Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Black Cat, I'm here to deliver badluck


Scorpio
post Apr 3 2006, 05:40 PM
Post #1


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Desi eu stiam ca mai este un topic pt anime-ul asta nu-l gasesc de nici o culoare <_<

Acuma am terminat de vizionat ultimul ep din Black Cat, un anime care chiar m-a prins de la primele ep-uri. Seria se invarte in jurul lui Train Heartnet aka Black Cat aka Number 13. Train face parte din echipa de asasini ai organizatiei secrete Cronos, numita Cronos Numbers. Este mandrul posesor al numarului 13 si al unui pistol din orihalcon(aparent cel mai puternic metal existent pe pamant).

Train era renumit printre numere pt capacitatile sale de asasin si era considerat cel mai puternic, el ducandu-si la bun sfarsit toate misiunile, asta pana cand intalnirea cu Saya, o fata sweeper il face sa reflecte asupra ceea ce face si ceea ce vrea sa faca. Astfel el nu duce la sfarsit o misiune si devine tinta Cronosului. De aici povestea se dezvolta destul de frumos, avand momente tragice, comice si de actiune.

Seria are un final bun, dar in opinia mea putin cam grabit si inghesuit intr-un singur ep...daca faceau 24 cred ca era mai bine, dar este bun si asa.

ps: nu bagati in seama prima parte din descrierea de pe anidb :
QUOTE
A group of assasins are controled by Chronos. They all have a number on their neck. But number 13 which is Black Cat has the characteristics of a cat, because a witch cursed him. He is supposed to kill people but he also hates the thought of killing people.

E toatal aiurea si care a scris-o probabil a vazut numai primele faze din anime-ul cand Creed mentioneaza ceva despre ochii lui Train si o vrajitoare...da astea sunt niste "metafore" pe care le foloseste Creed ca sa se refere la Saya
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 3 2006, 08:23 PM
Post #2


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Seria e o mare bataie de joc, din ceva gen Bleach au facut mai mult o comedie. Daca vrei ceva bun, citeshte manga-ul de la Black Cat, seria nu se ridica nici pe departe la nivelul ala.
Am vazut-o si eu pana la episodul 21, ce sa zic... lame, boreing, m-am plictisit, ma ashteptam mult mai mult.

Diferentele majore dintre serie si manga ar fi:

1)Au scurtat-o enorm, seria trebuia sa fie de peste 60 de ep ca sa se petreaca toata actiunea din manga, sa nu zicem peste 100.
2)Au modificat povestea, asemanarea dintre cea din manga si anime e doar vaga, mai ales sfarshitul.
3)Au modificat rolurile si importanta si timpul in care apar personajele.
2) Desenele sunt mega proaste, fata de cele din manga, in anime au facut ceva for kids, chibizate si lameizate.

Parerea mea: mai bine nu faceau acest anime


Manga-ul poate fi downloadat de aici: http://www.realitylapse.com/manga/blackcat.php
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 3 2006, 09:23 PM
Post #3


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Eu īncă nu l-am terminat aşa că nu pot să mă pronunţ. Dar mi s-a părut cam ciudată transformarea radicală a caracterului lui Train după cīteva luni petrecute cu Sven şi Eve. Din cīt de serios, rezervat şi taciturn era devine un fel de Vash Stampede sau Amano Ginji. Nu zic că nu se poate explica transformarea, dar īn serial nu e explicată, ni se serveşte pur şi simplu. Şi mai sīnt nişte locuri īn care subiectul se clatină. Probabil că se explică prin ce-a spus Ranma.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Apr 3 2006, 10:19 PM
Post #4


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



mah ... eu personal .... ce sa zic .. a fost misto desenat .. in rest ... prea scurt ... lau taiat aiurea .. nici macar 24 eps .. (ceva a fost dubios cu siguranta)
in rest .. merita vazut pt colectie
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 3 2006, 10:42 PM
Post #5


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Ce sa zic, e Gonzo, studioul care e cunoscut pentru a-si bate joc de anime-uri in ultimii ani. Mai toate productiile lor noi ies asha. Chiar devine ridicola situatia, cred ca au probleme bugetare sau ceva de gen.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 4 2006, 09:03 AM
Post #6


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Cred că au probleme la alte capitole. Dacă n-aveau bani puteau găsi ceva mai scurt dar de calitate, care să poată fi ecranizat economicos. Ies o mulţime de OVA superbe tot timpul, dar nu de la Gonzo. De, s-or fi obişnuit cu seriile de lungime medie. Sau īşi zic că marea majoritate a publicului american oricum nu remarcă diferenţa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 4 2006, 10:13 AM
Post #7


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Eh. n-am vrut sa zic ca Gonzo sux, ca o sa sara fanii peste mine. Insa e unul dintre cele mai proaste studiouri, renumit pentru anime-urile de proasta calitate care le produce. A avut cateva hituri though, insa a long time ago.


Din nou, va rog sa cititi manga-ul, lasati anime-ul, ca e crap.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Apr 4 2006, 05:34 PM
Post #8


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Eu nu citesc manga din principiu...asa ca nu ma intereseaza daca e mai bun ca manga sau nu....idea e ca anime-ul e anime si manga e manga. Seria mie personal mi-a placut...desi se putea mai bine.....vb lui methos merge vazuta pt colectie.

La capitolul desen....numai de Train ma pot plange ca mai degraba ar fi fata decat baiat....dar in schimb mi se par destul de bine realizate personajele. Am vazut niste poze din manga....da e mult mai matur desenul acolo.....dar ma multumesc si cu anime-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 4 2006, 09:11 PM
Post #9


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Să ştii că aşa ziceam şi eu despre manga, că nu văd atracţia cīnd o compari cu gama de procedee artistice din anime. Dar dacă stai să te gīndeşti la fel e şi cu cititul faţa de film, şi o poveste de calitate se poate spune īn multe feluri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Sep 20 2006, 03:13 PM
Post #10


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Avand in vedere ca am aparut pe aici de-abia din august,am sa postez si eu de-abia acum.
Nu pot spune ca mi-a placut prea mult, iar sfarsitul l-ar fi putut face mai bine.Nu zic sa ii fi dedicat un episod intreg, dar nici asa. A fost cam aiurea,as fi vrut sa vad ceva mai concret.
Cat despre schimbarea lui Train aparuta la putin timp dupa ce a stat cu Sven si Eve nu cred ca e prea brusca. Hai sa nu spun, ca poate gresesc, dar majoritatea oamenilor simt nevoia de comunicare, de socializare. Avea si el nevoie de prieteni, sa se deschida cuiva.
Unele faze mi s-au parut cam exagerate, dar in mare merita vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Sep 21 2006, 07:25 PM
Post #11


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Mie mi-a placut acest anime. Nici eu nu citesc manga. Unele scene sunt desenate forte frumos, mai ales genericul. In plus mi-au placut foarte mult unele lupte, mai ales cea dintre Princess si tipul pe skateboard. A avut si multe glume nasoanel si childish. E adevarat ca pe unele locuri chiar pare ciopartit, mai ales prima lupta in care moare prietena lui Train, care a fost facuta super (prietena, nu lupta). A debutat impreuna cu Blood+ si ma asteptam mai mult ca Blood+ sa se termine si Black Cat sa continue... :| :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

grafika_lucian
post Nov 25 2006, 09:59 PM
Post #12


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 25-November 06
Member No.: 3.341
Points: 0
Gender:



Cam slabut ... dar merge e comic :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Java-Leen
post Nov 26 2006, 11:33 AM
Post #13


wanna-be kitsune
***

Group: Members+
Posts: 158
Joined: 31-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.814
Points: 284
Gender:



Mey, mie mi-a placut, in mare... mi-am mai dezvoltat urechea pt japoneza :P
E adev ca putea iesi si mai bine daca era tratat cu mai multa grija, dar si asa a mers in felul sau...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Aug 4 2007, 09:59 PM
Post #14


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Nu am citit manga, desi poate am sa o fac dupa ce am citit acest topic, dar anime-ul mi-a placut destul de mult. Trebuie sa recunosc ca atunci cand l-am vazut pe Train schimbat am avut impresia ca am sarit un episod cand am dat open sau ceva asemanator :blink: . It just wasn't like him anymore. Mi s-a parut mult prea brusca transformarea. Dar ca idee a fost foarte interesant, m-a captivat, desi finalul m-a lasat un pic in aer. Mi-a luat ceva sa ma dezmeticesc. Anyway, mie mi-a placut destul de mult si grafica e destul de buna comparata cu manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 13 2008, 07:49 PM
Post #15


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Prea multa comedie, trasa din manga..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:55 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |