Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Saikano


^Dash^
post Nov 18 2004, 02:23 PM
Post #41


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Aha... este psihologic gen Kant sau psihologic gen think 4 yourself loser!!! /^_^
Imi plac animele a caror actiune se termina oarecum in pom.
Oricum o sa vad cine mi-l poate imprumuta pentru o lecturare mai adanca! :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Nov 18 2004, 10:50 PM
Post #42


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



ps. kant a fost filozof nu psiholog :P
si genul celalalt de psihologie nu il recunoaste nimeni :P
si unde-i poza cu care ne obisnuisem? ... ti s-a terminat postul cam in pom :P
cat despre lecturare ... prea tarziu ...tocmai l-am dat cuiva in acelasi scop ... culmea ... imediat dupa ce am vazut postul tau trecut de aici :P ... [publicitate]incearca la nucu [/publicitate] :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 16 2004, 09:33 AM
Post #43


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Cica trebuie sa apara un OVA de doua episoade, cine stie kana si kanji sa ne zica si noua ce scrie aici : http://www.saikano.net/ova/ /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Dec 16 2004, 02:47 PM
Post #44


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



QUOTE
According to Shin Takahashi's website, a new live-action production of Saishuu Heiki Kanojo (She, the Ultimate Weapon) is in the works. Tentatively scheduled for 2005, Aki Maeda is cast as the protagonist. In other news, Shin Takahashi also announced that two volumes of a new Saikano OVA are scheduled for a Spring 2005 release.


Sursa


Interesat ... another love song? Presupun ca actiunea din OVA-uri va avea loc intr-un univers alternativ, nu vad cum ar putea continua seria. Live action, de ce? :? Ma rog, sa vedem ce-o iesi. Aki Maeda pare destul de potrivita pentru rolul lui Chise, are ceva experienta (a jucat in Battle Royale). Niste poze cu domnisoara Aki puteti vedea aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Jan 27 2005, 02:44 PM
Post #45


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



I came, I saw and I was not impressed... recunosc faptul ca a avut niste faze bune si un dramatism bine integrat in poveste dar overall nu mi-a starnit cine stie ce sentimente de adulare.... cred ca era OST-ul acela nashpa de vina... :D
*Stupid post din partea mea axi... Kant... psiholog.... bine naiba ca nu am zis de Cristian Andrei ca este doctor biolog ca atunci chiar o produceam !! /angry
QUOTE(zeri)
Chise e tipul de fata care nu cred ca exista in lumea asta, sau daca exista nu am gasit-o eu Very Happy, si dragutza si timida, dar in acelasi timp neindemanatica si un pic prostuza.

Apropo zeri, cunosc eu the next best thing... o cheama Gabriela si e cu mine in clasa :roll: e cea mai apropiata forma umana,din toate punctele de vedere, de personajul Chise
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 27 2005, 05:05 PM
Post #46


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Nu are suflet ... sincer am si ras la animeul asta... nu mi s'a mai intamplat... dar prea fumata toata povestea ... a se vedea : nge, elfen lied... problema poate fi ca am vazut impreuna cu unu care are simtul umorului in mod hyper , aka IceJack.

Call me hearthless, desi am stat sa'l vad de la capat la coada, eram prea detasat de toata actiunea.

Later edit:

Asa... si acu sa ma explic: eu nu am putut intra in atmosfera lui saikano : 1) pt ca personajele sunt tipice... oricat de mult imi plac genul asta de personaje... cautam alceva...
2) poveste e previzibila... don't ask why... intreabati pe Ice de cate ori am zis ce urmeaza si asa a si fost
3) prea putin dinamism in actiune...
4) chiar daca shuuji nu participa prea mult la actiune nu vad motivul pt care il considera lumea cool si dece are atata influenta asupra celorlalti
5)sfarshitul e prea abstract pt a da un inteles intregii "actiuni" de pana acolo
6)inteleg motivul pt care apar scenele de lupta ale Chisei... dar nu se prea poate amesteca cu restul povestirii de dragoste... e o fortare de a omogeniza "apa"(povestea de dragoste) cu "uleiul"(razboiul si drama lui)

TOTUSI : un punct pt motivul pt care are loc razboiului !

PS: este o reteta de anime bun... dar e primul anime care ma face sa'l vad cu ochii critici, si nu sunt plini de laude. Puteau sa'l faca putin mai dinamic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jan 28 2005, 03:26 PM
Post #47


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



zici ca "a se vedea elfen lied" ... bre elfen lied a aparut cam dupa saikano ...
oricum e o chestie de gust personal ... acum am auzit destui care ma intrebau de ce vreau sa ma uit la el ca o sa pling ... eh ... nu e nici chiar asa ... e doar o poveste trista care mie mi-a placut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Jan 29 2005, 01:06 PM
Post #48


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Pentru mine a fost un anime destul de plictisitor. Totusi sunt unele scene care ma scoteau complet din plictiseala unele deja reamintite mai sus. Anime-ul a fost gretos de dulce si anost singurul lucru care a fost foarte bine descris intr-un numar redus de scene a fost razboiul. Scenele alea sunt geniale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 18 2005, 07:31 PM
Post #49


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh...cam tirziu dar zic si io ceva ... Saikano = Viata o drama ...asta am vazut eu...plictisitor, nu cred...anost deloc...sfarsitul, f posibil undeva in viitorul apropiat...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jul 10 2005, 05:28 PM
Post #50


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



L-am vazut si chiar daca mi s-a zis ca am sa plang la el, nu am plans deloc. Cred ca eram prea concentrata ca sa plang. :P Ca sa nu mai zic ca plangea Chise cat pt toata lumea.
Mie mi-a placut seria. Mai ales faptul ca nu a avut happy end si ca la final lumea a fost distrusa. :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Jul 14 2005, 08:20 AM
Post #51


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



>_o

in sfarsit am apucat sa vad saikano, merita sa astept 1 an pentru dvd quality :P din motive de timp, nu pot scrie prea multe despre experienta traita, asta e ce am scris si pe alt forum

pentru inceput e foarte complicata, se incurca rau de tot, si apoi, nu stiu despre voi, dar n-am mai vazut atat de multi poameni murind intr-un anime. chise plange 24/7, ma intreb, oare plange si in somn?au personajele niste replici mortale imi aduc aminte vreo 4 dintre ele, de exepmlu Chise, dupa ce Shuji o saruta :"You put your saliva in Chise's mouth!" , iar celelalte 3 sunt prea deocheate pentru a le posta aici, si apoi sunt momentele care te iau prin surprindere total, te lasa cu gura cascata. Imi place ca exista si unele momente foarte bloody, cu persoane care rad si alearga si in secunda urmatoare mor intr-un mod violent. chestia cu transformarea in arma, mai ales pe la sfarsit, aduce a elfen lied trebuie sa recunosc, mai ales ca chise parca are 2 personalitati, si in plus, cred ca vocea ei chiar seamana cu nyu. Shuji is cute, imi place de el. Are mai multe calitati decat defecte. De altfel imi place si de Chise, e si ea forte draguta si inocenta, desi pe de alta parte e o ucigasa cu sange rece ... totusi, eu cred ca cei doi fac un cuplu grozav. :D Cred ca persoanele mai sensibile chiar au plans la seria asta, iar cei care urmeaza sa o vada, mult noroc incercand sa va stapaniti lacrimile. Personal, eu nu am varsat nici o lacrima in urma vizionarii seriei, am savurat momentele mai picante :P
Trecand la la lucruri mai serioase, eu cred ca seria este frumoasa, si ca iubirea dintre cei doi pare foarte verosimila si intensa. E foarte bine facut storyline-ul, finisat, multe detalii se vede ca creatorul e talentat. E foarte ciudat modul in care sunt desenati ochii lui Shuji, mie mi se par foarte goi si parca nu ar evoca nimic, nu inteleg de ce au fost desenati asa. Totusi e o realizare, chiar aduce multe elemente noi, adica nu e un cliseu. Este o serie pentru romantici cat si pentru amatorii de violenta sau comedie.
Sfarsitul chiar ca e grandios, incontestabil faptul ca saikano are o reala valoare artistica. E dezamagitor, cati oameni neglijeaza anime-urile de o reala valoare. Cand te uiti inapoi la primul episod, observi contrastul enorm dintre inceput si sfarsitul neacceptat.

o_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jul 24 2005, 12:10 AM
Post #52


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Hm,..am vazut primul episod singura..acasa, pe la ora 12 si mi-am zis..."Neah..nu merita acum cand am altele mul mai interesante ce ma asteapta..." Intamplarea a facut sa ne adunam la o tipa acasa 3 fete si sa il vedem...pentru ca era scurt si nu ne puteam hotari ce altceva sa vizionam..initial mi s-a parut un anime care nu are nici o poveste...care descrie un stil de viatza banal al unor oameni..si foarte boring..pana in momentul in care a murit primul om...si a inceput razboiul..atunci am realizat ca de fapt Saikano vrea sa fie altceva decat o simpla poveste a unui baiat si o fata..a unor liceeni..ideea s-a dovedit a fi foarte interesanta...desi nu mi s-a parut extraordinar redata...de plans nu am plans...dar am fost un pic impresionata de fazele in care se intorcea Chise acasa dupa ce macelarea un oras de oameni...si isi declara dragostea fatza de Shuuji(asa il chema...cred..)
Am ramas marcata de folosirea extraordinar de deasa a cuvantului "Gommene.."..pur si simplu...deja mi se ridica parul pe maini cand aud pe cineva ca isi cere scuze...ce mi-a mai placut in timpul vizioanarii animeului este faptul ca una din tipele cu care eram...la 5 minute il facea pe domnul Shuuiji porc pt ca se lasa dus de nas de toate fetele..si gasea si un "compliment" si pentru fete...dar avea dreptate..
Dupa ce am vazut aproape toata seria am putut zice"Merita vazut!"
Aa...uitam un lucru pe care vad ca nimeni nu l-a pomenit...o faza chiar comica...desi in serie era tragica, mi s-a parut de fiecare data cand scoatea Chise arme pe sub tricou...impresionat cate putea sa elibereze pustoaika..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jul 24 2005, 06:36 PM
Post #53


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(VirginBlood)
ce mi-a mai placut in timpul vizioanarii animeului este faptul ca una din tipele cu care eram...la 5 minute il facea pe domnul Shuuiji porc pt ca se lasa dus de nas de toate fetele..si gasea si un \"compliment\" si pentru fete...dar avea dreptate..


Sumimasen daca v-a deranjat ca ma luam de viata lui Shuuiji din 5 in 5 min, dar chiar mi s-a parut porc. Si nu pt ca se lasa dus de nas de toate fetele pt ca personajul lui nu mi s-a parut inocent. El accepta avasurile fetelor fiind constient de ceea ce facea, fara a se gandi la Chise. Nu vad de ce a trebuit sa cedeze lui "sempai" a lui si prietenei lui Chise (la fazele astea mi se pare ca au cam dat-o in telenovele). But that's just me... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 25 2005, 04:26 PM
Post #54


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh...Shuuji traieste o drama ce il impiedica sa fie "porc"...jeesh de unde ati scos-o fetelor :blink: ...tragedia lui Shuuji deriva din acceptarea dragostei lui Chise...sovaiala de la inceput devine disperare in momentul in care incepe razboiul si afla cine este cu adevarat mica si timida plingaciosa Chise...nu inteleg care e treaba cu plinsul...nu trebuie sa plingi ca sa poti intra in atmosfera unei drame...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jul 25 2005, 11:34 PM
Post #55


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Traieste o drama, o tragedie u say, Sidonix? Si asta il ridica deasupra statutului de "porc"? Aceasta "tragedie", faptul ca afle cine e Chise cu adevarat, il impinge in patul lui "sempai" (am uitat numele ei)?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 26 2005, 01:23 PM
Post #56


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ce vehementa esti...nu cred ca ai inteles despre ce e vorba...sari la concluzii tipic feminine...eu nu am vazut "patul"...am vazut doar o incercare de rejectie a ceea ce simte Shuji pt Chise...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jul 26 2005, 11:13 PM
Post #57


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



scuzati-ma ca ma bag...dar patul ala chiar este..si nu cred ca omul respingea sentimentele aruncandu-se in bratele tuturor..si atata vreem cat Chise era la razboi..el se prostea cu sempai...faza cu ranita pe patul de moarte..da..e scuzabila..dar cea cu sempai nu!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jul 27 2005, 08:58 AM
Post #58


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Jul 26 2005, 02:23 PM)
ce vehementa esti...nu cred ca ai inteles despre ce e vorba...sari la concluzii tipic feminine...eu nu am vazut "patul"...am vazut doar o incercare de rejectie a ceea ce simte Shuji pt Chise...


Mi se pare normal ca "sar la concluzii tipic feminine" avand in vedere ca sunt o fata. <_<
Si daca tu zici ca ai vazut "doar o incercare de rejectie a ceea ce simte Shuji pt Chise", asta il face lash, incapabil de a-si asuma raspunderea de a iubi o fiinta superioara (nu stiu daca "superioara" e chiar termenul... hai sa zicem mai degraba speciala). Nu vad unde este tragedia. Chise nu il obliga sa o iubeasca. Chiar cand ea il respinge, el insista (asta daca nu ma inseala pe mine memoria).

P.S. Cum a zis si VirginBlood, patul exista. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 28 2005, 11:49 AM
Post #59


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



aham...lucrurile nu sunt atat de evidente...Chise a fost prima care i-a facut declaratia de dragoste...in prima perioada pina sa inceapa razboiul, Shuuji penduleaza intre a accepta sau respinge dragostea lui Chise si in acelasi timp incearca sa-si gaseasca propriile sentimente in sentimentele ei...in momentul in care incepe razboiul si afla de destinul lui Chise descopera cu adevarat prin lipsa ei ca intr-adevar o iubeste...pt el nu are importanta ce este...tot ce doreste e sa fie cu Chise...lucrul imposibil acum...Nu cred ca poti spune ca nu te obliga cineva sa il iubesti...dependenta fara feedback creeaza si mai multa dependenta ;) ...patul ala in care se arunca Shuuji e al lui Chise desi ea nu este acolo...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Jul 30 2005, 02:06 AM
Post #60


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



[spoilere, nu cititi daca nu vreti sa aflati prea multe]

Shuuji, porc? :)

Kisa, cred ca ai uitat sa iei in considerare situatia in care se afla Shuuji. Acea "Sempai" reprezenta ceva pentru el, nu era o simpla femeie intalnita la colt de strada cu care sa sara in pat de la prima privire. Avea nevoie de o clarificare a sentimentelor. Nu-l poti acuza pe Shuuji de infidelitate, nu poti spune ca s-a dus tinta la Fuyumi cu singurul scop de a face sex. S-a dus din nevoia de a obtine niste raspunsuri, atat.

Iar despre intamplarea cu Akemi nu inteleg cum poti spune ca Shuuji s-a 'prostit' cu ea. Fata era pe moarte, ceea ce a facut Shuuji e cat se poate de uman si normal. Mi se pare exagerat sa-l cataloghezi "porc" pentru o asemenea fapta. Ce s-a intamplat intre Akemi si Shuuji nu are absolut nici o legatura cu relatia dintre Chise si Shuuji.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:08 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |