Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime-club Nostalgia


Garden Girl
post May 26 2011, 03:54 PM
Post #21


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post May 26 2011, 04:32 PM
Post #22


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 26 2011, 11:26 PM
Post #23


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Eu cred ca mai importante is personalitatile useri-lor decat discutia despre anime-uri. Pe mine singura chestie din topicul asta care m-a amuzat a fost aerul tragic al lui Sidonix care se proclama o fantoma a a-c-ului :lol:

In rest, eu n-am nicio nostalgie fata de a-c. O iau ca ceea ce e, a-c-ul e mort. Sigur, mai sunt useri ca si Tessa care incearca din rasputeri sa mentina un nivel de activitate and good for them, dar imaginea de ansamblu ramane. Besides, parerea mea e ca daca nici adminii nu isi arata interesul (anime-club v2, hello?), de ce ar face-o userii? Asta plus Ranma-kun cu "Ultimul anime vizionat" da, da :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Jul 27 2011, 11:52 AM
Post #24


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



Mda, acu' vazui topicul asta. De ce e mort? Nu poate veni un val de useri noi, tineri sa-l readuca la viata? Poate ar trebui sa-i facem mai multa reclama.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SoulReaverFo
post Jul 27 2011, 10:29 PM
Post #25


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 6-January 11
From: Bucharest
Member No.: 10.288
Points: 321
Gender:



Nu prea conteaza daca useri noi nu au bunavointa sa aprinda o conversatie, or fi persoane care nu contribuie la largirea discutiei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Jul 27 2011, 10:55 PM
Post #26


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



haha, "un val nou de utilizatori" nu ar readuce forumul la viata, ci l-ar ingropa complet. din pacate, formul asta nu mai e ce a fost in primul rand din cauza generatiilor care vin din urma, care nu au capacitatea de a sustine o discutie/polemica, isi limiteaza parerea la "e misto" si cam atat. eu nu cred in reinvierea spectaculoasa a acestui loc. din motivul enuntat mai sus, la care se adauga preferinta pentru social networks si alte medii asemanatoare.

eu cel putin nu mai recunosc absolut nimic din ce era aici pe vremuri (si am venit pe forum in martie 2004). si, fara legatura cu motivul pentru care a facut Animal topicul, chiar e destul de nostalgic. si, mai ales, destul de dureros - pentru ca, din pacate, am termen de comparatie.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Jul 27 2011, 11:19 PM
Post #27


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Buna Ruxi. <- spam
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 28 2011, 12:15 AM
Post #28


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Da, e trist. Din pacate nu prea am timp sa deschid topicuri noi ca pe vremuri. I blame Social Networks, de cand cu Facebook and co, forumurile si canalele de IRC sunt pe disparitie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 28 2011, 01:51 PM
Post #29


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Canalele de irc erau pe disparitie din'nainte. Si chiar si azi mai sunt canale de irc pe care umbla lumea, chiar daca nu mai e moda generala. E vorba de comunitate, care lipseste cu desavarsire pe a-c :P

*ahem* o alta teorie de a mea e ca si faptul ca un mare grup de useri activi erau din bucuresti a debalansat un pic situatia, but maybe that's just me.

Eu nu is de acord cu faptul ca a-c-ul e mort din cauza ca generatia de azi e cum zicea ruxi. Nu e nevoie de foarte multi oameni pentru a intretine o comunitate si sunt destule exemple pe internet cu comunitati de anime care au si membri tineri and they actually talk and all that. It's all about the people, once again. Aici nu e nimeni interesant hah. To put it bluntly. Si cine e interesant are viata reala hah. Well that was a joke, dar samburele de adevar e. Lumea care are o ocupatie nu cam are timp sa stea sa se dea pe a-c toata ziua si cum ziceam inainte, nu mai e pur si simplu nevoie. Nu stiu cine zicea undeva de faptul ca pe vremuri trebuia sa te duci la om cu cd-urile ca sa iei anime, dar asa e. Azi anime-urile fiind muuult mai raspandite si mai accesibile nu e asa greu sa gasesti un prieten care e si el fan si avand deja cativa prieteni de felul asta and also a busy life, why sit here talking to other people?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jul 28 2011, 05:15 PM
Post #30


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:




It's also about timing. Gashca veche s-a maturizat si si-a gasit alte chestii de facut. De socializat socializam, de facut chestii facem (si da, cel putin cei din bucuresti sunt in continuare extrem de close-knit), suntem in continuare (aproape) toti otaku... but it's not only about that anymore. N-am mai purtat o discutie pe teme de anime cu cineva din gashca de... luni de zile? Nu inseamna ca nu ma mai uit... anime-urile sunt in continuare o prezenta si in viata mea si a celorlalti (la unii mai mult, la altii mai putin). Doar ca nu mai avem _nevoie_ de scuza asta ca sa ne vedem intre noi. Cateodata cred ca pana si evenimentele organizate de oameni de aici (*ahem*ruxi) sunt mai mult despre _noi_ decat despre japonia. Hell, pe cine pacalesc... sunt sigur de asta.

Generatia de acum din pacate nu cred ca are sanse sa mai invie a-c-ul, sau vreun alt forum. Nu pentru ca n-ar fi in stare, sau n-ar vrea... dar in momentul in care vreunul din ei arata o urma de initiativa... il tragem imediat in "comunitate". Care comunitate se intalneste in ultima vreme mai mult prin sufrageriile noastre decat pe a-c.


Speaking of... voi cand veniti in bucuresti sa iesim la o bere?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 28 2011, 05:39 PM
Post #31


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Ceea ce zici tu pare exact ce se intampla. Nu stiu daca faptul ca real life meeting is more fun than ol' a-c is really about timing. Adica nu va opreste nimeni sa veniti pe a-c si sa discutati aici ce si cum, it's just that you don't find much interest in it, I suspect, and there is nothing to connect the new waves. Din cate stiu, majoritatea userilor vechi de pe a-c se stiau intr-un fel sau altul. Stiu ca am sapat pe vremuri si am dat peste cateva drame si intrigi :P

Desi e ciudat, ca in ziua de azi is A-camps and fests where people can meet. Banuiesc ca e si o chestie de numar. Inainte erau mai putini fani si individualizarea era mai usoara, acuma toata lumea e la gramada, un ocean mare de fani anime.

Bucuresti sucks. It be the devil :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Jul 28 2011, 09:39 PM
Post #32


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



QUOTE
Azi anime-urile fiind muuult mai raspandite si mai accesibile nu e asa greu sa gasesti un prieten care e si el fan si avand deja cativa prieteni de felul asta and also a busy life, why sit here talking to other people?


Sa inteleg ca sunt singurul care nu a reusit sa gaseasca adevarati otaci in real life?

Toti prietenii pe care i-am convins sa se uite la animeuri s-au oprit la main stream stuff like : Berserk, Code Geass, Naruto...

Ow well I guess I'll be ...

(IMG:http://media.tumblr.com/tumblr_ljrr90zPgE1qgcvsy.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Jul 28 2011, 10:21 PM
Post #33


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



QUOTE
Toti prietenii pe care i-am convins sa se uite la animeuri s-au oprit la main stream stuff like : Berserk, Code Geass, Naruto...

You are not alone, belive me. Unii nici macat la Code Geass n-au ajuns. C'est la vie.

QUOTE
Generatia de acum din pacate nu cred ca are sanse sa mai invie a-c-ul, sau vreun alt forum. Nu pentru ca n-ar fi in stare, sau n-ar vrea... dar in momentul in care vreunul din ei arata o urma de initiativa... il tragem imediat in "comunitate". Care comunitate se intalneste in ultima vreme mai mult prin sufrageriile noastre decat pe a-c.


Speaking of... voi cand veniti in bucuresti sa iesim la o bere?


Are you from "bucarest"? Da-mi o garantie ca esti ok. Daca esti mai mare de 25, nu vin. Daca aduci persoane(fani anime) pana in 18, si daca mai pot aduce vreo 3-4 care s-au uitat la Naruto (doar pt siguranta) vin. :) No offence, but it's dangerous.
Edit: 1979 birth year. Awww, big people really scare me.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 28 2011, 11:26 PM
Post #34


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



QUOTE(Animal @ Jul 28 2011, 09:39 PM)
Toti prietenii pe care i-am convins sa se uite la animeuri s-au oprit la main stream stuff like : Berserk, Code Geass, Naruto...
*

Dude, si eu zic ca esti norocos :P Si eu stiu pe cineva care s-a uitat doar la Bleach, Naruto, Claymore, Samurai Champloo, Berserk, whatever. Is putine, dar is bune (sau au fost bune odata) si arata anumite preferinte, ceea ce e destul pentru o discutie din cand in cand. Eu o singura persoana am intalnit care sa zica "mneah, eu nu ma uit la anime-uri ca nu ma uit ca blablabla", cu restul daca ai timp si rabdare prinzi un moment in care is plictisiti si fara seriale si filme :P Toata smecheria e sa stii ce sa le recomanzi din prima, altfel ai dat-o in bara.

Nagisa, don't be scared, it's not like you're an underaged loli and he's double your age :lol: Singurul impediment care ar putea fi e daca is intr'adevar prea multi peste 20 si tu sa te simti awkward. In rest, rogueman is an old user on this forum, so unless he's a secret serial killer (which wouldn't actually be unheard of, they always look way more normal than you'd expect), you're gonna be fine. Besides, there's lots more other people that come at the meetings and he only mentioned living rooms, not bedrooms :lol: Will this create an awkward moment if you do meet? :D /troll
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jul 28 2011, 11:43 PM
Post #35


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Drame si intrigi. Hehe. Hehehe. Heeeehehe. Ahem. Da, le avem in continuare.

Bucuresti be ok enough - si io m-am nascut pe malurile Dunarii, da' noh, acum te obisnuiesti cu orice. Chiar si cu un oras care de vreo 2-3 ani a inceput sa devina socant de civilizat. Cu strazi asfaltate si mostly curate, cu un "centru istoric" mai plin de cafenele decat parisul... yup, pure hell. Stay away from it.

@Animal: E un Naruto cu nekomimi? Mare-i gradina...

Anyways, lume live se poate vedea in continuare joia la TNB. Unde btw cam toti sunt sub 25 ani - io deja am lipsit de prea multa vreme ca sa mai fiu "regular" <sigh> Also ar mai fi sambetele dimineatza la Dragonul Rosu, dar astea sunt ceva mai neregulate.

Inca o chestie interesanta: in ultima vreme ne vedem live destul de des cu oamenii din Cluj. Shinju a picat in Bucuresti saptamana trecuta, si-a incercat sa traga de cosplayeri la o limonada sa se mai cunoasca intre ei. Dar ghiciti unde a anuntat asta... yup, pe facebook.

Speaking of: Romanian Anime Club. E ok, odata ce treci de socul initial ("omg... real names everywhere!") (Cristian Botea = Reactive btw).


Edit: @moonsparkle: :| I not be pedobear, that position is taken (desi am avut un cap de pedobear in sufragerie vreo 6 luni...)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Jul 29 2011, 09:00 AM
Post #36


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



Raspunsul Nagisei = QED

Si cu asta m-am retras
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

selen_dom
post Jul 29 2011, 09:38 AM
Post #37


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 308
Joined: 9-February 06
From: on a book of mistery
Member No.: 2.159
Points: 752
Gender:



apropo de convins prieteni sa se uite la anime, lately a devenit mai usor sa-mi conving prietenele sa se uite la drame coreene [si nu ma refer la cele de pe tvr 1].
fiind un membru mai mult fantoma p'aici am si uitat ca se fac intalniri...poate din cauza ca in liceu desi nu am cunoscut fani infocati am cunoscut destule persoane care sa se uite la anime, sa citeasca manga and stuff si poate daca i-as pune pe toti la un loc ar iesi un otaku:)).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 30 2011, 02:08 PM
Post #38


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



QUOTE(ruxi @ Jul 29 2011, 09:00 AM)
Raspunsul Nagisei = QED
*

Eh hai na ca la 16 ani sa te iei sa te intalnesti in Bucuresti singura cu nush cine de pe un forum e perfect normal si deloc ingrijorator? (banuiesc ca la asta te-ai referit, daca nu, my bad). Mie de exemplu mi se pare mai naspa finger pointing like this than being scared of someone over 25.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Aug 1 2011, 07:03 PM
Post #39


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



QUOTE(rogueman999 @ Jul 28 2011, 11:43 PM)
Inca o chestie interesanta: in ultima vreme ne vedem live destul de des cu oamenii din Cluj. Shinju a picat in Bucuresti saptamana trecuta, si-a incercat sa traga de cosplayeri la o limonada sa se mai cunoasca intre ei. Dar ghiciti unde a anuntat asta... yup, pe facebook.

*




Pai daca lumea e mai atenta la face decat la forum la ce poti sa te astepti? And who can blame them, the forum has been almost dead for years now :lol:

Ranma, nu sunt de acord cu ce zici, mai ales cu IRC-ul care era pe moarte de cand ma stiu eu pe forum aproape, cu 15-20 de oamenii pe el si jumate afk.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Aug 3 2011, 08:32 PM
Post #40


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



What are you fags complaining bout? I mean really... e o tristete in topicul asta de zici ca esti in sat la parastas. Vorbiti toti de parca aveti 100 de ani si in comparatie cu multa lume sunteti/suntem niste mucosi care incep topice si propozitii cu fraza "Pe vremea mea...".
Daca forumul moare atunci lasati-l sa moara cu demnitate si abtineti-va de la a va mai exprima prin truisme si lucruri de la sine intelese.

Faptul ca exista un topic pe forum in care se discuta faptul ca forumul e pe moarte sau mort E UN PARADOX!

Iar o sa vina Ranma sa imi arate cat de lung e codul lui si sa imi dea warn si ban si exile ca m-am luat de voi dar nu ma pot abtine, sunteti cretini si meritati sa vi se spuna.

And just FYI, forumul a pierdut din activitate din cauza ca userii au inceput sa vorbeasca pe privat, au inceput sa se vada pe la conventii, tabere, terase, etc, for all it's worth A-C served it's purpose si inca o face. Acum catre cei care au simtit lipsa de postari noi(Animal si cine mai era foreveralonebutthurt.jpg: get some damn friends.

Cu mult drag,
Xandy.

xoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxox
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:43 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |