam ca Chiaki sa stie despre un astfel de fenomen, daramite sa fie din viitor... chestia asta m-a lasat cu gura cascata cateva minute XD
La sfarsit am plans, normal :P ... dar am ramas cu o usoara neliniste in privinta viitorului celor doi :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Feb 29 2008, 11:53 AM
Post #35


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Hai mă, fiţi şi voi atenţi la spoilere că stricaţi plăcerea celor care nu l-au văzut. Nu-i greu, puneţi (spoiler) şi (/spoiler) în jurul zonelor respective, dar cu paranteze pătrate. Sau (color=white)(/color).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mado_chan
post Apr 2 2008, 09:07 PM
Post #36


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 39
Joined: 31-March 08
Member No.: 6.500
Points: 88
Gender:



mi`a placut asa de mult the girl who leapt trought time..de la inceput pana la sfarsit a fost perfect pana`n cele mai mici detalii,am combinat rasul cu plansul si mi`au fost trezite o multime de emotii si sentimente.superb. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

edinaa
post May 23 2009, 10:34 AM
Post #37


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 26-September 06
Member No.: 3.043
Points: 106
Gender:



Este filmul meu preferat pt ca trateaza o tema foarte interesanta.
Este intr-adevar un masterpiece.
Am zambit si am plans alaturi de Makoto de-a lungul filmului si mi-am dat seama ca viata e prea scurta si atunci cand intalnesti pe cineva drag sa nu renunti la el / ea sau sa-i dai macar o sansa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Jul 29 2009, 04:55 PM
Post #38


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



TT_TT Si eu m-am intristat foarte tare cand l-am vazut... Am crezut ca asa se termina, ma refer la partea cand i-a luat unul din prietenii ei bicicleta (nu veau sa dau spoilere :D). Chiar un anime care te face sa te gandesti la multe..si de fiecare data cand ne arata tabla aia cu "Time waits for no one", eu ma intrebam cine o scrisese pe tabla :lol. Cam fara rost, nu trebuie sa o fi scris cineva, e doar pentru ca e cam morala animeului.
Atentie spoiler la paragraful asta! Eu tot n-am inteles ce vroia ea s faca..doar nu planuia sa se duca in viito dupa el? A spun "I'll come for sure. i'll come running", sau asa ceva, nu mai stiu cum au scris subtitratorii ca eu ii amintesc cum a zis ea. N-as putea uita. ^^

Si mie mi-au amintit Makoto si Chiaki de Saya si Kai din Blood+, dar la nimic mai mult decat la infatisare, si asta din departare. Si nici eu nu mi-as fi putut imagina ca Chiaki e de asa o importanta pt movie..

Oricum, niste parti forte amuzante au fot cand sora lui Makoto credea ca vrea sa se sinucida, si cand ea a sarit printre aia de la kendo. Cat am putut sa rad atunci!
Si, da, a fost foarte frumos sfarsitul... TT_TT Dar nu a plans din pacate si din nefericire. Doar la dua animeuri in toata istoria mea mi s-a intamplat, si la unul m-am cam abtinut. :lol:
Cat despre matusa ei, zicea ca nu e ciudat c la varsta ei sa poata sari in timp, dar fara obiectul ala nu cred ca ar fi putut..a sunat destul de neadevarat.
Parca as vrea o continuare...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Jul 29 2009, 07:04 PM
Post #39


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



QUOTE
Atentie spoiler la paragraful asta! Eu tot n-am inteles ce vroia ea s faca..doar nu planuia sa se duca in viito dupa el? A spun "I'll come for sure. i'll come running", sau asa ceva, nu mai stiu cum au scris subtitratorii ca eu ii amintesc cum a zis ea. N-as putea uita. ^^

Pai eu acolo mereu m-am gandit ca ea a vrut sa spuna ca va 'merge' in viitor in the old fashioned way, adica pur si simplu va lasa timpul sa treaca in mod normal si va mai exista o sansa ca ei sa se intalneasca din nou. Desi dupa ce povestea Chiaki, el venea dintr-un viitor destul de indepartat si probabil ca i-ar fi trebuit mai multe vieti lui Makoto ca sa-l mai vada vreodata. :P
QUOTE
Cat despre matusa ei, zicea ca nu e ciudat c la varsta ei sa poata sari in timp, dar fara obiectul ala nu cred ca ar fi putut..a sunat destul de neadevarat.

Pai pe parcursul filmului este sugerat de mai multe ori ca matusa lui Makoto ar fi eroina principala a romanului scris de Yasutaka Tsutsui, deci atunci cand spune ca nu e asa de neobisnuit ca o fata de varsta lui Makoto sa sara prin timp se refera la faptul ca si ea a facut asta. Nu cred ca a vrut sa spuna aici ca e obisnuit, ca si cum toate adolescentele fac asta. :P
Cat despre parerea mea personala despre Tokikake... pai, sa spun in primul rand ca in topul filmelor anime vazute de mine acesta ar fi pe primul loc, la o distanta considerabila de restul. Cam toate mi-au placut la filmul asta, poveste, personaje, grafica si nu in ultimul rand, modul de prezentare care a fost irezistibil. Makoto mi se pare adorabila, trece pe parcursul filmului de la stari de veselie, plictiseala, tristete la stari de euforie, bucurie si toate astea intr-un mod credibil, reusind in cele din urma sa se maturizeze si sa fie protagonista unei povesti care nu impresioneaza neaparat prin subiect, ci prin felul in care este redata. Recomand filmul oricarui fan anime. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Jul 29 2009, 07:31 PM
Post #40


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



QUOTE("Terry_SOAD")
Pai eu acolo mereu m-am gandit ca ea a vrut sa spuna ca va 'merge' in viitor in the old fashioned way, adica pur si simplu va lasa timpul sa treaca in mod normal si va mai exista o sansa ca ei sa se intalneasca din nou. Desi dupa ce povestea Chiaki, el venea dintr-un viitor destul de indepartat si probabil ca i-ar fi trebuit mai multe vieti lui Makoto ca sa-l mai vada vreodata. :P


Da, si eu m-am gandit la ceva..hm..asemanator... eu ma gandeam ca poate o va astepta, cum sa zic, prin tablou. Adica va astepta sa vada tabloul pe care ea a reusit sa-l faca sa nu mai arda. (sau ce patea el).
Multumesc pt lamurire. ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 09:25 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |